Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
norme inchidere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


norme inchidere

32 replies to this topic

#1 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 01 February 2005 - 10:22 AM

unde pot gasi normele de inchidere pt bilant 2004?
E sigur ca microintrepr. predau bilantul pana in 30.04.2005 ?



#2 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2005 - 12:47 PM





#3 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2005 - 12:49 PM

micro depune situatiile financiare la 120 zile de la inchiderea exercitiului financiar, cu exceptia celor care nu au desfasurat activitate in anul 2004 si pentru care termenul este de 60 zile (sfarsitul lunii februarie)



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 12:50 PM

Acolo sunt 3 lulele- 3 surcele. Mi s-a spus ca vor apare norme de inchidere si cred ca sunt altele decat cele de la adresa pe care ai dat-o.



#5 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2005 - 12:52 PM

Da i-am dat ce este disponibil la acest moment. Daca apare altceva, o sa se discute (in mod sigur) pe forum. Si o sa aflam si noi mai multe.



#6 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 01 February 2005 - 01:02 PM

ivancristina a spus:

unde pot gasi normele de inchidere pt bilant 2004?

Nu au aparut decat pentru institutii publice. Mai asteptam.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 01:02 PM

Stati ca m-am luminat !!! In programul de bilant de pe site-ul MF exista NORME DE INCHIDERE. Se pot lista de acolo !!!
Vi le pot posta si aici, dar fiecare le aveti acolo. Fisierul se cheama "norme04.txt"
Obligatoriu se intocmesc si cele 10 note explicative din OG 306/2002. Le gasiti si in "cartea verde" a contabililor.



#8 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 02:29 PM

Otilia, au aparut normele metodologice pt. bugetari.
NORME METODOLOGICE din 27 decembrie 2004 privind închiderea conturilor contabile, întocmirea si depunerea situatiilor financiare privind executia bugetara la 31 decembrie 2004Publicate in MO nr. 92 / 27.01.2005

Daca are cineva nevoi de ele, le voi posta!
Ada



#9

  • Guests

Postat 01 February 2005 - 03:11 PM

Cele 10 Anexe se intocmesc si se depun si de catre microintreprinderi?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 03:17 PM

Eu am inteles ca toata lumea. Voi cum stiti ?



#11 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2005 - 04:09 PM

Anul trecut stiu ca se specifica undeva ca pt micro, situatiile financiare se compun din formularele 10, 20, si 30 (deci fara note), si asa l-am depus. Acum, conform legii 82, republicata in ianuarie 2005 nu se face o astfel de precizare, ceea ce ar insemna ca se fac note si pentru micro.
Poate exista ceva in precizarile din programul de bilant. Eu nu l-am instalat inca, dar cine il are instalat ar putea sa caute .



#12

  • Guests

Postat 01 February 2005 - 04:17 PM

In normele de inchidere se precizeaza ca micro vor depune formularele 10, 20 si 30 fara a depune si formularul 40 care reprezinta Situatia activelor imobilizate. NU se scrie nimic despre anexele din OMFP 306



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 04:31 PM

Se poate sa ai dreptate! Ia uite ce zic normele, special pt. cei pe 94/2001:

B. Prevederi specifice persoanelor juridice care aplica Reglementarile contabile armonizate cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene si cu Standardele Internationale de Contabilitate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 94/2001, cu modificarile si completarile ulterioare
10. …..
…………………………………………….

14. Notele explicative cuprinse în Capitolul III din Reglementarile contabile armonizate cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene si cu Standardele Internationale de Contabilitate, aprobate, prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 94/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, nu sunt limitative, existand obligativitatea pastrarii ordinii de prezentare a notelor exemplificate în reglementarile mentionate, celelalte note urmand a se numerota începand cu nr. 11.

Sa intelegem ca numai ei depun note explicative ?
Nu e lipsit de logica sa fie asa, dar ... in OG 306/2002 zice de ele ca doc. ce trebuie depuse odata cu bilantul si contul de profit si pierderi.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 05:06 PM

Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

Reglementare
din 26/02/2002
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 279bis din 25/04/2002

reglementari contabile simplificate, armonizate cu directivele europene


CAPITOLUL I
DISPOZITIUNI GENERALE


SECTIUNEA 1
ARIA DE APLICABILITATE


1.1. - Prezentele reglementari stabilesc principiile si regulile contabile de baza, forma si continutul situatiilor financiare anuale simplificate, având ca scop general armonizarea acestora cu directivele europene.
1.2. - Prezentele reglementari privesc organizarea si conducerea contabilitatii, precum si întocmirea, prezentarea, aprobarea si publicarea situatiilor financiare anuale simplificate ale persoanelor juridice prevazute la art. 1 alin. (1) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, modificata si completata prin Ordonanta Guvernului nr. 61/2001, cu exceptia persoanelor juridice care aplica Reglementarile contabile armonizate cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene si cu Standardele Internationale de Contabilitate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 94/2001

Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

SECTIUNEA 3
SITUATII FINANCIARE ANUALE SIMPLIFICATE

3.1. - Persoanele juridice care aplica prezentele reglementari au obligatia sa întocmeasca situatii financiare anuale simplificate.
3.2. - Situatiile financiare anuale simplificate trebuie sa ofere o imagine fidela a pozitiei financiare si performantei persoanei juridice, pentru respectivul exercitiu financiar.
În cazuri exceptionale, stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice, prevederile din prezentele reglementari nu se vor aplica, daca ele contravin imaginii fidele a pozitiei financiare si a performantei persoanei juridice. Orice asemenea derogare va fi evidentiata în notele explicative, cu motivele care au stat la baza acesteia si indicarea influentei asupra activelor, datoriilor, pozitiei financiare si a performantei persoanei juridice, aflata într-unul dintre aceste cazuri.
3.3. - Situatiile financiare anuale simplificate trebuie sa respecte prevederi le Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, modificata si completata prin Ordonanta Guvernului nr. 61/2001, si ale prezentelor reglementari. 3.4. - La elaborarea prezentelor reglementari s-a avut în vedere conformitatea acestora cu prevederile directivelor europene.
3.5. - Atunci când aplicarea prezentelor reglementari nu este suficienta pentru a oferi o imagine fidela, tratamentele contabile aplicate trebuie sa fie însotite de prezentarea, în notele explicative

Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

CAPITOLUL II
FORMA SI CONTINUTUL SITUATIILOR FINANCIARE ANUALE SIMPLIFICATE


SECTIUNEA 1
STRUCTURA SITUATIILOR FINANCIARE ANUALE SIMPLIFICATE


Aspecte generale
1.1. - Situatiile financiare anuale simplificate cuprind:
(a) bilant;
(B) cont de profit si pierdere;
© politici contabile si note explicative.
Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

1.6. - În notele explicative, fiecare element obligatoriu prezentat în situatiile financiare anuale simplificate conform pe 1.4 poate fi prezentat mai detaliat decât se cere în formatul adoptat, daca aceasta detaliere conduce la prezentarea unei informatii elocvente pentru utilizatorii de informatii.
În notele explicative, fiecare element din contul de profit si pierdere poate fi dezvoltat cu orice element de venit sau cheltuiala, care nu este prevazut în formatul cerut.

Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

SECTIUNEA 6
POLITICI CONTABILE SI NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE
FINANCIARE ANUALE SIMPLIFICATE

Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

NOTE EXPLICATIVE
PREVEDERI GENERALE
6.3. - Notele explicative la situatiile financiare anuale simplificate contin informatii referitoare la metodele de evaluare a activelor, precum si orice informatii suplimentare care sunt relevante pentru necesitatile utilizatorilor în ceea ce priveste pozitia financiara si rezultatele obtinute.
6.4. - Notele explicative se prezinta sistematic. Pentru fiecare element semnificativ din bilant si contul de profit si pierdere trebuie sa existe informatii aferente în notele explicative. Notele explicative la situatiile financiare anuale simplificate trebuie sa includa cel putin informatiile cerute de aceasta sectiune, precum si alte informatii cerute de prezentele reglementari.
6.5. - Se va mentiona, totodata, daca situatiile financiare anuale simplificate au fost întocmite în conformitate cu Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, modificata si completata prin Ordonanta Guvernului nr. 61/2001, si cu prevederile cuprinse în prezentele reglementari.

Text extras din: Reglementare 2002 - reglementãri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

Comparabilitatea informatiilor
6.6. - Pentru elementele prezentate în notele explicative, se va prezenta, de regula, suma corespunzatoare anului curent si celui precedent. În situatia în care suma corespunzatoare anului precedent nu este comparabila, aceasta poate fi ajustata, prezentându-se rezultatul ajustarii, modul de efectuare si motivele pentru care aceasta a fost efectuata, în situatia în care acest lucru nu este posibil, se prezinta acest fapt.
Aceste prevederi nu se aplica sumelor reprezentând:
a) modificari ale valorii contabile a activelor imobilizate;
B) modificari ale amortizarii si provizioanelor pentru deprecierea activelor imobilizate;
c) modificari ale provizioanelor pentru riscuri si cheltuieli.

[b]Trebuie facute note explicative si pt. micro sau nu ?




#15 misshu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica,IT

Postat 02 February 2005 - 12:29 AM

daca deschizi programul de bilant si dai la "Instructiuni si Legislatie", in informarea care se deschide descrie cele 4 situatii 10,20,30 si 40, in dreptul fiecarui tip de formular scrie ce tip de firma trebuie sa le intocmeasca, si am avut o mare surpriza sa vad ca micro nu este bifat decat la formularele 10 si 20, iar in normele de completare scrie asa: "Persoanele juridice care aplica Reglementarile contabile simplificate, armonizate cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 306/2002, cu modificarile ulterioare, formatul din aceste reglementari, precum si formularele cod 30 si cod 40.
Microintreprinderile utilizeaza aceleasi formate, cu exceptia formularului cod 40"...deci ramane doar 10,20 si 30, parerea mea



#16 misshu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica,IT

Postat 02 February 2005 - 12:34 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

Stati ca m-am luminat !!! In programul de bilant de pe site-ul MF exista NORME DE INCHIDERE. Se pot lista de acolo !!!  
Vi le pot posta si aici, dar fiecare le aveti acolo. Fisierul se cheama  "norme04.txt"
Obligatoriu se intocmesc si cele 10 note explicative din OG 306/2002. Le gasiti si in "cartea verde" a contabililor.
ceea ce ai vazut tu este numai pt firmele ce aplica OMF.94



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2005 - 10:20 AM

Problema arzatoare o reprezinta NOTELE EXPLICATIVE, misshu ! Restul e clar ! Ce zici, in afara de formularele 10-30/40 mai trebuie depuse si notele explic. de catre firmele ce aplica 306/2002 ? Ca pt. cele pe 94/ 2001 nu este nici un dubiu.



#18 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 02 February 2005 - 12:43 PM

Eu nu am inteles altceva. Precizez ca este pt prima data cand fac singura bilantul. La micro, la formularul 30, trebuie trecute datoriile pe care le are firma. .Nu am inteles -cele in legatura cu salariile: se trec cele pe care le achitam in ianuarie pentru decembrie sau alte datorii , mai vechi , pe care firma le are in legatura cu bugetul statului. Contabila veche intr-un an a trecut cele normale (de plata in ianuarie pt dec) in alt an a trecut 0 , dar erau solduri in conturile respective si erau "normale". Sper ca intelegeti ce vreu sa zic. Multumesc. Si ca sa-mi dau cu parerea si eu: in coltul din dreapta al programului pentru bilant trebuie sa alegi tipul soc. com-de ex. micro sau altele: la micro apare de completat 10,20 si 30. :P



#19 Tamara Contor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 February 2005 - 03:17 PM

"ddragos" a spus:

In normele de inchidere se precizeaza ca micro vor depune formularele 10, 20 si 30 fara a depune si formularul 40 care reprezinta Situatia activelor imobilizate. NU se scrie nimic despre anexele din OMFP 306

Mie de la finante mi-a dat un extras din ord.306/2002 in care imi spune ca trebuie sa depuna si microinteprinderile toate situatiile + politicile contabile + note explicative



#20

  • Guests

Postat 02 February 2005 - 10:48 PM

raspuns pentru Adina: in formularul 30 nu se trec datoriile privind salariile (adica varsamintele efectuate in ianuarie si aferente lunii decembrie). Daca ai datorii restante in afara celor aferente lunii dec. asta e alta socoteala. Contabila care alucrat inaintea ta a gresit cand a trecut ca datorii darile lunii dec. !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL