Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
societate fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


societate fara activitate

27 replies to this topic

#21 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2007 - 01:33 AM

Vezi postarealore14, la Mar 14 2007, 12:24 PM, a spus:

Cum e mai bine sa amortizez cheltuielile de constituire pentru o firma fara activitate?
Tot odata sau esalonat pe mai multe luni?
Personal , amortizez cheltuielile de constituire pe 3 ani, iar la firmele fara activitate, nu fac nici o operatiune contabila pana la inceperea activitatii.



#22 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2007 - 08:17 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Aug 3 2007, 02:33 AM, a spus:

la firmele fara activitate, nu fac nici o operatiune contabila pana la inceperea activitatii

Riscant.

"Deținerea, cu orice titlu, de bunuri materiale numerar și alte drepturi și obligații, precum și efectuarea de operațiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate", amenda de la 1.000 la 10.000 lei, legea contabilitatii, art.41.

Ca sa nu mai zic de art. 43:
"Efectuarea cu știință de înregistrări inexacte, precum și omisiunea cu știință a înregistrărilor în contabilitate, având drept consecință denaturarea veniturilor, cheltuielilor, rezultatelor financiare, precum și a elementelor de activ și de pasiv ce se reflectă în bilanț, constituie infracțiunea de fals intelectual și se pedepsește conform legii"




#23 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2007 - 10:09 AM

M am referit la firmele fara activitate care au doar cheltuieli de constituire , fara a avea vreo activitate de la infintare



#24 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 13 August 2007 - 10:12 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Aug 3 2007, 11:09 AM, a spus:

M am referit la firmele fara activitate care au doar cheltuieli de constituire , fara a avea vreo activitate de la infintare

Scuza-ma ca ma bag si eu asa ca musca in lapte, dar nu prea inteleg ce vrei tu sa spui... pai la firmele la care ai doar chelt de constituire nu tot trebuie sa faci amortizarea lor? Adik pana la urma tot faci inregistrari si e valabil ce s-a spus mai sus cu riscurile alea la amenzi...Acum... poate nu am inteles eu bine... poate tu vrei sa spui altceva... decat ceea ce am inteles eu ... daca e asa ... scuze...
Amortizarea cheltuielior de constituire eu o fac pe un an de zile... Am si eu o firma la fel numai cu cheltuielile astea si depun trimestrial 300 pe 0 si 100 pe 0 cu impozitul pe profit, ca salariati n-are. A avut anul trecut o singura factura din care a obtinut venit si de atunci nimik...dar... am depus bilant la juma de an la sf de an si declaratiile de mai sus, bineinteles si 101 la sf anului 010 la inceputul activitatii cu luarea in evidenta. Am depus acum chiar si 394 pe 0 ca na... daca se cere se cere... si au primit-o astia de la finante de la Piatra. De obicei cand nu e nevoie ei iti spun ca nu figureaza si nu o primesc dar... au primit-o fara sa zica nimik :celb (6): .
Aaaa la servici am si o firma la care este suspendata activitatea pe 3 ani si o firma fara sa obtina venituri, dar are salarati si depunem toate declarartiile necesare.
In concluzie, chiar daca ai sau nu activitate sau figurezi ca suspendat tb sa depui declaratiile si tot tacamul care se impune si sa faci si amortizarile chelt de constituire. Eu asa am fost informata si asa am si facut....
Numai bine si succese la toti... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de coderamy: 13 August 2007 - 10:13 AM

ramy



#25 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 13 August 2007 - 11:26 AM

aaa si inca o chestie daca mai ai si bani in banca (chiar si numai capitatlul varsat) atunci obligatoriu tb sa inregistrezi cheltuieli cu dobanzile aferente si atunci... in ce fel nu mai ai activitate...? ca de fapt ai....
ramy



#26 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2007 - 09:09 PM

Restul declaratiilor 100 si 300 ( daca e necersar ) le depun la termen.
Dar la an o declar fara activitate si nu constitui amortizarea cheltuielilor de constituire, care inseamna activitate,
Firmele care isi suspenda activitatea inseamna ca au avut activitate.
Iar daca ar fi sa procedez din cate am inteles din postarea ta, ar trebui sa fac bilant si la astfel de firme.



#27 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 14 September 2007 - 04:05 PM

buna ziua. am si eu o intrebare pentru voi: societate infiintata in 2006, are activitate in 2006, este depus bilantul pt 2006, dar in 2007 nu mai are nici un fel de activitate. La sfarsitul lunii iunie 2007 trebuia depus bilant, sau doar o declaratie ca societatea nu a avut activitate?
va rog frumos, daca puteti, raspunde-ti cat mai urgent.



#28 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 September 2007 - 05:03 PM

Bilant






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL