Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incetare activ - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


incetare activ

2 replies to this topic

#1 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 17 January 2007 - 12:48 PM

V-as ruga sa-mi raspundeti si mie daca stiti . cu urmatoarea problema:

o soc. micro. la sfarsitul anului 2006 a depasit cifra de afaceri (100.000 euro) ea fiinde de 384.133 lei)
pt anul 2007 trec la impozit pe profit de 16%
terbuie sa depun decl 010 nu?! dar mai vreau sa declar inactivitate ca incepand cu luna ianuarie nu vom mai avea activitate (salariati nu; venituri nu) in schimb vom mai avea chelt de platit anumite facturi etc...
adaug ca in am bani in banca (am sold)...
cum sa procedez care sunt etapele de inceput...unde merg prima data ..am inteles ac trebuie sa cmerg si pe la Reg comertului....
hai va rog pe voi cei care v-ati mai intalnit cu asemenea cazuri sa ma ajutati si pe mine....ca sa nu platesc vreo amenda :lostit (13):
geanina drehuta



#2 crissav

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 17 January 2007 - 01:02 PM

Vezi postareageanina drehuta, la Jan 17 2007, 12:48 PM, a spus:

V-as ruga sa-mi raspundeti si mie daca stiti . cu urmatoarea problema:

o soc. micro. la sfarsitul anului 2006 a depasit cifra de afaceri (100.000 euro) ea fiinde de 384.133 lei)
pt anul 2007 trec la impozit pe profit de 16%
terbuie sa depun decl 010 nu?! dar mai vreau sa declar inactivitate ca incepand cu luna ianuarie nu vom mai avea activitate (salariati nu; venituri nu) in schimb vom mai avea chelt de platit anumite facturi etc...
adaug ca in am bani in banca (am sold)...
cum sa procedez care sunt etapele de inceput...unde merg prima data ..am inteles ac trebuie sa cmerg si pe la Reg comertului....
hai va rog pe voi cei care v-ati mai intalnit cu asemenea cazuri sa ma ajutati si pe mine....ca sa nu platesc vreo amenda :lostit (13):

Nu trebuie sa mergi la Registru Comertului. Se merge numai la finante cu vectorul fiscal 010 .Daca ai facturi de decontat nu poti suspenda activitatea. Daca vrei neaparat sa o suspenzi trebuie sa mergi la Registru Comertului si o suspenzi pe 3 ani.

vieriu



#3 chanel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 17 January 2007 - 01:06 PM

Vezi postareageanina drehuta, la Jan 17 2007, 02:48 PM, a spus:

V-as ruga sa-mi raspundeti si mie daca stiti . cu urmatoarea problema:

o soc. micro. la sfarsitul anului 2006 a depasit cifra de afaceri (100.000 euro) ea fiinde de 384.133 lei)
pt anul 2007 trec la impozit pe profit de 16%
terbuie sa depun decl 010 nu?! dar mai vreau sa declar inactivitate ca incepand cu luna ianuarie nu vom mai avea activitate (salariati nu; venituri nu) in schimb vom mai avea chelt de platit anumite facturi etc...
adaug ca in am bani in banca (am sold)...
cum sa procedez care sunt etapele de inceput...unde merg prima data ..am inteles ac trebuie sa cmerg si pe la Reg comertului....
hai va rog pe voi cei care v-ati mai intalnit cu asemenea cazuri sa ma ajutati si pe mine....ca sa nu platesc vreo amenda :lostit (13):




DACA C.A.>100000EURO-IN 2007 SIGUR SE VA PLATI IMP.PROFIT.
SE DEPUNE DECL.010 PANA LA 31.01.07
TEORETIC,DACA MAI SUNT MISCARI IN BALANTA NU SE NUMESTE INACTIVITATE,DAR INTREABA LA FINANTELE DE LA VOI ,POATE VA INCADRATI LA POZITIA 5.1 DIN DECL010






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL