Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil autorizat sau expert contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


contabil autorizat sau expert contabil


39 replies to this topic

#21 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 03 September 2008 - 10:00 PM

Daca esti angajat contabil cu carte de munca si ai studii superioare economice nu este nevoie sa fi expert contabil.Pt a tine contabilitatea la mai multe firme este nevoie sa dai acest examen fara de care nu iti poti face firma.Mai poti tine contabilitate la mai multe firme dar sa iti faci contract de munca la toate firmele fie si cu o ora pe zi. Ca si contabil autorizat nu ai voie sa semnezi bilant. Stagiul la experti este de 3 ani.

Succes



#22 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 September 2008 - 08:51 AM

Da, merita sa devii expert contabil, chiar daca vei plati anual o cotizatie CECCAR-ului. Problema e daca poti sa devii, ca se obtine foarte greu. Nu e buna doar ca sa poti semna bilanturi dar e si un titlu care garanteaza (cu diploma) o pregatire superioara (desi poti fii bun si fara asta dar trebuie sa fii crezut pe cuvant). Ai acces mai usor la firme mai mari si care platesc mai bine. Contabil autorizat este pentru studii medii. Expert contabil e pentru studii superioare. Daca e doar pentru semnat bilanturi, ai drept de semnatura daca ai studii superioare economice si esti angajat la firmele respective pe post de contabil sef sau director economic sau pe o functie echivalenta.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#23 mella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 05 September 2008 - 10:35 AM

probabil ca tu nu ai auzit inca de faptul ca nu mai exista contabil autorizat cu studii superioare. Exista doar expert contabil sau contabil autorizat cu studii medii. Acesta din urma nu poate semna bilantul . Stagiul pentru experti este de trei ani, din momentul in care ai dat examenul la accesul in profesie.



#24 b.c.s.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 September 2008 - 09:19 PM

CITAT(marra_2000 @ May 16 2008, 06:38 PM) <{POST_SNAPBACK}>
uite de ce:Ordonanță nr. 65 din 19/08/1994, Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 13 din 08/01/2008 privind organizarea activității de expertiză contabilă și a contabililor autorizați
CAPITOLUL I
Calitatea de expert contabil și contabil autorizat
Art. 2. -(1) Expertul contabil este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența profesională de a organiza și conduce contabilitatea, de a supraveghea gestiunea societăților comerciale, de a întocmi situațiile financiare și de a efectua expertize contabile.
(2) Asupra constatărilor, concluziilor, opiniilor și recomandărilor sale, expertul contabil întocmește raport.
(3) Contabilul autorizat este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența de a ține contabilitatea și de a pregăti lucrările în vederea întocmirii situațiilor financiare.
CAPITOLUL II
Exercitarea profesiei de expert contabil și de contabil autorizat
SECȚIUNEA 1
Expertul contabil
Art. 6. - Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține sau supraveghează contabilitatea și întocmește sau verifică și semnează situațiile financiare; [...]
SECȚIUNEA a 2-a
Contabilul autorizat
Art. 10. - Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține contabilitatea operațiunilor economico-financiare prevăzute în contract;
b) pregătește lucrările în vederea elaborării situațiilor financiare.
[...]

Buna seara!
Mi-a placut postarea ta marra_2000 ca de fapt nu are nici o legatura cu postarea facuta de doamna/domnisoara din Oradea care semneaza pt 134 firme pt neamuri si prieteni. Citeste atent legea ca eu ma prapadesc de ras.
In legatura cu raspundere penala exista o alta lege care vorbeste de acest lucru. Ca art de lege care l-ai trimis tu vb de expertii contabili si contabilii autorizatii ca pot raspunde penal in exercitarea porfesiei. DAR DOAMNA DIN ORADEA NU E EXPERT CONTABIL SI NICI CONTABIL AUTRIZAT. CUM POATE RASPUNDE PENAL?????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 September 2008 - 11:03 AM




#25 maghi29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 October 2008 - 06:19 AM

buna.am terminat facultatea de matematica acum 2 ani si acum fac contabilitate primara de 1 an.acum as vrea sa devin contabil autorizat.as dori sa stiu daca ma pot inscrie la examenul cecar chiar daca nu am cursuri economice.astept raspunsurile voastre.



#26 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 08 October 2008 - 03:12 PM

Da, te poti inscrie la examenul de acces la profesia de contabil autorizat la CECCAR, dar numai la anul. Asa stiu ca inscrierile s-au facut, cel tarziu mai pana, la 30 sept.2008



#27 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 13 October 2008 - 01:34 PM

@jojorojo : si eu sunt din Oradea si chiar cei de la ceccar au tinut un seminar/curs pe tema schimbarii legislatiei...si sub nici o forma tu nu poti semna bilantul ca autorizat...mai mult..ca si contabil autorizat conform legii in vigoare nici nu mai ai voie sa-l intocmesti..acest lucru este de datoria expertului . Exact prin aceasta schimbare in lege s-a delimitat foarte clar care sunt atributiile contabilului autorizat si a expertului...pana unde poate sa se intinda un autorizat si de unde preia expertul...asa ca...ai grija...ca daca ai un control , sau mai mult..ai persoane binevoitoare care sa te reclame...o sa te alegi cu cateva dosare penale!



#28 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 January 2009 - 07:01 PM

CITAT(b.c.s. @ Sep 23 2008, 09:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(marra_2000 @ May 16 2008, 06:38 PM) <{POST_SNAPBACK}>
uite de ce:Ordonanță nr. 65 din 19/08/1994, Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 13 din 08/01/2008 privind organizarea activității de expertiză contabilă și a contabililor autorizați
CAPITOLUL I
Calitatea de expert contabil și contabil autorizat
Art. 2. -(1) Expertul contabil este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența profesională de a organiza și conduce contabilitatea, de a supraveghea gestiunea societăților comerciale, de a întocmi situațiile financiare și de a efectua expertize contabile.
(2) Asupra constatărilor, concluziilor, opiniilor și recomandărilor sale, expertul contabil întocmește raport.
(3) Contabilul autorizat este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența de a ține contabilitatea și de a pregăti lucrările în vederea întocmirii situațiilor financiare.
CAPITOLUL II
Exercitarea profesiei de expert contabil și de contabil autorizat
SECȚIUNEA 1
Expertul contabil
Art. 6. - Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține sau supraveghează contabilitatea și întocmește sau verifică și semnează situațiile financiare; [...]
SECȚIUNEA a 2-a
Contabilul autorizat
Art. 10. - Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține contabilitatea operațiunilor economico-financiare prevăzute în contract;
b) pregătește lucrările în vederea elaborării situațiilor financiare.
[...]

Buna seara!
Mi-a placut postarea ta marra_2000 ca de fapt nu are nici o legatura cu postarea facuta de doamna/domnisoara din Oradea care semneaza pt 134 firme pt neamuri si prieteni. Citeste atent legea ca eu ma prapadesc de ras.
In legatura cu raspundere penala exista o alta lege care vorbeste de acest lucru. Ca art de lege care l-ai trimis tu vb de expertii contabili si contabilii autorizatii ca pot raspunde penal in exercitarea porfesiei. DAR DOAMNA DIN ORADEA NU E EXPERT CONTABIL SI NICI CONTABIL AUTRIZAT. CUM POATE RASPUNDE PENAL?????



Da exista. Art.43 din OG 65/94. Incerc sa o atasez aici.

Fisiere atasate


vioreld



#29 Getasm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 28 May 2009 - 08:04 PM

Va rog sa-mi spune-ti, pentru functia de expert contabil trebuie in urma facultatii de stiinte economice durata 3 ani, trebuie sa urmez un master in domeniu sau e mai recomandabil cursurile de la CECCAR si cat dureaza acestea. Sunt nedumerita, unii imi spun ca oricum trebuie sa fac 3 ani de stagiatura la CECCAR, masterul serveste doar pentru a-mi admite dosarul pentru stagiatura, daca nu fac masterul atunci trebuie sa dau un examen pentru a obtine un loc pentru stagiatura. Va rog sa ma lamuriti daca se paote, multumesc mult!



#30 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 28 May 2009 - 08:49 PM

Calitatea de expert contabil se dobandeste in urma examenului de acces la CECCAR, a unui stagiu de 3 ani si in final a examenului de aptitudini. pentru a va prezenta la aceste examene trebuie sa fiti absolvent de studii superioare economice. Masterul nu se numara printre cerinte. Zvonistica precum masteranzii la expertiza intra direct in stagiu la ceccar fara a mai da examenul de acces a fost si anul trecut cand am participat eu la acces si a ramas doar la stadiul de zvonistica. Pentru mai multe informatii puteti studia regulamentul de functionare a ceccar care se afla pe site-ul lor. Succes!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 01 June 2009 - 02:23 PM




#31 annelyn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 June 2009 - 04:42 PM

Este prima oara cand postez pe forum..sper sa nu fac vreo greseala.
In doua sapt termin ase-ul, specializare contabilitate si vreau sa incep sa tin contab ..la inceput la o PFA, apoi la o firma mai mica etc, prieteni si cunostiinte ptr inceput.
Am inteles ca neavand calitatea de contabil expert am drept de semnatura numai daca sunt angajata la firma respectiva. Intrebarea mea este:
Daca fac un contract de colaborare cu firma respectiva, aceasta pe langa salariul stipulat in contract nu e obligata sa-mi plateasca si contributiile la stat? si daca da cum pot sa fac sa evit lucru acesta?

Multumesc anticipat :sad:



#32 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 June 2009 - 09:13 PM

Intrucat nu ai calitatea de liber profesionist trebuie sa te angajezi la firma respectiva. Nu neaparat cu 8 ore zilnic, si atunci ti se vor plati si contributiile.



#33 annelyn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 June 2009 - 07:21 PM

CITAT(leu50 @ Jun 22 2009, 10:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Intrucat nu ai calitatea de liber profesionist trebuie sa te angajezi la firma respectiva. Nu neaparat cu 8 ore zilnic, si atunci ti se vor plati si contributiile.


pai tocmai asta e, nu vreau sa-mi plateasca contributiile, sunt angajata cu norma intreaga in alta parte si contrib imi sunt platite acolo. Stiu ca pot face un contract chiar cu o ora pe zi dar totusi as vrea sa gasesc o alta solutie.
Va multumesc ptr raspuns



#34 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 June 2009 - 10:42 PM

nu cred ca aveti alte solutii (legale). Altfel administratorul are raspunderea (ca nu are contabil) iar bilantul se semneaza de expert. Contractele civile sunt pentru activitati ocazionale, nu contabilitate.
Dar daca gasiti solutii spuneti-ne si noua.



#35 annelyn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 25 June 2009 - 06:37 PM

CITAT(mihaela_cva @ Jun 24 2009, 11:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu cred ca aveti alte solutii (legale). Altfel administratorul are raspunderea (ca nu are contabil) iar bilantul se semneaza de expert. Contractele civile sunt pentru activitati ocazionale, nu contabilitate.
Dar daca gasiti solutii spuneti-ne si noua.


am inteles. multumesc



#36 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 July 2011 - 10:37 AM

Buna,

Citind discutiile am ramas cu o nedumerire (sau poate nu am inteles bine). Daca ai studii superioare economice si esti angajat la o firma (chiar si cu 2h) poti semna bilantul? Iar daca obtii examenul pt contabil autorizat la CECCAR (si detii studii superioare economice) nu poti semna bilantul?
V-as fi tare recunoscatoare daca m-ati lamuri si pe mine, pt ca as sa-mi dau si eu examenul la CECCAR pt contabil autorizat si sa stiu cum se procedeaza.
Deci daca obtin diploma de contabil autorizat CECCAR pot sa tin contabilitatea la mai multe firme fara sa am contract cu ele, insa nu pot semna bilantul? Se prea poate sa gresesc, dar v-as ruga sa imi spuneti.
Va multumesc anticipat.

Si inca o intrebare :smile:
Daca voi fi angajata la o firma cu contract de 2h, pe postul de economist, si ma ocup de contabilitate, am dreptul sa semnez actele, si bilantul? Sau doar administratorul firmei?

O zi frumoasa sa aveti si astept raspunsurile voastre :sad:



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2011 - 02:59 PM

Vezi postareacrisan.anamaria, la 11 July 2011 - 10:37 AM, a spus:

Daca ai studii superioare economice si esti angajat la o firma (chiar si cu 2h) poti semna bilantul? Iar daca obtii examenul pt contabil autorizat la CECCAR (si detii studii superioare economice) nu poti semna bilantul?
da

Vezi postareacrisan.anamaria, la 11 July 2011 - 10:37 AM, a spus:

Deci daca obtin diploma de contabil autorizat CECCAR pot sa tin contabilitatea la mai multe firme fara sa am contract cu ele, insa nu pot semna bilantul?
da

Vezi postareacrisan.anamaria, la 11 July 2011 - 10:37 AM, a spus:

Si inca o intrebare :smile:
Daca voi fi angajata la o firma cu contract de 2h, pe postul de economist, si ma ocup de contabilitate, am dreptul sa semnez actele, si bilantul? Sau doar administratorul firmei?
da, nu

Vezi postareacrisan.anamaria, la 11 July 2011 - 10:37 AM, a spus:

O zi frumoasa sa aveti :happy:
si tu la fel :sad:



#38 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 July 2011 - 12:31 AM

Multumesc Otilia



#39 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 July 2011 - 01:04 AM

Inca ceva te rog :smile:

Cand ma voi angaja ca si economist (2h) pt a tine evidenta contabila (desi sunt junior) sa semnez bilantul sau nu? Mai bine sa fie semnat de un expert?



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2011 - 06:56 AM

daca esti sigura ca ai intocmit bilantul corect, atunci semneaza-l si culege laudele (recunoasterea profesionala) :smile:
da nu, nu !
chiar iti recomand sa te supervizeze un expert contabil, daca inca nu esti sigura pe tine ...





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL