Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marfa lipsa la inventariere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Marfa lipsa la inventariere

10 replies to this topic

#1 LET MIHAELA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2007 - 06:42 PM

Va rog, daca stie cineva, cum pot scadea din gestiune marfa, de o anumita valoare, constatata lipsa la inventariere(31.12.2006), neasigurata si care nu poate fi imputata nimanui?
Deasemenea cum pot scadea o anumita valoare a marfurilor pe baza de procese verbale de reducere de pret?
Va multumesc, in speranta ca imi va da cineva un raspuns.



#2 MimozA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 12 January 2007 - 08:51 PM

marfa constata lipsa in gestiune se contabilizeaza prin formula contabila 607=371, dar 607 este nededeuctibil sau 6588=371, la valoarea de achizitie a marfurilor. la aceasta valoare se colecteaza tva, la fel cu cheltuiala nedeductibila din punct de vedere fiscal.




#3 LET MIHAELA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2007 - 01:28 PM

Multumesc mult pentru raspuns. Mi-a fost de mare folos.



#4 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 15 January 2007 - 09:48 PM

Am si eu o intrebare. Daca intr-un club am facut notele de intrare receptie si am receptionat marfa, dar apoi patronul vine cu o lista de produse consumate de el si/sau partenerii de afaceri, marfa de protocol, cum procedez sa trec produsele din marfa in protocol? Pot sa le trec la pret de achizitie????

Multumesc pentru raspuns



#5 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 16 January 2007 - 11:13 AM

Da.Stornezi mai intai suma inreg in 378 si 4428 din 371 si apoi faci transferul din marfa in chelt de protocol % 401 0
371 suma in rosu
623 suma in negru



#6 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 January 2007 - 02:43 PM

Multumesc frumos!
Imi era teama ca asa trebuie sa fac :-(



#7 consuela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 January 2007 - 03:51 PM

Buna ziua!
Sunt boboc pe acest site asa ca va salut pe toti.
Intrebare : inventar 29.12.2006, lipsa in gestiune, imputare gestionar. Pot stinge datoria integrala a gestionarului din Garantia de gestionar ? Alte variante ?



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2007 - 08:02 PM

parerea mea este sa nu umbli la garantie ! se face decizie de imputare si angajament de plata (documente financiar-contabile comune pe economie) !! :lostit (13):
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 consuela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2007 - 08:47 PM

Vezi postareacristina5859, la Jan 18 2007, 08:02 PM, a spus:

parerea mea este sa nu umbli la garantie ! se face decizie de imputare si angajament de plata (documente financiar-contabile comune pe economie) !! :lostit (13):
Merci ! Ar fi fost mai comod daca puteam face asa. Are salariul mic si cine l-a angajat nu a vazut ca nu le are pe "toate" in regula.Pana i se stinge datoria acum trebuie suportat. Asta e. Angajatori pe masura.



#10 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2007 - 09:37 AM

poate nici angajatorul nu stia ce fel de persoana este ! oare atunci cand angajezi pe cineva poti stii cum este ( exceptand situatia cand este recomandat de cineva !!) ?????
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#11 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2007 - 05:59 PM

Am inteles ca nu se mai folosesc aceste documente. Se da in judecata si numai in baza hot jud poti sa-i retii bani. Parca era ceva in Codul Muncii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL