Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordonanta 65/94-modificata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ordonanta 65/94-modificata

42 replies to this topic

#21 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 10 February 2007 - 08:19 PM

Vezi postareamony23, la Feb 7 2007, 05:51 PM, a spus:

un simplu economismt are dreptul sa intocmeasca situatii financiare doar daca e salarit al societatii.
voi ati inteles altceva?
unde scrie asa ceva :lostit (13):
vreun act normativ as dori ca in ordonanta nr. 65 / 1994 se face referire numai la experti contabili si contabili autorizati! :pullhair:



#22 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 February 2007 - 01:04 AM

Tony
(4) Contabilul autorizat este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența de a ține contabilitatea și de a pregăti lucrările în vederea întocmirii situațiilor financiare."
aceasta hotarare va intra in vigoare din 03.05.2007,promit ca am sa atasez textul intreg,acum sunt la un prieten si trebuie sa ajung acasa....la calculatorul meu.Pentru luna decembrie pot fi semnate bilanturile de contabilii autorizati,eu le-am predat fara probleme.

Aceasta postare a fost editata de iozsef39: 11 February 2007 - 01:06 AM




#23 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 February 2007 - 10:02 AM

Vezi postareaIaro, la Feb 10 2007, 08:19 PM, a spus:

Vezi postareamony23, la Feb 7 2007, 05:51 PM, a spus:

un simplu economismt are dreptul sa intocmeasca situatii financiare doar daca e salarit al societatii.
voi ati inteles altceva?
unde scrie asa ceva :lostit (13):
vreun act normativ as dori ca in ordonanta nr. 65 / 1994 se face referire numai la experti contabili si contabili autorizati! :pullhair:


In Legea 82/1991 la art. 10



#24 danpps

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2007 - 02:46 PM

Vezi postareamteddy, la Feb 10 2007, 02:14 PM, a spus:

E interesant ce spuneti, defapt exista Legea 544/2001 de liber acces la informatii publice, care stipuleaze ca in max 30 de zile dvs trebuie sa primiti un raspuns oarecare la solicitarea dvs, insa acest fapt nu prea se mai respecta, deci nu va consumati degeaba cu solicitari, legea respectiva este deja ferenda, adica depasita la momentul actual, si nu cred ca se tine cont nici macar in instanta de ea, asa ca .......................

Ca sa primiti raspuns, ar fi fost necesar sa existe cineva acolo care primeste mesajele dvs, le analizeaza, le coreleaza cu activitatea dansilor specifica si v-ar fi raspuns in timp util, ceea ce evident nu se intampla, este totusi posibil sa primiti candva si raspuns, in momentul in care cineva acolo da de mesajul dvs, si are si intentia de a va raspunde pe problema expusa.

Ce-i drept, cele 30 de zile abia au inceput... asa ca... :lostit (13):



#25 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2007 - 10:39 PM

Eu sunt in situatia "contabil autorizat cu studii superioare" si evident ca sunt turbata : Puteam sa dau din capul locului la experti,dar avand si o varsta de 57 ani,mi-am zis ca nu e cazul ,ca am nevoie doar pt.semnatura bilant si asa am scutit o materie de examen.
Am luat carnetul, in iulie 2006 dupa 3 ani de lucrari... Eu sunt decisa sa fac ceva , merg pana la ai da in judecata. Asta in baza examenelor si tematicii examenelor sustinute.
Nu am timp sa merg la CECCAR.. Voi ce mai stiti si ce aveti de gand sa faceti? Poate facem o" jalba" comuna similara cu Cod Rutier...



#26 Ioana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 February 2007 - 10:54 PM

pentru cei care sunt contabili autorizati cu studii superioare va pot da o speranta. Am participat la o adunare CECCAR pe judet unde a fost invitata si o persoana de la centru.Evident ca s-a ridicat si aceasta problema iar persoana respectiva i-a asigurat pe cei in cauza ca CECCAR-ul va face tot ce se poate pentru a corecta aceasta precizare .Daca nu vor putea rezolva asa vor incerca ca printr-o decizie interna a CECCAR-ului , cel putin pentru cei care au firme si o bogata experienta in urma unui examen de diferenta ( poate fi si interviu ! ) sa devina experti.Asta numai pentru CA cu studii superioare.Oricum cred ca ar fi bine sa-i bombardati cu cat mai multe adrese.....



#27 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 15 February 2007 - 12:22 AM

Vezi postareaIoana2004, la Feb 11 2007, 10:54 PM, a spus:

in urma unui examen de diferenta ( poate fi si interviu ! ) sa devina experti.Asta numai pentru CA cu studii superioare.

da sigur, si credeti ca asa va fi echitabil fata de toata lumea? Se stia deja de 2 ani de la CN a CECCAR ca vor lua dreptul de semnatura la bilant al contabililor autorizati, nu inteleg de ce sare toata lumea acum arsa. Este vorba de acelasi CECCAR care hotarase acest lucru in urma cu 2 ani si nu e deloc corect sa vina acum si sa zica "cei cu n ani vechime se fac direct experti"
Nu e corect ptr ca nu s-a dat acelasi fel de examen si nu poti veni acum sa echivalezi una cu alta.
Cum la fel nu e corect faptul ca examenele din ultimii ani sunt mult mai dificile decat cele de acu 10 ani sa zicem cand stim destule cazuri prin tara cand s-au facut experti/contabili autorizati pe banda rulanta.
:lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de zoltan: 15 February 2007 - 12:23 AM

daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#28 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 15 February 2007 - 05:23 PM

Vezi postareazoltan, la Feb 15 2007, 12:22 AM, a spus:

Vezi postareaIoana2004, la Feb 11 2007, 10:54 PM, a spus:

in urma unui examen de diferenta ( poate fi si interviu ! ) sa devina experti.Asta numai pentru CA cu studii superioare.

da sigur, si credeti ca asa va fi echitabil fata de toata lumea? Se stia deja de 2 ani de la CN a CECCAR ca vor lua dreptul de semnatura la bilant al contabililor autorizati, nu inteleg de ce sare toata lumea acum arsa. Este vorba de acelasi CECCAR care hotarase acest lucru in urma cu 2 ani si nu e deloc corect sa vina acum si sa zica "cei cu n ani vechime se fac direct experti"
Nu e corect ptr ca nu s-a dat acelasi fel de examen si nu poti veni acum sa echivalezi una cu alta.
Cum la fel nu e corect faptul ca examenele din ultimii ani sunt mult mai dificile decat cele de acu 10 ani sa zicem cand stim destule cazuri prin tara cand s-au facut experti/contabili autorizati pe banda rulanta.
:lostit (13):

As vrea sa-ti atrag atentia domnule Zoltan ca nu asta e esenta problemei si nu cred ca trebuie sa ne aventuram in polemici de genul " eu am dat un examen in plus " .....eu cred ca nu poti sa-i retragi un drept unei persoane fara nici o explicatie ...pur si simplu...aici e o smecherie menita sa favorizeze anumite interese..asa cum se obisnuieste la noi in tara ....adica un contabil autorizat era d.p.d.v. profesional pregatit sa poata semna un bilant iar acum a devenit necorespunzator ....de ce ? ......in plus nu mai vad rostul acestei profesii numai buna pentru a tine o contabilitate pana la nivel de balanta ...nu prea tine la noi in tara....de ce as vrea sa devin contabil autorizat daca nu mai am dreptul la semnarea bilantului ...cu cine mai faci contracte........mai bine pastrezi calitatea de economist conferita de diploma si te angajezi cu contract de munca si cu asta poti semna bilantul deci esti mai folositor in ochii patronului .



#29 danpps

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2007 - 05:52 PM

Eu n-am participat la CN a CECCAR de acum 2 ani. N-aveam cum, eram inca stagiar. Dar stau si ma intreb, daca tot se stia de acum doi ani ca nu vom mai avea dreptul de a semna bilantul, de ce nu mi-a zis nimeni nimic? Cand a fost sa-mi dea parafa - dupa mai multe luni de la examen - mi-au zis chiar "da, o sa va dam parafa la timp pentru bilant". Ce e asta? CECCAR-ul ar trebui sa fie un organism profesional care sa apere interesele tuturor membrilor, nu o extensie a unui Minister de Finante incapabil si supus intereselor de grup. Si care organizatie profesionala care se respecta se apuca dintr-o data sa-si elimine din membri? Cum apare asta in ochii publicului? "Ati avut competenta dar de acum n-o mai aveti" ...ca ne-am gandit noi mai bine... daca vroiau sa faca o chestie serioasa, o spuneau de la inceput, "bai frate, contabil devii doar daca ai studiile superioare economice." Punct. Scurt, ca la avocati. Si stiam o treaba, stiam ce aveam de facut. "Manevra" asta e cea mai mare mirlanie pe care am putut s-o vad in meseria asta. Si de ce? Se temea vreo nevasta de deputat ajunsa cu chiu cu vai expert contabil ca-i facem noi contabilii autorizati concurenta? Da' io le propun celor care au dat ordonanta 17 sa nu se opreasca aici! De ce sa avem dreptul sa tinem contabilitatea? Lasa sa o tina expertii, ca doar e nevoie de facultate sa faci o adunare si de doctorat sa copiezi niste cifre din balanta in bilant!

Si daca mai vrea cineva sa protesteze, sunt si eu aici.



#30 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 15 February 2007 - 06:15 PM

[quote name='danpps' date='Feb 15 2007, 05:52 PM' post='121037']

Eu sunt stagiar la experti, dar va dau perfecta dreptate. Daca respecta ce au scris acolo va fac o mare nedreptate. Desi, eu din cate am auzit la un curs CECCAR o sa va faca direct experti (poate cu unele diferente). La urma urmei si voi ati invatat, ati dat examene, ati contribuit cu taxe la ei, cititi legislatie ca sa fiti la zi cu ea. Nu ar fi drept acum sa va mazileasca. Si la urma urmei parerea mea ca si experienta conteaza f. mult. Chiar mai mult decat studiile..... Eu fac parte din generatia mai tanara ... cu aspiratii la expert anul asta... dar dati-mi voie sa scot palaria in fata unor contabili adevarati cu studii medii de la care am avut ce invata...
Va doresc succes si sper ca pana in final sa reusiti.



#31 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2007 - 06:34 PM

Ar trebui sa ne unim si sa facem ceva impreuna in privinta asta,noi doar discutam.
C.E.C.C.A.R este vinovat de toata situatia asta si nimeni nu-mi va schimba parerea si sa retinem, tot noi vom face bilantul,expertul doar va ,,stampila,,.Nu sunt suparat pe experti si nu vreau ,sa se supere colegii experti ,eu sunt suparat pe cei care au hotarat aceasta ......
Doina are dreptate,parca suntem la piata, uite calitatea !nu e calitatea!Am dobandit niste drepturi prin acel examen si acum ?In iunie la bilant ma duc si le spun clientilor,stiti eu nu mai pot semna bilantul !Vor fi de acord sa mai scoata niste bani din buzunare? NU.Le vom plati noi.
Sa nu mai zic ca, 6 ani am asteptat sa dobandesc aceasta stampila ptr.ca ....din necunoscute motive ptr.unii, s-a schimbat regulamentul corpului.Cei care au dat examenul in anul 2000 stiu despre ce vorbesc.
6 ani din viata mea am pierdut cu acest C.E.C.C.A.R si acum sa o iau de la inceput? Deci,facultate 4 ani+master 2 ani+6 ani +inca 3 care vor urma la experti.......ies la pensie si toata viata m-am luptat pentru ce?



#32 stan maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 15 February 2007 - 06:37 PM

Vezi postarealucyan, la Feb 9 2007, 12:11 PM, a spus:

As dori sa abordam si subiectul cu activitatile de audit si consultanta fiscala pe care expertul le poate exercita (cu respectarea reglementarilor acestor profesii).....dupa cum am mai zis eu inteleg de aici ca expertul poate presta aceste activitati fara a mai trece prin procedura de examen si de stagiu la CAFR sau la Camera consultantilor fiscali ....altfel de ce s-ar mai fi precizat in lege acest lucru din moment ce puteai fi expert si auditor si inainte fara sa existe incompatibilitate.....deasemenea in expunerea de motive a acestei modificari se preciza ceva de genul ca expertul este cel mai competent in tarile comunitatii europene si ca desfasoara si activitati de audit si consultanta fiscala ...bla ..bla.....
Astept si alte pareri pe tema asta ......pe situl CECCAR nimic...nici macar despre modificare....nici o precizare ....asta denota multe pretentii si putine responsabilitati...poate si o doza de aroganta fata de proprii membriii...cu care majoritatea sau obisnuit...din pacate
Asa intelesesem si eu....ca un expert poate face si auditari,poate acorda si consultanta,pana azi cand cineva de la CECCAR mi-a explicat ca articolul respectiv se refera la societatile de contabilitate care pot face auditari (adica poti face auditari ,daca ai aceasta calitate ,si de pe o firma de expertiza,nu trebuie sa-ti infiintezi alta pe specific).
Si pe mine m-ar interesa alte pareri..........
maria



#33 danielacelesta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:LITERATURA

Postat 15 February 2007 - 08:52 PM

Pe site-ul ceccarbuc s-a afisat un anunt de examen pentru contabilii autorizati cu studii superioare.Este examen de diferenta pentru a deveni expert.Data:31 martie 2007.Nu se spune nimic de stagiarii la CASS....sper sa fie vesti bune si pentru noi.... :lostit (13):
DANIELA CELESTA



#34 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2007 - 09:35 PM

da,e o sansa dar,ca de obicei timpul este f.scurt.



#35 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2007 - 06:20 PM

Am sa atasez textul,promis de colegul nostru Iozsef.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de DR: 16 February 2007 - 06:23 PM




#36 sanda_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 February 2007 - 07:19 PM

la galati se primesc bilanturi semnate de administrator si de contabili autorizati pana la ca 50000 euro ,peste aceasta cifra vor sa fie semnate de experti. nici gand de respectarea datei de 03.05.2007



#37 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 27 February 2007 - 01:12 PM

Vezi postarealucyan, la Feb 15 2007, 03:23 PM, a spus:

Vezi postareazoltan, la Feb 15 2007, 12:22 AM, a spus:

Vezi postareaIoana2004, la Feb 11 2007, 10:54 PM, a spus:

in urma unui examen de diferenta ( poate fi si interviu ! ) sa devina experti.Asta numai pentru CA cu studii superioare.

da sigur, si credeti ca asa va fi echitabil fata de toata lumea? Se stia deja de 2 ani de la CN a CECCAR ca vor lua dreptul de semnatura la bilant al contabililor autorizati, nu inteleg de ce sare toata lumea acum arsa. Este vorba de acelasi CECCAR care hotarase acest lucru in urma cu 2 ani si nu e deloc corect sa vina acum si sa zica "cei cu n ani vechime se fac direct experti"
Nu e corect ptr ca nu s-a dat acelasi fel de examen si nu poti veni acum sa echivalezi una cu alta.
Cum la fel nu e corect faptul ca examenele din ultimii ani sunt mult mai dificile decat cele de acu 10 ani sa zicem cand stim destule cazuri prin tara cand s-au facut experti/contabili autorizati pe banda rulanta.
:lostit (13):

As vrea sa-ti atrag atentia domnule Zoltan ca nu asta e esenta problemei si nu cred ca trebuie sa ne aventuram in polemici de genul " eu am dat un examen in plus " .....eu cred ca nu poti sa-i retragi un drept unei persoane fara nici o explicatie ...pur si simplu...aici e o smecherie menita sa favorizeze anumite interese..asa cum se obisnuieste la noi in tara ....adica un contabil autorizat era d.p.d.v. profesional pregatit sa poata semna un bilant iar acum a devenit necorespunzator ....de ce ? ......in plus nu mai vad rostul acestei profesii numai buna pentru a tine o contabilitate pana la nivel de balanta ...nu prea tine la noi in tara....de ce as vrea sa devin contabil autorizat daca nu mai am dreptul la semnarea bilantului ...cu cine mai faci contracte........mai bine pastrezi calitatea de economist conferita de diploma si te angajezi cu contract de munca si cu asta poti semna bilantul deci esti mai folositor in ochii patronului .
Buna lucyan. Sunt de acord cu tine! Sunt foarte furioasa. Cand am dat examenul ptr. contabil autorizat a fost acum 2 ani. Atunci aveam drept de semnatuta - bilant- Acum dupa 2 ani- ani in care am muncit si am intocmit bilanturi, dupa ce le platesc cotizatie pe an- acum nu mai am drept de semnatura. oare cine ne-a examintat din punct de vedere profesional- si a decis ca nu mai avem calitatea, pregatirea pentru a semna un bilant???? Intreb- Este corect???? Cu drept ne subestimeaza experienta profesionala???? Pe domnul Zoltan asi dori sa il informez ca chiar daca am sustinut un examen de conabil autorizat - totusi examenul a fost destul de greu- nu chiar asa floare la ureche. Am hotarat daca nu se va reveni , sa ma retrag , sa devin membru inactiv si nu le mai platesc nici o cotizatie. i



#38 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 27 February 2007 - 01:34 PM

Si noi,care suntem autorizati cu studii medii in stagiatura, pentru ce mai continuam,daca nu avem voie sa semnam bilanturi, eu de fapt,de asta am si dat examen. :lostit (13): :frusty: :pullhair: :lostit (13):



#39 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 01:43 AM

Am si eu o intrebare: anii trecuti am predat bilantul semnat doar de administratorul firmei, in cazul in care societatea nu are nici un angajat , iar cifra de afacere nu depaseste 15 000e. pentru bilantul din decembrie 2006 mai pot sa depun bilantul doar sub semnatura administratorului? daca nu, ce trebuie sa fac?

Aceasta postare a fost editata de firjinia: 13 March 2007 - 01:50 AM




#40 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 09:33 AM

Vezi postareafirjinia, la Mar 13 2007, 02:43 AM, a spus:

Am si eu o intrebare: anii trecuti am predat bilantul semnat doar de administratorul firmei, in cazul in care societatea nu are nici un angajat , iar cifra de afacere nu depaseste 15 000e. pentru bilantul din decembrie 2006 mai pot sa depun bilantul doar sub semnatura administratorului? daca nu, ce trebuie sa fac?

eu zic ca poti, programul de bilanturi la 1206 are optiunea la intocmit "Raspunderea administratorului"






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL