Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare factura achizitie intracomunitara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare factura achizitie intracomunitara

11 replies to this topic

#1 Nic03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 09 January 2007 - 03:47 PM

Ce curs valutar folosim atunci cand inregistram achizitiile intracomunitare de marfuri?



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2007 - 04:34 PM

Cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.

Art 139'1 alin. (2)




#3 Nic03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 09 January 2007 - 05:43 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 9 2007, 04:34 PM, a spus:

Cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.

Art 139'1 alin. (2)


Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator - adica data livrarii bunurilor.
Deci se foloseste cursul de schimb comunicat de BNR sau de catre banca cu care ag.economic lucreaza din data livrarii bunurilor ? Data livrarii bunurilor este data emiterii facturii ?



#4 ghitaachim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Alba Iulia

Postat 09 January 2007 - 07:48 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 9 2007, 04:34 PM, a spus:

Cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.
Art 139'1 alin. (2)

Citeaza

art 139'1alin(2) Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.
Eu vad destu de clar ca art 139 alin 2 se refera la operatiuni altele decat importul de bunuri. Sau gresesc?

Aceasta postare a fost editata de ghitaachim: 09 January 2007 - 07:48 PM




#5 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 09 January 2007 - 09:30 PM

Vezi postareaghitaachim, la Jan 9 2007, 08:48 PM, a spus:

Eu vad destu de clar ca art 139 alin 2 se refera la operatiuni altele decat importul de bunuri. Sau gresesc?


Insa achizitiile intracomunitare nu sunt importuri .......
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#6 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 09 January 2007 - 11:32 PM

Vezi postareaNic03, la Jan 9 2007, 03:47 PM, a spus:

Ce curs valutar folosim atunci cand inregistram achizitiile intracomunitare de marfuri?
1. Cursul valutar al BNR de la data exigibilitatii.
2. Tva e exigibila la data emiterii facturii dar nu mai tarziu de 15 a lunii urmatoare(daca nu ai primit factura)



#7 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2007 - 05:44 PM

ART.139
1.Pt importul de bunuri,cursul valutar se stabileste conform prevederilor comunitare care reglementeaza calculul valorii in vama( daca stie cineva aceste prevederi sa ne spuna si noua unde le gasim,cu multumiri)
2.cursul BNR sau al bancii se foloseste pentru alte operatiuni decat importul ( vezi servicii diverse:consultanta,marketing si cate or mai fi)
gabriela mihaela



#8 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 11 January 2007 - 12:13 AM

Am si eu o "mica" problema...
In cazul in care se face o achizitie intracomunitara de la o firma din Comunitate care este neplatitoare de TVA (nu detine "VAT Certificate"), cum procedez la inregistrarea TVA-ului??

Multumesc pentru ajutor



#9 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 January 2007 - 09:12 AM

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 9 2007, 02:34 PM, a spus:

Cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.

Art 139'1 alin. (2)


Buna dimineata!! Am o mare nelamurire vis a vis de "taxare inversa"
Am facut ieri o receptie la o achizitie intracomunitara si am intrat pe - taxare inversa- Am discutat cu un coleg, care ma avertizat sa fiu foarte atenta ca :" taxarea inversa se aplica numai pentru operatiuni realizate in interiorul tarii"(citat)
Am trecut repede la Codul Fiscal(a 1000 oara)
Taxarea inversa care se aplica numai pentru operatiuni realizate in interiorul tarii ( art 125 2) cred ca se refera doar la masurile se simplificare (art 160) - deseurile si materii prime secundare; cladirile; lucrarile de constructii- montaj;bunurile si/sau serviciile livrate ori prestate de sau catre persoanele aflate in stare de faliment ; materialul lemnos;

Te rog, Marian- ajutor :lostit (13): -am facut bine receptia???
taxare inversa si curs BNR din data livrarii facturii. ( am primit de la furnizor -factura si documentul de transport) pe Invoice am in antet " Codice Fiscale e partita IVA : si numarul
. Eu am trimis furnizorului o copie dupa C.I.F. Ar trebui sa imi trimita si ei o copie- ca sa fiu perfect in legalitate , pentru aplicarea "taxare inversa" ???
Multumesc si va doresc la toti La multi ani!!! ( prima data am intrat pe forum in acest an)



#10 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 January 2007 - 10:36 AM

Nu ma ajuta nimeni????

Vin cu urmatorul caz:(seminar)
A- persona impozabila(art.153CF) - achizitioneaza de la B- persoana imozabila din Italia, intrgistrat in tara sa in scopuri TVA.
B expediaza (bunuri) la sediul lui A din Romania.
A -comunica lui B codul sau de TVA RO(art 153)

Intrebare:
Determinati tratamentul TVA aplicabil operatiunilor de mai sus.
Raspuns ( seminar):

Persoana impozabila ;A, cumparatorul din Romania
Operatiune in sfera TVA: acizitie IC de bunuri
Locul achizitiei IC: Romania :art.1321(1)
Scutire: NU
Persoana obligata la plata TVA : art 151 CF- dar taxare inversa-

Vin din nou si intreb????- am facut bine receptia?????


INTREBARE: De ce tot imi apare acel avertisment???? La alti nu apare??? Am facut ceva rau???



#11 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 January 2007 - 02:11 PM

Vezi postareaanagruion, la Jan 12 2007, 08:36 AM, a spus:

Nu ma ajuta nimeni????

Vin cu urmatorul caz:(seminar)
A- persona impozabila(art.153CF) - achizitioneaza de la B- persoana imozabila din Italia, intrgistrat in tara sa in scopuri TVA.
B expediaza (bunuri) la sediul lui A din Romania.
A -comunica lui B codul sau de TVA RO(art 153)

Intrebare:
Determinati tratamentul TVA aplicabil operatiunilor de mai sus.
Raspuns ( seminar):

Persoana impozabila ;A, cumparatorul din Romania
Operatiune in sfera TVA: acizitie IC de bunuri
Locul achizitiei IC: Romania :art.1321(1)
Scutire: NU
Persoana obligata la plata TVA : art 151 CF- dar taxare inversa-

Vin din nou si intreb????- am facut bine receptia?????

Chiar, nu ma ajuta nimei???
Masurile de simplificare se aplica numai pentru operatiuni realizate in interiorul tarii astfel cum este definit la art,1252 CFINTREBARE: De ce tot imi apare acel avertisment???? La alti nu apare??? Am facut ceva rau???
Pentru achizitie intracomunitara -taxare inversa- este valabil cf. art 1252(2)- Teritoriul tarii este zona in care se aplica Tratatul de instituire a Comunitatii Europene-( adica -masurile simplificate se aplica numai ptr.operatiuni realizate in interiorul tarii)??????



#12 anca duma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2007 - 06:58 PM

Conform spuselor DGFP - Birou asistenta contribuabili-cursul la care se face receptia in cazul achizitiilor intracomunitare este cursul BNR din data la care a fost emisa factura.
TVA eferent achizitiei inracomunitare se inregistreaza prin taxare inversa (4426 = 4427).

Aceasta postare a fost editata de anca duma: 12 January 2007 - 06:58 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL