Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


demisie!


84 replies to this topic

#81 Peter Pan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 May 2010 - 04:04 PM

Ieri, sambata, mi-am dat demisia cu data de 1. Sefa m-a sunat si mi-a zis ca trebuia sa fie si ea de fata, asa ca imi opreste bonurile de masa pe luna trecuta. Azi am sunat-o pe doamna de la resurse umane, rogand-o sa nu trimita bonurile la locul de munca, ca vin eu personal la sediul firmei pentru a le ridica. Drept raspuns, mi-a spus ca, datorita faptului ca nu sunt ambele parti de accord cu demisia mea, ma va trece nemotivat si se va constitui o comisie, urmand sa mi se trimita convocator acasa…

Deocamdata alt loc de munca nu am gasit, dar nu vreau sa ma afecteze aceasta demisie pe viitor.



#82 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 May 2010 - 08:20 PM

Daca angajatorul a respectat toate obligatiile lui , prevazute in contractul de munca, atunci , cand iti dai demisia, trebuie sa tii cont de un preaviz. In aceste zile de preaviz tu trebuie sa te prezinti la locul de munca si sa-ti desfasori programul normal. Daca nu angajatorul poate lua masuri impotriva ta.Trebuie sa depui o cerere de demisie.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 13 May 2010 - 08:24 AM




#83 Peter Pan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 May 2010 - 11:51 AM

Dar am depus o cerere de demisie pe care am trecut data de 1.



#84 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 May 2010 - 07:58 AM

demisia este un act unilateral, sintagma "acordul partilor" este neavenota in acest context. Prezinta-te la locul de munca si desfasoara-ti activitatea obisnuita pe toata durata preavizului. Referitor la bonuri, ele sunt aferente lunii mai, in mod normal, si probabil ca de aceea ti le-a blocat. oricum, ai dreptul la tichete pt perioada lucrata. Ar fi bine sa ai un nr de inreg pe demisie.
iuliana



#85 Peter Pan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 June 2010 - 09:50 PM

Pe data de 15 mai am sunat-o pe “doamna” de la resurse si am intrebat-o daca pot veni dupa bonurile de masa. Cica a primit dispozitie sa le trimita la magazin. Asa ca m-am dus la magazin. Stiam ca va iesi show. Si show a iesit.
Sefa nu a vrut sub nici o forma sa mi le dea, ba ca n-are timp, ba sa vin urmatoarea zi… Am asteptat cel putin 15 minute in magazin, sunand-o de nenumarate ori si rugand-o sa trimita pe cineva sa mi le aduca. Intr-un final, a iesit chiar ea din depozit, insistand sa intru in birou, ca sa semnez procesul verbal de primire a bonurilor. Nici eu nu m-am lasat: am ridicat tonul, stiind ca ii este teama de scandal de fata cu clientii.
In fine, am intrat in biroul din depozit. Sefa, bineinteles, a inceput sa imi tina morala. Mi-am vazut de ale mele: am semnat procesul, mi-am luat bonurile si am salutat-o.
Astazi mi-am luat si cartea de munca.
Incetat contractul de munca conf. art 55 lit b din Codul muncii.

Adio, Profi !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL