Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie sanatate CASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Declaratie sanatate CASS

185 replies to this topic

#41 ycka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2007 - 03:03 PM

si eu m-am gandit la variantele astea 3, dar nu stiu care e cea buna :smile:
asa ca te rog daca ai vreun raspuns sa il postezi....poate lamuresti mai multa lume.tks



#42 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 13 November 2007 - 03:41 PM

era un circ general, ca peste tot era afisat ca se preiau declaratiile numai cu dovada platii...tipa a apucat sa puna stampila pe declaratie dupa care e cerut viramentele si in lipsa acestora a taiat frumos peste stampila si mi-a mazgalit cum ca trebuie sa declar sumele adunate pe cele 3 luni ...am reactionat ca eu platesc majorari de intarziere, dar declaratia nu mi se pare normal sa nu se preia, dar mi s-a spus ca este afisat si afara si gata :smile:




#43 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 04:14 PM

Pe afis era si o baza legala trecuta? Pentru ca altfel se pot sterge cu afisele alea...
Bine ca ai declaratia mazgalita :biggrin: ... e ceva :smile:

Iar in privinta sumelor datorate si platite... Eu depun declaratia cat de devreme pot, cu siguranta inainte de a face plata :sad: asa ca de fiecare data am scris 0 la sume platite. Si care e problema lor? Oricum, majorarile mi le calculeaza ANAF-ul, nu ei.
Am sa intreb si eu pe forumul CASMB (desi au mai facut-o zilele astea si altii) poate pana la urma se lamureste treaba.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#44 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 04:54 PM

Si eu sunt de parere ca varianta 2 este corecta si logica. Declaratia se completeaza lunar cu sumele datorate in luna respectiva, aferente lunii respective. Daca eu declar in a 2 luna din trimestru 60X2 nu mai am concordanta cu statul unde suma este 60. Si, mai mult, rezulta ca dupa 2 luni eu datorez bugetului 60+120 = 180 :smile: Dar, conform decl.100, depusa trimestrial la fisc, eu datorez 180/3luni fata de 60+60x2+60x3 sau cum mai inventeaza...
Ce se intampla la Cluj si probabil si in alte localitati din tara?! Ce lege aplica fiecare?!Pe vremuri era ''nebunia'' cu comisionul ITM la camera de munca, acum vad ca s-a extins fenomenul...
Madalina



#45 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 13 November 2007 - 05:02 PM

Deocamdata nu s-a obosit niciun oficial sa-mi raspunda la e-mail.
In total am trimis la 8 case judetene + Bucuresti.

Mai asteptam, li s-o fi incalzit prea tare procesorul!
Sau au vreo pana de curent!!
Sau poate, pur si simplu, sunt si ei in dilema si nu vor sa riste un raspuns!!!



#46 bumbi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 November 2007 - 05:54 PM

nu e nici o problema cu preluarea declaratiilor la cluj atat timp cat la suma virata pui 0, adica le preiau fara probleme. Daca treci ca ai virat suma trebuie sa faci dovada acestui lucru prin op, extras.etc.



#47 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 13 November 2007 - 06:08 PM

la suma virata e 0 din moment ce nu am platit, si mi s-a cerut ca la suma total datorata sa am cele 3 luni, in ultima luna din trimestru,
eventual pot sa fac si o scanare a declaratiei...

Adaugat ulterior: Nov 13 2007, 07:22 PM

poate m-am exprimat gresit, vorbesc de suma total datorata sa fie cumulata, cea de luna curenta ramane luna curenta; oricum la suma platita am 0 (si total si curent) si mi s-a solicitat sa fac viramentele si apoi o sa fie preluate

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:42 PM




#48 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 November 2007 - 06:58 PM

Eu sunt din Timisoara si din cate am inteles pana acum s-au preluat declaratiile pe varianta veche , urmand ca incepand cu nu stiu ce data (posibil 15 nov.) sa se preia pe noua varianta . Cum e la alte case in tara ?



#49 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 07:27 PM

Vezi postareaDinu George, la Nov 9 2007, 10:13 AM, a spus:

Nedumerirea mea a fost si este daca luna aceasta se merge cu structura veche a declaratiilor de sanatate (contributia angajati si angajator) sau cea noua.

Buna intrebare. Asta e si nedumerirea mea, mai ales ca minunatul ordin 811 nu a aparut inca in Monit. Ofic. In Bucuresti ca in Bucuresti, ca aici mai treaca mearga. In schimb in tara e jale. Acolo am avut probleme si luna trecuta cand nu primeau pe noul format.



#50 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2007 - 12:25 PM

Vezi postarealiliana77, la Nov 13 2007, 04:22 PM, a spus:

oricum la suma platita am 0 (si total si curent) si mi s-a solicitat sa fac viramentele si apoi o sa fie preluate
Sa-ti dea scris ca nu primeste declaratia :smile: . Nu au voie sa refuze primirea decat daca n-o poate prelua calculatorul.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#51 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 November 2007 - 12:45 PM

Si eu procedez ca la varianta2. Iar explicatia pe care cei de la CASPH au dat-o pentru faptul ca nu se primesc declaratii de trimestru fara dovada platii macar pentru suma constituita in prima luna este aceea ca asiguratii nu mai beneficiaza de asigurare pentru neplatra contributiei 3 luni.
iuliana



#52 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 14 November 2007 - 12:50 PM

Din cele 3 variante afisate mai sus s-ar putea sa fie corecta a 4-a!!!

Iat-o:

1) octombrie 2007 - Suma datorata: 60, Suma totala virata: 60;
2) noiembrie 2007 - Suma datorata: 60, Suma totala virata: 60;
3) decembrie 2007 - Suma datorata: 60, Suma totala virata: 60;
4) ianuarie 2008 - Suma datorata: 60, Suma totala virata: 60;
5) februarie 2008 - Suma datorata: 60, Suma totala virata: 60;
6) martie 2008 - Suma datorata: 60, Suma totala virata: 60. etc.

In acest caz 'Suma totala virata' se interpreteaza ca suma corespunzatoare unei luni, care a fost platita in termen legal, in cazul unei microintreprinderi pana la data de 25 a lunii urmatoare terminarii trimestrului.
Asa cum arata aplicatia noua a casei de sanatate, aceasta are acum o casuta noua, casuta care este bifata atunci cand declaratia este urmata de dovada platii (copie dupa OP, de ex.). Deci atunci cand ma voi duce cu declaratia pentru octombrie, casuta va ramane nebifata. La fel si cu declaratia pentru noiembrie. Cand insa voi duce declaratia pentru luna decembrie, voi duce si dovada platii pentru tot trimestrul.
Atunci voi solicita operatorului casei de sanatate sa bifeze casuta referitoare la dovada platii pentru toate cele 3 luni.


Aceasta interpretare pare sa armonizeze cel mai bine cu definitiile campurilor pentru anexa 2a) din ordinul 811:
SDL: Suma datorata de asigurat in luna pentru care se face raportarea (contributia asiguratului)
SVL: Suma totala virata de angajator reprezentand contributia datorata de asigurat in luna pentru care se face raportarea

Ei ce ziceti acum?



#53 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2007 - 03:57 PM

Vezi postareafilaretb, la Nov 13 2007, 03:00 PM, a spus:

corecta este Varianta 2.

Lunar se declara sumele datorate, si cand se face plata, se declara sumele virate.

Subscriu si eu la parerea ta, asa mi s-a spus si la telefon la CNAS, CASMB si Iasi. :smile:
Insa, o surpriza nu este exclusa...
Dragos



#54 ghio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 November 2007 - 04:38 PM

Din cate stiu varinata corecta este urmatoarea:
1) oct 2007- Datorat luna curenta 60, virat luna curenta 0; Total datorat 60, Total virat 0;
2) nov 2007 - Datorat luna curenta 60, virat luna curenta 0; Total datorat 120, total virat 0;
3) dec 2007 - Datorat luna curenta 60, virat luna curenta 0; total datorat 180, total virat 0 sau 180, depinde daca esti la cluj sau in alta parte :biggrin: .
Cei de la sanatate nu insumeaza totalul datorat ci datoria declarat in fiecare din cele trei luni si trebuie sa fie aceeasi suma cu suma declarata ca total datorata.
Si daca te uiti atunci in fiecare luna pusca totalul datorat cu soldul din balanta, iar rulajul pe cont cu datoria pentru luna curenta.
Sper sa iti fie de folos.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:44 PM




#55 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 14 November 2007 - 10:15 PM

Stie cineva cand se completeaza in anexa 2a (fosta 3a) in campul CAT categoria CM? Se pare ca se genereaza un rand nou daca angajatul este in concediu medical, dar in aceasta situatie ce sume se trec in campurile SDL ( suma datorata de asigurat in luna pentru care se face raportarea )?



#56 ycka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 November 2007 - 09:38 AM

problema e ca in noua varianta a programului nu mai sunt 4 campuri de completat ci doar 2: suma datorata si suma virata.
:smile:



#57 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 11:15 AM

Un link catre forumul CASMB unde se preciza cum trebuie trecut
http://forum.casmb.r...opic.php?t=1563
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#58 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 November 2007 - 12:04 PM

deci , la suma datorata am obligatia conform statului de salarii , la suma totala virata ? :smile:



#59 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 15 November 2007 - 12:07 PM

Da, din cate se pare balanta inclina spre varianta 2. Din cele citite de mine pe forumul http://forum.casmb.ro/, d-l Cristian CLOT imi da impresia ca stie despre ce vorbeste.

In orice caz inca mai astept un raspuns cat de cat oficial la e-mail-urile pe care le-am trimis celor 9 case de sanatate judetene. Stiti voi, ce scrii cu penita nu tai cu bardita!!!



#60 Burlacu Anusca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Romania- Botosani

Postat 15 November 2007 - 06:11 PM

Care este baza legala prin care suntem obligati ca pe langa declaratie sa anexam si copia OP?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL