Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de constituire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli de constituire

31 replies to this topic

#1 ROXANA26

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 June 2004 - 11:12 AM

buna!
daca la o soc. nou infiintata s-a depus cap. soc. minim (2mil), dar chelt. de const. au fost de 7 mil, de unde se plateste dif. de 5? am facut:
subscriere cap: 456=1011 2mil
se varsa in banca 5121=456 2mil
nevarsat-varsat 1011=1012 2 mil.
se inreg. chelt. de const. 201=? (462? ca 108 nu mai exista si asoc. unic devine creditor?)
e corect: 201=%
5121 2 mil
462 5 mil?????????????????



#2

  • Guests

Postat 17 June 2004 - 01:46 PM

Nu te legi de capitalul social.

Inregistrarile contabile sunt:

- se crediteaza firma (de catre asociat )
462=5311
- inregistrezi actele de constituire
201=5311

- amortizarea cheltuielilor
6811=28




#3

  • Guests

Postat 17 June 2004 - 01:50 PM

6811=2801



#4

  • Guests

Postat 17 June 2004 - 01:51 PM

[quote="Anonymous"]Nu te legi de capitalul social.

Inregistrarile contabile sunt:

- se crediteaza firma (de catre asociat )
462=5311
- inregistrezi actele de constituire
201=5311

- amortizarea cheltuielilor
6811=2801



#5 ROXANA26

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 June 2004 - 08:26 PM

dar daca eu am scos imediat capitalul social din cont, nu trebuie sa-l justific? ca am achitat cu el o parte din celelalte cheltuieli! si-atunci nu pot sa fac:
5121=456 2 mil
5311=462 5 mil
201=5311+5121 7mil ????
si-apoi 6811=2801



#6 carmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 25 June 2004 - 11:05 AM

E corecct



#7 manuelle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 September 2004 - 09:24 AM

Buna,

Am incercat si eu sa fac cam aceeasi chestie, dar am constatat ca am o multime de nelamuriri:
1. Ce sunt amortizarile? E obligatoriu sa le fac?
2. Daca, ca si in cazul tau, cheltuielile de constituire sunt de 7 mil lei, trebuie sa am documente justificative pentru fiecare leu? Daca am o chitanta pe numele imputernicitului care mi-a facut firma, aceasta e valabila?
3. Daca o factura contine si TVA, acesta poate fi dedus?

Ajuta-ma te rog, daca poti.



#8 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2004 - 09:36 AM

1. amortizarile...

ca sa intelegi care cum si ce fel, e bine sa citesti:
ART. 24
Amortizarea fiscalã
LEGE Nr. 571 din 22 decembrie 2003 privind Codul fiscal
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 927 din 23 decembrie 2003

si da...este obligatoriu.

2. da. trebuie sa ai documente (bon fiscal si/sau factura + chitanta) pentru tot ceea ce ai cheltuit.
Cat despre acea chitanta care se afla pe numele imputernicitului ..poti sa o inregistrezi numai daca ai un contract la baza care specifica ca el se ocupa de infiintarea societatii...si daca acea chitanta a fost emisa inainte de finalizarea actelor tale la Reg Com.
3. poti deduce TVA numai daca te-ai inregistrat la Administratia financiara ca si platitor de TVA (deja). daca nu intri in categoria de sc neplatitoare.

ps. ca sa fi microintreprindere trebuie ca in termen de 60 zile sa iti angajezi cel putin 1 om ca salariat.

o zi buna.



#9 manuelle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 September 2004 - 01:02 PM

Multumesc mult! Mi-ai fost de mare ajutor, mai ales ca habar nu aveam de codul fiscal. Ma uitasem doar pe cartea verde.

Dar tot mai am nelamuriri. Si anume, ce suma trec la 6811=2801? 7 milioane? Si cum trec mai departe amortizarea ca cheltuiala? Si incepand cu ce luna?



#10 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2004 - 01:23 PM

7 milioane daca este suma totala a cheltuielilor de pe actele de infiintare a societatii.

acum..in codul fiscal scrie ca amortizarea se aplica din luna imediat urmatoare. adica tu ai fila din luna septembrie. amortizarea o ai di octombrie..

ce nu sunt eu f sigura (asta ca sa-ti zic si baza legala) ... cheltuielile de infiintare se amortizeaza intr-un an de la infiintarea societatii..
daca e cineva care stie si legea...exacta...

mercic



#11 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 23 September 2004 - 02:43 PM

Ptr. amortizarea ch. de constituire undeva scrie ca se amortizeaza de regula in 3 ani, dar nu este imperativa. PROMIT SA REVIN CU TEMEIUL LEGAL.



#12 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2004 - 02:50 PM

era inainte 3 ani...sigur s-a modificat la 1 an dar tre sa caut si eu legea.



#13 manuelle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 September 2004 - 05:30 PM

Mai ajuta-ma cu un raspuns, te rog.
Incepand cu luna octombrie, o sa am inregistrari de genul 121 = 6811 cu suma de 583.000lei (7mil. / 12), nu? Cand inscriu aceste inregistrari? Pot sa le fac acum deja, sau trebuie sa le fac exact la 1 (2, 3...) luni de la data infiintarii?
La anul, in septembrie, dupa ce fac si ultima inregistrare de genul 121 = 6811, o sa am si o inreg. de tipul 2801 = 201 7mil.
E bine?



#14 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2004 - 09:06 PM

da..in fiecare luna faci inregistrarea respectiva...nu poti sa o faci inainte de luna in cauza...

si nu te grabi inca...sa vedem exact in ce perioada se amortizeaza 1 an sau 3 ani... mai stai un pic sa cautam legea...



#15 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2004 - 10:12 PM

Legea nr. 9 din data '8-Oct-2003'
Publ. in Monitorul Oficial nr. 781 din data '6-Nov-2003'


Cu ocazia trecerii la aplicarea Reglementarilor contabile aprobate prin O.M.F.P. nr. 94/2001, se procedeaza la analiza fiecarei imobilizari necorporale cuprinsa in situatiile financiare simplificate (cu termen de depunere 31 martie, anul urmator celui retratat), depuse la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, in vederea stabilirii conformitatii cu prevederile cuprinse in noile reglementari contabile.
Definitia unui activ necorporal cere ca acesta sa fie identificabil pentru a-l distinge de fondul comercial. Aceasta separare de fondul comercial este realizata daca intreprinderea poate inchiria, schimba sau distribui beneficiile economice viitoare realizate din utilizarea activului respectiv, fara a se lipsi de beneficiile economice rezultate din exploatarea altor active.
In ceea ce priveste controlul asupra activului, se apreciaza ca o societate controleaza un activ daca aceasta poate obtine beneficii economice viitoare ce decurg din utilizarea activului sau daca poate restrictiona accesul altor societati la beneficiile respective.
Avand in vedere criteriile de recunoastere de mai sus, precum si prevederile exprese cuprinse in Standardele Internationale de Contabilitate, cu ocazia retratarii situatiilor financiare intocmite conform reglementarilor contabile precedente aplicarii noilor reglementari, se analizeaza fiecare imobilizare necorporala si se procedeaza fie la mentinerea ei in situatiile financiare intocmite
conform IAS, fie la constatarea unei deprecieri, fie la scoaterea din activ. Aceasta ultima situatie poate apare atunci cand activul contabilizat dupa vechile reglementari nu mai indeplineste criteriile de recunoastere conform Standardelor Internationale de Contabilitate.

In ceea ce priveste imobilizarile necorporale, dat fiind specificul acestora (fara suport material sau in cazul in care aspectul material exista, acesta este nesemnificativ), cu ocazia retratarii se procedeaza la eliminarea din activ a acelor elemente care nu mai indeplinesc conditiile de recunoastere potrivit Reglementarilor contabile aprobate prin O.M.F.P. nr. 94/2001 (de exemplu, cheltuielile de cercetare).
Principalele imobilizari necorporale care se gasesc in situatiile financiare si a caror analiza se impune cu ocazia retratarii sunt:
a) Cheltuielile de constituire
Potrivit IAS 38 "Active necorporale", cheltuielile de constituire trebuie recunoscute drept cheltuieli ale perioadei in care sunt efectuate. Cheltuielile de constituire pot consta din costuri de infiintare, cum ar fi costurile de secretariat si cele juridice suportate la infiintarea unei entitati juridice, cheltuiala pentru a deschide o noua afacere, sau cheltuiala pentru inceperea a noi operatii sau lansarea de noi produse sau procese (costuri de preexploatare).
Pct. 5.21 din Reglementarile contabile armonizate cu Directiva a IV-a a CEE si cu Standardele Internationale de Contabilitate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 94/2001, prevad posibilitatea imobilizarii de catre o intreprindere a cheltuielilor de constituire. In aceasta situatie, suma reflectata in contul de imobilizari necorporale se va amortiza sistematic pe parcursul unei perioade de maximum 5 ani. Elementele inscrise la postul "Cheltuieli de constituire" se vor prezenta detaliat in notele explicative.
In formatul de bilant cuprins in reglementarile mentionate mai sus, cheltuielile de constituire sunt prezentate distinct in cadrul imobilizarilor necorporale.
Prin urmare, desi IAS 38 "Active necorporale" specifica faptul ca aceste cheltuieli de constituire sunt cheltuieli ale exercitiului si nu pot fi imobilizate, prin faptul ca Reglementarile contabile armonizate cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene si cu Standardele Internationale de Contabilitate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 94/2001, permit imobilizarea acestora, societatile comerciale care opteaza pentru mentinerea cheltuielilor de constituire la imobilizari, pot face acest lucru, astfel incat la retratarea situatiilor financiare acestea nu vor fi eliminate.
Mentinerea cheltuielilor de constituire in situatiile financiare este in discordanta cu prevederile IAS 38 "Active necorporale", dar este in conformitate cu prevederile Directivei a IV-a a Comunitatilor Economice Europene.



#16 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2004 - 10:13 PM

zapaceala de mai sus e tot ce am gasit...

Vreau comentarii!!!



#17 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2004 - 10:23 PM

pt completarea zapacelii:


Ordin nr. 94 din data '29-Jan-2001'
Publ. in Monitorul Oficial nr. 85 din data '20-Feb-2001'


5.21. - O intreprindere poate imobiliza cheltuielile de constituire. In aceasta situatie suma reflectata in contul de imobilizari necorporale se va amortiza sistematic pe parcursul unei perioade de maximum 5 ani. Elementele inscrise la postul "Cheltuieli de constituire" se vor prezenta detaliat in notele explicative. Cheltuieli de dezvoltare, concesiuni, brevete, licente, marci comerciale si alte drepturi si valori similare
5.22. - a) Aceste imobilizari necorporale vor fi inscrise in bilant numai in anumite situatii descrise in vol. 3, unde se indica si perioada in care acestea se amortizeaza, respectiv durata utila de viata.



#18 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 24 September 2004 - 07:48 AM

Din propria experienta:
-amortizez cheltuielile de constituire intr-o luna, am scapat de evidentierea lor in continuare, nu sint in conflict cu legea.
-la sfirsitul acelui an le scot din evidenta.
Ce ziceti?



#19 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2004 - 08:59 AM

parerea mea ....cred ca tot ce nu e interzis este permis...
dar oricum pentru linistea lu' manu..sa mai asteptam cateva opinii..nu?

o zi buna



#20 manuelle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 September 2004 - 01:33 PM

Eu am mai intrebat ieri pe cineva (un contabil) si mi-a spus ca amortizarea cheltuielilor de constituire se face intr-un an.
Dar... inca o mica intrebare: stampila pe care am luat-o ulterior constituirii, intra tot la "cheltuieri de constituire"?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL