Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
protocol 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


protocol 2007

3 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 February 2007 - 02:02 AM

urmatoarele cuvinte semnifica conform codului fiscal livrare catre sine

(4) Sunt asimilate livrărilor de bunuri efectuate cu plată următoarele operațiuni:
a) preluarea de către o persoană impozabilă a bunurilor mobile achiziționate sau produse de către aceasta pentru a fi utilizate în scopuri care nu au legătură cu activitatea economică desfășurată, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părților lor componente a fost dedusă total sau parțial;

b) preluarea de către o persoană impozabilă a bunurilor mobile achiziționate sau produse de către aceasta pentru a fi puse la dispoziție altor persoane în mod gratuit, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părților lor componente a fost dedusă total sau parțial;

c) preluarea de către o persoană impozabilă de bunuri mobile corporale achiziționate sau produse de către aceasta, altele decât bunurile de capital prevăzute la art. 149 alin. (1) lit. a), pentru a fi utilizate în scopul unor operațiuni care nu dau drept integral de deducere, dacă taxa aferentă bunurilor respective a fost dedusă total sau parțial la data achiziției;

d) bunurile constatate lipsă din gestiune, cu excepția celor la care se face referire la alin. (8) lit. a)-c).
acum intreabrea mea este: protocolul se regaseste printre randurile astea? eu nu il gasesc si am luat-o pe litere
* a - .... daca nu au legatura cu activitatea desfasurate.... protocolul mereu a avut legatura cu activitatea desfasurata... o apa minerala, o cafea, o masa la restaurant cu partenerii de afaceri; gresesc? dei aici nu intra
* b - ... altor persoane gratuit... eu cred ca se refera la ce cumperi si fci o sponsorizxare/donatie/etc; corectati-ma daca protocolul intra aici
* c - mobile corporale, eu nu ma gandesc la apa, cafea, masa restaurant la un mobil corporal... voi ?
* d - nu e cazu' pass

inca o data, eu nu am gasit protocol aici

de ce insa am scris topicu asta la tva?
pt ca, daca gasim protocol aici trebuie facuta autofactura; autofactura care se face pana pe 15 ale lunii urmatoare celei in care avem factura de achizitie de protocol
numai ca prin norma la autofactura scrie ca se va trece doar in jurnalul de vanzari si in decont la tva colectata
adica cand achizitionez procol am 4426=401 sa zicem (nu aruncati cu oo, stiu ca lipseste 623)
cand facem factura avem ....4427.... = .... care e nota, daca se face nota 4426=4427 trebuie trecut si in jurnalul de cumparari; deci nu se face nota cu 4426
ce ma chinuie pe mine e care e nota la autofacturare pt livrari catre sine si daca in cazul in care se face si pt protocol, mai are vreun rost sa deduci tva la achizitie de protocol din moment ce trebuie autofactura care va inchide acel tva dedus ?

dupa parerea mea e o chestie foarte interesanta aici
daca gresesc, aratati-mi unde gresesc si ma potolesc



#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 07 February 2007 - 08:55 AM

Eu cred ca chestia asta se refera doar la faptul ca nu-ti poti deduce ca si pana acuma TVA pentru cumparari care nu au legatura cu activitatea desfasurata, ori protocol peste limitele legale, sponsorizari de bunuri pentru care s-a dedus TVA, etc.
Daca decizi sa le deduci, domle' tre sa le consideri livrari catre sine si sa ti le colectezi la loc.




#3 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 07 February 2007 - 07:18 PM

Buna colegi,
intr-un curs la care am participat doamna care a sustinut s-a adresat cum ca aceasta autofactura se face daca pers.juridica (societatea ) foloseste in scop neproductiv ceva din stocurile sale .Exemplele date au fost: o societate care fabrica pahare hotaraste sa dea la angajate de sarbatori pahare _ ei bine acum trebuie sa autofactureze paharele (si TVA colectat aferent)....sau alt exemplu :o societate produce confectii -inainte de a lansa comanda unui client (prin contract este prevazut sa-i prezinte cu titlu de mostra cate un costum din fiecare marime ) acesta transmite un nr de * costume la client fara a genera creanta (le da gratuit - nu le mai primeste inapoi) -atunci societatea se autofactureaza si cloecteaza TVA .
A luat in calcul faptul ca ptr toate materialele achizitionate a dedus TVA si deci trebuie sa si colectezi la final......
Oricum incurcate problemele cu TVA-ul...............



#4 mona75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 08 February 2007 - 01:21 PM

IN COD FISCAL
8) Nu constituie livrare de bunuri, în sensul alin. (1): art 128
...................................
f) acordarea de bunuri de mică valoare, în mod gratuit, în cadrul acțiunilor de
sponsorizare, de mecenat, de protocol/reprezentare, precum și alte destinații
prevăzute de lege, în condițiile stabilite prin norme.


IN NORME
(11) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de
bunuri dacă valoarea totală a bunurilor acordate gratuit în cursul unui an calendaristic
este sub plafonul în care aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit
, astfel cum este stabilit la Titlul II al Codului fiscal.
b) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt
considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se
încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinată potrivit art. 152 alin.(2) din
Codul fiscal.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL