Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
spor de vechime= OBLIGATORIU ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


spor de vechime= OBLIGATORIU ?

51 replies to this topic

#21 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 01 March 2007 - 10:41 AM

Vezi postareamioara.m, la Feb 28 2007, 09:58 PM, a spus:

Am primit azi o veste f. proasta!
Inspectoarea de la firma mea mi-a zis sa refac statele pe ianuarie si sa aplic sporul de vechime acolo unde este cazul!
Deci, alte acte , plus rectificativele aferente!
Ce parere aveti?
Eu voi da, pe statul lui februarie, sporul de vechime pt ianuarie si februarie. Voi da ca avans la februarie sporul pe care trebuia sa-l dau la lichidarea lui ianuraie. Nu-mi poate face nimeni nimic, acord sporul, nu fac acte aditionale si nici rectificative.



#22 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2007 - 12:10 AM

Vezi postareaIrina007, la Mar 1 2007, 10:41 AM, a spus:

Vezi postareamioara.m, la Feb 28 2007, 09:58 PM, a spus:

Am primit azi o veste f. proasta!
Inspectoarea de la firma mea mi-a zis sa refac statele pe ianuarie si sa aplic sporul de vechime acolo unde este cazul!
Deci, alte acte , plus rectificativele aferente!
Ce parere aveti?
Eu voi da, pe statul lui februarie, sporul de vechime pt ianuarie si februarie. Voi da ca avans la februarie sporul pe care trebuia sa-l dau la lichidarea lui ianuraie. Nu-mi poate face nimeni nimic, acord sporul, nu fac acte aditionale si nici rectificative.

Asadar, la un sal de 880 (studii superioare - Dir. Economic) trebuia sa acord spor de vechime? (vechimea exista...).
Procedura Irinei a mai aplicat-o cineva? Este OK...la un control?

Si ce fac daca in contractul individual al respectivului angajat nu am trecut ca se acorda sporuri...adica am tras o linie la capitolul "sporuri"...trebuie sa iau in considerare Contr. pe tara si sa dau sporuri de vechime?
Poate sa-mi trimita cineva, va rog, acest contr. pe tara? Sau unde il gasesc?

Multumesc si Pupici de Martisor...tuturor! (baieti si fete)
:mf_sleep: :sad (19): :lostit (13): :pullhair: :frusty: :sad (19): :lostit (13):




#23 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 03 March 2007 - 12:12 AM

Vezi postareacr1st1na, la Feb 27 2007, 09:06 PM, a spus:

1 si cu 1 cateodata fac 3.:) Tot nu pricep :sporul de vechime se acorda obligatoriu cu 01.01.2007? Societatea noastra cu 01.04.2007 renegociaza CCM pe societate si atunci vom include acest spor de vechime in munca> Ce daca il acord de atunci? Siiii acest spor de vechime in munca se acorda pe toata perioada lucrata( vechimi de la alte societati sau somajul, armata se ia in calcul)? Astept raspuns. Multumesc celor care au rabdare :) sa ne citeasca rugamintile si chir ne raspund!



Daca societatea are contract colectiv de munca (CCM) la calculul drepturilor salariale se respecta acesta. Se presupune ca la intocmirea lui s-au respectat deja clauzele din Contactul colectiv de munca unic la nivel national. La vechimea totala in munca sunt cuprinse si perioadele in care salariatul a fost in somaj, a efectuat armata, vechimi la alte societati, dar repet acestea ar trebui sa fie prevazute in CCM la nivel de societate.



#24 lauracardi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2007 - 10:47 AM

pentru perioada in care esti somer,sporul de vechime se adauga la pensie sau si la salariu?



#25 kamelya

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 March 2007 - 12:24 PM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 3 2007, 02:12 AM, a spus:

Vezi postareacr1st1na, la Feb 27 2007, 09:06 PM, a spus:

1 si cu 1 cateodata fac 3.:) Tot nu pricep :sporul de vechime se acorda obligatoriu cu 01.01.2007? Societatea noastra cu 01.04.2007 renegociaza CCM pe societate si atunci vom include acest spor de vechime in munca> Ce daca il acord de atunci? Siiii acest spor de vechime in munca se acorda pe toata perioada lucrata( vechimi de la alte societati sau somajul, armata se ia in calcul)? Astept raspuns. Multumesc celor care au rabdare :) sa ne citeasca rugamintile si chir ne raspund!



Daca societatea are contract colectiv de munca (CCM) la calculul drepturilor salariale se respecta acesta. Se presupune ca la intocmirea lui s-au respectat deja clauzele din Contactul colectiv de munca unic la nivel national. La vechimea totala in munca sunt cuprinse si perioadele in care salariatul a fost in somaj, a efectuat armata, vechimi la alte societati, dar repet acestea ar trebui sa fie prevazute in CCM la nivel de societate.

,,Daca societatea nu are contract colectiv de munca CCM ,in afara de acei coeficienti pe care i-am acordat la luna ian 2007 se mai acorda sporul de vechime?"

,,Daca societatea nu are contract colectiv de munca CCM ,in afara de acei coeficienti pe care i-am acordat la luna ian 2007 se mai acorda sporul de vechime?"





#26 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 05 March 2007 - 03:01 PM

[quote name='kamelya' date='Mar 5 2007, 12:24 PM' post='123975']
[quote name='Violeta Tihon' post='123794' date='Mar 3 2007, 02:12 AM'][quote name='cr1st1na'




La ITM la Oradea mi-a zis azi ca doar se aude niste zvonuri ca ar trebui aplicat sporul de vechime la toti salariatii.
Dar zvonuri au fost si la inceput cu 440 si apoi cu coeficientii. Asteptam sa vedem ... :pullhair: Poate mai facem inca un set de acte aditionale :lostit (13):



#27 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 05 March 2007 - 09:45 PM

La un forum organizat la Oradea, unde au participat directorii de la ITM, au zis ca coeficientii de ierarhizare sunt oblibatorii pentru toti angajatorii, inclusiv cei care nu au contract colectiv de munca, iar referitor la acordarea sporului de vechime aceeasi lucru, este obligatoriu.
La 3 ani vechime minim 5%, la 20 ani maxim 25%. Intervalul intre cele doua se stabileste prin regulamentul societatii.
CCM mai prevede si alte sporuri.



#28 geal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 05 March 2007 - 11:45 PM

una din colegele mele a dat telefon in Radu Voda si i s-a raspuns ca este obligatoriu cu 01.01.2007, ia spus si un articol si alineat din CCMUN , pe care nu stiu daca le-a notat undeva.
Se face act aditional si se adauga sporul lunii ianuarie la venitul brut al lunii februaqrie .
Maine o sa vad daca gasesc raspunsul celor din Radu voda.



#29 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 07 March 2007 - 10:11 AM

:lostit (13): ...la mine sefii nu vor sa mareasca salariul nici cu coeficientii.....ce fac cu mine daca acum vin si cu sporuri la ei??? :pullhair: ....ma tem ca nu ne ajuta cu nimic modificarile din anul asta.... :-(



#30 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2007 - 10:42 AM

Vezi postareaics21, la Mar 7 2007, 12:11 PM, a spus:

:lostit (13): ...la mine sefii nu vor sa mareasca salariul nici cu coeficientii.....ce fac cu mine daca acum vin si cu sporuri la ei??? :pullhair: ....ma tem ca nu ne ajuta cu nimic modificarile din anul asta.... :-(
nu-i usor de convins oamenii sa platesca mai mult mai ales daca-s ei angajati - eu le-am propus sa modifice contractele la 4 ore. Au fost foarte incantati mai ales ca punctul de pensie se calculeaza la contributie si nu la numar de ore - asta pentru cei care se intereseaza de pensie. Eu am trecut de la inceputul anului coeficienti si sporuri la toata lumea chiar daca mi-am facut teancuri de acte aditionale dar nu-mi place sa fac rectificative - prietenii stiu de ce :frusty:



#31 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 March 2007 - 10:54 AM

Noi am respectat coeficientii din Contractul colectiv de munca, iar in salariul respectiv am inclus si sporurile si toata lumea a fost multumita.



#32 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 07 March 2007 - 03:03 PM

stabilesc sporul la nivel de ultima unitate la care este angajat , sau de cand au fost angajati functie de varsta?



#33 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 March 2007 - 03:23 PM

Vechimea in munca e vechime in munca, nu la un angajator.



#34 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 09 March 2007 - 10:15 AM

Multumesc , imi era teama de acest raspuns , deci la 880 x25% rezulta un brut de 1100 !



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2007 - 09:02 PM

Vezi postareacontasoft, la Mar 7 2007, 10:42 AM, a spus:

....punctul de pensie se calculeaza la contributie si nu la numar de ore - asta pentru cei care se intereseaza de pensie.
esti sigur(a) ? si atunci cum se calc. anii de vechime fata de care poti iesi la pensie in moduri diferite (anticipat sau la vechime integrala - parca asa se cheama...??

intreb doar ... :pullhair:



#36 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 09 March 2007 - 09:45 PM

Cu siguranta conteaza si numarul de ore la calulul vechimii si a pensiei. Nemaivorbind de conditiile de a beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la doi ani.



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2007 - 10:04 PM

eu cred ca contasoft a inteles gresit si aici e vb de orele ce exced programului normal de 8 ore/zi !! doar acele ore nu mai conteaza la vechime, dar nu cum zice el (ea)...

sa ma iertati daca nu zic bine si sa ma corectati, va rog :biggrin:

evident ca ma refer si la domeniile pt care programul normal e mai mic de 8 ore/zi...

deci zic de orele lucrate peste programul normal propriu fiecarei ramuri de activitate.



#38 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 09 March 2007 - 11:11 PM

Ca tot sintem aici la modificarile cu coeficientii si sporurile as vrea sa va spun ca acest an va fi foarte greu pentru noi fiindca am vorbit cu cineva de la ITM si mi-a spus sa ma pregatesc pentru alte noutati cel putin din iulie cind se introduce dupa cunostiintele lor si pensia privata si am raspuns si eu in acest loc fiindca vad ca lumea se gindeste la pensionare adica la cea de stat dar dupa cum am fost informata si am citit si legea 411 din 2004 pensia de stat in timp dispare si se transforma in pensie privata dar numai pentru anumite categorii fiindca bugetarii nu se includ si cum am fost informata pentru tinerii pina in 35 de ani care intra pentru prima data in sistemul public de pensii sint obligati sa cotizeze la un fond de pensii privat ceea ce inseamna defalcarea lui 9.5 in 7.5 in continuare la sistemul public de pensii si 2 la pensia privata pentru respectiva persoana si asa in fiecare an 9.5 scade si 2 creste pina cind se va scapa de pensionarii de stil imperialist.E un lucru bun zic eu dar va fi multa bataie de cap.



#39 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 March 2007 - 08:31 AM

Vezi postareaad, la Mar 9 2007, 08:15 AM, a spus:

Multumesc , imi era teama de acest raspuns , deci la 880 x25% rezulta un brut de 1100 !

Sporul de vechime poate fi inclus in salariul brut, deci 704x25%=880



#40 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 12 March 2007 - 08:57 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Mar 9 2007, 09:02 PM, a spus:

Vezi postareacontasoft, la Mar 7 2007, 10:42 AM, a spus:

....punctul de pensie se calculeaza la contributie si nu la numar de ore - asta pentru cei care se intereseaza de pensie.
esti sigur(a) ? si atunci cum se calc. anii de vechime fata de care poti iesi la pensie in moduri diferite (anticipat sau la vechime integrala - parca asa se cheama...??

intreb doar ... :pullhair:
Punctul de pensie se calculeaza la contributie dar stagiul de cotizare se calculeaza la timpul lucrat. Si conteaza daca a fost norma intreaga sau partiala. Spre exemplu, telefonistele au norma intreaga 6 ore/zi. A nu se confunda cu part-time de 6 ore.
iuliana






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL