Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pe ce cont - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


pe ce cont

29 replies to this topic

#21 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2008 - 12:33 PM

Vezi postarealizuca_p, la Sep 4 2008, 09:26 AM, a spus:

reparatii auto(valoare cam mare) in ce cont 628, sau 611
Daca apare pe factura separat, probabil ca, garantia este pentru buna executie a reparatiei, adica o platesti efectiv dupa ce trece termenul de garantie, se inreg in 1678?!!, verifica si in ordinul 2374/2007.



#22 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 September 2008 - 02:17 PM

Situatia este un pic mai complicata: societatea care a facut reparatia la masina a emis factura cu valoarea reparatiei +TVA. Am achitat factura respectiva iar dupa 2 saptamani am incasat valoarea facturii(inclusiv TVA) de la firma de asigurari ( am asigurare CASCO) Poate ma puteti ajuta ca contabilizez operatiunile respective, va rog.




#23 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2008 - 04:15 PM

Vezi postarealizuca_p, la Sep 4 2008, 03:17 PM, a spus:

Situatia este un pic mai complicata: societatea care a facut reparatia la masina a emis factura cu valoarea reparatiei +TVA. Am achitat factura respectiva iar dupa 2 saptamani am incasat valoarea facturii(inclusiv TVA) de la firma de asigurari ( am asigurare CASCO) Poate ma puteti ajuta ca contabilizez operatiunile respective, va rog.
factura de reparatii, daca este pe numele firmei tale, in ct 611-intretinere si reparatii!!sa verifici
dauna incasata in banca, banuiesc, in ct 7581-venituri din despagubiri......

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 04 September 2008 - 04:17 PM




#24 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 September 2008 - 07:40 AM

multumesc mult.



#25 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2008 - 09:41 PM

1.ce inseamna credite pe termen lung, mediu si scurt(ce perioade);
gasesti raspunsuri pe google
2.ce inregistrez in grupa 162, dar in 167
Fisier atasat  Functiunea_conturilor.pdf   308.5K   95 downloads
162=credite pe termen lung de la entitati bancare, in planul de conturi gasesti si dezv pe sintetic de grad II
167=credite pe termen lung de la alte entitati, mai putin cele bancare
3.in grupa 519 ce fel de credite pot sa inregistrez(liniile de credit si descoperirile de cont le inregistrez in aceasta grupa)?
credite pe termen scurt=credite pe termen de pana la 1 an
4.in ce conditii folosesc conturile 4483si 4484 nu le gasesc in planul de conturi, dar le-am vazut in balante.
functiunea conturilor
si
Fisier atasat  Plan_de_conturi.pdf   94.25K   48 downloads
cele doua ct sintetice de gradul II nu se regasesc in planul de conturi, sau cel putin in cel care-l am eu, dar cred ca se refera la datorii si creante la BASFS, avand in vedere ca 4481 si 4482 sunt cele la BS.



#26 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 October 2008 - 10:04 AM

voi unde inregistrati deobicei "plinu de benzina"? mie mi se pare putin anapoda sa fie inregistrat pe contu din stocuri...dat fiind faptul ca nu il consider un stoc ci direct dat in consum!



#27 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 October 2008 - 11:35 AM

Eu bag pe 6022 - cheltuielli privind combustibilul, dar poti sa-l bagi si pe 604 - cheltuieli privind materialele nestocate. Am inteles ca sunt corecte amandoua.



#28 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 October 2008 - 11:58 AM

deci practic dai direct pe cheltuieli (in 6022) sau folosesti corespondenta cu 3022?? Asta ma interesa...pt ca am vazut destui care trec prin 3022 ..ceea ce mi se pare absurd ..ca ma gandesc ca nu-si face nimeni nota de receptie si bon de dare in consum la fiecare litru consumat din rezervor:)



#29 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 October 2008 - 01:02 PM

Da, direct pe 6022, si la nici un audit nu a zis nimeni nimic, si am fost auditati de cei 3 mari consultanti din Rom.



#30 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 October 2008 - 03:02 PM

La fel fac si eu: direct pe 6022 fara 3022. Nici un control / audit nu mi-a zis nimic niciodata.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL