Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile


427 replies to this topic

#121 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 January 2007 - 08:35 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jan 6 2007, 11:03 AM, a spus:

Vezi postareaflexi, la Jan 5 2007, 05:25 PM, a spus:

ce au mai vrut, ce ti-au cerut la control ??
eu ii am de 6 luni in control dar nici ei nu stiu ce vor! ma plimba de la o situatie la alta si nici raspunsuri nu au.
Asta e cam off-topic dar, stiam ca un control GF nu au voie sa-l lungeasca mai mult de 8 ore....!!!! si nu au voie sa vina mai des de 6 luni....
am control de fond din 2001 pana in 2006si de mai stau mult si 2007



#122 C_Cristiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 06 January 2007 - 10:10 PM

Apropo de noile facturi: sefa mea de la firma(de contabilitate) zice ca nu se aplica inca acest ordin daca mai ai facturi din stocul vechi. Adica nu trebuie neaparat sa mai emiti inca un exemplar de factura cf cu noul ordin. Eu am incercat sa ii explic ca nu e asa si ca trebuie neaparat emise din cele noi, dar nu vrea sa inteleaga si ca atare nu a anuntat clientii. Problema e ca nu are nici un argument in privinta asta iar eu nu stiu cum sa o fac sa inteleaga ca e ca mine. Ce ziceti cum sa procedez?




#123 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 January 2007 - 10:54 PM

Daca mai am facturi vechi pana le termin trebuie sau nu sa emit si din cele noi? aceasta e marea intrebare!!!



#124 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 07 January 2007 - 07:19 AM

[quote name='flexi' date='Jan 6 2007, 10:54 PM' post='114354']
s Si pe mine m-ar interesa aceasta intrebare. Daca trebuie sa le folosesc pe cele vechi pana la epuizare, la o firma nu mai fac noi pana in 2012. Au ramas cu 8 topuri in stoc. :lostit (13):



#125 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 January 2007 - 11:16 AM

pe facturile vechi nu poti sa stergi nimic din ce a fost tiparit (serie si numar)avan in vedere ca sunt trecute in evidenta dupa aceste doua informatii. sa mai emiti inca una de tip nou odata cu cea veche iti dublezi veniturile.... asa ca nu stiu dar avan in vedere ca am ramas pe stoc si cu facturi nepersonalizate cand a fost ultima modificare tind sa le las si pe acestea pe stoc si sa emit din cele noi ce spuneti?



#126 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 07 January 2007 - 11:20 AM

Imi poate indica si mie cineva ordinul la noul sistem privind facturile?sau chiar ordinul in sine!
Multumesc.
"Gandirea nu costa nimic."



#127 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 January 2007 - 11:28 AM

Vezi postareasanclaudiu, la Jan 7 2007, 11:20 AM, a spus:

Imi poate indica si mie cineva ordinul la noul sistem privind facturile?sau chiar ordinul in sine!
Multumesc.
nr.ordinului il ai in fata la titlu topic :biggrin:



#128 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 07 January 2007 - 11:37 AM

Vezi postareaC_Cristiana, la Jan 6 2007, 10:10 PM, a spus:

Apropo de noile facturi: sefa mea de la firma(de contabilitate) zice ca nu se aplica inca acest ordin daca mai ai facturi din stocul vechi. Adica nu trebuie neaparat sa mai emiti inca un exemplar de factura cf cu noul ordin. Eu am incercat sa ii explic ca nu e asa si ca trebuie neaparat emise din cele noi, dar nu vrea sa inteleaga si ca atare nu a anuntat clientii. Problema e ca nu are nici un argument in privinta asta iar eu nu stiu cum sa o fac sa inteleaga ca e ca mine. Ce ziceti cum sa procedez?

Nu trebuie sa mai emiti un alt exemplar le folosesti pe cele vechi si modifici cu RO la C.U.I. :

''Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, conținutul minimal obligatoriu pentru formularul de factură este cel prevăzut la art. 155 alin. (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal.
(2) Formularele de factură, factură fiscală și aviz de însoțire a mărfii, pretipărite, înseriate și numerotate sub supravegherea Companiei Naționale "Imprimeria Națională" - S.A. sau editate cu ajutorul tehnicii de calcul, în baza art. 2 alin. (1) din Ordinul ministrului finanțelor nr. 1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4) și (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997, cu modificările și completările ulterioare, vor putea fi utilizate și după data de 1 ianuarie 2007, până la epuizarea stocului existent. Utilizarea formularelor cu seriile și plajele de numere alocate în cursul anului 2006 se va efectua în condițiile respectării prevederilor Codului fiscal. (3) Prefixul R din codul de înregistrare în scopuri de TVA, pretipărit pe facturile fiscale din stoc, va fi înlocuit cu prefixul RO, modificare ce poate fi efectuată fie manual, fie prin aplicarea unei ștampile. ''


La art 2 se precizezaza :

''Art. 2. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, formularele cu regim special prevăzute în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezentul ordin nu se vor mai tipări, înseria și numerota în conformitate cu prevederile art. 1 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora, cu modificările ulterioare.
(2) Formularele prevăzute la alin. (1), existente în stoc, pot fi utilizate până la epuizare și după data de 1 ianuarie 2007, dar cele referitoare la livrări de bunuri sau prestări de servicii taxabile din punct de vedere al taxei pe valoarea adăugată nu mai dau dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată la cumpărător, dacă nu sunt însoțite de factura care conține informațiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal. ''

deci nu dau drept de deducere formularele din anexa nr. 1 din ordinul 2226 .....nu se face referire la vechile facturi....aceeasi confuzie am facut-o si eu din cauza vitezei.



#129 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 January 2007 - 11:41 AM

multumesc Lucyan, dar de chitante nu sti nimic?
si CF si normele de aplicare ale CF sunt actualizate undeva eu nu stiu de ce nu pot da intru pe saitul MF



#130 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 January 2007 - 11:42 AM

Vezi postareaflexi, la Jan 6 2007, 08:35 PM, a spus:

am control de fond din 2001 pana in 2006si de mai stau mult si 2007
NU intra in atrib. GF controlul de fond...parca se ocupa AF de asta!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 January 2007 - 02:13 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#131 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 January 2007 - 11:46 AM

ai dreptate scuze de rigoare.... :lostit (13):



#132 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 January 2007 - 12:32 PM

-am incercat sa fac un model de factura pentru livrarile in tara
-daca cineva crede ca este buna si o poate imbunatatii vreau sa aud pareri
-incerc sa fac ceva pentru ca parerile sant impartite : folosim vechile facturi pana le terminam, dar anexam fact noua pt a putea deduce tva

astept pareri

Fisiere atasate


RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#133 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 January 2007 - 12:44 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jan 7 2007, 12:32 PM, a spus:

-am incercat sa fac un model de factura pentru livrarile in tara
-daca cineva crede ca este buna si o poate imbunatatii vreau sa aud pareri
-incerc sa fac ceva pentru ca parerile sant impartite : folosim vechile facturi pana le terminam, dar anexam fact noua pt a putea deduce tva

astept pareri
pai ce faci emiti 2 facturi deci dublezi veniturile le folosesti pe cele vechi unde modifici in loc de r pui ro



#134 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 January 2007 - 01:06 PM

-eu vreau sa emit numai facturi noi deoarece art 1 alin 2 din ordinul 2226/27/12/2006 spune ca pentru a deduce tva trebuie ca fact veche sa fie insotita de fact noua si atunci de ce sa muncesc de doua ori
-l-ai citit?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 January 2007 - 05:50 PM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#135 LILIANA TUDOR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 January 2007 - 01:28 PM

Nu trebuie emise 2 (doua facturi)
art. spune clar :
(2) Formularele de factură, factură fiscală și aviz de însoțire a mărfii, pretipărite, înseriate și numerotate sub supravegherea Companiei Naționale "Imprimeria Națională" - S.A. sau editate cu ajutorul tehnicii de calcul, în baza art. 2 alin. (1) din Ordinul ministrului finanțelor nr. 1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4) și (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997, cu modificările și completările ulterioare, vor putea fi utilizate și după data de 1 ianuarie 2007, până la epuizarea stocului existent. Utilizarea formularelor cu seriile și plajele de numere alocate în cursul anului 2006 se va efectua în condițiile respectării prevederilor Codului fiscal.
(3) [b]Prefixul R din codul de înregistrare în scopuri de TVA, pretipărit pe facturile fiscale din stoc, va fi înlocuit cu prefixul RO, modificare ce poate fi efectuată fie manual, fie prin aplicarea unei ștampile
deci este suficient pe cele vechi sa faceti modificarea pana la epuizarea stocului vechi ; dupa aceea puteti emite facturi noi

(2) Formularele de factură, factură fiscală și aviz de însoțire a mărfii, pretipărite, înseriate și numerotate sub supravegherea Companiei Naționale "Imprimeria Națională" - S.A. sau editate cu ajutorul tehnicii de calcul, în baza art. 2 alin. (1) din Ordinul ministrului finanțelor nr. 1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4) și (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997, cu modificările și completările ulterioare, vor putea fi utilizate și după data de 1 ianuarie 2007, până la epuizarea stocului existent. Utilizarea formularelor cu seriile și plajele de numere alocate în cursul anului 2006 se va efectua în condițiile respectării prevederilor Codului fiscal.
(3) Prefixul R din codul de înregistrare în scopuri de TVA, pretipărit pe facturile fiscale din stoc, va fi înlocuit cu prefixul RO, modificare ce poate fi efectuată fie manual, fie prin aplicarea unei ștampile.[b]

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 January 2007 - 05:50 PM




#136 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 January 2007 - 02:08 PM

-ma refeream la ordin 2226/27/12/2006
art 2 alin 2

-referitor nu la intocmirea facturii ci la posibilitatea deducerii tva
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#137 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 07 January 2007 - 02:18 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jan 7 2007, 02:08 PM, a spus:

-ma refeream la ordin 2226/27/12/2006
art 2 alin 2

-referitor nu la intocmirea facturii ci la posibilitatea deducerii tva

Art 2 alin 2 :

(2) Formularele prevăzute la alin. (1), existente în stoc, pot fi utilizate până la epuizare și după data de 1 ianuarie 2007, dar cele referitoare la livrări de bunuri sau prestări de servicii taxabile din punct de vedere al taxei pe valoarea adăugată nu mai dau dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată la cumpărător, dacă nu sunt însoțite de factura care conține informațiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal.

iar alin 1 :

- (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, formularele cu regim special prevăzute în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezentul ordin nu se vor mai tipări, înseria și numerota în conformitate cu prevederile art. 1 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora, cu modificările ulterioare

iar in anexa 1 :


____________
*) Anexa nr. 1 este reprodusă în facsimil.
┌────┬────────────────────────────────────────────────┬────────────────┬──────────────────────┐│Nr. │ Denumire formular │ Cod formular │ Act normativ de ││crt.│ │ │ Aprobare │├────┼────────────────────────────────────────────────┼────────────────┼──────────────────────┤│ 1. │Bilet de călătorie │TRINTER 14-4-1 │O.M.F. nr. 606/1999

..........s.am.d. deci nu e vorba despre vechea factura fiscala care da dreptul de deducere a tva la cumparator .



#138 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 January 2007 - 02:37 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jan 7 2007, 02:08 PM, a spus:

-ma refeream la ordin 2226/27/12/2006
art 2 alin 2

-referitor nu la intocmirea facturii ci la posibilitatea deducerii tva
citeste si anexa 1 Acolo nu sunt trecute facturile nu?



#139 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 January 2007 - 02:45 PM

-va multumesc la toti , m-am lamurit , cred ca au fost prea multe legi de citit si este cam greu sa le retii pe -toate si nu am interpretat bine art 2 alin 2 , dar va multumesc
-acum nu stiu referitor la fact pe care am facut-o ca exemplu daca este viabila
-imi poate spune cineva pt ca daca am o soc noua probabil am sa o folosesc
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#140 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 January 2007 - 02:57 PM

am citit undeva pe form sa luam ca exempu o factura de al metro sau alt tip de cass & carry eu inca nu le-am vazut pe cele noi dar cea facuta de tine mi sa pare ok atata vreme cat contine prevederile art.155 alin5 din lg.571.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL