Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce se intampla daca depasesti pragul de 35000 € ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Ce se intampla daca depasesti pragul de 35000 € ?


76 replies to this topic

#41 Alien Code

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 October 2007 - 02:18 PM

Din ce am citit pe acest thread si din ce am rasfoit codul fiscal si normele de aplicare ale codului fiscal situatia imi este foarte clara:

PFA-urile care platesc impozit la norma, nu sunt obligate sa tina contabilitate (art 49 din cod), insa sunt obligate sa completeze jurnalul de vanzari si cel de incasari (art 62 din norme).

Aceste 2 jurnale, intr-un eventual control de la administratia financiara, ar folosi ca baza pentru a determina daca sa depasit pragul de 35.000 euro (prevazut de art 152 din cod).


Daca esti pfa, impozitat la norma, neplatitor de TVA, si ai depasit pragul de 35.000 euro, si nu ai solicitat inregistrarea in scopuri de TVA, la un eventual control al Adm. Financiare vei fi nevoit sa platesti tot TVA-ul incasat din momentul in care ai depasit pragul de 35.k euro pana in momentul controlului si vei fi inregistrat din oficiu in scop de TVA (aceste sanctiuni sunt prevazute in Art.62 din normele de aplicare a codului fiscal).



#42 Alien Code

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 October 2007 - 03:25 PM

In legatura cu inregistrarea in scop de TVA a unui P.F.A. neinregistrat in scop de TVA, art 152. alineatul 6 din codul fiscal ne lamureste:

[indent](6) Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire si a carei cifra de afaceri, prevazuta la alin. (2), este mai mare sau egala cu plafonul de scutire in decursul unui an calendaristic, trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153, in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului. Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit. Regimul special de scutire se aplica pana la data inregistrarii in scopuri de TVA, conform art. 153. Daca persoana impozabila respectiva nu solicita sau solicita inregistrarea cu intarziere, organele fiscale competente au dreptul sa stabileasca obligatii privind taxa de plata si accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit sa fie inregistrat in scopuri de taxa, conform art. 153.[/indent]

Deci daca eu in luna Iulie am depasit plafonul de 35.000 euro, pana la data de 10 August trebuie sa solicit inregistrarea in scop de TVA.




#43 zsuzsa1983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 October 2007 - 01:24 PM

salutari
e prima data cand scriu
am o intrebare daca ma puteti ajuta
eu fac contabilitate in partida dubla dar cineva m-a rugat sa fac contabilitate la o asociatie sportiva, nonprofit, neplatitoare de tva -care se tine in partida simpla.
nu prea stiu in ce consta acest lucru
am inteles ca trebuiesc conduse cateva registre-imi puteti spune ce registre?
o alta intrebare-oricine poate face contabilitate in partida simpla?sau trebuie contabil autorizat?
va rog sa ma ajutati
multumesc



#44 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 10 October 2007 - 05:06 PM

In conditiile in care lucrez numai cu exteriorul iar la facturile externe nu se pune TVA, care va fi diferenta dupa ce depasesc pragul de 35.000 EUR si teoretic devin platitor de TVA?!



#45 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 10 October 2007 - 06:01 PM

Vezi postareaAlien Code, la Oct 3 2007, 03:18 PM, a spus:

Din ce am citit pe acest thread si din ce am rasfoit codul fiscal si normele de aplicare ale codului fiscal situatia imi este foarte clara:

PFA-urile care platesc impozit la norma, nu sunt obligate sa tina contabilitate (art 49 din cod), insa sunt obligate sa completeze jurnalul de vanzari si cel de incasari (art 62 din norme).

Aceste 2 jurnale, intr-un eventual control de la administratia financiara, ar folosi ca baza pentru a determina daca sa depasit pragul de 35.000 euro (prevazut de art 152 din cod).


Daca esti pfa, impozitat la norma, neplatitor de TVA, si ai depasit pragul de 35.000 euro, si nu ai solicitat inregistrarea in scopuri de TVA, la un eventual control al Adm. Financiare vei fi nevoit sa platesti tot TVA-ul incasat din momentul in care ai depasit pragul de 35.k euro pana in momentul controlului si vei fi inregistrat din oficiu in scop de TVA (aceste sanctiuni sunt prevazute in Art.62 din normele de aplicare a codului fiscal).

Uitandu-ma in Codul Fiscal observ ca articolul 152 se refera la intreprinderile mici. Sunt PFA-urile incluse in aceasta categorie? Din cate stiu intreprinderile mici si PFA-urile sunt 2 chestii distincte!

Conform articolului 17 din Ordinul nr. 1040 din 8 iulie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile în partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, jurnalele sunt folosite pentru:

17. 7. Documentele contabile - jurnale, fise etc. - servesc la prelucrarea, centralizarea si înregistrarea în evidenta contabila în partida simpla a operatiunilor consemnate în documentele justificative.

Intrucat conform punct 8 din art 49 Cod Fiscal:

(8) Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit nu au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatea respectiva.


.... eu tot nu inteleg cine ma obliga sa tin jurnalele respective si cum se identifica atingerea plafonului de 35.000 EUR pentru PFA impozitate pe norma fixa de venit.



#46 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 October 2007 - 07:54 AM

Vezi postareak0b3, la Oct 10 2007, 07:01 PM, a spus:

Uitandu-ma in Codul Fiscal observ ca articolul 152 se refera la intreprinderile mici. Sunt PFA-urile incluse in aceasta categorie? Din cate stiu intreprinderile mici si PFA-urile sunt 2 chestii distincte!
Nu confunda notiunile si termenii din Codul fiscal cu cele din prin alte legi. De regula ei sunt specifici fiecarui act normativ.
Alin (1) din articolul pe cale l-ai citat defineste clar notiunea de "intreprindere mica", care este:

"(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b)."

Mai departe, termenul de "persoana impozabila" este definita la art. 127:

"(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfăşoară, de o manieră independentă şi indiferent de loc, activităţi economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activităţi.
(2) În sensul prezentului titlu, activităţile economice cuprind activităţile producătorilor comercianţilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activităţile extractive, agricole şi activităţile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obţinerii de venituri cu caracter de continuitate."



#47 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 11 October 2007 - 10:26 AM

Multumesc pentru raspuns.

Jurnalul de vanzari/cumparari sunt documente tipizate ce trebuie inregistrate undeva sau pot fi tinute evidente in Excel de exemplu?



#48 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 20 October 2007 - 11:03 PM

La ce curs se calculeaza acesti 35.000? La cursul de la 01 ianuarie 2007?



#49 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2007 - 09:44 AM

cursul din 31.12.2006 sau din 01.01.2007 care este acelasi : 1 euro= 3.3817 lei



#50 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2007 - 07:28 PM

Vezi postareak0b3, la Oct 11 2007, 11:26 AM, a spus:

Jurnalul de vanzari/cumparari sunt documente tipizate ce trebuie inregistrate undeva sau pot fi tinute evidente in Excel de exemplu?
jurnalele vz/cump sunt tipizate, nu se mai inreg. la finante, se pot tine in excel, respectand rubricile din tipizat.
Madalina



#51 ddanny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 November 2007 - 11:30 PM

Interesant acest topic.

Referitor la jurnalul de vanzari si cumparari, poate cineva sa posteze aici un sablon (.pdf, .doc, .xls,...)?

Daca se poate si un exemplu de completare, cu date fictive, bine-inteles.

Multumesc,

Dan



#52 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 02 December 2007 - 01:12 PM

Este cineva cu PFA Norma de venit, neplatitor de TVA care sa fi fost controlat de organele fiscale si caruia sa-i fi fost solicitate:registrul de incasari si plati si/sau dovada NEdepasirii celor 35.000 EUR?

Multumesc



#53 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 02 December 2007 - 01:58 PM

Chiar daca nimeni nu a patit-o inca,sper ca nu vrei sa fi tu primul care o pateste.
Mai bine respecta codul fiscal,ca sa nu te doara capul.
Lasa capra vecinului in pace,ca sa zic asa... :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 November 2008 - 10:15 PM
citare mesaj anterior




#54 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 05 December 2007 - 07:10 PM

nu zic ca-i imposibil sa ma trezesc si eu cu un control. Dar din fericire nu stau la adresa din buletin. In actele de constituire am specificat ca desfasor activitatea la client si NU acasa.

Si daca vin la adevarata adresa si suna la usa o sa le raspund ca nu's acasa :smile: (vorba lu Parazitii)

Pt inspectorii fiscali - sa stiti ca am glumit si declar ca am o evidenta stricta a incasarilor si NU am depasit nici macar 10000 eur pe anu asta.



#55 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2007 - 11:22 AM

Vezi postareazsuzsa1983, la Oct 9 2007, 01:24 PM, a spus:

salutari
e prima data cand scriu
am o intrebare daca ma puteti ajuta
eu fac contabilitate in partida dubla dar cineva m-a rugat sa fac contabilitate la o asociatie sportiva, nonprofit, neplatitoare de tva -care se tine in partida simpla.
nu prea stiu in ce consta acest lucru
am inteles ca trebuiesc conduse cateva registre-imi puteti spune ce registre?
o alta intrebare-oricine poate face contabilitate in partida simpla?sau trebuie contabil autorizat?
va rog sa ma ajutati
multumesc
contab in partida simpla o poate tine oricine, chiar si fondatorul asociatiei, registrele care se tin : registrul de incasari si plati, in principal. Apoi reg de casa, mijloace fixe ... care se pot tine ca si la soc comerciale.



#56 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 09 November 2008 - 04:46 PM

au aparut niste norme mai clare in ceea ce priveste 'pragul' de 35000eur?
e posibil ca in decembrie sa depasesc acest prag... ce trebuie sa fac? voi deveni platitor de tva si voi fi impus in sistem real? sau raman la norma de venit?
ce fel de evidenta contabila va trebui sa tin?

multumesc anticipat pentru un raspuns documentat



#57 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2008 - 01:49 PM

ATENTIE!!! PFA-urile platitoare de Tva inregistreaza Jurnalul de cump si vanz la administratia financiara unde are domiciulul fiscal.



#58 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 10 November 2008 - 09:37 PM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Nov 10 2008, 01:49 PM, a spus:

ATENTIE!!! PFA-urile platitoare de Tva inregistreaza Jurnalul de cump si vanz la administratia financiara unde are domiciulul fiscal.

ok...si asta are legatura cu ????



#59 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2008 - 11:44 PM

probabil ca are legatura cu mesajul meu :thumbup:
Eu nu stiam de treaba asta...
Madalina



#60 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 November 2008 - 08:53 AM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Nov 10 2008, 01:49 PM, a spus:

PFA-urile platitoare de Tva inregistreaza Jurnalul de cump si vanz la administratia financiara unde are domiciulul fiscal.
Pe ce te bazezi?, ar zice cineva...
Nu cumva amesteci "jurnalele" cu "registrele"?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL