Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii anuale impozite locale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii anuale impozite locale

50 replies to this topic

#1 hucka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:iasi

Postat 06 January 2007 - 03:39 PM

Nu se mai depun declaratii anuale pentru impozitele locale? Art. 290 din Codul Fiscal care reglementa depunerea acestor declaratii a fost abrogat



#2 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 06 January 2007 - 04:15 PM

Ba da, se depun!... Mai nou si cei contracte de leasing financiar au obligatia depunerii declaratiilor (Impozit teren, cladiri, auto).




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2007 - 04:25 PM

Vezi postareahucka, la Jan 6 2007, 03:39 PM, a spus:

Nu se mai depun declaratii anuale pentru impozitele locale?
Art. 290 din Codul Fiscal care reglementa depunerea acestor declaratii a fost abrogat.

Asa e: nu se mai depun declaratiile anuale.

Se depun doar declaratiile de dobandire a bunurilor.





Se pare ca vom primi o instiintare privind impozitele datorate.



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 January 2007 - 04:25 AM

chiar si noi cei de la societati?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 07 January 2007 - 07:14 AM

cod fiscal 2006

ART. 290
Orice persoana juridica care datoreaza plata impozitului pe cladiri, a impozitului pe teren sau a taxei asupra mijloacelor de transport are obligatia de a calcula impozitul sau taxa respectiva si de a depune o declaratie la compartimentul de specialitate al autoritatii administratiei publice locale pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului calendaristic pentru care se calculeaza impozitul sau taxa.
Controlul si colectarea impozitelor si taxelor locale

cod fiscal 2007

ART. 290
Abrogat.
Art. 290 a fost abrogat de pct. 258 al art. I din LEGEA nr. 343 din 17 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 662 din 1 august 2006.
Controlul si colectarea impozitelor si taxelor locale



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 08 January 2007 - 09:28 AM

Pentru anul 2007 au obligatia de a depune declaratie anuala pana la adata de 31 .01 . 2007 doar contribuabilii persoane juridice a caror baza impozabila s-a modificat fata de 2006.
Adresa oficiala primita de la Consiliul Local al Municipiului Ploiesti, Serviciul Public de Finante locale.
iuliana



#7 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 January 2007 - 09:53 AM

Eu tot n-am inteles !!! Deci nu se mai depune declaratia privind taxa asupra mijloacelor de transport ? Cum adica, ne-au scapat de o coada ? Parca nu-mi vine sa cred !!! :lostit (13):
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#8 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2007 - 06:16 PM

Daca am dobandit un autoturism in leasing nu am obligativitatea depunerii declaratie asupra mijloacelor fixe?
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#9 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 08 January 2007 - 09:47 PM

Eu am fost astazi la Sector 4 si am intrebat. Declaratiile se depun doar la achizitionarea unui mijloc de transport (deci doar odata, pentru inregistrarea in evidentele lor, nu in fiecare an, ca pana acum). Prin exceptie, pana la 31 ianuarie vor trebui sa se depuna declaratii pentru mijloacele de transport in leasing financiar. Sunt necesare urmatoarele documente: formularul (nou) de declaratie, copie dupa contractul de leasing si o copie a cartii de identitate, certificata "conform cu originalul" de catre societatea de leasing (care pastreaza originalul acesteia)
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#10 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2007 - 08:49 AM

Multumesc mult pt raspuns.
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#11 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 09 January 2007 - 03:32 PM

Aveti idee de unde pot descarca sau poate ma ajuta cineva cu un model de formular nou pt. declaratia privind impozitul auto ?
Multumesc!



#12 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 09 January 2007 - 11:31 PM

L-am atasat

Fisiere atasate


Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#13 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 10 January 2007 - 10:39 AM

:lostit (13): Sar'na !!!



#14 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 10 January 2007 - 12:47 PM

unde scrie ca numai pt masinile in leasing financiar se depune declaratia pana la 31.01.2007? inseamna ca exista un act normativ?

multumesc
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#15 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2007 - 12:48 PM

Multumesc,multumesc f. mult chiar imi trebuia, am vindut 2 masini si cred ca trebuie sa depun aceasta declaratie.Inca o data multumesc.



#16 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 10 January 2007 - 01:29 PM

Vezi postarearobertantal, la Jan 10 2007, 12:47 PM, a spus:

unde scrie ca numai pt masinile in leasing financiar se depune declaratia pana la 31.01.2007? inseamna ca exista un act normativ?

multumesc


In Codul fiscal, art 263 alin 3:

(3)În cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe întreaga durată a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datorează de locatar.

Iar in Norme se precizeaza:

44. La punctele 93, 94 și 95, sintagma „taxa asupra mijloacelor de transport” se înlocuiește cu sintagma „impozitul pe mijloacele de transport”, iar după punctul 95 se introduce un nou punct, pct. 951 cu următorul cuprins:

951. În cazul mijloacelor de transport care fac obiectul unui contract de leasing financiar încheiat până la data de 31 decembrie 2006, locatarul, după cum contribuabilul este persoană fizică sau persoană juridică, are obligația depunerii unei declarații fiscale la compartimentul de specialitate al autorității administrației publice locale pe a cărei rază teritorială își are domiciliul/sediul/punctul de lucru, până la data de 31 ianuarie 2007, însoțită de o copie a contractului de leasing. Pentru contractele de leasing încheiate după data de întâi ianuarie 2007, locatarul are obligația depunerii unei declarații fiscale la compartimentul de specialitate al autorității administrației publice locale competente, însoțită de o copie a contractului de leasing, în termen de 30 de zile de la data încheierii contractului de leasing.


:wink:



#17 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 11 January 2007 - 01:11 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Jan 8 2007, 09:28 AM, a spus:

Pentru anul 2007 au obligatia de a depune declaratie anuala pana la adata de 31 .01 . 2007 doar contribuabilii persoane juridice a caror baza impozabila s-a modificat fata de 2006.
Adresa oficiala primita de la Consiliul Local al Municipiului Ploiesti, Serviciul Public de Finante locale.

Pai eu nu inteleg!Mai declaram,sau nu mai declaram?
Eu am decl la 31.01.2006 o situatie.Apoi toate modificarile le-am declarat pe parcursul anului,in 30 de zile de la producerea lor(achizitii de masini,modernizari de cladiri)Deci le-am declarat.Le mai declar la 31.01.2007.Eu nu vad sa mai existe aceasta precizare.Cu declararea auto in leasing,sunt de acord,ca nu le-am mai declarat pana acum?
Draga Iuliana 1207,cand spui "a caror baza impozabila s-a modificat fata de 2006"te referi la 31.12.2006 sau la 31.01.2006?



#18 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 January 2007 - 07:54 AM

Am spus "a caror baza impozabila s-a modificat fata de 2006". Adica , fata de ce am raportat la 31.01.2006, chiar daca in cursul anului am declarat modificarile. Aceasta este instiintare OFICIALA primita de la COns. Local, cu stampila si toate cele. La Prahova toti marii contribuabili au primit instructiuni, indrumari si cotele de impunere, prin posta, sub forma unor adrese oficiale. Mi se pare o treaba buna pe care ar trebui s-o faca toti, in felul acesta ar fi mai putine neintelegeri.
iuliana



#19 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 11 January 2007 - 09:25 AM

Nu se mai depun declaratii anual ca pana anul trecut pentru:cladiri,terenuri,mijloace de transport-asta a spus art.290 ce s-a abrogat,dar se depun ori de cate ori s-a achizitionat,modificat,s-au transferat alta/ull -cladire,teren mujl.transport
A se vedea art.din Codul Fiscal:
- Art. 254. - (1) În cazul unei clădiri care a fost dobândită sau construită de o persoană în cursul anului, impozitul pe clădire se datorează de către persoana respectivă cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care clădirea a fost dobândită sau construită.
(2) În cazul unei clădiri care a fost înstrăinată, demolată sau distrusă, după caz, în cursul anului, impozitul pe clădire încetează a se mai datora de persoana respectivă cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care clădirea a fost înstrăinată, demolată sau distrusă.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1) sau (2), impozitul pe clădiri se recalculează pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică acelei persoane.
(4) În cazul extinderii, îmbunătățirii, distrugerii parțiale sau al altor modificări aduse unei clădiri existente, impozitul pe clădire se recalculează începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care a fost finalizată modificarea.
(5) Orice persoană care dobândește sau construiește o clădire are obligația de a depune o declarație de impunere la compartimentul de specialitate al autorității administrației publice locale în termen de 30 de zile de la data dobândirii sau construirii.
(6) Orice persoană care extinde, îmbunătățește, demolează, distruge sau modifică în alt mod o clădire existentă are obligația să depună o declarație în acest sens la compartimentul de specialitate al autorității administrației publice locale în termen de 30 de zile de la data la care s-au produs aceste modificări. ;

-Art. 259. - (1) Pentru un teren dobândit de o persoană în cursul unui an, impozitul pe teren se datorează de la data de întâi a lunii următoare celei în care terenul a fost dobândit.
(2) Pentru orice operațiune juridică efectuată de o persoană în cursul unui an, care are ca efect transferul dreptului de proprietate asupra unui teren, persoana încetează a mai datora impozitul pe teren începând cu prima zi a lunii următoare celei în care a fost efectuat transferul dreptului de proprietate asupra terenului.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1) sau (2), impozitul pe teren se recalculează pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică acelei persoane.
(4) Dacă încadrarea terenului în funcție de poziție și categorie de folosință se modifică în cursul unui an sau în cursul anului intervine un eveniment care modifică impozitul datorat pe teren, impozitul datorat se modifică începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care a intervenit modificarea.
(5) Dacă în cursul anului se modifică rangul unei localități, impozitul pe teren se modifică pentru întregul teren situat în intravilan corespunzător noii încadrări a localității, începând cu data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a intervenit această modificare.
(6) Orice persoană care dobândește teren are obligația de a depune o declarație privind achiziția terenului la compartimentul de specialitate al autorității administrației publice locale în termen de 30 de zile, inclusiv, care urmează după data achiziției.
(7) Orice persoană care modifică folosința terenului are obligația de a depune o declarație privind modificarea folosinței acestuia la compartimentul de specialitate al autorității administrației publice locale în termen de 30 de zile, inclusiv, care urmează după data modificării folosinței.
;

- Art. 264. - (1) În cazul unui mijloc de transport dobândit de o persoană în cursul unui an, taxa asupra mijlocului de transport se datorează de persoană de la data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost dobândit.
(2) În cazul unui mijloc de transport care este înstrăinat de o persoană în cursul unui an sau este radiat din evidența fiscală a compartimentului de specialitate al autorității de administrație publică locală, taxa asupra mijlocului de transport încetează să se mai datoreze de acea persoană începând cu data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost înstrăinat sau radiat din evidența fiscală.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1) sau (2), taxa asupra mijloacelor de transport se recalculează pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică acelei persoane.
(4) Orice persoană care dobândește/transferă un mijloc de transport sau își schimbă domiciliul/sediul/punctul de lucru are obligația de a depune o declarație cu privire la mijlocul de transport la compartimentul de specialitate al autorității administrației publice locale pe a cărei rază teritorială își are domiciliul/sediul/punctul de lucru în termen de 30 de zile inclusiv, de la modificarea survenită

Mult succes!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 January 2007 - 12:00 PM

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#20 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 03:20 PM

Si anul trecut am platit o amenda 200 RON ca, desi am achizitionat o masina in noiembrie si am depus hartiile necesare la termen, n-am declarat si in ianuarie (declaratia aia, anuala, eliminata acum) :lostit (13): .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL