Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
va rog, urgent, o parere despre plata semnare bilant de catre expert contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


va rog, urgent, o parere despre plata semnare bilant de catre expert contabil

16 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2007 - 05:06 PM

Bun ziua, va rog, daca poate cineva, sa imi spuna o parerea in legatura cu remuneratia pe care o societate comerciala ar trebuie sa o plateasca pentru semnare unui bilant la31.12.2006. Societatea are o cifra de afaceri de 130.000 euro la 31.12.2006, are angajat un contabil, dar depasind 100.000 euro , pentru semnarea bilantului trebuie sa apeleze la un expert contabil sau firma de contabilitate. Ma intereseaza care ar fi tariful in aces caz, am inteles ca ar fi un procent din cifra de afaceri? Multumesc.



#2 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 15 January 2007 - 07:33 PM

Vezi postareamihaci, la Jan 15 2007, 03:06 PM, a spus:

Bun ziua, va rog, daca poate cineva, sa imi spuna o parerea in legatura cu remuneratia pe care o societate comerciala ar trebuie sa o plateasca pentru semnare unui bilant la31.12.2006. Societatea are o cifra de afaceri de 130.000 euro la 31.12.2006, are angajat un contabil, dar depasind 100.000 euro , pentru semnarea bilantului trebuie sa apeleze la un expert contabil sau firma de contabilitate. Ma intereseaza care ar fi tariful in aces caz, am inteles ca ar fi un procent din cifra de afaceri? Multumesc.



variaza tariful d ela expert la expert, nu e ceva standars si exact, te poti interesa intreband




#3 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 January 2007 - 09:01 PM

Tariful profesional
art.23 Bilantul
intre 103.000-206.000 euro tariful este 140,10 euro plus 0,040% ptr.ceea ce depaseste 103.000 euro.
Onorariile ptr.intocmirea situatiei patrimoniale a conturilor si elaborarea bilanturilor se stabilesc in functie de val.bruta a conturilor din balanta ,mai putin a conturilor de regularizare.
Este tariful din 2004,intre timp probabil preturile au mai crescut si tu esti din Bucuresti......asa ca, vei fi taxat pe masura :biggrin:
Cum a spus si colegul nostru ar fi bine sa te interesezi.

Aceasta postare a fost editata de iozsef39: 15 January 2007 - 09:07 PM




#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 January 2007 - 11:12 PM

depinde de persoana
eu anul trecut am platit 5 mil
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 sithcont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2007 - 11:25 PM

Art. 23 de unde, te rog?
N. Popa



#6 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 January 2007 - 09:27 AM

Daca esti angajat contabil, dar societatea are o cifra de afaceri mai mare de 100.000 de EURO bilantul trebuie semnat de un expert contabil?????



#7 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 January 2007 - 08:34 PM

da
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 08:54 PM

serios ??? :biggrin: de cand ?? si cum ramane cu Legea Contabilitatii ??

Mony, cred ca te inseli rau, am citit si proiectul legii contabilitatii modificata si nu e nimic de ce spui tu, draga mea :cool: de unde ai scos asta cu 100.000 euro ??? poate nu stiu eu.... dar legea contabilitatii o stiu !!!!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 January 2007 - 08:51 PM




#9 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 January 2007 - 12:55 AM

daca societatea are organizat serviciu de contabilitate condus de o persoana cu studii superioare, nu e nevoie de nici un expert contabil care sa-ti semneze bilantul. parerea mea :biggrin:



#10 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 17 January 2007 - 10:14 AM

Era un expert care vroia sa le ia banii la fraieri, si tu nu l-ai lasat...



#11 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2007 - 12:49 PM

Parerile sunt impartite, daca societatea are angajat cu contract de munca un contabil fara studii superioare economice, iar cifra de afaceri este mai mare de 100.000 euro ce trebuie sa faca la bilant? sa apeleze la o firma de conta? daca angajeaza un simplu economist dar fara a fi expert contabil sau contabil autorizat, acesta poate semna bilantul daca societatea are peste 100.000 euro?



#12 cristina1

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 January 2007 - 01:08 PM

Art. 10
(1)Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(2)Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, în compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana împuternicita sa îndeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund împreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, în conditiile legii.
(3)Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, cu modificarile si completarile ulterioare, care raspund, potrivit legii.
(4)La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au înregistrat o cifra de afaceri anuala de pâna la echivalentul în lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.lg contabilitatii nr 82/1991 R



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 04:25 PM

Totusi de unde a aparut ideea ca la peste 100.000 EU la orice SC bilantul trebuie semnat de un expert contabil sau contabil autorizat?
In afara de ce am citit pe topic ar mai putea exista ceva? Cu atatea schimbari poate mi-a scapat vreo reglementare :lostit (13):
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 22 January 2007 - 05:41 PM

asa am inteles
societatea nu are compartiment financiar contabil.
persoana care-i tine evidenta nu este angajata cu contract de munca. societatea are contract de prestari servicii

cum se procedeaza in acest caz?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#15 srbn_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:vaslui

Postat 15 February 2007 - 08:43 PM

din cate am inteles de la ceccar, ramane tot raspundere administratorului pana la 50000euro.Eu am depus bilant peste 100000euro(5mil ron) si mi-a semnat bilantul un contabil autorizat.Cei de la finante nu mi-au spus nimic.Acum si cei de la finante inca nu stiu cam care e treaba....sper sa ne lamurim si noi si ei.



#16 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 16 February 2007 - 03:28 AM

este la fel ca si anul trecut, adica. pina la 50 000 euro (ideea cu 100 000 este de acum 2 ani, s-a micsorat plafonul intre timp) bilantul poate fi semnat de administrator si la intocmit, si la verificat. in acest caz, poate fi facut de oricine, angajat sau nu. peste 50 000 euro, avind in vedere ca modificarile privind CECCAR intra in vigoare din mai, bilantul poate fin intocmit fie de un expert contabil sau un contabil autorizat, angajat cu contract de prestari servicii, fie de catre contabilul angajat, cu studii superioare economice, daca patronul creeaza in organigrama societatii compartimentul "contabilitate", trece acolo "contabil-sef" sau "director economic" ca singur post al compartimentului (sau poate are mai multi contabili; oricum, ii trebuie creat in organigrama postul de sef al compartimentului) si pe postul respectiv angajeaza un absolvent de studii economice.



#17 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 19 February 2007 - 08:16 PM

unde ai citit ca intra in vigoare din mai ? nu este vorba de og 17/2007 care a intrat in vigoare de pe 05.02.2007 ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL