Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decont TVA 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decont TVA 2007

34 replies to this topic

#1 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 26 January 2007 - 02:23 PM

Cine poate posta ordonanta referitoare la decontul TVA aparuta ieri ?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de carolina3: 26 January 2007 - 02:23 PM




#2 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 26 January 2007 - 02:38 PM

Vezi postareacarolina3, la Jan 26 2007, 02:23 PM, a spus:

Cine poate posta ordonanta referitoare la decontul TVA aparuta ieri ?
Multumesc
Ar fi mai usor sa-l caut daca imi spui exact numarul ordinului.




#3 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 26 January 2007 - 02:49 PM

Vezi postareaana c, la Jan 26 2007, 02:38 PM, a spus:

Vezi postareacarolina3, la Jan 26 2007, 02:23 PM, a spus:

Cine poate posta ordonanta referitoare la decontul TVA aparuta ieri ?
Multumesc
Ar fi mai usor sa-l caut daca imi spui exact numarul ordinului.

Nu il stiu. Stiu doar ca a aparut in monitorul nr. 62 de ieri.



#4 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 26 January 2007 - 03:37 PM

si eu sunt curioasa...!



#5 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 26 January 2007 - 03:43 PM

Vezi postareaana c, la Jan 26 2007, 02:38 PM, a spus:

Ar fi mai usor sa-l caut daca imi spui exact numarul ordinului.


Monitorul Oficial
nr. 62/25 ianuarie 2007


O. nr.35/12-01-2007 (M.F.P.)
ORDIN al ministrului finanțelor publice pentru aprobarea modelului și conținutului formularului (300) "Decont de taxă pe valoarea adăugată" -
O. nr.36/12-01-2007 (M.F.P.)
ORDIN al ministrului finanțelor publice pentru aprobarea modelului și conținutului formularului (301) "Decont special de taxă pe valoarea adăugată"
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#6 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 26 January 2007 - 03:57 PM

Decont TVA 2007

Fisiere atasate


Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#7 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 26 January 2007 - 04:14 PM

Vezi postareaCristina Grigoras, la Jan 26 2007, 03:57 PM, a spus:

Decont TVA 2007


si cel special ,301??????
ocoleanui



#8 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 26 January 2007 - 04:33 PM

Vezi postareaCristina Grigoras, la Jan 26 2007, 03:57 PM, a spus:

Decont TVA 2007

Multumesc



#9 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 26 January 2007 - 05:09 PM

Si 301 :biggrin:

Fisiere atasate


Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#10 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 January 2007 - 05:12 PM

Numarul de evidenta a platii s-a desfiintat! Ce D-zo cauta in formular? Oooh, Isuse! :lostit (13):



#11 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 26 January 2007 - 05:14 PM

E PUS LA MISTO!!!!!!!!!! :lostit (13): :pullhair:
ocoleanui



#12 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 January 2007 - 05:19 PM

:lostit (13): :pullhair: :lnr (1):



#13 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 26 January 2007 - 05:41 PM

Vezi postareasdnr, la Jan 26 2007, 05:12 PM, a spus:

Numarul de evidenta a platii s-a desfiintat! Ce D-zo cauta in formular? Oooh, Isuse! :lostit (13):

A aparut si programul pentru Decont pe site MF. Acolo nu mai apare nr. de evidenta.



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 January 2007 - 05:57 PM

CA DE OBICEI
EU NU LE-AM PUTUT DESCARCA

O SA LE VAD IN PROGRAM
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#15 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2007 - 04:30 PM

Nu inteleg la ce se refera formularea (din instructiunile de completare a Decontulul TVA):
Randul 1 din Decont:
...... si pentru livrarile ulterioare de bunuri efectuate în cadrul unei operatiuni triunghiulare în statul membru de sosire a bunurilor, prevazute la art. 1321 alin. (5) lit. b) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea taxei intervine în perioada de raportare

Ma poate ajuta cineva ?



#16 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 30 January 2007 - 04:52 PM

Vezi postareamariamarin, la Jan 30 2007, 04:30 PM, a spus:

Nu inteleg la ce se refera formularea (din instructiunile de completare a Decontulul TVA):
Randul 1 din Decont:
...... si pentru livrarile ulterioare de bunuri efectuate în cadrul unei operatiuni triunghiulare în statul membru de sosire a bunurilor, prevazute la art. 1321 alin. (5) lit. b) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea taxei intervine în perioada de raportare

Ma poate ajuta cineva ?



(5) Achizitia intracomunitara de bunuri, efectuata conform alin. (1), in cadrul unei operatiuni triunghiulare in alt stat membru decat Romania, de catre cumparatorul revanzator inregistrat in scopuri de TVA in Romania, in conformitate cu art. 153, se va considera ca a fost supusa la plata taxei pe valoarea adaugata in acel alt stat membru, daca se indeplinesc urmatoarele conditii:
a) cumparatorul revanzator inregistrat in scopuri de TVA in Romania, in conformitate cu art. 153, face dovada ca a efectuat achizitia intracomunitara in vederea efectuarii unei livrari ulterioare in acel alt stat membru, livrare pentru care beneficiarul, care este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru unde este stabilit, a fost desemnat ca persoana obligata la plata taxei aferente;
b) obligatiile privind declararea acestor operatiuni, stabilite prin norme, au fost indeplinite de catre cumparatorul revanzator inregistrat in scopuri de TVA in Romania, in conformitate cu art. 153.*
__________
*Articolul a fost introdus prin art. I pct. 95 din Legea nr. 343/2006.


iar aici un ex



Persoana obligata la plata taxei pentru operatiunile
taxabile din Romania
e) persoana impozabila sau persoana juridica neimpozabila, inregistrata conform art. 153 sau 1531, care este beneficiarul unei livrari ulterioare efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare, in urmatoarele conditii:
1. cumparatorul revanzator al bunurilor sa fie inregistrat in scopuri de TVA in alt stat membru si sa fi efectuat o achizitie intracomunitara a acestor bunuri in Romania, care nu se cuprinde in sfera de aplicare a taxei, conform art. 126 alin. (8) lit. b); si
2. bunurile aferente achizitiei intracomunitare, prevazute la pct. 1, sa fi fost transportate de furnizor sau de cumparatorul revanzator ori de alta persoana, in contul furnizorului sau al cumparatorului revanzator dintr-un stat membru, altul decat statul in care cumparatorul revanzator este stabilit ca persoana impozabila, direct catre beneficiarul livrarii; si
3. cumparatorul revanzator sa il desemneze pe beneficiarul livrarii ulterioare ca persoana obligata la plata taxei pentru livrarea respectiva;
f) persoana care incheie regimurile sau situatiile prevazute la art. 144 alin. (1) lit. a) ori persoana din cauza careia bunurile ies din regimurile sau situatiile prevazute la art. 144 alin. (1) lit. a);
g) persoana impozabila actionand ca atare sau persoana juridica neimpozabila, stabilita in Romania sau nestabilita in Romania, dar inregistrata prin reprezentant fiscal, care este beneficiar al unor livrari de bunuri sau prestari de servicii care au loc in Romania, conform art. 132 sau 133, altele decat cele prevazute la lit. b)-e), daca sunt realizate de o persoana impozabila care nu este stabilita in Romania si care nu este inregistrata in Romania, conform art. 153.



sper sa fie de folos!!!
ocoleanui



#17 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2007 - 11:29 AM

Multumesc. Ce am inteles:
Am facut in luna (n) achizitii intracomunitare si am declarat ca sunt pentru livrari ulterioare de bunuri in cadrul unei operatiuni triunghiulare.
In ce rand din Decont le-am inregistrat: 3, 13, 14 sau ...... ?

In luna (n+1) realizez aceste livrari si le inscriu in randul 1 din Decont.

Am inteles corect ?



#18 europolis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ialomita
  • Interests:muzica

Postat 03 February 2007 - 09:06 AM

Ajutati-ma si pe mine va rog :pullhair:
Am urmatoarea problema: am depus decontul trim de TVA pt o societate si din greseala mea sau a programului (inca nu m-am dumirit) mi-a luat datele de la alta societate, tinand cont ca este decontul pe ultimul trim din 2006 cum il reglez?? stiu ca la decont nu se depun rectificative, ce fac??? va rog astept raspuns urgent. :lostit (13):

Multumesc anticipat pt raspunsuri
europolis



#19 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 03 February 2007 - 04:00 PM

Te duci la finante,faci cerere de reglarea erorilor materiale din decontul de tva,cu copii dupa jurnalele de tva si cu decontul gresit,si vei primi o adresa sa te prezinti la ei...
Count your life by friends,not years!



#20 europolis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ialomita
  • Interests:muzica

Postat 04 February 2007 - 07:43 AM

Multumesc Ina, ma gandeam eu ca nu scap altfel. uff :lostit (13):
europolis






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL