Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariul minim 2007, coef. de ierarhizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


salariul minim 2007, coef. de ierarhizare


303 replies to this topic

#241 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 16 February 2007 - 09:34 AM

Vezi postareaiimro2003, la Feb 16 2007, 05:20 AM, a spus:

Vezi postareadraghici, la Feb 12 2007, 11:06 AM, a spus:

De la inspectorul de resurse umane ,raspuns si de la juristi:daca nu ai contract colectiv de munca nu esti obligat sa aplici acesti coeficienti.
asa am gindit si eu, din 2 motive:
1 si pe alte site-uri ale ITM din tara a aparut - inclusiv referitor la minimul de 440 =mentiunea ca se aplica "tuturor salariatilor ale caror salarii sint stabilite prin negociere" eu prin asta inteleg societati care au incheiate contracte colective de munca si/sau societati in care exista sindicate.
2. In CCM se mentioneaza: "Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe societate", ceea ce nu prea ati remarcat. daca nu exista asa ceva (adica nu exista contract colectiv de munca)nu se aplica nici coeficientii.

Din pacate, salariul minim este de 440 la nivel national, obligatoriu. am insa o nelamurire? daca se specifica 2,59 lei/ora, pot sa fac un contract individual cu salariul la ora? de ex in ianuarie as iesi la 435 lei si nu la 440 lei. sau se aplica doar la angajarile in regie?

Salariul de 2,95 lei/h este calculat pentru o medie de 170 h / luna . Dac ai calcula cum spui , in ianuarie ai obtine intr-adevar un salariu de 435 lei , insa intr-o luna cu 23 zile lucratoare va trebui sa calculezi un salariu de 477 lei . Nici un avantaj ....



#242 dianex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 16 February 2007 - 10:27 AM

Am tot cautat in codul muncii si in legea 130, unde este sanctionat nerespectarea salariului minim stabilita prin contract colectiv de munca. Este contraventie pentru nerespectarea salariului minim garantat, nu pentru salariu minim negociat. Deci dupa parerea mea, daca nu gasim vreo contraventie pentru salariu minim negociat, sa ne calmam. Este valabil si pentru cei care au contract colectiv de munca. Va rog daca gasiti vreo sactiune pentru nerespectarea prevederilor contractului colectiv de munca spuneti-ne.




#243 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 February 2007 - 10:34 AM

"Art. 100. - (1) Ramurile de activitate pentru care se vor încheia contracte colective de muncă sunt cele

prevăzute în anexa nr. 4.

(2) Drepturile prevăzute în prezentul contract colectiv de muncă sunt considerate minime, de la nivelul

cărora începe negocierea contractelor colective de muncă la celelalte niveluri, cu excepția celor care sunt

stabilite în cuantum fix sau maxim.

(3) În situațiile în care nu se încheie contracte colective de muncă pe ramură sau grupuri de unități,

prevederile prezentului contract colectiv de muncă la nivel național sunt considerate niveluri minime, în

conformitate cu prevederile art. 3, de la care începe negocierea contractelor colective de muncă la nivel de

unități.

(4) Executarea contractului colectiv de muncă este obligatorie pentru părți.

Art. 101. - Drepturile prevăzute în contractele individuale de muncă nu pot fi sub nivelul celor stabilite

prin contractele colective de muncă."

(extras din Contractul colectiv de munca la nivel national)

intrebare: cine sanctioneaza nerespectarea legislatiei muncii? nu ITM si MMSSF? atata vreme cat s-a "legiferat" acest contract, eu asa cred. dar voi revi mai tarziu cu informatii proaspete ca am sursa (acum nu e disponibila :lostit (13): )


Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#244 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 February 2007 - 10:38 AM

La ITM - Giulesti nu se mai primesc contracte de munca fara sal. minim 520 RON, cu exceptia muncitorilor necalificati (440 ron),....asta ce vrea sa insemne oare?!!! :lostit (13):
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#245 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 16 February 2007 - 11:13 AM

Si eu am discutat cu inspectorul meu de la Giulesti si am adus cam aceleasi argumente, l-am intrebat ce se intampla daca nu aplic coeficientii si mi-a raspuns ca nu imi primeste statul de plata! Na, poftim! :lostit (13):



#246 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 16 February 2007 - 11:16 AM

Sincer...sunt SUPER CONFUZA....nu mai stiu ce sa cred...in unele judete se aplica faza cu indicii....in unele nu...
Am fost de dimineatza la ITM CLUJ si o inspectoare de acolo mi-a zis clar ca cel putin la Cluj nu e obligatirie aplicarea indicilor !....ce sa mai crezi? habar nu am...a preluat si un contract de munca de azi pe functia de jurist cu salarul de 500 brut !!!



#247 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 February 2007 - 11:31 AM

mai oameni de buna credinta! de ce atata confuzie cand lucrurile sunt cat se poate de simple! o data ce Contractul la nivel national a fost semnat si inregistrat la MMSSF (

CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ UNIC LA NIVEL NAȚIONAL PE ANII 2007-2010,

încheiat conform art. 10 și 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la Ministerul Muncii,

Solidarității Sociale și Familiei cu nr. 2.895 din 21 din 29 decembrie 2006, publicată în Monitorul Oficial al

României, Partea a V-a, nr. 5cc din 29 ianuarie 2007) si publicat in MOf, din acel moment are caracter de lege!!! trebuie respectat ca vrei ca nu vrei! Inseamna ca, desi nu au participat la negocieri toate federatiile, confederatiile sau sindicatele (din diverse motive, si pt ca la noi inca nu se stie de importanta sindicatelor si patronatelor ca forme de comunicare), in acest fel a fost insusit de toti !!! fara exceptii !!

in situatia in care un ITM din nu stiu ce judet nu il aplica pt ca nu il recunoaste, o va incasa rau in momentul cand un angajat sau o organizatie sindicala ii va cere socoteala pt ceea ce face sau nu face. Credeti ca se mai poate sa ca ei sa fie considerati buricul pamantului? Ceea ce incerc sa va spun e ca lucrez la o federatie si STIU FOARTE BINE puterea si forta sindicalistilor (ca reprezentanti ai drepturilor constitutionale si internationale ale mincii pt toti cetatenii acestei tari sau europe unite)

Nu va mai lasati amagiti de nu stiu ce inspector "fals" care nu are curajul sa citeasca legea si sa si-o insuseasca! Dati-le bobarnace oride cate ori gresesc! Nu se mai poate asa!

Credeti-ma ca imi place acest forum, dar cand vad ca e presarat mai la tot pasul cu nedumeriri, confuzii, sau suparari, mi se furnica pielea pe mine si ma intreb: cand oare vom lua taurul de coarne si ne vom bate cu ei! Ce avem de peirdut? Va spun eu. Nimic! Doar de castigat.

Succes!


Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#248 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 16 February 2007 - 11:40 AM

Vezi postarearobertantal, la Feb 16 2007, 11:31 AM, a spus:

mai oameni de buna credinta! de ce atata confuzie cand lucrurile sunt cat se poate de simple! o data ce Contractul la nivel national a fost semnat si inregistrat la MMSSF (

CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ UNIC LA NIVEL NAȚIONAL PE ANII 2007-2010,

încheiat conform art. 10 și 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la Ministerul Muncii,

Solidarității Sociale și Familiei cu nr. 2.895 din 21 din 29 decembrie 2006, publicată în Monitorul Oficial al

României, Partea a V-a, nr. 5cc din 29 ianuarie 2007) si publicat in MOf, din acel moment are caracter de lege!!! trebuie respectat ca vrei ca nu vrei! Inseamna ca, desi nu au participat la negocieri toate federatiile, confederatiile sau sindicatele (din diverse motive, si pt ca la noi inca nu se stie de importanta sindicatelor si patronatelor ca forme de comunicare), in acest fel a fost insusit de toti !!! fara exceptii !!

in situatia in care un ITM din nu stiu ce judet nu il aplica pt ca nu il recunoaste, o va incasa rau in momentul cand un angajat sau o organizatie sindicala ii va cere socoteala pt ceea ce face sau nu face. Credeti ca se mai poate sa ca ei sa fie considerati buricul pamantului? Ceea ce incerc sa va spun e ca lucrez la o federatie si STIU FOARTE BINE puterea si forta sindicalistilor (ca reprezentanti ai drepturilor constitutionale si internationale ale mincii pt toti cetatenii acestei tari sau europe unite)

Nu va mai lasati amagiti de nu stiu ce inspector "fals" care nu are curajul sa citeasca legea si sa si-o insuseasca! Dati-le bobarnace oride cate ori gresesc! Nu se mai poate asa!

Credeti-ma ca imi place acest forum, dar cand vad ca e presarat mai la tot pasul cu nedumeriri, confuzii, sau suparari, mi se furnica pielea pe mine si ma intreb: cand oare vom lua taurul de coarne si ne vom bate cu ei! Ce avem de peirdut? Va spun eu. Nimic! Doar de castigat.

Succes!


Crede-ma ca SUNT PERFECT DE ACORD CU TINE !!!!!....eu personal lucrez deocamdata la o firma de contabilitate si sunt incadrata cu minimul 440 ron pe functia de economist de 3 ani de zile....crezi ca-mi convine....am stat pentru experienta si nu pentru bani si alea alea...
Am cateva firme si la toti le-am recomandat sa aplice CCM !!!!...si il aplica toti....mentionez ca majoritatea patronilor sunt TINERI....sa speram ca vor fi corecti cu angajatii si de acum inainte !



#249 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 February 2007 - 11:58 AM

Vezi postareaAlina_h, la Feb 16 2007, 11:40 AM, a spus:

Crede-ma ca SUNT PERFECT DE ACORD CU TINE !!!!!....eu personal lucrez deocamdata la o firma de contabilitate si sunt incadrata cu minimul 440 ron pe functia de economist de 3 ani de zile....crezi ca-mi convine....am stat pentru experienta si nu pentru bani si alea alea...
Am cateva firme si la toti le-am recomandat sa aplice CCM !!!!...si il aplica toti....mentionez ca majoritatea patronilor sunt TINERI....sa speram ca vor fi corecti cu angajatii si de acum inainte !
de ce nu te duci la patron ca sa iti aplice coeficientul mai alesc ca esti incadrata pe fctia de economist cu 440*2=880?
daca te incadra ca si contabill, datorita calificarii de contabil, angajata pe un post care nu necesita studii superioare, cu 440*1,2=528
iar in situatia in care postul de contabil cere si studii superioare (nu neaparat ca semnezi bilanturile) atunci 440*2=880
Tu crezi ca a acumula experienta inseamna doar sa inveti meserie de la niste "meseriasi" si atat? eu zic ca inseamna mult mai mult. Te-ai gandit vreodata ca stai, sa zicem, vreo 5 ani in aceastya firma si, ok, ai invatat destule : ce e cu leasingul, ce e cu intracomuinitarele samd; dar iti pun o intrebare: cum stii sa negociezi ceea ce ai de oferit tu? Stii sa iti negociezi banii pt munca prestata (apropos de "subaprecierea valorii profesionale"). NU. pt ca altfel te-ai fi dus la patron si in cel mai diplomat si neofensator mod ia-i fi prezentat ceea ce le prezinti si colaborilor tai. Parerea mea. Cred ca e cazul sa urci o treapta.
Bafta multa!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#250 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2007 - 12:11 PM

aceasta masura cu coeficientii mi s-a parut ca vrea sa scoata la lumina banii negri care circula prin multe societati.

Cred ca-s off topic dar ca o parere personala nu credeam ca sunt persoane cu studii superioare care stau pe minim pe economie ( sorry).



#251 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 12:15 PM

mai fratilor,

iertati-ma, dar chiar nu va mai inteleg, vorba lui robertantal "lucrurile sunt cat se poate de simple" (nimeni nu va cere formula cometei HALEY !!!), vi s-a dat si baza legala, am inrosit forumul iar cu discutia asta, ce tot nu va e limpede ??

mai cititi si voi tot ce s-a scris pe subiect pana acum, ce naiba...
mai ales cei nou-veniti, chiar asa sa se reia un subiect de n-spe ori, pt voi ...
aceleasi intrebari, aceleasi probleme... sunt deja 13 pagini de discutii, dati-o-ncolo de treaba !
unii veniti cu niste motiveeee... de nu se poate ! ce daca nu s-au impus coeficientii anul trecut ??? anul asta se impun !! si anii trecuti a fost CCMNN si nu s-a aplicat, ei - de anul trecut se aplica !!! ce tot va cramponati de ce a fost anii trecuti ?? cea fost a fost, acum e alta poveste.

Doamneee :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 February 2007 - 01:49 PM




#252 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 16 February 2007 - 12:26 PM

Vezi postarearobertantal, la Feb 16 2007, 11:58 AM, a spus:

Vezi postareaAlina_h, la Feb 16 2007, 11:40 AM, a spus:

Crede-ma ca SUNT PERFECT DE ACORD CU TINE !!!!!....eu personal lucrez deocamdata la o firma de contabilitate si sunt incadrata cu minimul 440 ron pe functia de economist de 3 ani de zile....crezi ca-mi convine....am stat pentru experienta si nu pentru bani si alea alea...
Am cateva firme si la toti le-am recomandat sa aplice CCM !!!!...si il aplica toti....mentionez ca majoritatea patronilor sunt TINERI....sa speram ca vor fi corecti cu angajatii si de acum inainte !
de ce nu te duci la patron ca sa iti aplice coeficientul mai alesc ca esti incadrata pe fctia de economist cu 440*2=880?
daca te incadra ca si contabill, datorita calificarii de contabil, angajata pe un post care nu necesita studii superioare, cu 440*1,2=528
iar in situatia in care postul de contabil cere si studii superioare (nu neaparat ca semnezi bilanturile) atunci 440*2=880
Tu crezi ca a acumula experienta inseamna doar sa inveti meserie de la niste "meseriasi" si atat? eu zic ca inseamna mult mai mult. Te-ai gandit vreodata ca stai, sa zicem, vreo 5 ani in aceastya firma si, ok, ai invatat destule : ce e cu leasingul, ce e cu intracomuinitarele samd; dar iti pun o intrebare: cum stii sa negociezi ceea ce ai de oferit tu? Stii sa iti negociezi banii pt munca prestata (apropos de "subaprecierea valorii profesionale"). NU. pt ca altfel te-ai fi dus la patron si in cel mai diplomat si neofensator mod ia-i fi prezentat ceea ce le prezinti si colaborilor tai. Parerea mea. Cred ca e cazul sa urci o treapta.
Bafta multa!

te inteleg perfect !
e o firma mica nu 2 angajati...si toti stim ca in firmele mici nu se aplica legile ....
am decis sa plec...si sa lucrez pt mine...imi iasa firma in 2 saptamani !...o sa fiu corect cu angajatii mei si o le respect munca si studiile



#253 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 12:53 PM

de la mine, pt ultima oara, ca sa vada si cei "necredinciosi" ca e si de ce e cu amenda nerespectarea CCMNN :

Codul muncii :

Art. 241. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
........
d) pentru toți salariații încadrați la toți angajatorii din țară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel național.
Art. 243. - (1) Executarea contractului colectiv de muncă este obligatorie pentru părți.
(2) Neîndeplinirea obligațiilor asumate prin contractul colectiv de muncă atrage răspunderea părților care se fac vinovate de aceasta.

Art. 247. - În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă,se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.

CAPITOLUL IV
Răspunderea contravențională
Art. 276. - (1) Constituie contravenție și se sancționează astfel următoarele fapte:
a) nerespectarea dispozițiilor privind garantarea în plată a salariului minim brut pe țară, cu amendă de la 300 lei la 2.000 lei
;

……..
d) stipularea în contractul individual de muncă a unor clauze contrare dispozițiilor legale, cu amendă de la 2.000 lei la 5.000 lei;″
..........
Art. 295. - (1) Dispozițiile prezentului cod se întregesc cu celelalte dispoziții cuprinse în legislația muncii și, în măsura în care nu sunt incompatibile cu specificul raporturilor de muncă prevăzute de prezentul cod, cu dispozițiile legislației civile.

LEGE nr.108 din 16 iunie 1999
pentru înființarea și organizarea Inspecției Muncii
CAPITOLUL 5

Sanctiuni (nota mea : sunt in lei vechi)
....
ART. 21
Refuzul unui angajator, persoana fizica sau juridica, de a aduce la indeplinire măsurile obligatorii, dispuse de inspectorul de munca, la termenele stabilite de acesta, în limitele și cu respectarea prevederilor art. 6 și 19, constituie contraventie și se sanctioneaza cu amenda de la 15.000.000 lei la 30.000.000 lei.
......
NOTA MEA : ITM-UL A DAT COMUNICAT privind respectarea CCMNN, deci se considera ca au fost dispuse masuri de catre "inspectorul de munca " !!!!!
............................................
ART. 23
Inspectorii de munca sunt competenti sa constate și sa sanctioneze toate faptele care, potrivit legii, constituie contraventii și pentru care se prevede ca agentul constatator face parte din personalul Ministerului Muncii și Protectiei Sociale, al directiilor generale de munca și protecție socială și al inspectoratelor teritoriale de protecție a muncii.
ART. 24
In cazul savarsirii repetate de catre angajatori a unor abateri grave de la prevederile legislatiei muncii sau de la normele de securitate și sanatate în munca, Inspectia Muncii poate cere radierea persoanei juridice din registrul comertului.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 February 2007 - 02:38 PM




#254 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 16 February 2007 - 01:45 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 16 2007, 12:53 PM, a spus:

de la mine, pt ultima oara, ca sa vada si cei "necredinciosi" ca e si de ce e cu amenda nerespectarea CCMNN :
.........

iti multumesc din suflet...mi-ai dat curaj ! :lostit (13):
am listat ce mi-ai scris si luni am pus-o pe masa sefei odata cu demisia mea !

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 February 2007 - 01:53 PM




#255 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 01:57 PM

ma bucur ca ti-a folosit, alina :lostit (13):

DAR :
daca mai intrebati daca si de ce se aplica CCMNN, sa stiti ca, vorba lui septimiu, va alerg !!!



#256 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 16 February 2007 - 02:03 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 16 2007, 01:57 PM, a spus:

ma bucur ca ti-a folosit, alina :pullhair:

DAR :
daca mai intrebati daca si de ce se aplica CCMNN, sa stiti ca, vorba lui septimiu, va alerg !!!


:lostit (13):



#257 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 02:04 PM

:biggrin:



#258 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 16 February 2007 - 09:34 PM

eu am o nelamurire ... unde as putea citi ce pregatire e necesara pentru fiecare post ca sa stiu ce coeficient de ierarhizare sa aplic. multumesc



#259 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2007 - 09:45 PM

Otilia!Septimiu! ...........o sa ne alerge............
In ..................CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ UNIC LA NIVEL NAȚIONAL PE ANII 2007-2010.



#260 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 10:07 PM

Vezi postareaDR, la Feb 16 2007, 09:45 PM, a spus:

Otilia!Septimiu! ...........o sa ne alerge............
In ..................CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ UNIC LA NIVEL NAȚIONAL PE ANII 2007-2010.


Ai inteles gresit. Si eu am aceeasi nedumerire. Conform COR pot aproxima ce nivel de studii necesita anumite "ocupatii" insa nu pot sa ma dumiresc care sunt cele ce necesita personal cu "studii postliceale" sau "postuniversitare" si care necesita persoane cu "studii superioare de scurta durata" si care cu "studii superioare de lunga durata"????
Nici delimitarea clara intre studii liceale si studii superioare nu mi-e clara:unde se termina prima si unde incepe cealalta, de la ce cod COR?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL