Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce se intampla daca depasesti pragul de 35000 € ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Ce se intampla daca depasesti pragul de 35000 € ?


76 replies to this topic

#61 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 15 March 2009 - 11:08 AM

Plafonul de 35.000 EUR se calculeaza la cursul de la data aderarii (3,3817) indiferent de an? 2007/2009/2009?



#62 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 15 March 2009 - 11:12 AM

DA, vezi art. 152 (1) din Codul fiscal :sad:




#63 reka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 March 2009 - 12:18 PM

Buna tuturor,

tocmai am primit prin email de la Revista Romana de TVA un articol privind obligatiunile unui PFA referitoare la TVA, un articol ce dda lamuriri exacte si in legatura cu subiectul acestui topic.
Acest articol poate fi solicitat gratuit accesand linkul urmator: http://www.pfa.tvaexpert.ro/?cs=740807

La cerere o pot trimite si prin email.

Nuami bine,
Reka



#64 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 18 March 2009 - 12:24 PM

daca depasesti pragul de 35000eur trebuie sa te declari pfa la norma platitor de tva sau pfa in sistem real platitor de tva?



#65 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 10 April 2009 - 11:22 AM

salut.

am si eu o intrebare referitoare la acest subiect.

o sa incerc sa explic putin situatia in care ma aflu - colaborez cu o firma din Anglia de aproximativ 3 ani - la momentul inceperii colaborarii cu ei sau discutat si negociat niste sume contractuale pe care ei le platesc lunar (practic este vorba de salariu - nu este vorba de activitate comerciala intre ei si mine - nu cumparam si nu vindem nimic unul altuia) aceste sume sunt incasate pe PFA datorita faptului ca in momentul inceperii colaborarii cu ei, cetatenii romani nu aveau voie sa fie angajati in Anglia si infiintarea unui PFA era singura posibilitate ca sa pot fii platit si in acelasi timp si ei sa poata justifica in contabilitatea lor cheltuielile aferente. problema este ca anul trecut a fost operata o marire de salariu, marire care m-a adus in situatia de a depasii pragrul de 35.000 euro incasari anuale, situatie in care se pare ca devin platitor de TVA.

intrebarea mea este ce naiba fac acum? daca eu pe factura pe care eu o trimit lunar firmei ptr. care lucrez o sa adaug cota TVA de 19%, asta inseamna o crestere uriasa a costului cu salarizarea mea, caz in care firma respectiva va fii nevoita sa rezilieze contractul cu mine rezulta ca statul roman o sa o ia in barba - canci 16% impozit + mii de alte impozite pe care acum le platesc + inca un somer traind din ajutor social. daca in salariul meu o sa iau in calcul cei 19% TVA, firma respectiva nu va avea nimik de pierdut, in schimb eu o sa pierd lunar 19% din veniturile mele cota TVA, lucru cu care iar nu sunt OK, situatie in care o sa fiu nevoit fie sa lucrez "ilegal" fie sa termin colaborarea cu firma respectiva. nu vreau sa lucrez ilegal - stiu ca (,) ca cetatean al acestui stat am anumite obligatii, dar nu pot fii OK cu situatia in care statul asta nu face nimik pentru mine si ma "mulge" pana sec!

orice sfat sau ajutor este apreciat

Aceasta postare a fost editata de sintax: 10 April 2009 - 11:25 AM




#66 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 10 April 2009 - 11:49 AM

sfatul este urmatorul - chiar daca devii platitor de TVA, pe factura externa nu esti obligat sa adaugi TVA-ul.
Prin urmare, vei trece TVA 19% = 0 si nu va trebui sa 'majorezi' costurile. Bineinteles, daca nu incasezi TVA, la randul tau, cand vei face declaratia de TVA nu vei avea TVA de plata catre statul roman.

pt firma la care lucrez, eu primesc lunar facturi de la ibm din UK si e trecut la fel - TVA 19% = 0

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 04:28 AM




#67 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 10 April 2009 - 12:06 PM

sa inteleg ca daca nu incasez TVA nu o sa fiu obligat sa incasez acum in situatia in care o sa fiu incadrat ca platitor de TVA?



#68 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 14 April 2009 - 11:17 AM

Vezi postareasintax, la Apr 10 2009, 12:06 PM, a spus:

sa inteleg ca daca nu incasez TVA nu o sa fiu obligat sa incasez acum in situatia in care o sa fiu incadrat ca platitor de TVA?

pentru spatiul intracomunitar din cate stiu eu nu esti obligat sa facturezi TVA-ul daca esti o socitetate platitoare de TVA



#69 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 21 April 2009 - 11:02 AM

deci in concluzie nu o sa am TVA de plata (chiar daca o sa fiu incadrat ca platitor de TVA) atat timp cat nu o sa incasez?



#70 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 April 2009 - 06:11 PM

Nici chiar asa. Da nu platesti tva daca indeplinesti conditiile prevazute la art. 133 (2) lit. g si clientul tau iti comunica un cod de inregistrare in scop de TVA dintr-un stat membru. Daca nu atunci cand veniturile depasesc 35.000 euro la cursul de la data aderarii trebuie sa te inscrii in scop de TVA si sa emiti facturi cu tva pe care sa o sa-o colectezi si sa-o platesti, dupa ce iti deduci tva deductibil.



#71 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 April 2009 - 08:22 AM

Vezi postarealeu50, la Apr 21 2009, 07:11 PM, a spus:

Nici chiar asa. Da nu platesti tva daca indeplinesti conditiile prevazute la art. 133 (2) lit. g si clientul tau iti comunica un cod de inregistrare in scop de TVA dintr-un stat membru. Daca nu atunci cand veniturile depasesc 35.000 euro la cursul de la data aderarii trebuie sa te inscrii in scop de TVA si sa emiti facturi cu tva pe care sa o sa-o colectezi si sa-o platesti, dupa ce iti deduci tva deductibil.

pai problema este ca eu daca incep sa emit facturi cu TVA pot sa-mi iau bye - bye de la contractul asta - repet la mine nu este vorba despre o activitate comerciala, ci prin PF incasez salariul + ceva bani pentru cheltuielile lunare - eu nu vand si nu cumpar nimic! nu adaug nici un fel de valoare la nici un produs, nu revand nimic - acest contract are o valoare fixa platita de firma respectiva lunar - nu pot sa incep sa modific contractul respectiv dupa cum i se "scoala" statului roman.


Citeaza

clientul tau iti comunica un cod de inregistrare in scop de TVA dintr-un stat membru

la ce te referi aici? sa folosesc codul lor de TVA? sau cum?

thx

Aceasta postare a fost editata de sintax: 22 April 2009 - 08:23 AM




#72 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 April 2009 - 07:41 PM

Daca te incadrezi in articolul care ti l-am comunicat din codul fiscal atunci nu facturezi cu tva pentru ca locul efectuarii operatiunii este in tara di comunitate si nu platesti tva in Ro, daca clientul tau iti comunica un cod de inregistrare in scop de tva dintr-o tara din comunitate.



#73 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 23 April 2009 - 10:17 PM

@leu50

am citit articolul respectiv din lege

Citeaza

g) locul unde clientul caruia ii sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu conditia ca respectivul client sa fie stabilit sau sa aiba un sediu fix in afara Comunitatii ori sa fie o persoana impozabila actionand ca atare, stabilita sau care are un sediu fix in Comunitate, dar nu in acelasi stat cu prestatorul, in cazul urmatoarelor servicii:
, dar tot nu inteleg mare lucru.

din cate ma gandesc eu ma incadrez la articolul 133 litera g) punctul 5), si anume:

Citeaza

5. serviciile consultantilor, inginerilor, juristilor si avocatilor, contabililor si expertilor contabili, ale birourilor de studii si alte servicii similare

in cazul asta sa inteleg ca eu nu mai platesc TVA dar plateste firma respectiva, sau nu mai platesc nici ei? te intreb ptr.ca ai mentionat mai sus nevoia ca ei sa-mi comunice mie un cod de TVA parca, banuiesc ca acel cod este necesar fiscului de la noi sa incaseze TVA-ul de la firma respectiva? :sad:

multam de ajutor

Aceasta postare a fost editata de sintax: 23 April 2009 - 10:20 PM




#74 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 29 April 2009 - 03:12 PM

chiar nu ma poate ajuta nimeni?



#75 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 09:26 AM

Se face taxare inversa , deci nici ei nu platesc



#76 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 30 April 2009 - 10:27 AM

multumesc ptr. raspuns Doina P.

ramane de vazut acum cum o sa ma inteleg cu cei de la fisc. sper sa nu fie probleme, ptr.ca nu cred (defapt sunt sigur) ca firma ptr. care lucrez nu o sa accepte niciodata o crestere a costului cu salarizarea mea cu 19% - lucru care va duce automat la sistarea contractului dintre mine si ei, situatie in care si eu si statul o sa avem de pierdut.

Aceasta postare a fost editata de sintax: 30 April 2009 - 10:28 AM




#77 xeonet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 June 2009 - 09:05 AM

@ Sintax: Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca tine, numai ca eu lucrez cu niste parteneri din SUA.

Da-mi te rog adresa ta de mail sa vorbim, si eu sunt tot din Ploiesti...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL