Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
o factura in ian05 nepersonalizata de la Reg Comertului! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


o factura in ian05 nepersonalizata de la Reg Comertului!

11 replies to this topic

#1 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2005 - 06:52 PM

problema e ca nu sunt PERSONALIZATE de tot :shock: :shock:

adica cui-ul, adresa si contul sunt tiparite cu imprimanta
:shock: :shock:


CE FAC CU ELE? ca nici nu mai stiu ce sa intreb!
:cry:

ps: am schimbat titlul mesajului pt ca nimeni nu parea interesat :cry:



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2005 - 03:14 PM

nici cu titlul asta nou nu pare nimeni interesat :cry: :cry:




#3 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 09 February 2005 - 03:25 PM

Cum ce sa faci cu facturile???De ce nu le refuzi si sa motivezi de ce cu adresa catre Of.Reg.Comertului in care sa arati ca nu sunt personalizate,nu....etc.Doar nu vrei sa ai probleme cu vre-un control???
Succes!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#4 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 09 February 2005 - 05:44 PM

refuzi factura , si ceri alta personalizata pt.ca la un control o sa ai probleme !



#5 simonai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 February 2005 - 09:20 PM

Si eu m-am intalnit cu astfel de problema.Am sunat la Inform Lykos , firma cu care colaborez si mi-au spus ca sunt valabile si astfel de facturi.



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2005 - 02:20 PM

dar despre chitantele de la posta romana ce ziceti? complet nepersonalizate!

"usor personaliza" este si factura de la metro, adica doar denumirea si nici aia completa!

eu am primit raspuns de la registrul comertului!
adica mi-au scris in doua randuri ca ordinul ministerului de finante nu se aplica si lor. :shock:
zau, mai ramanea sa-mi spuna ceva de genul "doar la fraieri", cam asta e tonul

asta e!



#7 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2005 - 04:25 PM

au aparut noi reglementari despre formularele cu regim special...sunt OK chiar daca sunt trecute de catre calculator denumire, CUI, cont etc.

vedeti pe forum ca exista subiect deschis



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 March 2005 - 12:56 PM

se cunoaste! :evil:
intrebarea e mai veche si ramane problema pt facturile emise PANA la aparitia ordinului (nu mentioneaza aplicarea retroactiva)
si oricum nu-i valabil daca nu are MACAR un element personalizat!



#9 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2005 - 03:08 PM

Daca spune ca se pot folosi facturile personalizate in baza ord 989/2002 (adica dupa data de 1.08.2002), atunci normal ca este retroactiva, chiar daca nu face o specificare exacta.



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2005 - 12:38 PM

daaa, ultima observatie a mea la acest post!

de la 01.01.05 TOATA LUMEA (ca nu sunt mentionate exceptii) trebuia sa emita facturi conform 1849/2003 nemodificat.

incepand cu 15.02 (sau cand o fi ca nu stiu cand s-a publicat) se mai relaxeaza conditiile.

ei bine, in perioada 01.01- 15.02 1849 nemodificat este cel ce trebuia respectat si nu ma ajuta cu nimic relaxarea ulterioara (imi place termenul :D )

asta e parerea mea despre retroactivitate! :evil:



#11 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2005 - 12:48 PM

Daca nu stiai iti spun eu..."se ia intotdeauna legea cea mai favorabila tie".
:arrow: de aici iei solutia singur... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#12 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 02 March 2005 - 07:46 PM

Eu sunt de parere ca atata tim[p cat factura intruneste TOATE criteriile pentru a fi considerata document justificativ nu ma prea intereseaza.Cand vine controlul ii trimit la cel care a emis-o asa ....
Ajutam cum / cand putem....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL