Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 100 - depunere trimestriala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Declaratia 100 - depunere trimestriala

120 replies to this topic

#41 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 February 2007 - 01:49 PM

aparut in ce monitor oficial ?
ca asa e si pe site-u' ministerului de finante



#42 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 19 February 2007 - 04:19 PM

Astazi la sect 6 nu mi au primit decl 100 nici pt micro nici pt macro pt ca aveau sub 9 salariati si active sub 2.000.000 euro ( asta mi a spus doamna de la ghiseu)




#43 gabyra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate,audit,evaluare,expertiza,finante,drept

Postat 19 February 2007 - 05:43 PM

declaratia 010 o gasiti pe site-ul mfinante.ro+completarea acestuia.
cod formular:14.13.01.10.11/1



#44 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2007 - 06:29 PM

Vezi postarea.ra, la Feb 17 2007, 12:07 AM, a spus:

Firma la care depun eu nu a avut activitate si a depus trimestrial in 2006. De la 1 februarie este cu activitate. acum depun lunar sau tot trimestrial? In calendarul contabilului la 100 scria ca lunar doar la tva era precizarea ca lunar sau trimestrial. Ce fac depun acum si pentru ianuarie pe 0?
Multumesc anticipat
Declari salariile de la data de pe contractele de munca - 1 febr - si in functie de numarul lor te inregistrezi platitor trim sau lunar. Cred ca pe ianuarie nu are sens sa faci nicio declaratie.



#45 costin_dragomirescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 February 2007 - 12:25 PM

Vezi postareagabyra, la Feb 19 2007, 07:43 PM, a spus:

declaratia 010 o gasiti pe site-ul mfinante.ro+completarea acestuia.
cod formular:14.13.01.10.11/1

pe site-ul mfinante.ro este declaratia 010 model vechi si nu a fost publicat inca in Monitorul Oficial noul model.



#46 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 February 2007 - 02:52 PM

Vezi postareaCatad, la Feb 16 2007, 10:59 AM, a spus:

la sectorul 3 a incercat cineva sa depuna decl 100 pentru micro? au primit-o?
nu primesc daca ai sub 9 salariati si 200000 CA...indiferent ca mergi pe profit sau pe venit!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 08:57 PM

asa e ! chiar azi mi le-a dat inapoi !

dar la sect. 2 si 6 ??? stie cineva ???

logic ar trebui sa fie la fel, dar... mai stii ... ca n-ar fi de mare mirare :lostit (13):



#48 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 09:59 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 20 2007, 08:57 PM, a spus:

asa e ! chiar azi mi le-a dat inapoi !

dar la sect. 2 si 6 ??? stie cineva ???

logic ar trebui sa fie la fel, dar... mai stii ... ca n-ar fi de mare mirare :lostit (13):
Tot azi, la 3 la fel! Cred ca, in sfarsit, s-au aliniat!



#49 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 11:15 AM

Dragi colegi, citesc pe aici ,pentru ca sunt si eu interesata,ca voi toti.Din pacare,suntem cu totii dispusi sa le facem jocul astora de la finante cu orice ocazie.Nu inteleg de ce trebuie sa depunem 010 pentru declararea la trimestru la micro ? Am citit inca o data OMF 300/2004 modificat (bineinteles !)de OMF 1600/2004.Prin declaratia 010 declari vectorul fiscal, la infiintare si "de cate ori apar modificari".Ce modificari ne-au aparut noua in vectorul fiscal ? Nici una ,suntem in continuare platitori de impozite si contributii pentru salarii ? Suntem ! Ca le declaram la luna sau la trimestru,ce legatura are cu modificare vectorului si cu depunerea lui 010? Daca n-ai avut salariati si acum ai ,daca ai avut si acum nu mai ai ,inteleg 010, dar altfel ? Faptul ca ei vor sa declaram obligatiile dintr-un vector fiscal EXISTENT SI NESCHIMBAT ,trimestrial si nu lunar,foarte bine, dar de ce sa declaram prin 010
Am devenit "sclavii " declaratiilor si noi le vrem,chiar inainte sa le vrea ei...
gabriela mihaela



#50 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 11:51 AM

Vezi postareaGabriela Giurca, la Feb 21 2007, 01:15 PM, a spus:

Dragi colegi, citesc pe aici ,pentru ca sunt si eu interesata,ca voi toti.Din pacare,suntem cu totii dispusi sa le facem jocul astora de la finante cu orice ocazie.Nu inteleg de ce trebuie sa depunem 010 pentru declararea la trimestru la micro ? Am citit inca o data OMF 300/2004 modificat (bineinteles !)de OMF 1600/2004.Prin declaratia 010 declari vectorul fiscal, la infiintare si "de cate ori apar modificari".Ce modificari ne-au aparut noua in vectorul fiscal ? Nici una ,suntem in continuare platitori de impozite si contributii pentru salarii ? Suntem ! Ca le declaram la luna sau la trimestru,ce legatura are cu modificare vectorului si cu depunerea lui 010? Daca n-ai avut salariati si acum ai ,daca ai avut si acum nu mai ai ,inteleg 010, dar altfel ? Faptul ca ei vor sa declaram obligatiile dintr-un vector fiscal EXISTENT SI NESCHIMBAT ,trimestrial si nu lunar,foarte bine, dar de ce sa declaram prin 010
Am devenit "sclavii " declaratiilor si noi le vrem,chiar inainte sa le vrea ei...

Modificarea consta in faptul ca le declari trimestrial si nu lunar ca pana acum.Ia gandeste-te, cand treci de la TVA trimestrial la lunar , sau invers, nu depui 010?
Sau ce zici de situatia in care am fost cand s-a trecut la micro? Atunci ne-au zis ca nu e nevoie sa depunem nimic, ca pe urma sa ne cheme sa depunem 010!
Cat despre placerea de adepune declaratii ... cred ca tine de masochism!



#51 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2007 - 12:26 PM

Avand in vedere ca nu optam noi de a depune declaratiile trimestrial ci este impus prin codul fiscal asa...nu vad de ce sa cerem (optam ptr. ceva ce este impus prin lege?) noi asta prin vectorul fiscal, mai ales ca termenul depunerii acestuia a fost depasit deja! Cel mai tare ar fi sa ne traga si amenzi cand ne ducem sa declaram ceea ce nu e oricum de declarat...
Un jurist cred ca ar trebui sa lamureasca chestia asta ...
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 12:43 PM

tot codul fiscal ne impune si trecerea la tva lunar, impozit profit daca nu mai indeplinim conditiile pt micro (declarare trimestriala, adica) ... si cu toate astea trebuie sa depunem 010 de schimbare a vectorului fiscal (repet : chiar daca schimbarea ne este impusa de codul fiscal).

parerea mea :lostit (13):

in plus, nu cred ca e vorba de optiuni in decl. 010 ci de declarare efectiva, cf. unei situatii existente in fapt.

poate doar la platitor de tva sa fie vb de optiune, daca ai putea sa nu fii platitor, dar optezi sa fii...
ma rog, f putine exceptii, in rest...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 February 2007 - 07:14 PM




#53 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2007 - 12:53 PM

Vorbesti de modificari intervenite in activitatea firmei...ceea ce nu e cazul aici . Eu consider ca nu am modificat nimic...ei au modificat...acum eu sa declar ceea ce e oricum legea ma obliga? Adica ei ma informeaza ca depun trimestrial si ma duc si eu sa-i informez acelasi lucru? Cam cum fac cainii aia care isi musca coada ...Parerea mea :)
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 01:27 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Feb 21 2007, 12:53 PM, a spus:

Vorbesti de modificari intervenite in activitatea firmei...

la aceeasi activitate desfasurata , depinde de pragul impus de cf daca intru in alti parametrii sau nu, prin urmare daca sunt obligata (sau nu) sa depun 010. se schimba pragurile, se schimba incadrarea, chiar daca am aceeasi CA si aceiasi salariati ca anul precedent.

una peste alta, revenind la parerea ta ca nu ar trebui sa depunem 010 fiindca declararea trimestriala nu este optiunea noastra ci ne este impusa, eu cred ca putem vorbi de vector fiscal prin OPTIUNE (deci NU impus) doar in cazurile in care, la o sit. data, avem 2 optiuni la fel de legale. atunci abia optam pt. una dintre ele si o transpunem in decl. 010. situatii de acest gen sunt f putine, iata 2 astfel de ex. :
* a fi (a opta sa fii) platitor de tva cand poti sa NU fii (adica nu depasesti plafonul dar optezi sa platesti tva),
* la infiintarea firmei cand chiar optezi pt. o anumita incadrare,
poate or mai fi si alte ex.
asadar, parametrii impusi sunt cei care, de regula, NE OBLIGA sa ne schimbam vectorul fiscal, deci sa depunem 010 si asta-i poveste veche.

Vezi postareaLUCK33RO, la Feb 21 2007, 12:53 PM, a spus:

Adica ei ma informeaza ca depun trimestrial si ma duc si eu sa-i informez acelasi lucru?
NU !
ei te informeaza, prin codul fiscal, asupra conditiilor de incadrare ca sa depui trimestrial si tu ii informezi, prin 010, ca vei depune trimestrial fiindca te incadrezi in aceste conditii, altfel ei nu au cum sa stie daca tu - firma X - te incadrezi sau nu, cel putin pana nu depui bilantul.
in cazul inceputului de an, nici decl. CA nu ajuta fiindca vizeaza doar o conditie si trebuie cumulativ 2 conditii, plus ca poti sa ai CA > 100.000 dar < 2 mil. euro si asta nu se scrie in decl. privind CA, evident - presupunand ca au baza de date corelata (multifunctionala) si se pot folosi de toate datele continute in celelalte decl. si sit. financiare depuse la ei.

parerea mea :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 February 2007 - 07:31 PM




#55 savic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 February 2007 - 07:31 PM

la sectorul 1 a depus cineva declaratia 100 pentru micro?
se primesc lunar? :lostit (13):



#56 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 February 2007 - 07:56 PM

vezi pe prima pagina



#57 savic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 February 2007 - 08:08 PM

multumesc septimiu
doamnele de la sectorul 1 au alta parere si anume ca din moment ce nu a aparut declaratia 010 vom depun lunar decl 100 - platim la trei luni dar depunem decl 100 lunar!!!!!!!!!!!



#58 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 21 February 2007 - 08:12 PM

Si totusi este un element de noutate: contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale. Pe baza lui 010,suntem luati in evidenta si cu aceasta noua pozitie,pentru a depune,ulterior ,100,care o contine.
Noua ni s-a dat la Braila tipul de 010 nou pe care vor sa-l depunem pana pe 25 si nu primesc 100 pentru micro.

Aceasta postare a fost editata de violetam: 21 February 2007 - 08:14 PM




#59 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2007 - 10:22 PM

E clar ca si astia la AF sunt mai varza ca noi...Nici ei nu mai stiu ce sa zica si ce sa faca... Azi la sect. 2 habar nu aveau de conditia de numar mediu de salariati...la asist. contrib. au zis sa depunem cum vrem noi pe proprie raspundere :))) Am mers prin vreo 3 birouri pana a luat o cucoana legile la mana sa se lamureasca ca nu trebuie depus daca ai sub. 9 sal. media pe anul trecut !!!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2007 - 01:26 AM

deci, la sect 2 nu se depune decl. 100 pana la urma, am inteles corect ?

dar la sect. 6 ?? stie cineva ??

multumesc, LUCK :lostit (13):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL