Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TREC TVA pe favctura emisa sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


TREC TVA pe favctura emisa sau nu?

129 replies to this topic

#101 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 February 2007 - 04:32 PM

Nu exista optional,ori aplici cf legii , ori nu aplici ca nu ai cazul.Si nici , ca se alpica taxa inversa doar la manopera nu am gasit.Acuma fiecare interpreteaza cum ii trece prin cap.Nu stiu, e o zabaceala.



#102 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 February 2007 - 05:47 PM

Vezi postarealucis, la Feb 19 2007, 04:32 PM, a spus:

Nu exista optional,ori aplici cf legii , ori nu aplici ca nu ai cazul.Si nici , ca se alpica taxa inversa doar la manopera nu am gasit.Acuma fiecare interpreteaza cum ii trece prin cap.Nu stiu, e o zabaceala.
Eu propun urmatoarul lucru: acum, aici, sa posteze cel de la care a plecat aceasta "zabaceala" :lostit (13): toate actele (ma rog, trimiteri am vrut sa spun) la care face el/ea referire cu privire la taxarea inversa la manopera si taxare normala la materiale.
Sun convins ca imediat dupa acest lucru, cu totii vom pune mana si vom reciti toata legislatia (postata) si vom trage concluzii pertinente, apoi le vom posta pe forum iar in cel mult 1-2 saptamani PROBLEMA VA FI CA SI REZOLVATA SI INTELEASA CORECT. In acest fel si cei mai "mici" dintre noi vor avea material serios si bine documentat de studiu si pe de alta parte, vor capata mai multa incredere in ei insisi ca si profesionisti contabili. Voi ce credeti?
Oricum menirea acestui forum nu e numai de a ne gasi raspunsuri la propriile noastre intrebari ci si de a-i ajuta si pe altii sa devina cel putin, daca nu si mai mult, la fel de buni meseriasi ca si noi cei cu mai multi ani de munca in spate.
Spor la treaba!

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#103 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 February 2007 - 06:39 PM

Sint de acord cu tine.Poate asa vom ajunge la o lumina. :lostit (13):



#104 kristina30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 February 2007 - 02:58 PM

MULTUMESC PT.RASPUNS
Am revenit totusi cu o alta intrebare
cum procedez la inregistrarea facurii emise .e corect asa??
4111=704
4427=4426
DACA nu ,va rog sa imi spuneti cum este corect.
:lostit (13):



#105 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 20 February 2007 - 09:30 PM

In situatia in care lucrarile se realizeaza la bunuri imobile de pe teritoriul Romaniei pentru un beneficiar inregistrat in scopuri de T.V.A. si decideti sa aplicati masurile de simplificare (in functie de natura lucrarilor efectuate), la emiterea facturii catre beneficiar, procedati astfel:
• emiteti factura doar cu valoarea totala a lucrarilor dovedite pe baza de deviz dar fara a inscrie T.V.A. colectata. Valoarea T.V.A. va fi inregistrata in evidenta contabila doar de catre beneficiar prin formula contabila 4426 = 4427.
• inscrieti pe factura mentiunea "taxare inversa" dar nu utilizati formula contabila 4426 = 4427;
• inregistrati factura prin formula contabila 411 = 701 sau 411 = 704;
• inregistrati factura in jurnalul pentru vanzari pe care il intocmiti avand in vedere recomandarile mentionate in O.M.F.P. nr. 2217 din 22 decembrie 2006 (M.Of. nr. 1041 din 28 decembrie 2006);
• preluati operatiunea in decontul de T.V.A. Pentru operatiunile economice derulate dupa data de 01.01.07 se va emite un nou model de decont de T.V.A.;

ocoleanui



#106 cristinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:economice

Postat 22 February 2007 - 10:58 AM

buna, poti sa-mi spui te rog in cazul in care eu sunt cel care factureaza cu taxare inversa, in jurnalul de vazari unde treb.trecuta aceasta baza: la randul 16 sau la randul.10.
multumesc :lostit (13):
cristinica



#107 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 February 2007 - 11:17 AM

Vezi postareaocoleanuionut, la Feb 20 2007, 09:30 PM, a spus:

In situatia in care lucrarile se realizeaza la bunuri imobile de pe teritoriul Romaniei pentru un beneficiar inregistrat in scopuri de T.V.A. si decideti sa aplicati masurile de simplificare (in functie de natura lucrarilor efectuate), la emiterea facturii catre beneficiar, procedati astfel:
• emiteti factura doar cu valoarea totala a lucrarilor dovedite pe baza de deviz dar fara a inscrie T.V.A. colectata. Valoarea T.V.A. va fi inregistrata in evidenta contabila doar de catre beneficiar prin formula contabila 4426 = 4427.
• inscrieti pe factura mentiunea "taxare inversa" dar nu utilizati formula contabila 4426 = 4427;
• inregistrati factura prin formula contabila 411 = 701 sau 411 = 704;
• inregistrati factura in jurnalul pentru vanzari pe care il intocmiti avand in vedere recomandarile mentionate in O.M.F.P. nr. 2217 din 22 decembrie 2006 (M.Of. nr. 1041 din 28 decembrie 2006);
• preluati operatiunea in decontul de T.V.A. Pentru operatiunile economice derulate dupa data de 01.01.07 se va emite un nou model de decont de T.V.A.;
Am si eu o intrebare si sper sa-mi raspundeti, va rog:
1.la ce se refera: "in functie de natura lucrarilor efectuate"?
2.inscriu pe factura si formula contabila 4426=4427?
3.pot folosi si alt cont in afara de 701 si 704?
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 22 February 2007 - 11:17 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#108 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 February 2007 - 09:48 AM

Am o intrebare: in cazul in care am emis o factura cu TVA anul trecut in dec.2006 reprezentand servicii manopera..iar in ianuarie contractul s-a reziliat...eu cum stornez factura? cu TVA sau fara? mentionez ca factura nu e incasata...

Va multumesc !



#109 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 February 2007 - 10:32 AM

Vezi postareaAlina_h, la Feb 23 2007, 09:48 AM, a spus:

Am o intrebare: in cazul in care am emis o factura cu TVA anul trecut in dec.2006 reprezentand servicii manopera..iar in ianuarie contractul s-a reziliat...eu cum stornez factura? cu TVA sau fara? mentionez ca factura nu e incasata...

Va multumesc !


Chiar nimeni nu stie?
Va rog frumos ! :lostit (13):



#110 mona75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 23 February 2007 - 12:24 PM

Dupa parerea mea daca ai facturat cu tva stornezi cu tva.



#111 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 February 2007 - 04:14 PM

Lucrarile de constructii montaj nu sunt in nici un caz operatiuni scutite de TVA! Asta inseamna ca TVA-ul pentru materialele de constructii care apar pe devizele de lucrari este deductibil, iar serviciile facturate ( care includ manopera) sunt cu taxare inversa.
Daca in schimb, materialele de constructii cumparate sunt revandute in aceeasi forma beneficiarului lucrarii pentru acesta operatiune se colecteaza TVA.



#112 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 23 February 2007 - 04:17 PM

Vezi postareacitrom05, la Feb 23 2007, 04:14 PM, a spus:

Lucrarile de constructii montaj nu sunt in nici un caz operatiuni scutite de TVA! Asta inseamna ca TVA-ul pentru materialele de constructii care apar pe devizele de lucrari este deductibil, iar serviciile facturate ( care includ manopera) sunt cu taxare inversa.
te rog, posteaza si baza legala cu norme. merci

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 23 February 2007 - 04:18 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#113 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 February 2007 - 04:24 PM

Baza legala pentru ce?
In codul fiscal, operatiunile de constructii-montaj nu sunt la rubrica de scutite de TVA. Sunt operatiuni impozabile! Atata doar ca TVA-ul se autolichideaza. Nu-l mai incasezi, nu-l mai platesti. Dar fiind o operatiune impozabila, automat ai drept de deducere a TVA aferent acestuia. De aceea aminteam ca materialele respective trebuie sa fie trecute in devizul de lucrari. Ca sa se poata stabili exact legatura intre ele si serviciul prestat.
Apoi exact asa ni s-a explicat la un curs de TVA de la Arad unde a fost o tipa de la Minister de la metodologie TVA.
Nu am acuma codul fiscal la indemana, dar va rog sa ma contraziceti, daca considerati cu articole de lege.



#114 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 23 February 2007 - 04:34 PM

Vezi postareacitrom05, la Feb 23 2007, 04:24 PM, a spus:

Baza legala pentru ce?
In codul fiscal, operatiunile de constructii-montaj nu sunt la rubrica de scutite de TVA. Sunt operatiuni impozabile! Atata doar ca TVA-ul se autolichideaza. Nu-l mai incasezi, nu-l mai platesti. Dar fiind o operatiune impozabila, automat ai drept de deducere a TVA aferent acestuia. De aceea aminteam ca materialele respective trebuie sa fie trecute in devizul de lucrari. Ca sa se poata stabili exact legatura intre ele si serviciul prestat.
Apoi exact asa ni s-a explicat la un curs de TVA de la Arad unde a fost o tipa de la Minister de la metodologie TVA.
Nu am acuma codul fiscal la indemana, dar va rog sa ma contraziceti, daca considerati cu articole de lege.
nu va contrazic ci dimpotriva sustin pct dvs de vedere. numai ca litera legii (CF) si normele si nu in ultimul rand precizarile, sunt f clare: nu lasa loc de interpretari si spun clar: ai constructii montaj (unde se tine cont de anumite criterii samd) ai taxare inversa.
Eu sper pe viitor la niste precizari mai detaliate si la obiect cu specificari multiple.
De aceea am intrebat care e baza legala, intucat mi-am data seama ca e o interpretare ( de luat in seama, dar....)
Si pentru ca tocmai ati fost la un curs, cum se pot plia acel curs precum si explicatiile acelei doamne din minister pe lege cu articole precise, trimiteri la altele etc? Ne puteti preciza ?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#115 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 February 2007 - 04:49 PM

Nucred ca ne-a oferit la curs vreo baza legala exacta. M-am uitat peste niste slide-uri d ela curs si nu apare expres. Oricum, si eu am societati cu constructii montaj, si eu asa procedez cum am amintit mai sus.
Mi se pare logic asa. Daca esti inregistrat ca platitor de TVA, ai dreptul la deducerea TVA aferent operatiunilor impozabile, corect? Constructiile mintaj sunt operatiuni impozabile, deci poti sa-ti exerciti dreptul de deducere TVA. Doar ca mai departe, nu facturezi cu TVA.
Binenteles ca legea putea fi mai explicita. Vorba aia, sa inteleaga tot prostu'. Deocamdata insa, legea e facuta de teoreticieni care poate nu au vazut in viata lor o factura ( acuma exagerez) si lor li se pare logic sa ghicim ce au vrut ei sa spuna.
am sa ma mai uit in Codul fiscal, poate gasesc referire exacta la problema de fata :biggrin:



#116 violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:modificari a tva in noul cod fiscal

Postat 23 February 2007 - 04:49 PM

Am si eu o nelamurire. Am comandat mobilier de birou la o fabrica. Venit, masurat, executat. Nu am facut cu ei niciun contract. Cand mi-au emis factura au scris ,,confectionat mobilier" la valoarea de 6400 ron, iar la TVA nu au scris nimic. Stiu sigur ca sunt platitori de TVA. Eu cum inregistrez aceasta factura? Ce ar trebui sa inteleg prin ,,confectionat mobilier"? Servicii de 6400 ron sau inregistrez ca mijloc fix deoarece in fapt mie ei mi-au facut mobila? Daca pe factura nu mi-au scris ,,taxare inversa" scriu eu? Am voie? Cum inregistrez TVA-ul? Va multumesc.
violet



#117 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 February 2007 - 04:53 PM

Confectionarea de mobilier nu se include la articolul 160 cu masuri simplificate. Nu vad de ce nu ti-au facturat cu TVA. Eu te sfatuiesc sa-i suni si sa ii intrebi unde-i TVA-ul? :)



#118 pre220pre220

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 February 2007 - 09:41 PM

In conformitate cu art.160 din Codul fiscal si Ordinul 145/31.01.2007 societatile inregistrate in scopuri de TVA,care au ca obiect de activitate lucrari de constructii montaj sunt obligate sa aplice masurile simplificare referitoare la TVA ‘’taxarea inversa’’ .
Masurile se aplica pentru societatile care se incadreaza in grupele CAEN din sectiunea
45 Constructii:
4511 Demolarea constructiilor, terasamente si organizare de santiere
4512 Lucrari de foraj si sondaj pentru constructii
4521 Constructii de cladiri si lucrari de geniu
4522 Lucrari de invelitori, sarpante si terase la constructii
4523 Constructii de autostrazi, drumuri, aerodroame si baze sportive
4524 Constructii hidrotehnice
4525 Alte lucrari speciale de constructii
4531 Lucrari de instalatii electrice
4532 Lucrari de izolatii si protectie anticoroziva
4533 Lucrari de instalatii tehnico-sanitare
4534 Alte lucrari de instalatii
4541 Lucrari de ipsoserie
4542 Lucrari de tamplarie si dulgherie
4543 Lucrari de pardosire si placare a peretilor
4544 Lucrari de vopsitorie, zugraveli si montari de geamuri
4545 Alte lucrari de finisare
4550 Inchirierea utilajelor de constructii si demolare, cu personal de deservire aferent
Aceasta diviziune exclude:
- instalarea de peluze si gradini si activitati de intretinere a arborilor;
- fabricarea materialelor de constructii;
- activitati de constructii legate direct de extractia petrolului si a gazelor naturale;
- inaltarea sau instalarea echipamenrului industrial
- ridicarea de cladiri sau structuri complet prefabricate este clasificata in categ. Industriala relevanta, in functie de materialul principal folosit, cu exceptia betonului, caz in care ramane clasificata aici;
- instalarea elementelor de tamplarie sau dulgherie autofabricate este clasificata in categoria industriala relevanta, in functie de materialul folosit.
- Constructii metalice din parti componente auto-fabricate
- Activitati de urbanism si inginerie
- Activitati de proiectare pentru constructii
- Activitati de curatare a ferestrelor, in interior si exterior, a cosurilor, cazanelor cu aburi, a interioarelor.

[b[b]](2)Bunurile si serviciile pentu livrarea sau prestarea carora se aplica masurile de simplificare sunt:
- deseurile si materiile prime secundare, rezultate din valorificarea acestora;
- cladirile, partile de cladire si terenurile de orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare;
- lucrarile de constructii montaj;
- bunurile si/sau serviciile livrate ori prestate de sau catre persoanele aflate in stare de faliment declarata prin hotarare definitiva si irevocabila;
- materialul lemnos, conform prevederilor din norme[/b].[/b]
(3)Pe facturile emise pentru livrarile de bunuri , furnizorii sunt obligati sa inscrie mentiunea ,,taxare inversa.., fara sa inscrie taxa aferenta. Pe facturile primite de la furnizori, beneficiarii vor inscrie taxa aferenta, pe care o evidentiaza atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila in decontul de taxa. Pentru operatiunile supuse masurilor de simplificare nu se face plata taxei intre furnizor si beneficiar.
(4)Beneficiarii care sunt persoane impozabile cu regim mixt aplica si prevederile art.147, in functie de destinatia achizitiilor respective.
(5)De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atat furnizorii/prestatorii, cat si beneficiarii. In situatia in care furnizorul/prestatorul nu a mentionat <<taxare inversa>> in facturile emise pentru bunurile/serviciile care se incadreaza la alin(2), beneficiarul este obligat sa aplice taxare inversa, sa nu faca plata taxei catre furnizor/prestator, sa inscrie din proprie initiativa mentiunea <<taxare inversa>> in factura si sa indeplineasca obligatiile prevazute la alin(3).





Eu citind inteleg ca aceasta taxare este numai pentru firmele care au cod caen INTRE 4511-4550 si numai in cazul activitatilor de la punctul (2)



#119 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 26 February 2007 - 12:22 AM

Vezi postareasdnr, la Jan 25 2007, 01:25 PM, a spus:

Cred ca ar trebui modificat jurnalul de vanzari, deoarece furnizorul factureaza fara TVA si nu el este persoana obligata la plata taxei, ci beneficiarul.
Prin urmare este scutit de la plata TVA.
Deci... coloana TVA de la rubrica Taxare Inversa nu-si are rostul.


treci doar baza, la coloana 16.



#120 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 06 September 2007 - 10:16 AM

Buna ziua. De la 01.08.2007 firma noastra a devenit platitoare de tva.Codul CAEN este 2661 "Fabricarea elementelor din beton pentru constructii", iar firma realizeaza efectiv constructii (case) pentru diversi beneficiari (de regula, persoane fizice). Materialele de constructii le cumparam noi, iar cand casa este gata, emitem factura ce cuprinde doar servicii prestate de noi, nu apar si materialele (de ex. "sapatura"; "montaj termopan"). Intrebarea mea este: trebuie sa facturam cu taxare inversa, sau nu?
va multumesc anticipat pentru ajutor






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL