Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare LEASING - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare LEASING

9 replies to this topic

#1 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 01 February 2005 - 04:30 PM

Am o mare dilema privitor la inreg in contabilitate a unei facturi de leasing de la RAIFFEISEN LEASING.
Suna cam asa :

Rata capital : valoare xxxxx tva 19%
Diferenta pret rata capital: yyyy tva 19%
Dobanda: zzzzz tva 0
Diferenta pret dobanda: aaaa tva 0
Diferenta curs capital : bbbbb tva 19%
Diferenta curs dobanda: ccccc tva 0.

dat fiind faptul ca nu sunt inca in posesia contractului de leasing, poate sa-mi spuna cineva daca s-a intalnit cu acest caz: DIFERENTA PRET CAPITAL, DIFERENTA PRET DOBANDA si daca da, ce contare i-a dat.
(a marit val MF si dobanzii: 2133=167 si 471=1687 ca sa se inchida corespunzator sold 167 si 168 sau se trece pe 658 aceste dif pret)?



#2 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 01 February 2005 - 04:49 PM

Ei, s-a intalnit cineva cu cazul de mai sus?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 05:18 PM

Asa cum arata cred ca dif. pret = dif. curs valutar care se trece pe acel 658, iar dif. curs = reevaluare la 31.12.
Eu n-am mai vazut asa ceva, dar asta ma duce mintea acum, desi reevaluarea n-ar trebui facuta atat timp cat facturile emise sunt in lei, deci nu e o datorie in valuta ca la fz. ext., de ex.
De ce nu suni la Raifeissen sa-ti explice ei cum sta treaba cu facturarea lor catre tine ? Eu asa as face !



#4 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 01 February 2005 - 05:27 PM

NU e o factura de decembrie ca sa putem presupune ca ar fi vorba de o reevaluare. Si in fond nu trebuie sa-mi plaseze mie reevaluarea atata timp cat la fiecare rata scadenta vine cu diferenta de curs.
Naiba stie... oricum mersi de info. Cu siguranta am sa fac o intrebare la Raiffeisen leasing
O seara placuta Otilia



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 05:30 PM

Nu prea te-am ajutat... :? In schimb cei de la Raifeissen o vor face cu siguranta ! Poate ne spui ce ai aflat ...

O seara placuta si tie.



#6 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 01 February 2005 - 05:35 PM

Inainte sa intreb maine, cred urmatoarele:
Probabil ratele au fost stabilite in anuitati egale (Principalul+dobanda = aceeasi pt oricare rata) IN aceasta situatie pe masura ce ratele sunt achitate creste principalul si scade dobanda.
Poate ideea asta care ma bombardat acu e valabila. Vedem maine



#7 misshu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica,IT

Postat 02 February 2005 - 12:03 AM

am avut ceva asemanator cu ce ai tu acum de la RCI Leasing , am inteles ca ar fi vorba de prima factura, dupa cea de avans, eu sincer am trecut-o pe 658, tinand cont de faptul ca in contractul meu cu RCI era stipulata o chestie prin care spuneau ca ei imi vor emite o factura de regularizare a pretului de achizitie, si atunci am considerat-o dif de curs..... sper ca am inteles bine problema.... :idea:



#8 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 07 February 2005 - 08:58 AM

am tratat aceste diferente ca diferente favorabile sau nefavorabile de curs valutar care apar intre cursul de la data incheierii contractului si cursul de la data facturarii.

de asemenea consider ca daca aceste diferente ar fi semnificative ,doar atunci ne putem gindi ca ele ar putea afecta valoarea obiectului contractului de leasing.



#9

  • Guests

Postat 10 February 2005 - 02:20 AM

Am avut un caz identic cu vb leasing,numai ca mie in factura i-mi treceau cursul de schimb la facturare si cursul de schimb initial (dvi). Eu am inregistrat diferentele in 6588 .



#10 LILIANACRETU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 14 February 2005 - 04:18 PM

Am intalnit aceasta situatie al BT leasing . Dupa ce s-a incheiat contractul de leasing , s-a emis un act aditional cu aceste diferente de capital si dobanda , adica s-a marit de fapt valoarea contractului , astfel am inregistrat pe 2133=167 si 471=1687 . Aceste valori au aparut pe o singura factura .
Liliana






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL