Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit profit trim IV - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit profit trim IV

37 replies to this topic

#1 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 09 January 2007 - 09:11 PM

Deoarece firma doreste sa-si suprime activitatea, pentru trim IV, daca plateste impozitul pe profit aferent trim III, la depunerea bilantului ar avea impozit pe profit de recuperat, lucru care nu-l dorim, avand in vedere incetarea operatiunilor (dorim sa depunem declaratii cu valori "0"). Din acest motiv, am vrea ca la 25 ian 07 sa platim impozitul pe profit real. Se poate face acest lucru? Daca da, cum?



#2 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 January 2007 - 10:49 PM

Da, o poti face iar termenul limita de depunere (si plata) a declaratiei privind impoz pe profit. (101) este 15.02.2007.




#3 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 10 January 2007 - 07:41 PM

Da, declaratia 101 o depun pana in 15.02.07, dar declaratia 100, pentru trim. IV, prin care plateam suma din trim III, este pana in 25.01.07, nu? Daca eu platesc aceasta suma, voi avea impozit de profit de recuperat per total an, dar firma, incetandu-si activitatea, nu ar dori sa aiba sume de recuperat. Vrem sa depunem declaratii fara valoare, pentru a se observa lipsa activitatii. Scuza-ma pentru insistentele mele, dar nu vrem sa ne aflam in situatia in care statul trebuie sa ne dea bani inapoi.



#4 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 January 2007 - 08:52 PM

Declari 0.



#5 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2007 - 09:17 PM

Eu am inteles ca nu ai achitat inca impozitul pe trim III. Asa este?
Cu respect,
Alinutza



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 January 2007 - 08:04 AM

Vezi postareabsd, la Jan 10 2007, 07:41 PM, a spus:

Da, declaratia 101 o depun pana in 15.02.07, dar declaratia 100, pentru trim. IV, prin care plateam suma din trim III, este pana in 25.01.07, nu? Daca eu platesc aceasta suma, voi avea impozit de profit de recuperat per total an, dar firma, incetandu-si activitatea, nu ar dori sa aiba sume de recuperat. Vrem sa depunem declaratii fara valoare, pentru a se observa lipsa activitatii. Scuza-ma pentru insistentele mele, dar nu vrem sa ne aflam in situatia in care statul trebuie sa ne dea bani inapoi.
Depune dexclaratia definitiva 101, cu impozitul real, pana la 25.01.07 si 100 cu 0. Platesti dupa 101, realul.
iuliana



#7 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 11 January 2007 - 07:45 PM

Deci... daca consideri ca poti stabili un impozit pe profit final....at in decl 100 af lunii dec 2006 nu declari nimica(pur si simplu nu selectezi obligatia) iar la 15.02.2007 faci decl 101 in care declari imp final.
Daca nu esti sigura de imp pe profit ,acuma pna in 25.01.2007-declari in declaratia 100 imp pe pf la nivelul trim 3/2006,urmand ca la 30.03.2007 sa faci decl 101 unde declari imp final.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#8 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 11 January 2007 - 09:07 PM

Va multumesc pentru raspunsuri, cred ca am sa depun declaratia 101 pana la 25.01.2007. Nu stiam ca pot sari peste decl. 100, nici ca se permite sa platesc impozitul real.
Da, pot stabili impozitul real, deoarece firma e doar pentru plata salariului, iar relatia cu platitorul s-a incheiat.
La depunerea bilantului, la declaratia administratorului si la raportul administratorului, trebuie mentionata inactivitatea firmei?

Eu nu sunt expert contabil nici angajat la firma, iar declaratiile se fac pe raspunderea administratorului. Inca se mai poate?



#9 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 11 January 2007 - 11:40 PM

Eu stiu ca NU poti sari peste pozitia aferenta impozitului pe profit din declaratia 100 pentru decembrie. Cel mult poti sa o treci cu valoare zero dar nu poti sa o omiti. Cand vei regla fisa de platitor vei plati amenda de 500 RON daca omiti inregistrarea in D100.



#10 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2007 - 09:18 AM

Asa stiu si eu.Declari 0, si te regularizezi prin 101, termen 15.02.2007



#11 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 13 January 2007 - 08:36 AM

Am sa depun declaratia 100, cu o foarte mica dif. de impozit, (35 lei), mai mica decat in trim III pana la 25.01.2007, iar apoi voi dep[une decl 101 pana la 25.02.2007 cu valoarea 0. E bine? Sper sa nu apara ceva neprevazut si sa-mi scada impozitul.



#12 Anca 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 13 January 2007 - 11:50 AM

Am inteles ca se poate depune declaratia 101 pana in 25.01.2007, dar de unde iau formatul electronic ? Varianta 1.0.8.5, abia descarcata de pe site mfinante.ro da mesajul ``anul raportarii este gresit(diferit fata de 2005)``.



#13 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2007 - 11:47 AM

Vezi postareabsd, la Jan 13 2007, 08:36 AM, a spus:

Am sa depun declaratia 100, cu o foarte mica dif. de impozit, (35 lei), mai mica decat in trim III pana la 25.01.2007, iar apoi voi dep[une decl 101 pana la 25.02.2007 cu valoarea 0. E bine? Sper sa nu apara ceva neprevazut si sa-mi scada impozitul.
Sincer nu inteleg ce vrei sa faci.
In primul rand , de unde scoti tu suma de 35 de lei ??? cum adica declaratie 101 pe 0 ???
Sfatul meu este sa declari in declaratie 100 (termen 25.01.2007) impozit pe profit 0, iar apoi, pana in 15.02.2007 faci declaratie 101, in urma careia iti vor aparea diferente , in plus sau in minus;
daca rezulta din declaratia 101 ca ai platit impozit pe profit in plus il vei recupera in perioadele urmatoarele, iar daca mai ai de plata, termenul este, la fel ca si la decl.101, 15.02.2007.



#14 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 14 January 2007 - 04:03 PM

Am stabilit suma de platit pentru trim IV. Incerc sa dau un ex. poate sunt mai bine inteleasa:

In trim III am platit Ip suma de 500 lei.
pentru trim IV as avea suma de 35 lei.


Cf legii, stiam ca pentru trim IV se plateste aceeasi suma ca si in trim III (500), urmand ca prin decl 101 acest Ip sa se regularizeze. In cazul meu, as avea de recuperat Ip. Avand in vedere ca firma nu va mai avea activitate, nu va inregistra nici venituri, nici cheltuieli, aceste sume nu le pot regla, voi declara tot sume de recuperat.


Doresc sa nu platesc prin decl 100 aceeasi suma ca si in trim III, ci doar cat am stabilit, pentru ca prin decl. 101 sa nu am sume de recuperat.
Intrebarea mea era:
Pentru trim IV am voie sa nu platesc suma din trim III (sau mai putin decat atunci?) Bineinteles cu decl. 100.



#15 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2007 - 04:29 PM

Eu nu prea inteleg ce problema ai. Da la sf trim III ai iesit cu impozit 500( pe care nu l-ai platit), iar la sf trim IV ai iesit cu impozit pe profit 35, atunci platesti 35 pana la 25.01.2007 si gata, nu mai ai nici de recuperat, nici de platit. Impozitul datorat se raporteaza de la un trim la altul. Si daca nu ai platit impozitul aferent trim III nu e o pb asa grava, mai important este sa il declari ca sa nu iei amenda.
Cu respect,
Alinutza



#16 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 14 January 2007 - 10:35 PM

Multumesc pentru raspunsuri, asa am sa fac. platesc dif pe trim IV, cu decl. 100 si la 101 nu mai am nimic de platit.


iar impozitul pe trim III s-a platit. ramane doar cel din trim IV, sub nivelul celui din trim III, deoarece nu a mai activat decat in octombrie, ulterior... putine cheltuieli, mai putine venituri.



#17 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 15 January 2007 - 11:56 PM

Eu cred ca cel mai corect este sa declari suma din trimestrul 3, sa declari in acelasi timp si declaratia de impozit pe profit si sa platesti suma reala. Este un OMF in acest caz care spune modalitatea de reglare in acest caz. In esenta, se regularizeaza inclusin majorarile de rigoare. Nu lua in calcul ipoteze fanteziste gen nu declari nimic in declaratia 100 ca esti pasibila de amenda, la fisa fiscala va aparea nedeclarata suma.



#18 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 10:34 AM

Vezi postareasorin.vaslui, la Jan 15 2007, 11:56 PM, a spus:

Eu cred ca cel mai corect este sa declari suma din trimestrul 3, sa declari in acelasi timp si declaratia de impozit pe profit si sa platesti suma reala. Este un OMF in acest caz care spune modalitatea de reglare in acest caz. In esenta, se regularizeaza inclusin majorarile de rigoare. Nu lua in calcul ipoteze fanteziste gen nu declari nimic in declaratia 100 ca esti pasibila de amenda, la fisa fiscala va aparea nedeclarata suma.

Daca nu stii eu zic sa nu mai crezi ... sau cel putin nu in public!

Cel mai corect in cazul lui este sa faca declaratia 100 pentru decembrie in care sa nu prinda ca si obligatie impozit profit, pana in 15 februarie intocmeste declaratia 101 cu suma definitiva si tot pana atunci trebuie sa o si plateasca!
" (11) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. b), care definitivează până la data de 15 februarie închiderea exercițiului financiar anterior, depun declarația anuală de impozit pe profit și plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor."
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#19 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 January 2007 - 06:00 PM

Si daca trim.III s-a incheiat cu pierdere, in trim IV ce suma declar?



#20 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 January 2007 - 06:59 PM

pierdere a fost tot anul sau numai la trin.III?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL