Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
392 Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


392 Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii

52 replies to this topic

#1 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2007 - 09:53 PM

Formularul (392) "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii" se depune de catre: - persoanele impozabile inregistrate ca platitori de TVA la data de 31 decembrie 2006, a caror cifra de afaceri efectiv realizata la aceasta data este inferioara sumei de 10.000 euro (33.817 lei);

- persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie 2006, se aflau in regimul special de scutire, a caror cifra de afaceri realizata la aceasta data, exlcuzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este cuprinsa intre 33.817 lei si 200.000 lei.

Se completeaza cu valoarea livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii efectuate catre persoane inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata si a celor efectuate catre persoane neinregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, in anul 2006, cat si taxa pe valoarea adaugata aferenta acestor operatiuni, pentru persoanele inregistrate ca platitori de TVA.

Termenul de depunere a cestor declaratii la organul fiscal competent, este pana la data de 1 martie 2007 inclusiv.



#2 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 03:51 PM

Ne puteti specifica si ce inseamna "regimul special de scutire"?
Multumesc.




#3 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 February 2007 - 07:49 PM

Neplatitor de TVA



#4 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 21 February 2007 - 08:02 PM

Daca esti neplatitor de TVA si ai o cifra de afaceri sub 33.817 lei nu trebuie sa depui declaratia 392!



#5 anca_b

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 February 2007 - 08:28 PM

cei care au act taximetria - neplatitori de tva - trebuie sa depuna declaratia?



#6 gabitzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:arad

Postat 22 February 2007 - 07:48 AM

Vezi postareaHENI, la Feb 21 2007, 06:02 PM, a spus:

Daca esti neplatitor de TVA si ai o cifra de afaceri sub 33.817 lei nu trebuie sa depui declaratia 392!
in aest caz nu tebuie depusa declaratia.
Am si eo intrebare:in cazul unui neplatitor de TVA, cu CA intre 33000-200000, intrebarea mea a fost: prestarile de servicii catre clientii externi unde le incadrez in decl 392? la prestari de servicii persoanelor inregistrate sau neinregistrate ca platitori de TVA?



#7 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 February 2007 - 09:11 AM

si cum separ eu facturile emise catre platitori de TVA fata de cele emise catre neplatitori de TVA? ma apuc sa le iau pe fiecare in parte si sa verific CUI ? nu e cam aberant?
:lostit (13):



#8 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 05:33 PM

Vezi postareafloris, la Feb 20 2007, 09:53 PM, a spus:

- persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie 2006, se aflau in regimul special de scutire, a caror cifra de afaceri realizata la aceasta data, exlcuzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este cuprinsa intre 33.817 lei si 200.000 lei.

Deci sa inteleg ca o firma platitoare de TVA, cu CA intre 33000-200000 Nu trebuie sa depuna aceasta declaratie 392?
Multumesc.



#9 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2007 - 06:53 PM

societatile inregistrate TVA cu CA sub 10.000 euro = 33.817 lei depun 392.

explicatia de mai sus este pentru neplatitoare de tva.
desi nu-i nimic incorect daca spui ca o societate cu o CA intre 33.817 si 200.000 nu depune 392 :lostit (13): dar nici daca este peste 200.000 nu depune.



#10 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 23 February 2007 - 10:08 PM

extras din OMF 86/2007:
"Persoanele impozabile neinregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, a caror cifra de afaceri este cuprinsa intre 33.817 lei si 200.000 lei, inscriu cifra de afaceri realizata, in lei, la finele anului 2006, constituita din suma, fara taxa pe valoarea adaugata, a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii taxabile..."
cum adica suma fara TVA din moment ce nu sunt platitor de TVA?! :lostit (13):



#11 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2007 - 10:20 AM

Vezi postareafloris, la Feb 20 2007, 11:53 PM, a spus:

Formularul (392) "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii" se depune de catre: - persoanele impozabile inregistrate ca platitori de TVA la data de 31 decembrie 2006, a caror cifra de afaceri efectiv realizata la aceasta data este inferioara sumei de 10.000 euro (33.817 lei);

- persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie 2006, se aflau in regimul special de scutire, a caror cifra de afaceri realizata la aceasta data, exlcuzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este cuprinsa intre 33.817 lei si 200.000 lei.

Se completeaza cu valoarea livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii efectuate catre persoane inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata si a celor efectuate catre persoane neinregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, in anul 2006, cat si taxa pe valoarea adaugata aferenta acestor operatiuni, pentru persoanele inregistrate ca platitori de TVA.

Termenul de depunere a cestor declaratii la organul fiscal competent, este pana la data de 1 martie 2007 inclusiv.

Eu am fost pe data de 22 februarie sa depun aceasta declaratie si cei de la administratie s-au uitat stramb la ea. Nu mi-au inregistrat-o. au zis sa mai vin, ca nu stiu despre ce e vorba si nu pot sa mi-o preia!!!! Va vine a crede?



#12 chanel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 February 2007 - 12:10 PM

Pentru "Decontul special de TVA",
unde se specifica plafonul de achizitii la care se refera art.1531 din CF? :lostit (13):



#13 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 24 February 2007 - 12:29 PM

Eu am o firma platitoare de TVA care pe anul trecut nu a avut activitate in schimb a vindut un autoturism.
Deci la cifra de afaceri am suma O, iar la livrari catre persoane platitoare de TVA am 2000+TVA.
Intrebare >>Trebuie sa depun 392?
vivi



#14 chanel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 February 2007 - 01:30 PM

Vezi postareavrinceanu, la Feb 24 2007, 02:29 PM, a spus:

Eu am o firma platitoare de TVA care pe anul trecut nu a avut activitate in schimb a vindut un autoturism.
Deci la cifra de afaceri am suma O, iar la livrari catre persoane platitoare de TVA am 2000+TVA.
Intrebare >>Trebuie sa depun 392?


Eu zic ca nu trebuie



#15 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2007 - 10:55 AM

Vezi postareavrinceanu, la Feb 24 2007, 02:29 PM, a spus:

Eu am o firma platitoare de TVA care pe anul trecut nu a avut activitate in schimb a vindut un autoturism.
Deci la cifra de afaceri am suma O, iar la livrari catre persoane platitoare de TVA am 2000+TVA.
Intrebare >>Trebuie sa depun 392?

In instructiuni spune ca se trece valoare totala din jurnal vanzari asa ca raspunsul meu la intrebare ar fi ca trebuie depusa. Oricum si la CA = 0 se depune asa ca totalul livrarilor este 2000 lei. Poate sunt si alte pareri dar eu as depune-o.

Rândul 1 - Coloana "TVA" se completează cu valoarea TVA înscrisă în "Jurnalul pentru vânzări", obținută prin însumarea cifrelor înscrise în coloana 9 (valoarea TVA cota 19%) cu cifrele înscrise în coloana 11 (valoarea TVA cota 9%), pentru livrările de bunuri și prestările de servicii efectuate către persoanele înregistrate ca plăltitori de taxă pe valoarea adăugată în anul 2006.
Rândul 2 - Coloana "Valoare" se completează cu baza de impozitare înscrisă în "Jurnalul pentru vânzări " (cod 14.6.12/a), aprobat prin Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 171/2004, cu modificările și completările ulterioare, prin însumarea cifrelor înscrise în coloana 8 (baza de impozitare cota 19%) cu cifrele înscrise în coloana 10 (baza de impozitare cota 9%), pentru livrările de bunuri și prestările de servicii efectuate către persoanele neînregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată în anul 2006.



#16 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 February 2007 - 11:11 AM

Vezi postareaDanaF, la Feb 21 2007, 01:51 PM, a spus:

Ne puteti specifica si ce inseamna "regimul special de scutire"?
Multumesc.

-sant societatile care au fost platitoare de tva dar au iesit acum cativa ani pt ca nu mai aveau cifra de afaceri necesara pt a fi platitori de tva(numai daca au vrut au iesit)sau daca au fost inregistrati ca neplatitori de tva la infiintarea societatii.
- dar sant obigate sa tina jurnalul de vz cf art 152 alin 3 din cod fiscal si cand ajung la plafon se reinregistreaza ca platitori de tva
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#17 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2007 - 05:32 PM

Daca firma a luat fiinta pe 28 decembrie 2006, si n-a avut nici un fel de activitate in 2006, mai trebuie sa depun aceasta declaratie?


multumesc



#18 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2007 - 09:36 PM

Daca e neplatitoare de TVA nu iar daca e inregistrata TVA eu as depune-o in 0. Poate alte pareri.



#19 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 25 February 2007 - 11:37 PM

Va rog sa nu considerati intrebarea mea ca fiind puerila:

Declaratia 392 cuprinde date privitoare la vanzarile din 2006.

Peste tot insa, la conditia care determina daca trebuie sau nu sa depui, scrie: "caror cifra de afaceri efectiv realizata la aceasta data" (31.12.2006). Nu scrie "cifra ANUALA de afaceri" sau "cifra de afaceri realizata in 2006".

Toata lumea este de acord si extrem de sigura ca cifra de afaceri luata in calcul este cea realizata DOAR in anul 2006? Este exclusa posibilitatea de a fi vorba despre cifra de afaceri cumulata de la inceputul activitatii si pana la 31.12.2006?

Si mie mi s-ar parea aiurea sa nu fie doar CA din 2006, dar va rog sa va ganditi si la aceasta posibilitate.



#20 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 February 2007 - 09:52 AM

Vezi postareaIrina007, la Feb 26 2007, 01:37 AM, a spus:

Va rog sa nu considerati intrebarea mea ca fiind puerila:

Declaratia 392 cuprinde date privitoare la vanzarile din 2006.

Peste tot insa, la conditia care determina daca trebuie sau nu sa depui, scrie: "caror cifra de afaceri efectiv realizata la aceasta data" (31.12.2006). Nu scrie "cifra ANUALA de afaceri" sau "cifra de afaceri realizata in 2006".

Toata lumea este de acord si extrem de sigura ca cifra de afaceri luata in calcul este cea realizata DOAR in anul 2006? Este exclusa posibilitatea de a fi vorba despre cifra de afaceri cumulata de la inceputul activitatii si pana la 31.12.2006?

Si mie mi s-ar parea aiurea sa nu fie doar CA din 2006, dar va rog sa va ganditi si la aceasta posibilitate.
in instructiuni zice ca se completeaza conform cu jurnalul de vanzari din 2006.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL