Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INTRASTAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


INTRASTAT

40 replies to this topic

#21 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2008 - 08:05 AM

Poate cineva sa-mi spuna cine trebuie sa depuna aceasta declaratie, periodicitatea ei si unde se depune?



#22 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 24 March 2008 - 09:12 AM

ORDIN Nr. 748 din 6 decembrie 2007
privind Normele de completare a Declarației statistice Intrastat pentru anul 2008
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
INSTITUTUL NAȚIONAL DE STATISTICĂ
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 879 din 21 decembrie 2007

Pt ca este prea mult de scris, atasez doua adrese de pe net!
http://www.taxeimpozite.ro/codul-fiscal/ar..._anul_2008.html

si Normele:

http://www.taxeimpozite.ro/UserFiles/artic...t_01171810.html
Spor...o sa ai nevoie! :pullhair:




#23 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2008 - 05:28 PM

multumesc mult



#24 mariai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 09 June 2008 - 12:38 PM

Am si eu o problema legata de intrastat
Pt o firma nou infiintata in 2007 din prima luna de functionare incepe sa importe ...cum se calculeaza 12 luni..din prima luna in care incep importurile sau cum?Problema mea este ca in luna mai 2008 se implinesc cele 12 luni calendaristice si...cumulat pe cele 12 luni achizitiile intracomunitare depasesc pragul?Trebuie sa depun declaratie din mai 2008 ? sau cum fac?
Va rog astept raspunsi pt ca nu stiu ce sa fac?



#25 popescu marius

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 July 2008 - 03:56 PM

-daca nu ati primit inca un raspuns:
pargurile valorice se calculeaza pe an calendaristic (adica din ianuarie pana in decembrie) deci abia in momentul cand veti depasi pargul(300.000 ron) pe acest an (calculat incepand cu ianuarie 2008) abia atuci va trebui sa incepeti sa declarati.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:09 AM




#26 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 24 January 2009 - 10:53 PM

Am si eu o problema cam.... nasoala... ,
Daca trimit decl intrastat prin email ..( am cam intarziat, trebuia pana pe 15 ian) oare patesc ceva?(Adica primesc vre-o notificare ,ceva?)
Am depasit pragul si as vrea sa o transmit totusi chiar daca sunt un pic in intarziere,
Stie cineva ???????????????



#27 evelascoj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 29 January 2009 - 05:50 PM

Buna seara,

Am o intrebare: Declaratie intrastat se refera numai la vanzare si cumparare de bonuri la alte membre din UE (cu factura), sau se refera si la miscare de bonuri?
Eu zic asta pentru ca de exemplu, noi primim diverse materiale din Spania (scule, materiale din aluminiu pentru prelucrare, etc), lucram aici in Romania cu asta(facem strungire) si apoi trimitem piese finisate in Spania, dar noi nu platim pentru aceste materiale (atunci nu avem facturi). Trebuim sa declar Intrastat pentru asta sau nu?
Alta questiune: pentru piese la care noi prelucram, noi facturam numai valoare adaugata, dar piesele au valoare mai mare; Ce trebuim sa declar, valoare adaugate care facturam, sau valoare total al piesei?

Multumesc anticipat,



#28 Ovidiu1973

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 February 2009 - 04:38 PM

Declaratia intrastat se refera la miscarea de bunuri (nu are legatura cu vanzarea sau cumpararea). Ceeace faceti d-voastra se numea inainte cand erau formalitati vamale "Perfectionare Activa".
Trebuie sa declarati astfel:
- la achizitii: valoarea materialelor (nat tranzactiei 4.0)
- la livrari: valoarea materialelor + valoarea manoperei (natura tranzactiei: 5.0)

Eu va recomand sa apelati la o firma specializata in intocmirea decalartiilor intrastat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 February 2009 - 10:38 PM
citare mesaj anterior




#29 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 02 February 2009 - 10:25 PM

Vezi postareadoiny, la Jan 24 2009, 10:53 PM, a spus:

Am si eu o problema cam.... nasoala... ,
Daca trimit decl intrastat prin email ..( am cam intarziat, trebuia pana pe 15 ian) oare patesc ceva?(Adica primesc vre-o notificare ,ceva?)
Am depasit pragul si as vrea sa o transmit totusi chiar daca sunt un pic in intarziere,
Stie cineva ???????????????
Este cineva care a depus cu intirziiere acest intrastat ,si in ce conditii?Vreau sa stiu daca ptr intirziere a luat cineva amenda ptr depunare cu intirziiere, am depasit in cursul anului pragul si nu am declarat inca,acum am realizat, ar fi din septembrie2008.Multumesc anticipat(sau ma sfatuiti sa nu mai depun)...



#30 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 03 February 2009 - 11:25 AM

poti sa trimiti si dupa data de 15 ca nu se intampla nimic.Si eu intr-o luna neavand importuri nu am trimis-o si m-au sunat ei fiindca eram deja in evidenta si m-au rugat sa o trimit.



#31 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 03 February 2009 - 09:17 PM

multumesc, eu nu amintrat inca in evidenta lor,fiind primele luni de depasire.



#32 ralucaalexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 February 2009 - 12:34 PM

Vezi postareadienuk, la Feb 3 2009, 11:17 PM, a spus:

multumesc, eu nu amintrat inca in evidenta lor,fiind primele luni de depasire.

uite si eu am exact aceeasi problema ca si tine tot din septembrie 2008 si tot acum mi-am dat seama :frusty:
ai aflat daca se ia amenda????????sau Doamne fere ai luat??(sper ca nu)
in plus te-ai prins cum se face declaratia?
ai mai depus-o?de fapt le-ai mai depus??
mersi mult



#33 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 09 March 2009 - 02:46 PM

buna ziua
am nevoie de ajutor urgent
nu stiu sa declar corect la intrastat o fact.re retur la un import din luna noiembrie 2008.
mentionez ca fact de storno este in febr.2009.oare este corect sa fac revizuire la declataria lunii noiembrie sau trebuie sa o declar cu minus in luna febr.?
eu n-am mai avut cazuri de acest gen si nu as vrea sa gresesc.
mltumesc

scuze ca am postat de 2 ori

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 March 2009 - 05:58 PM
am corectat dublarea mesajului




#34 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2009 - 05:07 PM

Si pe mine tot ei m-au sunat ca n-am depus-o si le-am depus cu intarziere ... deocamdata n-am patit nimic!
preda



#35 alyce

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 March 2009 - 02:11 PM

Buna!
am si eu o nelamurire in legatura cu declaratiile intrastat 2009. In lege scrie ca ar trebui declarate urmatoarele:
1. schimburi intracomunitare de bunuri care implica transfer de proprietate si sunt destinate utilizarii, consumului, investitiei sau revanzarii;
2. miscari de bunuri dintr-un stat membru al Uniunii Europene in altul, fara transfer de proprietate (transfer de stocuri, miscari de bunuri inainte si dupa procesare);
3. returnare de bunuri;
4. miscari specifice de bunuri;
5. leasing financiar si leasing operational cu o durata de peste 2 ani.

Eu una nu inteleg ultima parte. Firma la care lucrez are 3 masini luate in leasing de tip operational cu o durata mai mare de 2 ani.
Eu ar trebui sa depun o declaratie speciala pentru acestea?



#36 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 March 2009 - 02:35 PM

Ar trebui sa depaseasca si pragul de 80.000 euro,( vezi cat este exact ),



#37 elvis_iva

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 March 2009 - 03:43 PM

Vezi postareadoiny, la Mar 18 2009, 04:35 PM, a spus:

Ar trebui sa depaseasca si pragul de 80.000 euro,( vezi cat este exact ),
din momentul cand valoarea importurilor depaseste 300000 ron se depune in fiecare luna



#38 JAMAICA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 August 2009 - 04:28 PM

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune cine trebuie sa intocmeasca declaratia statistica intrastat? Eu, ca si contabila sau firma cu care avem contract si care ne face factura de prestari servicii intrastat?
Va multumesc anticipat!



#39 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 25 August 2009 - 04:45 PM

Depinde ce scrie in contractul de prestari servicii si
cum decide Administratorul societatii client.



#40 doru_p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 September 2009 - 12:23 PM

buna,
am o problema de ordin tehnic la Intrastat. Am preluat o firma care depune aceasta declaratie, mi-am instalat pe calculator versiunea de intrastat offline 2009 de pe websitul lor si am importat declaratiile din 2009 de pe discheta contabilei de dinainte.
Problema e ca nu pot sa le vizualizez declaratiile anterioare de ex din martie 2009, aprilie 2009 etc..imi spune ca ::::: Fisierul nu poate fi deschis. Versiunile de nomenclatoare referite in fisier nu au fost instalate :::

Am eliminat nomencl din 2009 si am incercat sa le deschid cu cel din 2008...acelasi mesaj.

Ma poate ajuta cineva cu o idee?
Va rog frumos.

O zi frumoasa.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL