Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vector fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vector fiscal

43 replies to this topic

#1 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 03 February 2007 - 10:25 PM

STIE CINEVA DACA TREBUIE DECL 010 CA SA POTI PLATI TRIM TAXE SALARII MICRO?
ORDONANTA Nr. 92 Republicata din 24 decembrie 2003 privind Codul de procedura fiscala Sursa :

Plata trimestriala sau anuala a contributiilor bugetare se face in conditiile art. 109 din Codul de procedura fiscala.

Contributiile sociale administrate de Ministerul Finantelor Publice, dupa calcularea si retinerea acestora conform reglementarilor legale in materie, se vireaza pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se efectueaza plata drepturilor salariale.

Prin derogare de la dispozitiile legale in vigoare privind termenele de plata, impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii se platesc astfel:
a) trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului, de catre contribuabilii persoane juridice care au statut de microintreprindere, in conditiile Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si de catre persoanele fizice care desfasoara activitati independente;
b) anual, pana la data de 25 inclusiv a lunii ianuarie a anului urmator, de catre asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice.

Acesti contribuabili au obligatia sa declare impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii pana la termenul de plata.

Pentru aceasta trebuie sa completeze Vectorul fiscal 010.

Termenul limita de depunere este astazi 31 ianuarie 2007 si noul model al vectorului 010 nu este afisat pe portalul ANAF



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2007 - 11:18 AM

cauta.....s-a mai discutat pe tema asta ...

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 21 February 2007 - 09:31 AM

12. După alineatul (6) al articolului 109 se introduc două noi alineate, alineatele (7) și (8), cu următorul cuprins:
"(7) Prin derogare de la dispozițiile legale în vigoare privind termenele de plată, impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii se plătesc astfel:
a) trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice care au statut de microîntreprindere, în condițiile Legii nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, precum și de către persoanele fizice care desfășoară activități independente;
b) anual, până la data de 25 inclusiv a lunii ianuarie a anului următor, de către asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, cu excepția instituțiilor publice.
(8) Contribuabilii prevăzuți la alin. (7) au obligația să declare impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii până la termenul de plată."

Din acest text eu am inteles ca se pot depune trimestriale toate declaratiile aferente contributiilor pentru salarii. Dar, la Somaj si sanatate mi-au spus ca nu e bine cum am interpretat, ca numai declaratia 100 se poate depune trimestrial, dar declaratiile care se depun la sanatate si somaj se depun in continuare lunar. Mai mult, de la sanatate mi s-a comunicat ca e optiunea noastra sa platim trimestrial, dar ca la ei in program va figura sanatatea ca fiind neachitata pana la finalul trimestrului (deci obligatie scadenta lunar) si, in cazul in care o persoana are nevoie de asistenta medicala in cursul trimestrului, nu poate sa o primeasca gratuit pentru ca nu are contributia achitata la zi.
Este drept ca aceste contributii au fost prevazute prin legi speciale si Ordonanta 35 nu face referire directa la acele legi speciale, dar, eu consider ca prin OG 35 s-au modificat implicit si prevederile din legile speciale.
Aveti alte pareri? In alte zone ale tarii cum s-a interpretat?



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 February 2007 - 10:02 AM

tinand cont de faptul ca un asigurat beneficiaza de 3 luni asigurare de la ultima plata eu zic ca e bine



#5 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2007 - 10:14 AM

Referitor la legea respectiva, se mentioneaza de numarul mediu (9) salariati...asta inseamna ca se ia in calcul tot anul trecut ptr. a intra la categoria microintreprindere, nu ultima luna a anului?. Deci chiar daca in decembrie am avut peste 9 salariati , dar media salariatilor nu depaseste 9 pe tot anul, acum se depun declaratiile tot trimestrial?

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 21 February 2007 - 10:15 AM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#6 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 February 2007 - 10:38 AM

Da, daca ai media anuala 9.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 February 2007 - 10:58 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 21 2007, 10:02 AM, a spus:

tinand cont de faptul ca un asigurat beneficiaza de 3 luni asigurare de la ultima plata eu zic ca e bine
Si eu m-am intrebat ce se intampla cu dreptul la asistenta daca nu se plateste 3 luni si are dreptate Septimiu, nu se intrerupe pentru neplata unei luni ci a 3 consecutive.
iuliana



#8 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 21 February 2007 - 12:13 PM

Vezi postareaISA, la Feb 21 2007, 08:38 AM, a spus:

Da, daca ai media anuala 9.

-in legea 346 spune pana la 9 salariati nu nr mediu
-eu anul trecut am avut nr mediu de salariati 12 dar la 31.12.2006 aveam 6 salariati
asa ca platesc trimestrial in 2007
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#9 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2007 - 12:30 PM

Legea aia a fost modificata cu ordonanta 27/26ian 2006 citez:
"....
3. Alineatul (1) al articolului 4 se modifică și va avea următorul cuprins:
„ (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu de salariați și de cifra de afaceri anuală netă sau activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii:
a)microîntreprinderi – au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane de euro, echivalent în lei;..."

deci fugi si depune declaratia 100 cat nu e prea tarziu!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 01:02 PM

Vezi postareaLUMINITA VASILICA, la Feb 21 2007, 09:31 AM, a spus:

Mai mult, de la sanatate mi s-a comunicat ca e optiunea noastra sa platim trimestrial, dar ca la ei in program va figura sanatatea ca fiind neachitata pana la finalul trimestrului (deci obligatie scadenta lunar) .........
Este drept ca aceste contributii au fost prevazute prin legi speciale si Ordonanta 35 nu face referire directa la acele legi speciale, dar, eu consider ca prin OG 35 s-au modificat implicit si prevederile din legile speciale.
Aveti alte pareri? In alte zone ale tarii cum s-a interpretat?
exact la asta ma gandesc de vreo 2-3 zile, ca trebuie sa platim lunar darile la cas, sanatate si somaj fiindca desteptii de la guvernare nu s-au gandit sa alinieze TOATA legislatia la un numitor comun !!! :lostit (13):

si eu cred ca mai prudent e, pana una-alta, sa platim lunar macar ce declaram lunar prin legi speciale, adica cas, cass, somaj.. altfel, la ei vom aparea, normal, cu datorii declarate si neplatite !!!

e ca dracuuuuu' :pullhair:

sincer, cel putin in ceea ce priveste partea economica si fiscala, eu nu tin minte sa fi facut legiuitorul o treaba legislativa buna (corelata, completa) de la inceput, vreodata... se fac permanent teste pe noi, de 16-17 ani incoace ... cum sa tii pasul cu totul ?? cum sa lucrezi corect 100% ??
dar la amenzi sunt buni !! sa va spun una tare, sa cadeti de pe scaune : a venit garda la o firma si le-a dat amenda 20 mil. lei vechi ca nu aveau registru inventar snuruit !!!!!!!!
nemernicii, asta stiu sa faca !! evident ca nu garda face legile, dar zic ca idee de organisme ale statului care sa sanctioneze stiu, dar sa faca lucrurile cum trebuie de la inceput - asta nu !!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 February 2007 - 01:37 PM




#11 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 21 February 2007 - 01:37 PM

Eu cunosc pe cineva care a avut control si care a platit ceva amenda pt. ca nu a virat banii retinuti din salariile angajatilor: cas, somaj, sanat., impozit etc. A dat salariile si platile la buget le-a facut dupa o saptamana! Si controlul a spus ca s-a folosit de ei timp de o saptamana, ca nu avea voie, ca virarea se face atunci cand se dau salariile. Nu mai stiu ce au spus, dar stiu ca de la prietena asta a mea am invatat ca e bine sa dai salariile si sa virezi si banii retinuti pt. obligatii cat de repede poti, eventual in aceeasi zi daca se poate. Eu am platit pt. ianuarie si voi plati in fiecare luna, chiar daca dec. 100 o pot da lunar. Scria la Trezorerie cum ca platile si declararea obligatiilor se fac pt. micro pana la 25 ale lunii urmatoare ultimei luni din trimestru. Si ce faci, tii banii retinuti de la salariati trei luni pana ii depui? Basca cum ca apar ca neplatite, din moment ce duci declaratiile lunar (la somaj, sanat. etc.)! Tara asta nu mai are juristi buni sa faca niste legi bune! Totul e o nebuloasa, totul se interpreteaza! :pullhair: :lostit (13):



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 01:41 PM

ca sa nu mai zicem ca articolul prin care NEplata mai mult de 30 de zile a taxelor si impoz. cu retinere la sursa NU s-a modificat, deci ramane caz PENAL !!!

astia nu sunt intregi la cap ... :lostit (13):



#13 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 21 February 2007 - 01:50 PM

eu propun urmatorul caz: lunar pana la incheierea unui trimestru, facem state de avans si la final pe 25 aprilie (de ex) facem si noi statele de plata, facem "opurile", declaratiile si tot ce mai trebuie; ba mai mult decat atat, ne ducem si la banca sa facem un imprumut baban cu fluturasul de salarii dupa noi ca sa aratam cat de mult castiga romanul in tara asta :lostit (13): :biggrin:

(a fost o gluma......? desigur) :pullhair:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 03:38 PM

gluma-gluma, dar sa stii ca e o idee demna de luat in seama pt. ca, in ceea ce priveste calc. si plata impozitelor :

la micro, se plateste trimestrial impozit la venituri, indif. de chelt
la imp. pe profit - plata imp. pe profit este tot la trimestru
tva-ul nu are treaba aici..
alte impoz. nu sunt vizate

asa ca, de ce nu ?? :lostit (13): doar ca nu se mai inreg. chelt cu salarii cf CIM, adica salariul nu mai e lunar ci trimestrial :pullhair:
si cea mai tare ... legile speciale priv cas, cass, somaj si restul sunt in vigoare si le-am incalca in aceasta situatie.

dar, repet : ar fi f bine sa se adopte o prevedere unitara in acest sens !!

parerea mea ..

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 February 2007 - 05:05 PM




#15 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 22 February 2007 - 07:13 PM

daca la micro va faceti probleme ,ca se declara si se platesc trimestrial, la o ONG, ce sa mai zic?



#16 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 February 2007 - 07:29 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Feb 21 2007, 10:30 AM, a spus:

Legea aia a fost modificata cu ordonanta 27/26ian 2006 citez:
"....
3. Alineatul (1) al articolului 4 se modifică și va avea următorul cuprins:
„ (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu de salariați și de cifra de afaceri anuală netă sau activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii:
a)microîntreprinderi – au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane de euro, echivalent în lei;..."

deci fugi si depune declaratia 100 cat nu e prea tarziu!


multumesc ai dreptate
dar nu gasesc un calcul pt nr mediu salariati bun pt ca in bilant este unul dar spune ceva de semestrul I cea ce nu mi se pare logic pt calculul anual

ajutor ca nu stiu unde sa mai gasesc modul de calcul , eu am scos toate datele dar am uitat cum se face
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#17 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 22 February 2007 - 08:10 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 22 2007, 09:29 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Feb 21 2007, 10:30 AM, a spus:

Legea aia a fost modificata cu ordonanta 27/26ian 2006 citez:
"....
3. Alineatul (1) al articolului 4 se modifică și va avea următorul cuprins:
„ (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu de salariați și de cifra de afaceri anuală netă sau activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii:
a)microîntreprinderi – au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane de euro, echivalent în lei;..."

deci fugi si depune declaratia 100 cat nu e prea tarziu!


multumesc ai dreptate
dar nu gasesc un calcul pt nr mediu salariati bun pt ca in bilant este unul dar spune ceva de semestrul I cea ce nu mi se pare logic pt calculul anual

ajutor ca nu stiu unde sa mai gasesc modul de calcul , eu am scos toate datele dar am uitat cum se face
Ori aduni nr.de salariati din cele 12 luni,totalul il imparti la 12 si-ti iese nr.mediu,asta in cazul in care toti salariatii au fost prezenti toata luna.Cei care sunt in cm sau co se considera prezenti.Mai corect ar fi ca in lunile unde ai pers.angajate in cursul lunii,sau lichidati in cursul lunii,trebuie sa tii cont de cate zile au lucrate din zilele lucratoare ale lunii.



#18 cameea1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economist

Postat 23 February 2007 - 10:57 AM

Eu nu intzeleg un lucru....Daca nu depui un 010 cu noua modalitate de depunere si plata (pentru ca nu a aparut un nou model aprobat de MF, cel vechi nu poate fi folosit....cel putin asa stiu eu...dc nu e corect va rog sa ma lamuriti!!) cum stiu cei de la administratie ca tu te incadrezi la micro sau nu din punct de vedere a legii 346? Pot ei veni sa te sanctioneze, in conditiile in care nu ti-ai declarat aceasta noua maniera de depunere si de plata, pentru ca nu ai depus d100 lunar?
Pe de alta parte daca depui lunar d100 practic te declari intrepr mare si apari in evidentele lor cu taxe de plata lunar....
Mie mi-e frica sa nu depun la 25 febr d100....am fost la administratii, am sunat la administratii...sunt confuzi....iar la intrebarea cand apare un nou 010 m-au privit de parca le-as fi intrebat cum e construita o nava spatiala...

Este o mare bataie de joc....
Ar trebui cumva sa nu-i mai lasam sa-si bata joc de noi....avem cumva un sindicat?un sindicat al economistilor....



#19 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 23 February 2007 - 11:08 AM

Pana acum plateam TVA-ul lunar, s-a dat vreo ordonanta prin care se declara TVA-ul trimestrial? Am auzit un zvon, este adevarat? :lostit (13):



#20 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 12:24 PM

Vezi postareamyrelutza, la Feb 23 2007, 01:08 PM, a spus:

Pana acum plateam TVA-ul lunar, s-a dat vreo ordonanta prin care se declara TVA-ul trimestrial? Am auzit un zvon, este adevarat? :lostit (13):

Daca ai avut CA< 100.000 euro = trimestrial, daca nu= lunar.
Atentie, in cazul acesta CA se refera la op taxabile dpdv al TVA!
In cazul in care ai vreo modificare fata de anult trecut trebuia sa depui 010...sau poate a aparut ceva in plus fata de ce stiam eu!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL