Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incadrare microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


incadrare microintreprindere

50 replies to this topic

#21 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 12 January 2007 - 01:43 PM

Astazi am auzit ceva de genul ca plafonul este de 35.000euro nu 100000euro la microintreprinderi.Ati auzit de asa ceva?



#22 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2007 - 01:44 PM

Vezi postareaadina_zgn, la Jan 12 2007, 01:43 PM, a spus:

Astazi am auzit ceva de genul ca plafonul este de 35.000euro nu 100000euro la microintreprinderi.Ati auzit de asa ceva?
35000 euro este plafon la tva




#23 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 23 January 2007 - 09:54 AM

O societate are ca ob.principal de activitate declarat ''Activitate de consultanta pentru afaceri si management''-cod caen 7414. Insa veniturile obtinute sunt, in proportie de peste 80% din desfasurarea altei activitati care este cuprinsa in statut, ca obiect secundar,si care se incadreaza in categ.micro, conf.art.107.
Intrebarea mea este daca sunt obligata sa modific la Registrul Comertului obiectul principal de activitate.



#24 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 January 2007 - 10:35 AM

CENZORATUL este considerat CONSULTANTA?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#25 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2007 - 11:40 AM

Daca salariatul a fost in concediu fara plata se mai indeplineste conditia de micro? Din ce stiu la ITM angajatul are voie la o perioada de cel mult 90 zile perioada pentru care se depune statul cu 0 venit brut. Va rog un raspuns. :lostit (13):



#26 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2007 - 03:12 PM

O societate care in 2006 a fost Micro la 31.12.2006 avea 16 angajati cu contract individual de munca din care 8 pe perioada determinata (01.10.2006-30.09.2007), ramane Micro sau nu in 2007?



#27 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2007 - 03:57 PM

Nu stie nimeni?

HELP



#28 cucubau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:Linux

Postat 23 January 2007 - 04:17 PM

Nu mai ramine micro. A depasit 9 angajati



#29 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2007 - 07:22 PM

va roooog un raspuns la intrebare :lostit (13):



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 January 2007 - 07:24 PM

a depasit 60 zile CFP?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#31 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 23 January 2007 - 07:43 PM

Vezi postareacontasoft, la Jan 23 2007, 12:40 PM, a spus:

Daca salariatul a fost in concediu fara plata se mai indeplineste conditia de micro? Din ce stiu la ITM angajatul are voie la o perioada de cel mult 90 zile perioada pentru care se depune statul cu 0 venit brut. Va rog un raspuns. :lostit (13):

"...... În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
..................
b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv;
..............................
Norme metodologice:
1. Numărul de salariaţi reprezintă numărul de persoane angajate cu contract individual de muncă, potrivit dispoziţiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de muncă, înscrise lunar în statele de plată şi/sau în registrul general de evidenţă a salariaţilor."

Salariatul fiind in CFS se considera indeplinit conditia de a ramane micro.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 23 January 2007 - 07:44 PM

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#32 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2007 - 09:35 PM

va multumesc din suflet ... :lostit (13):
cum anul trecut urma sa se abroge cap IV - micro am pus multe concedii fara plata... urma sa mi se sparga mie oalele in cap.



#33 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 24 January 2007 - 09:11 AM

Revin.Scuze pentru insistenta.

Vezi postareaoanag, la Jan 23 2007, 07:54 AM, a spus:

O societate are ca ob.principal de activitate declarat ''Activitate de consultanta pentru afaceri si management''-cod caen 7414. Insa veniturile obtinute sunt, in proportie de peste 80% din desfasurarea altei activitati care este cuprinsa in statut, ca obiect secundar,si care se incadreaza in categ.micro, conf.art.107.
Intrebarea mea este daca sunt obligata sa modific la Registrul Comertului obiectul principal de activitate.




#34 srbn_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:vaslui

Postat 15 February 2007 - 08:35 PM

buna seara, am si eu intrebare.Daca firma care este micro la 31.12.2006 are angajat dar cu un sfert de norma, ramane micro si in 2007? Va multumesc frumos! O seara buna!



#35 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 15 February 2007 - 10:10 PM

Norme metodologice:
1. Numărul de salariați reprezintă numărul de persoane angajate cu contract individual de muncă, potrivit dispozițiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de muncă, înscrise lunar în statele de plată și/sau în registrul general de evidență a salariaților."

raspunsese Ocsi mai sus :lostit (13):



#36 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 16 February 2007 - 03:42 AM

Citeaza

Salariatul fiind in CFS se considera indeplinit conditia de a ramane micro.
da, pentru ca de fapt concediul fara plata este o suspendare a activitatii si nu o incetare. deci ramine micro.
pentru oanag: ar fi normal sa schimbi obiectul principal de activitate, in cazul in care prevezi ca si in viitor ponderea veniturilor din consultanta va fi redusa. daca insa in viitorul apropiat ai in vedere sa prestezi astfel de servicii in proportie de peste 50% din activitate, nu e nevoie. sint curioasa ce activitate ai luat ca baza de calcul pentru contributia de accidente si boli profesionale?

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 16 February 2007 - 03:48 AM




#37 mistefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 February 2007 - 12:20 PM

Buna la toata lumea! Sunt noua pe forum si am si eu o intrebare:

Ce ziceti de Ordonanta 27/2006 pentru modificarea si completarea Legii 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii?

Art.4 - (1) Intreprinderile mici si mijlocii se clasifica, in functie de numarul mediu de salariati si de cifra de afaceri anuala neta sau activele totale pe care le detin, in urmatoarele categorii:
a) microintreprinderi - au pana la 9 salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau detin active totale de pana la 2 milioane de euro, echivalent in lei;
b) intreprinderi mici - au intre 10 si 49 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau detin active totale de pana la 10 milioane de euro, echivalent in lei;
c) intreprinderi mijlocii - au intre 50 si 249 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta de pana la 50 milioane de euro, echivalent in lei, sau detin active totale care nu depasesc echivalentul in lei a 43 milioane de euro



#38 s13teddy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2007 - 08:59 PM

[i][/i]Buna seara... Nu stiu de ce va faceti atatea probleme cu trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit... Problema care se pune e urmatoarea, la un calcul mai atent iesi mai bine cu impozit de 16% pe micro dupa ce faci toate deducerile cf legii, decat 2% la total venit.
Eu tocmai am facut o declaratie 010 pentru acesta schimbare, este mai rentabil.... Cheltuielile cu personalul pe micro te duc la faliment, la orice realizari platesti impozit pe venit, pe cand la impozit pe profit se deduc chelt.de personal si multe altele si ajungi sa platesti impozit zero, cu atentie si pricepere.....
O seara buna tuturor...



#39 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 March 2007 - 08:02 PM

Vezi postareas13teddy, la Mar 4 2007, 06:59 AM, a spus:

[i][/i]Buna seara... Nu stiu de ce va faceti atatea probleme cu trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit... Problema care se pune e urmatoarea, la un calcul mai atent iesi mai bine cu impozit de 16% pe micro dupa ce faci toate deducerile cf legii, decat 2% la total venit.
Eu tocmai am facut o declaratie 010 pentru acesta schimbare, este mai rentabil.... Cheltuielile cu personalul pe micro te duc la faliment, la orice realizari platesti impozit pe venit, pe cand la impozit pe profit se deduc chelt.de personal si multe altele si ajungi sa platesti impozit zero, cu atentie si pricepere.....
O seara buna tuturor...


asta in cazul in care ai de unde sa bagi prea multe cheltuieli, dar atunci cand ai 1sau 2 salariati si un venit de 1000-1500 eur pe luna, si nu poti sa ai cum sa bagi luna de luna prea multe cheltuieli, atunci ce faci ?
acolo unde este cazul o microintreprindere este foarte buna.
kathy



#40 christin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2007 - 03:33 AM

ma poate ajuta cineva? in final cum a ramas cu microintreprinderile care au activitate de consultanta? se transforma in platitoare de imp pe profit?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL