Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul pe profit declarare suma negativa! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impozitul pe profit declarare suma negativa!

49 replies to this topic

#21 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 30 April 2007 - 07:52 AM

Nu ma ajuta nimeni? Roooog foarte mult ! Multumesc! :smile:



#22 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 30 April 2007 - 11:42 AM

Daca crezi ca e mai simplu, fa niste analitice la ct. 117 pentru fiecare an, ca sa vizualizezi mai bine pierderea pe care vei luao in calcul la fiecare din trimestrele anului 2007. Deci, ca raspuns la intrebare, tii cont de pierderea fiscala de la 31.12.2006, la fiecare trimestru de raportare : daca la 31.03.2007 ai inreg. profit, nu declari nimic ( asta in cazul in care profitul din trim. I/2007 nu depaseste pierderea de la 2006 ), si faci calculul extracontabil , in reg. evid. fiscala.




#23 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 30 April 2007 - 11:48 AM

multumesc mult anuszka!



#24 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 30 April 2007 - 02:26 PM

Cu diferenta aceea dintre pierdere conta si pierdere fisc(adica practic cb ned din 2006) o duc asa pana la sf.de 2007 si dupa inchidere daca o sa am profit pe 2007 mi se acopera daca o sa am pierdere iar o sa mi se mareasca pierderea ? Da ? Am inteles bine?



#25 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 18 July 2007 - 03:00 PM

am si eu o nelamurire, poate ma ajuta cineva.
daca pe trim 1/2007 am impozit pe profit, 1000 lei, iar in trim 2 am pierdere, pe cumulat semestrul 1 am profit, dar cu impozit de plata mai mic de 1000 lei, ce fac acum:
1. nu inregistrez nimic in 691 si 441 si reglez in 101 la sfarsitul anului
sau
2. stornez 691 = 441 si 121 = 691 - 1000 lei si inregistrez impozitul pe care l-am calculat corect pe sem 1?

diferenta e ca in bilantul la semestru in varianta 2 imi va aparea suma de recuperat 441 - sold debitor, dar nu stiu daca inregistrarea asta nu trebuie sa o fac la sfarsitul anului.



#26 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 18 July 2007 - 03:46 PM

Tot la capitolul declarare impo profit:
Trim 1: profit 500 lei
Trim 2: profit cumulat 300 lei.
In mod normal trebuie scazut din evidenta fiscala 200 lei.
Anul trecut dadea voie sa trec deductibil minus 200 lei, dar anul asta nu mai primeste declaratia ci trece doar 0 orice valoare am inscrie. S-a mai lovit cineva de speta asta? S-a schimbat ceva in legislatie si imi scapa mie?



#27 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 18 July 2007 - 03:53 PM

Vezi postarealaguna, la Jul 18 2007, 04:00 PM, a spus:

am si eu o nelamurire, poate ma ajuta cineva.
daca pe trim 1/2007 am impozit pe profit, 1000 lei, iar in trim 2 am pierdere, pe cumulat semestrul 1 am profit, dar cu impozit de plata mai mic de 1000 lei, ce fac acum:
1. nu inregistrez nimic in 691 si 441 si reglez in 101 la sfarsitul anului
sau
2. stornez 691 = 441 si 121 = 691 - 1000 lei si inregistrez impozitul pe care l-am calculat corect pe sem 1?

diferenta e ca in bilantul la semestru in varianta 2 imi va aparea suma de recuperat 441 - sold debitor, dar nu stiu daca inregistrarea asta nu trebuie sa o fac la sfarsitul anului.
Varianta 2 este absolut corecta. Asa si ai: impozit platit in plus>



#28 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 19 July 2007 - 07:18 AM

da, dar la fisc nu figurez asa, pentru ca in decl 100 trebuie sa trec 0 la rd 1 si 0 la rd 3 ( instructiuni de aplicare)
din pacate , cred ca o sa merg pe var 1



#29 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2007 - 09:29 AM

din cate stiu eu nu s-a schimbat nimic, e o eroare de program. si eu am aceeasi situatie. banuiesc ca trebuie sa scoata o noua varianta a programului... asa ca asteptam! doar e prea devreme pentru declaratii, suntem abia in 19....



#30 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 July 2007 - 10:23 AM

Vezi postareacristinaX, la Jul 19 2007, 09:29 AM, a spus:

din cate stiu eu nu s-a schimbat nimic, e o eroare de program. si eu am aceeasi situatie. banuiesc ca trebuie sa scoata o noua varianta a programului... asa ca asteptam! doar e prea devreme pentru declaratii, suntem abia in 19....
Daca ar fi asa ar fi ideal, dar parca prea aproape sintem de depunerea declaratiei.Si pe urma altii au si depus D100. Nu stiu, mai rabdam poate totusi apare o alta versiune :lostit (13):



#31 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 19 July 2007 - 12:15 PM

nu cred ca mai apare nici o varianta, in omfp 80/16.01.2007, scrie clar: " in situatia in care , in perioada de raportare, s-a inregistrat pierdere fiscala sau scaderea profitului impozabil, la randul 1 si 3 din formular se va inscrie 0."
cred ca reglarea se va face prin decl 101, la sfarsitul anului



#32 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 July 2007 - 12:00 PM

Daca declarati cu minus programul celor de la finnte nu stie sa-l citeasac asa si il duce automat in constituiri de plata. Patita si verificata si rectificata!
iuliana



#33 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 23 July 2007 - 03:57 PM

pt.laguna: subscriu. m-am documentat intre timp si asa este. daca iti iese impozit de plata in primul trimestru, trebuie platit, chiar daca ulterior in conta se storneaza. frumoasa gaselnita, n-am ce zice! :lostit (13):



#34 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 24 July 2007 - 11:54 AM

SE regleaza prin 101 dar pana la sfarsitul anului calculatorul celor de la Finante adauga majorari si penalitati substantiale iar daca avem nevoie de certificate de atestare fiscala ce facem?Eu aveam de plata in trimI ,l-am declarat dar nu la-m platit.Suma din trim II datorata pe cumulat este mult mai mica pe care o platesc acum,declarand 0 eu figurez la ei tot cu suma mare din trim I,datorie pe care nu ar trebui sa o platesc PT CA IMP ESTE TRIMESTRIAL SE RECALCULEAZA si actualizeaza trimestrial si nu anual asa ca logic eu ce solutie am sa scap de sold pana la sf anului??????



#35 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 July 2007 - 07:52 PM

Vezi postareaVRANCEA MARIANA, la Jul 24 2007, 12:54 PM, a spus:

... eu figurez la ei tot cu suma mare din trim I,datorie pe care nu ar trebui sa o platesc PT CA IMP ESTE TRIMESTRIAL SE RECALCULEAZA si actualizeaza trimestrial ...
Pentru societatile comerciale platitoare de impozit pe profit, altele decat societatile bancare, in anul 2007, impozitul pe profit se declara si se plateste trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a primei luni urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul. Incepand cu anul 2008, acesti contribuabili urmeaza sa aplice sistemul platilor anticipate, impozitul pe profit se plateste anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflatie (decembrie fata de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborarii bugetului initial al anului pentru care se efectueaza platile anticipate- conform art.34 alin.(1) al Codului Fiscal.



#36 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 13 August 2007 - 09:35 PM

La luna iunie soldul contului 4411 este debitor -asa l-am preluat.S-au facut stornari deoarece ,a fost inregistrat si virat mai mult impozit.
Ptr.TRIM.III
1.In luna iulie societatea inreg.pierdere ,val.impozitului fiind negativa ,reprezinta o creanta fata de buget.
691=4411 rosu
121=691 rosu
Am in bal.la iunie debit 8000 lei si la iulie -89,sold debitor iulie 8089 lei
si eu zic ca :
2.Incepand cu luna august voi avea profit sa zicem 100 lei si in septembrie tot 100 lei,soldul meu la luna septembrie va fi 7889 lei.
3.Pana voi ajunge pe 0 in decl.100 voi trece val.0
Este corect?



#37 levi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Reghin

Postat 14 August 2007 - 07:33 AM

Este bine sa se confrunte si Fisa contribuabilului de la Administratia Financiara, pentru ca pe 2006 s-a putut declara si impozitul de recuperat.
Deci e posibil ca soldul la sfarsit de an, la finante, sa figureze cu minus, adica impozit varsat in plus.
Iar in 2007, cum s-a schimbat legislatia, pot sa apara incurcaturi.



#38 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 August 2007 - 01:53 PM

De ce ai facut inregistrarea 691=441 in rosu, daca sumele respective reprezinta creante fata de bugetul statului. Mai bine foloseai 4482 = 7581 cu valoarea ce reprezinta creanta. Iar apoi 441 = 4482, daca respectiva creanta e datorita profitului achitat in plus.

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 14 August 2007 - 01:55 PM




#39 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 15 August 2007 - 05:30 PM

Vezi postareaSalsa, la Aug 14 2007, 02:53 PM, a spus:

De ce ai facut inregistrarea 691=441 in rosu, daca sumele respective reprezinta creante fata de bugetul statului. Mai bine foloseai 4482 = 7581 cu valoarea ce reprezinta creanta. Iar apoi 441 = 4482, daca respectiva creanta e datorita profitului achitat in plus.
Hmmm nu inteleg ,poate ne mai ajuta si alti colegi.
Si o alte problema ca ,am tot citit topicul si nu ma lamuresc.
soc.incepe activ la data de 01.04.2004 deci la trim 2 are pierdere 4800 lei.In decl.100 am trecut 0 la impozit ,in balanta ce inreg.contabila trebuia sa fac?



#40 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 15 August 2007 - 10:35 PM

Vezi postareaSalsa, la Aug 14 2007, 02:53 PM, a spus:

Mai bine foloseai 4482 = 7581 cu valoarea ce reprezinta creanta. Iar apoi 441 = 4482, daca respectiva creanta e datorita profitului achitat in plus.

Daca achiti un impozit / taxa in plus, o "inchizi" printr-un venit??? :lostit (13):
Administratiile financiare iti vor fi vesnic recunoscatoare !!! :celb (6):
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL