Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


demisie!


84 replies to this topic

#41 rolena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 22 August 2008 - 10:07 AM

Vezi postareanilufera, la Aug 21 2008, 06:21 PM, a spus:

Obligatoriu se vor plati, in caz contrar trebuie sa le efectueze si apoi sa isi efectueze perioada de preaviz.


Teoretic asa este,dar realitatea in multe cazuri este alta.Din diverse motive se amana plata zilelor respective,iar de prelungit preavizul nici nu poate fi vorba,intrucat va pierde nou loc de munca .



#42 adi cintean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 October 2008 - 12:34 PM

fratilor, ce se intampla daca am 2 demisii cu acelas nr de inregistrare, mi s-a cerut sa-mi dau demisia la zi, ok, am scris o demisie si am primit nr de inreg, a doua zi managerul a zis ca nu o semneaza pt ca nu-i place continutul, am scris inca una si mi-a dat acelas nr de inreg ca si prima.
motivul pt care au zis sa plec a fost faptul ca am avut 6 zile de concediu medical. vreau sa stiu ce se intampla daca 2 documente au acelas nr de inregistrare, practic ei vroiau sa o acopere pe prima.




#43 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 31 October 2008 - 12:38 PM

Demisia nu se motiveaza........

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 31 October 2008 - 04:10 PM




#44 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 31 October 2008 - 01:36 PM

Din continutul demisiei conteaza doar: tipul plecarii (demisie etc.), data inaintarii demisiei, perioada de preaviz si data plecarii efective. Restul nu conteaza (si nici nu este obligatoriu). Pastreaza ambele demisii (pentru ITM, AOFM vreo 2-3 luni, apoi ca amintire). Si mai importante decat demisia sunt Decizia conducerii privind incetarea contractului de munca si Cartea de munca: cu ce articol din Codul muncii inceteaza, de la ce data.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#45 destyny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 November 2008 - 03:38 AM

Buna ziua, scurt si la obiect : am lucrat timp de 1 an de zile 8 ore pe zi + inca o jumate de ora dupa program pentru curatenie,nici o zi libera nimic in tot acest an, acum mi-am dat demisia si am avut un mic conflict precum ca mi-ar putea trece pe cartea de munca litera "i" din ce cauza ca am intarziat 5 minute, ca am plecat mai repede, mentionez ca salariul in mana era de 5 milioane iar pe contractul de munca 4mil400 ( contract facut in 2007 ) vreau sa va intreb daca e corect ceea ce face ( macar pentru linistea mea sulfeteasca ) si daca pot sa cer contravaloarea CO in lei deoarece nu m-am folost de nici o zi, multumesc si ma scuzati daca am folosit o exprimare proasta



#46 destyny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 November 2008 - 02:29 PM

multumesc oricum de efort



#47 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2008 - 02:36 PM

In cazul demisiei existat 2 posibilitati:daca angajatorul este de treaba nu vei efectua zilele de preaviz care sunt trecute in contractul individual de munca; daca se opune, trebuie sa efectuezi zilele de preaviz. Nu are de ce sa-ti treaca litera "i" din cele ce ai relatat. Cat priveste compensarea CO neefectuat societatea unde lucrezi trebuie sa-ti achite contravaloarea concediului pentru perioada lucrata la ei.



#48 destyny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 November 2008 - 02:45 PM

deci el e obligat sa-mi plateasca CO in lei si lichidarea, preavizul oricum trebuie sa il termin o sa lucrez in paralele 4 zile si la noua locatie si la vechea va multumesc foarte mult chiar cum ma intalnesc cu patronul am sa-i spun si is curios de zisele lui, florika sa traiesti 1000 de ani



#49 michelle_08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 November 2008 - 09:57 AM

Buna ziua. VA rog sa ma ajutati cu un raspuns urgent.
Am lucrat la o firma si mi-am dat demisia cu art. 79 CM, deoarece asa a vrut patronul si fara preavizul de 15 zile. As putea sa solicit banii pentru zilele de concediu neefectuate anul trecut ( pentru care am rechemare scrisa)?
VA multumesc frumos



#50 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 November 2008 - 10:38 AM

da, zilele de CO neefectuate se platesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 November 2008 - 02:19 PM




#51 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 07 January 2009 - 01:29 PM

buna ziua
am si eu o intrebare lucrez la o societate cu capital strain si incepand cu jumatatea lunii decembrie 2008 a inceput sa-si restranga activitatea si a inceput sa ceara sa ne depunem pe rand demisia din proprie initiativa .Am refuzat si a inceput cu amenitarile inclusiv injuraturi.I-am zis sa-mi desfaca el contractul de munca sau sa-mi dea ceva in scris,dar refuza.Mentionez ca atat demisia cat si amenintarile le face telefonic pt ca nu vine in firma.Tot telefonic i-a transmis unuia dintre colegi sa ma dea afara din firma pur si simplu.Imi spuneti va rog ce pot sa fac in aceasta situatie ? Eu i-am propus sa-mi faca somaj dar categoric refuza.



#52 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 January 2009 - 03:22 PM

Nu e cazul sa-ti dai demisia decat daca ai asigurat imediat un alt loc de munca, cel putin la fel de bun. Daca-ti dai demisia pierzi dreptul la ajutor de somaj si iti gasesti mai greu un servici bun. El nu te poate da afara daca nu are motiv. Motivul cel mai corect ar fi restrangerea activitatii, pentru care exista un articol in Codul muncii. Pentru asta trebuie sa-ti dea preaviz, posibilitatea de a muncii doar 4 ore pe perioada preavizului si un salariu de baza drept prima de plecare. Si ai dreptul la ajutorul de somaj. In caz de reluare a activitatii in timp de un an, trebuie sa te reangajeze (daca mai esti disponibil). Daca se dau afara un numar mare de oameni trebuie indeplinite formalitatile cerute de lege pentru concedierea colectiva. Unele lucruri nu-i convin patronului dar trebuie sa respecte legea. Mai alesi acestia obraznici ar trebui pusi la punct si ar fi bine sa va aliati pentru asta (sau sa faceti un sindicat). Ar fi bine daca ai putea sa-i inregistrezi amenintarile sau macar sa ai martori ca te-a amenintat, pentru cazul ca-ti desface disciplinar contractul de munca, caz in care iar nu ai dreptul la ajutor de somaj. Daca conducerea incalca legea, va puteti adresa tribunalului, sectia de conflicte de munca, fara taxa de timbru.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#53 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 13 January 2009 - 09:33 AM

multumesc pt raspuns .dar daca refuz sa-mi dau demisia si imi interzice accesul in firma ce pot sa fac?.



#54 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 January 2009 - 06:37 PM

Tine-ne la curent. Ce ai ,,rezolvat'' ?
vioreld



#55 rolena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 January 2009 - 09:42 AM

Va rog frumaos, sa-mi spuneti daca un angajat si-a dat demisia (Art 79, alineatul 7), in perioada celor 15 zile de preaviz are dreptul sa lucreze doar 4 ore, si daca da in baza carui Art.
Multumesc !



#56 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2009 - 04:00 PM

nu. in cazul demisiei, nu este valabil acel articol. poti absenta 4 ore/zi in perioada preavizului doar in cazul concedierii, pentru a-ti cauta un nou loc de munca.



#57 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 25 January 2009 - 10:54 AM

si daca lucrezi doar 4 ore din 8 atunci mai primesti tot salariul sau doar jumatate? multumesc



#58 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2009 - 08:54 AM

salariul si celelalte drepturi salariale nu sunt afectate.



#59 oanakatalina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 February 2009 - 03:30 PM

buna ziua imi puteti spune daca mi-am data demisia de la o firma pe 13.01.09 cu preaviz de 30 zile mai sunt obligata sa intocmesc si sa semnez bilantul la dec.2008

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 February 2009 - 01:22 PM




#60 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2009 - 04:53 PM

Depinde ce se specifica in fisa postului, dar daca dumneavoastra conduceati departamentul financiar contabil cred ca trebuie sa faceti si bilantul.
Nu de alta dar dumneavoastra stiti cel mai bine care este situatia contabila in 2008.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL