Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fundatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fundatii

22 replies to this topic

#1 moldovan simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 January 2007 - 03:05 PM

Buna ziua.

Sunt un membru nou si as dori - daca se poate - un pic de indrumare.

Lucrez in contabilitate nu de foarte mult timp, dar am lucrat numai cu societati comerciale. Acum mi s-a dat ocazia sa lucrez cu fundatie (Happy Kids) si as avea nevoie de indrumare.

Mi s-au dat cateva probleme:

1. Se poate scrie numele copilului minor pe chitanta (este vorba despre facturarea si incasarea serviciilor lunare)? Pot factura si pe fundatie?
2. Pot cere rambursare TVA?
3. Pot accepta sponsorizare in locul contraprestatiei pt. copil (parintii fac donatii si sponsorizari)?
4. Trebuie sa platesc impozit pe teren concesionat (nu am mai avut situatia pana acum)?
5. Ce fac cu copii angajatilor?
6. La salarizare - merg pe reglementarile din invatamant?

Va multumesc anticipat pentru bunavointa.


Multumesc.
:lostit (13):



#2 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 03 February 2007 - 03:49 PM

buna
presupun ca este o gradinita
1.deci veniturile se inregistreaza pe parintii copiilor, nu pe minori( chitante, facturi)
2. nu se mai fac rambursari de tva pe 2007( s-a sters articolul din Codul fiscal)
3. se pot accepta sponsorizari, insa atentie fara contraprestatie
sponsorizarea =venit fara impozitare
incasarea cv serviciului din gradinita = venit impozabil, cu exceptiile de rigoare, vezi Codul fiscal
4.pe terenul concesionat in 2007 se percepe taxa pe teren?!
6.salarizarea se calculeaza si inregistreaza ca si contabilitatea in acelasi mod, ca si la SC




#3 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 04 February 2007 - 07:20 AM

ce ai vrut sa spui prin "venit fara impozitare"



#4 moldovan simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 05 February 2007 - 04:10 PM

Vezi postareasem, la Feb 3 2007, 05:49 PM, a spus:

buna
presupun ca este o gradinita
1.deci veniturile se inregistreaza pe parintii copiilor, nu pe minori( chitante, facturi)
2. nu se mai fac rambursari de tva pe 2007( s-a sters articolul din Codul fiscal)
3. se pot accepta sponsorizari, insa atentie fara contraprestatie
sponsorizarea =venit fara impozitare
incasarea cv serviciului din gradinita = venit impozabil, cu exceptiile de rigoare, vezi Codul fiscal
4.pe terenul concesionat in 2007 se percepe taxa pe teren?!
6.salarizarea se calculeaza si inregistreaza ca si contabilitatea in acelasi mod, ca si la SC

Multumesc mult! :lostit (13): :pullhair:



#5 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 07 February 2007 - 05:56 AM

Cred ca, in cazul unei gradinite-constituita ca asociatie sau fundatie nonprofit, trebuie facuta o departajare intre activitatea fara scop patrimonial=activitatea de invatamant-care conform art.15 cod fiscal este scutita de plata impozitului pe profit, si activitatea economica, respectiv serviciile de cazare si masa, care trebuie impozitate.



#6 moldovan simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 February 2007 - 10:08 PM

Vezi postareaoanag, la Feb 7 2007, 07:56 AM, a spus:

Cred ca, in cazul unei gradinite-constituita ca asociatie sau fundatie nonprofit, trebuie facuta o departajare intre activitatea fara scop patrimonial=activitatea de invatamant-care conform art.15 cod fiscal este scutita de plata impozitului pe profit, si activitatea economica, respectiv serviciile de cazare si masa, care trebuie impozitate.

cu intarziere din partea mea mersi :lostit (13):



#7 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 11 June 2007 - 11:23 AM

M-ar interesa si pe mine care este procedura de radiere a unei fundatii,ce acte se intocmesc si unde se depun.Multumesc anticipat.



#8 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 08:59 PM

Vezi postareavery, la Jun 11 2007, 12:23 PM, a spus:

M-ar interesa si pe mine care este procedura de radiere a unei fundatii,ce acte se intocmesc si unde se depun.Multumesc anticipat.
Cap. IX din OU nr. 26/2000 aprobata cu modificari prin Legea nr.246/2005.

Fisiere atasate





#9 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 14 September 2007 - 11:06 AM

Imi puteti spune unde gasesc mai multe informatii despre fundatii (infiintare, monografie contabila, registre....etc.)?
Nu am gasit mare lucru pana acum si as avea nevoie de o indrumare.



#10 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 15 September 2007 - 08:59 AM

Chiar nu se ocupa nimeni de fundatii?



#11 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2007 - 10:37 AM

incearca o cautare pe forum. exista discutii legate de asociatii si fundatii si vei gasi, cu siguranta, si legislatie postata.
Madalina



#12 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2007 - 12:06 PM

Vezi postareaRoxanee, la Sep 14 2007, 12:06 PM, a spus:

Imi puteti spune unde gasesc mai multe informatii despre fundatii (infiintare, monografie contabila, registre....etc.)?
Nu am gasit mare lucru pana acum si as avea nevoie de o indrumare.
Ord. guv. 26/2000 modif. cu l.246/2005 (de mai sus) si Anexa la Ord. MFP 1.829/2003 privind reglementarile contabile pt. pers. juridice fara scop patrimonial(M.Of. 66 bis/27.01.2004)



#13 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 17 September 2007 - 09:52 AM

Multumesc pentru raspuns.
Am dat si cautare dar in afara de acest topic nu mi-a aparut si altceva.



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2007 - 12:07 PM

Roxanee, cam asta am avut ca si materiale. sper sa te ajute.
Ar mai fi un fisier, dar nu l-am putut atasa fiind prea mare. Daca doresti iti trimit pe email.
Numai bine

Fisiere atasate


Madalina



#15 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 17 September 2007 - 05:36 PM

Draga Roxane, astept o adresa de mail, sa-ti propun o carte de referinta de domeniul asociatiilor si fundatiilor.



#16 veroniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:bucuria, excursii conrta...

Postat 10 October 2007 - 08:59 PM

Vezi postareaeszcse, la Sep 17 2007, 06:36 PM, a spus:

Draga Roxane, astept o adresa de mail, sa-ti propun o carte de referinta de domeniul asociatiilor si fundatiilor.
as vrea si eu daca se poate vera_simo@yahoo.com
Multumesc
veroniki



#17 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 12:58 AM

daca are cineva planul de conturi pentru fundatii il/o rog din suflet sa mi-l trimita ori aci ori pe mail la adresa urssu_baloo@yahoo.com si eventual o monografie contabila (partida dubla) pt fundatii..sunt total noua in materie si-s in ceata complet.



#18 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 02:37 PM

Vezi postareaverrona, la Jan 23 2008, 12:58 AM, a spus:

daca are cineva planul de conturi pentru fundatii il/o rog din suflet sa mi-l trimita ori aci ori pe mail la adresa urssu_baloo@yahoo.com si eventual o monografie contabila (partida dubla) pt fundatii..sunt total noua in materie si-s in ceata complet.
De la 01.01.2008 a intrat in vigoare Ord. min.ec.si fin. nr. 1.969/2007 "privind aprobarea reglementarilor contabile pt. pers. juridice fara scop patrimonial" M.Of. nr. 846bis/10.12.2007. Se procura contracost (cca 41 lei) de la centrul de vanzari sos. Panduri nr.1. Inlocuieste Ord. 1.829/2003 si Ord.2.329/2001.



#19 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 02:53 PM

Vezi postareaFlorian2005, la Jan 23 2008, 02:37 PM, a spus:

De la 01.01.2008 a intrat in vigoare Ord. min.ec.si fin. nr. 1.969/2007 "privind aprobarea reglementarilor contabile pt. pers. juridice fara scop patrimonial" M.Of. nr. 846bis/10.12.2007. Se procura contracost (cca 41 lei) de la centrul de vanzari sos. Panduri nr.1. Inlocuieste Ord. 1.829/2003 si Ord.2.329/2001.
mersi mult..tocmai mi l-a trimis cineva ..asa ca incerc sa-l postez aici pt.cei interesati

Fisiere atasate





#20 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 09:47 PM

stie cineva daca pt.fundatii care au si activitati economice se depune decl.392 ???? sau si alte declaratii pt 2007????






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL