Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant 31.12.2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilant 31.12.2006

19 replies to this topic

#1 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 09:48 PM

A aparut programul de bilant la www.mfinante.ro



#2 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 12 January 2007 - 10:11 PM

E "dotat" si cu notele explicative!




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 January 2007 - 11:12 PM

suuuper...
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#4 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 13 January 2007 - 11:32 AM

Dupa cum vedeti,nici vorba sa depunem numai la Registrul Comertului,asa cum se intelesese dupa modificarea legii 31.Depunerea se face tot ca anul trecut.Dar si Intr.mici si mijlocii vor depune NOTELE EXPLICATIVE,asta se stia de fapt de la aparitia O 1752,dar este o modificare fata de anul trecut



#5 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 16 January 2007 - 11:12 AM

Stiti cumva ce curs valutar se calculeaza la bilant?
3.3817 sau 3.3560?
irina



#6 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 16 January 2007 - 11:36 AM

3.3817
ada



#7 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 16 January 2007 - 11:56 AM

mersi!
irina



#8 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2007 - 01:12 PM

hello! cam ce stiti de situatii financiare consolidate? firma mea detine 30% din actiunile altei societati si nu stiu daca trebuie sa intocmesc si situatii consolidate; din 1752 nu m-am lamurit deloc.



#9 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 January 2007 - 01:52 PM

Vezi postareaciobanu, la Jan 16 2007, 11:36 AM, a spus:

3.3817


postezi te rog, actul normativ sau comunicatul anaf unde scrie acest curs?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#10 cria_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2007 - 09:57 AM

Buna ,
as vrea sa stiu si eu unde scrie ca acesta e cursul BNR de sfarsit de an (3.3817) ca nu am vazut nimic oficial. Anul trecut a aparut o comunicare pe Anaf.



#11 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 18 January 2007 - 10:30 AM

Si pe mine ma intereseaza cursul pentru 31.12.2006. Pe site ANAF nu este afisat.
mdtru



#12 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2007 - 10:40 AM

bnr.ro
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#13 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2007 - 07:20 PM

Eu am o nelamurire in legatura cu notele explicative:copiez si complectez ceea ce a prezentat m.finantelor sau redactez alte note ?



#14 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 18 January 2007 - 10:08 PM

ce se intamppla cu societatile care nu au avut activitate pe 2006? stiu ca existau 2 posibilitati: 1. sa depun bilantul pe 0; 2. sa depun o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu a avut activitate...cum ar trebui sa procedez anul acesta?
multumesc



#15 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2007 - 12:11 AM

Daca nu a avut activitate de la infiintare si pana la 31.12.2006 -declaratie pe propria raspundere ca nu a avut activitate.
Daca in 2005 a avut iar in 2006 nu a avut, atunci faci bilant.



#16 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 19 January 2007 - 09:04 AM

Notele explicative de la bilant pot fi utilizate in forma lor, prin adaptare la situatia reala a societatii.
Cu alte cuvinte, poti folosi forma acestora, complectandu-le cu datele din situatiile financiare la care fac referinta. Spor!



#17 gerula

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 January 2007 - 12:56 AM

salut!

am si eu o nelamurire. as aprecia daca ati dedica ceva timp acestei probleme.

nu imi e foarte clar care este termenul de depunere al bilantului intocmit in conformitate cu 1752.

Surse:

Site mfinate.ro /formular bilant 2006/ norme
"10. Pentru asigurarea informatiilor destinate sistemului institutional al statului, un exemplar al situatiilor financiare anuale se depune la unitatile teritoriale ale finantelor publice, astfel:
a) persoanele juridice care intocmesc situatii financiare anuale, in termen de 120 de zile de la incheierea exercitiului financiar;
b) persoanele care, de la constituire, nu au desfasurat activitate vor depune o declaratie in acest sens, in termen de 60 de zile de la incheierea exercitiului financiar. O declaratie similara vor depune si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare potrivit legii."

Legea 82/1991 republicata in ianuarie 2005:
"ART. 35
(1) Pentru asigurarea informațiilor destinate sistemului instituțional al statului, un exemplar al situațiilor financiare anuale se depune la direcția generală a finanțelor publice județeană, respectiv a municipiului București, sau, după caz, la Direcția generală de administrare a marilor contribuabili, astfel:
a) persoanele prevăzute la art. 28 alin. (3), în termen de 150 de zile de la încheierea exercițiului financiar;
b) persoanele prevăzute la art. 28 alin. (4) și (6), în termen de 120 de zile de la încheierea exercițiului financiar;
c) persoanele care, de la constituire, nu au desfășurat activitate vor depune o declarație în acest sens, în termen de 60 de zile "


Intrebare:
Exista posibilitatea depunerii bilantului la 150 de zile? Daca da cine trebuie sa depuna din punctul vostru de vedere bilantul la 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar?
Pot sa mai "castig" 30 de zile daca sunt o societate cotata la bursa si fac optiunea prezentarii unui set distinct de situatii financiare in conformitate cu IFRS? (vezi Ordin 907/2005)

Va multumesc anticipat



#18 smia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 20 January 2007 - 06:33 PM

Vezi postareamanu21, la Jan 16 2007, 01:12 PM, a spus:

hello! cam ce stiti de situatii financiare consolidate? firma mea detine 30% din actiunile altei societati si nu stiu daca trebuie sa intocmesc si situatii consolidate; din 1752 nu m-am lamurit deloc.
am aceiasi problema ca si tine, una din firme detine 20% dintr-o alta firma( lucru specificat in statut) , daca ai ceva legislatie pe tema asta sau documentatie necesara m-o trimi-ti te rog si mie? :lostit (13): smias75@yahoo.com MERCI



#19 lil_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2007 - 02:54 PM

Vezi postarearobertantal, la Jan 16 2007, 01:52 PM, a spus:

Vezi postareaciobanu, la Jan 16 2007, 11:36 AM, a spus:

3.3817


postezi te rog, actul normativ sau comunicatul anaf unde scrie acest curs?
si pentru cria_bv, michi dtru
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...ra_29122006.htm (de pe www.mfinante.ro)



#20 Steffan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2007 - 01:42 PM

Vezi postareasmia, la Jan 20 2007, 06:33 PM, a spus:

Vezi postareamanu21, la Jan 16 2007, 01:12 PM, a spus:

hello! cam ce stiti de situatii financiare consolidate? firma mea detine 30% din actiunile altei societati si nu stiu daca trebuie sa intocmesc si situatii consolidate; din 1752 nu m-am lamurit deloc.
am aceiasi problema ca si tine, una din firme detine 20% dintr-o alta firma( lucru specificat in statut) , daca ai ceva legislatie pe tema asta sau documentatie necesara m-o trimi-ti te rog si mie? :lostit (13): smias75@yahoo.com MERCI

OMFP 1752 / 2005:

Art. 8. - (1) O societate-mamă este scutită de la întocmirea situațiilor financiare anuale consolidate dacă, la data bilanțului consolidat, societățile comerciale care urmează să fie consolidate nu depășesc împreună, pe baza celor mai recente situații financiare anuale ale acestora, limitele a două dintre următoarele 3 criterii:

- total active: 17.520.000 euro;

- cifra de afaceri netă: 35.040.000 euro;

- număr mediu de salariați în cursul exercițiului financiar: 250.

(2) Scutirea prevăzută la alin. (1) nu se aplică dacă una dintre filialele care urmează să fie consolidate este o societate comercială ale cărei valori mobiliare sunt admise la tranzacționare pe o piață reglementată, în conformitate cu legislația în vigoare privind piața de capital.

(3) Condițiile în care o societate-mamă este scutită de la obligația întocmirii situațiilor financiare anuale consolidate sunt prevăzute în Reglementările contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunităților Economice Europene.

………………………….

REGLEMENTARE (conturi consolidate)

3. O entitate trebuie să întocmească situații financiare anuale consolidate și raport consolidat al administratorilor dacă această entitate, denumită în continuare societate-mamă, este organizată într-unul din tipurile menționate la pct. 12 din prezentele reglementări, face parte dintr-un grup de entități și îndeplinește una din următoarele condiții:

a) deține majoritatea drepturilor de vot ale acționarilor sau asociaților într-o alta entitate, denumită în continuare filială;

b) este acționar sau asociat al unei entități și majoritatea membrilor organelor de administrație, conducere și de supraveghere ale entității în cauză (filială) care au îndeplinit aceste funcții în cursul exercițiului financiar, în cursul exercițiului financiar precedent și până în momentul întocmirii situațiilor financiare anuale consolidate, au fost numiți doar ca rezultat al exercitării drepturilor sale de vot;

c) este acționar sau asociat al unei filiale și deține singur controlul asupra majorității drepturilor de vot ale acționarilor sau asociaților acelei filiale, ca urmare a unui acord încheiat cu alți acționari sau asociați;

d) este acționar sau asociat al unei filiale și are dreptul de a exercita o influență dominantă asupra acelei filiale, în temeiul unui contract încheiat cu entitatea în cauză sau al unei clauze din actul constitutiv sau statut, dacă legislația aplicabilă filialei permite astfel de contracte sau clauze;

e) societatea-mamă deține puterea de a exercita sau exercită efectiv, o influență dominantă sau control asupra unei filiale;

f) este acționar sau asociat al unei filiale și are dreptul de a numi sau revoca majoritatea membrilor organelor de administrație, conducere și de supraveghere ale acelei filiale;

g) societatea-mamă și filiala sunt conduse pe o bază unificată de către societatea-mamă.

1



Ca sa fac un rezumat…

In RO se aplica doar consolidarea prin metoda globala, ceea ce inseamna ca se aplica doar atunci cand se detin minim 50%+1 din drepturile de vot in filiala (a nu se confunda procentajul de vot sau de control cu procentajul detinut in capitalul social; in cazul in care cap soc al filialei e compus numai din actiuni ordinare care dau acelasi drept de vot, procentajul de control este egal cu cel detinut in cap. soc.).

La noi nu se aplica consolidarea prin metoda integrarii proportionale (IAS 31) sau prin metoda punerii in echivalenta (IAS 28); existra ct. in PCG de titluri puse in echivalenta dar nu se cer sit fin consolidate in astfel de cazuri (acesta ar fi fost cazul in care te-ai fi regasit in conditiile in care soc. ta depaseste 2 din cele 3 conditii de la art. 8 alin (1))

Deci fara sit. fin consolidate...
.
Imagine postata

Steffan Ch






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL