Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA- cheltuieli deductibile... sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?


156 replies to this topic

#41 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 July 2008 - 06:43 AM

cred ca ai putea sa faci un decont de chelt in care sa inreg toate chelt vechi si il operezi in RJIP in luna aceasta de ex.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#42 sobis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 September 2008 - 08:45 AM

Buna ziua.Am si eu o nelamurire,daca ma puteti ajuta.Am un P.F.A. si sunt angajat cu contract de munca in alta parte ,sunt obligat sa mai virez cei 5,5%???Va multumesc .




#43 elf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 October 2008 - 12:25 PM

In ce masura se pot deduce cheltuieli de gen concediu strainatate cu familia (cazare, transport, masa...). Am omis- PFA- consultanta management...



#44 rbogdan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 October 2008 - 12:33 PM

Vezi postareaelf, la Oct 14 2008, 01:25 PM, a spus:

In ce masura se pot deduce cheltuieli de gen concediu strainatate cu familia (cazare, transport, masa...). Am omis- PFA- consultanta management...

Pai de ce s-ar deduce?? Nu pare sa fie o cheltuiala realizata pentru aducerea de profit. Sau? :thumbup:



#45 elf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 October 2008 - 01:34 PM

Corect, la rigoare asa e, dar poate a mai procedat cineva la deducere... Era o intrebare pentru cei care au incercat sau au facut asta...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 March 2009 - 04:49 PM
citare mesaj anterior




#46 rol

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2008 - 08:57 AM

Eu sunt membru nou si PFA de un an, fara a avea insa nici un contract , deci nici un fel de venit pe PFA, drept pentru care nu am facut o declaratie de impozit;Pana acum am avut doar cheltuieli de constituire PFA si de schimbare cod CAEN;
Acum am un contract si urmeaza sa am venit pe PFA; ce ar trebui sa fac pentru a intra in legalitate?
In ceea ce privesc cheltuielile deductibile, inteleg ca pentru a deduce cheltuieli de intretinere este nevoie de un contract de comodat chiar daca tu esti unul dintre proprietarii apartamentului in care locuiesti si care este si sediul PFA?Contractul se incheie cu celalalt proprietar de apartament?
Ma poate ajuta cineva ca habar nu am; in viata mea nu am avut alt venit in afara de salariu si nu stiu ce trebuie facut



#47 rbogdan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 October 2008 - 12:44 PM

Daca esti PFA de anul trecut, cred ca la incepul acestui an ar fi trebuit sa depui declaratia de venit, sau cum i-o spune, indiferent daca ai avut sau nu incasari/cheltuieli
Contractul de comodat il inchei cu ambii proprietari ai apartamentului, mi se pare ca apar in extrasul de CF.
Referitor la decontarea cheltuielilor, as avea si eu cateva intrebari:
- cum se trec in RJIP aceste cheltuieli. Pe chitanta apare un nume, PFA e alta persoana.
- se trece toata suma de pe chitanta, se trece doar partea PFA-ului? La un apartament cu 3 camere si contract de comodat pentru o camera, se imparte la 3 si se trece acea suma? La fel si curentul electric.
- contractul de comodat semnat de parti este destul (pe langa chitante, facturi) pentru justificarea deducerii acestor cheltuieli?



#48 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 21 October 2008 - 03:25 PM

Salut,
Am o curiozitate legata de aceste cheltuieli deductibile...
Daca imi cumpar un aparat foto DSLR care costa 1500RON (numai corpul) la care se adauga un obiectiv care costa 900RON, voi putea deduce integral TVA-ul din pretul lor? Luate impreuna depasesc limita de 1800 RON, peste care devin mijloc fix si se amortizeaza in mai multi ani si ma gandesc sa nu aiba si TVA-ul un regim diferit in acest caz....
Calea mai "indirecta" ar fi sa le inregistrez separat, pt ca fiscul nu cred ca stie ca un dslr/body, adica doar corpul, nu poate functiona singur ci doar cu un obiectiv atasat! Astfel vor aparea doua inregistrari diferite, un produs si un accesoriu pt el, fiecare cu valoare sub 1800RON!
Voi ce spuneti, cum e mai bine sa procedez aici?
Merci,

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 21 October 2008 - 03:26 PM




#49 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2008 - 10:22 PM

TVA nu e cheltuiala (daca esti platitor de TVA)!
Daca esti inregistrat in scopuri de TVA (esti platitor de TVA), si achizitionezi un produs care-ti foloseste la obtinerea de venit (ma refer la activitatea ptr. care ai fost autorizat), val. fara TVA a produsului respectiv trebuie sa fie mai mare de 1800 RON, ptr. a-l considera Mij. fix si a-l supune amortizarii.
Ref. la accesoriul necesar functionarii ap. foto, mai citeste si tu pe la sub-forumul dedicat Mijloacelor fixe si obiectelor de inventar.
In mod normal, val accesoriilor se adauga la val. mij. fix.
Eu te sfatuiesc sa respecti legea. Nu te baza pe speranta ca cel ce te va controla nu stie cum e cu ap. foto...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 March 2009 - 04:49 PM
citare mesaj anterior

Dan



#50 rnbia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 December 2008 - 02:13 PM

Salut,

logic ar fi sa le puteti inregistra separat. Nu este vorba numai de mijloace fixe si accesoriile lor. In cazul de fata era posibil sa aveti deja obiective de la un aparat mai vechi si sa cumparati doar corpul DSLR-ului. Asta nu insemna ca nu este functional...

Ramine de vazut cit functioneaza logica in aplicarea reglementarilor fiscale...



#51 jmf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 January 2009 - 02:48 PM

Am si eu niste intrebari, probabil stupide, imi cer scuze in acest caz. Sunt PFA de vreo 3 ani, insa datorita faptului ca firma pentru care "lucrez" se ocupa de toate actele/platile/etc nu prea stiu mare lucru despre el. PFA-ul era la norma de venit si neplatitor de TVA.

Acuma intrebarile: in Decembrie am decis sa trec la platitor de TVA prin optiune (ramanand la norma de venit in continuare), fiindca am aflat ca as putea deduce TVA-ul din tot ce cumpar si se poate justifica drept fiind in scopul activitatii pfa-ului. Intrebari:

1. Din ce am inteles eu, in situatia de acum a PFA-ului meu (norma de venit + platitor tva), practic din TVA-ul pe care eu trebuie sa-l virez la stat (aferent facturii care o emit catre firma) eu pot scadea (si vira mai putin) TVA-ul unor bunuri cumparate (ex: componente PC, mobilier, TV etc; daca trebuie virat TVA 1000 RON si iau un PC care are valoarea TVA de 800 RON inseamna ca la stat pot vira doar 200 RON). Am inteles bine? Se scade TVA-ul bunului cumparat din TVA-ul pe care-l am de virat la stat?

2. DOAR TVA-ul il pot deduce in aceasta situatie? Am citit pe-aici cum ca s-ar putea deduce din impozit anumite chestii. La situatia PFA-ului meu ce se aplica (if anything)?

3. La toate bunurile al caror TVA vreau sa-l deduc se procedeaza la fel? Adica trebuie sa iau factura si chitanta PE PFA si sa le dau contabililor de la firma (care, cel putin teoretic, se ocupa de tot)? Sau exista si exceptii (de exemplu am inteles ca pentru benzina e suficient bonul stampilat)

4. Daca masina nu e pe PFA, ci pe PF, am inteles ca trebuie sa fac un contract de comodat pentru a putea deduce benzina. 4a) exista undeva un model de asemenea contract sau ar trebui sa discut cu un notar? 4b) doar TVA-ul din benzina pot deduce sau toata valoarea bonului de benzina? 4c) reparatiile masinii se pot deduce in vreun fel?

Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de jmf: 04 January 2009 - 02:50 PM




#52 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2009 - 04:25 PM

Din tva-ul facturat scadeti tva aferent cheltuielilor, iar restul il platiti. Dar asta probabil ca nu ar trebui sa va ingrijoreze, de vreme ce se ocupa cineva de pfa. Probabil ca tot ei va depun si declaratiile...

Iar din impozit nu aveti ce sa scadeti, fiindca sunteti la norma...platiti atat cat aveti norma si gata...puteati deduce numai daca erati in venit real, dar probabil ca ati ales norma fiindca asa va avantaja pe dvs.



#53 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 12 January 2009 - 06:59 PM

Buna seara. As avea cateva nelemuriri daca ma poate ajuta cineva.

1. Daca in conditiile in care exista contract de comodat pt. masina , dar s-au achitat niste bonuri de benzina cu cardul personal si nu pe pfa se poate face o dispozitie de plata catre pfa pt. a deduce aceste cheltuieli
2. retragerile de numerar sau din cont la pfa trebuiesc justificate sau pfa se poate folosi de bani fara justificare si daca aceste retrageri se trec in RJIP
3. daca in contractul de comodat pt. apartament nu s-a specificat cat este folosit ca spatiu de pfa in conditiile in care acolo mai locuieste si altcineva, se pot deduce o parte din cheltuieli de intretinere , lumina , sau trebuie facut un act aditional in care sa se specifice o cota(contractul de comodat a fost depus la ONRC pt dovada sediu fara acest act aditional)
4. Pt. deplasarile in strainatate ale pfa in interesul desf activitatii , va face cheltuieli bilet de avion, taxi , etc. aceste cheltuieli sunt deductibile, si daca se trec bon in valuta in RJIP la cursul bnr din ziua respectiva

Multe intrebari dar sper ca ma veti ajuta. Multumesc.



#54 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2009 - 06:09 AM

Pentru benzina eu fac dispozitie dr plata catre casierie; contabilitatea deplasarilor in strainatate o fac si in euro si in lei la cursul BNR; la contractul de comodat ar fi trebuit un act aditional; daca nu mai este posibil ar fi bine sa treceti o proportie maimica la pfa-ex 30% pentru un apartament de 3 camere.Sumele iesite nu se evidentiaza decat in registrul de banca..ca sa aveti soldul exact. Scuze pentru graba cu care am scris....

Aceasta postare a fost editata de MARIA-CARMEN: 13 January 2009 - 06:10 AM




#55 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 13 January 2009 - 10:12 AM

Eu am trecut in RJIP direct bonul de benzina. Este o greseala daca nu am facut dispozitie de plata?



#56 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 19 February 2009 - 06:25 PM

1) Impozitul pe profit este deductibil? Daca DA, se trece in RJIP sau la completarea Decl 200 se trece la ch deductibile?

2) Bonurile de benzina le trec direct in RJIP, astfel ca in declaratie nu le voi adauga la Ch deductibile. Este corect?

3) Dispozitia de plata se trece in RJIP la cheltuieli?

4) Obiectele de inventar se trec direct in RJIP la cheltuieli?

5) Contributia la CASS (5.5%) se trece in RJIP sau se trece la Ch deductibile in Declaratia 200?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri



#57 alina_1013

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 March 2009 - 04:02 PM

Buna ziua, daca ma poate ajuta cineva... la pfa platitoare de tva trimestrial, impozit pe venit in sistem real, domeniu de actvitate alte activitati... intra si prestari si comert... ce registre completez? :sad: iar pentru decl 300 trebuie tinut un registru aparte pentru tva sau se completeaza jurnalul de cumparari si vanzari ca si la o firma?
Va multumesc daca imi veti acorda cateva minute :frusty:



#58 kocsis_levi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 April 2009 - 12:57 PM

Buna ziua

Contributia la CASS (5.5%) se trece in RJIP sau se trece doar in Declaratia 200?
Multumesc anticipat.



#59 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 24 April 2009 - 01:10 PM

in RJIP si este deductibila integral.



#60 mihaela_s82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 24 April 2009 - 02:27 PM

Am si eu o nelamurire(PFA): am achizitionat un mijloc fix. Fiind plata ii trec toata valoarea in RJIP, nu? Imi tin o evidenta separata cu amortizarea lunara, urmand ca la declaratia anuala sa trec valoarea neamortizata inca, ca o ch neded?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL