Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fond garantare a creantelor salariale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fond garantare a creantelor salariale

6 replies to this topic

#1 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 20 February 2007 - 09:20 AM

Fondul de garantare a creantelor salariale se mai declara undeva in afara de declaratia 100?, pentru ca in declaratia de somaj, unde ma asteptam sa fie, nu e nimic legat de fondul de garantare...
Multumesc



#2 Amelie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 February 2007 - 10:02 AM

Vezi postareamihaela2005, la Feb 20 2007, 11:20 AM, a spus:

Fondul de garantare a creantelor salariale se mai declara undeva in afara de declaratia 100?, pentru ca in declaratia de somaj, unde ma asteptam sa fie, nu e nimic legat de fondul de garantare...
Multumesc

Este la pozitia 61 in declaratia 100.




#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 10:37 AM

Declaratia la somaj inca nu-i pusa la punct. Are tot timpul sa includa creantzele salariale :lostit (13): .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 February 2007 - 12:42 PM

Cica a aparut versiune noua la somaj in care este inclus Fondul de garantare.



#5 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2007 - 02:59 PM

Vezi postareactc, la Feb 20 2007, 12:42 PM, a spus:

Cica a aparut versiune noua la somaj in care este inclus Fondul de garantare.
Rugaminte, daca stiti ca a aparut ceva concret, va rog sa ne dati si de unde aveti informatia. Chiar acum m-am uitat la ultima versiune declsom2007 10.1 si nici vorba de fondul de garantare (ca unele cimpuri au legatura cu fondul de garantare adica daca coef. somaj angajator este diminuat la 2 sau este 2,25 este adevarat, dar atata). Daca stiti mai multe sau daca a aparut o alta versiune la declsom va rog sa ne dati informatii mai exacte, altfel se creaza si mai mare deruta decat este.
Cu multumiri.



#6 giv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Scornicesti/OLT

Postat 20 February 2007 - 09:47 PM

Nu va agitati atat. Fondul de garantare apare doar in declaratia 100. Deocamdata. Nu apare in declaratia de somaj. Se plateste intr-un cont al somajului dar nu se declara, deocamdata, decat in declaratia 100. Nu am auzit despre vreo modificare. poate pe viior. Vom vedea! Ciao...



#7 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2007 - 03:22 PM

Si eu am stat si m-am uitat la minunatul programel de somaj.

ORDIN nr. 103 din 7 februarie 2007 pentru modificarea ºi completarea Procedurii privind declararea lunarã de cãtre angajatori a evidenþei nominale a asiguraþilor ºi a obligaþiilor de platã la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, aprobatã prin Ordinul ministrului muncii, solidaritãþii sociale ºi familiei nr. 405/2004, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare



Dupã punctul 10 al articolului 7 se introduce un nou punct, punctul 11, cu urmãtorul cuprins:
"11. Rubrica «Tip asigurat» se completeazã cu:
a) «1» - dacã pentru asiguratul obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul asigurãrilor pentru ºomaj, angajatorul are obligaþia, conform Legii nr. 200/2006 privind constituirea ºi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanþelor salariale, de a plãti lunar contribuþia la Fondul de garantare pentru plata creanþelor salariale;
b) «2» - dacã pentru asiguratul obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul asigurãrilor pentru ºomaj, angajatorul nu are obligaþia, conform Legii nr. 200/2006, de a plãti lunar contribuþia la Fondul de garantare pentru plata creanþelor salariale."

Se pare ca declaram cuantumul doar in decl 100.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL