Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
spor de vechime= OBLIGATORIU ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


spor de vechime= OBLIGATORIU ?

51 replies to this topic

#1 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 12:06 PM

M-a sunat o prietena azi sa-mi spuna ca nu i-a primit un stat de salarii la ITM pentru ca nu avea trecut sporul de vechime. I s-a spus ca de la 01.01.2007 este obligatoriu sa dea spor de vechime salariatilor cu salariul minim ( si cu vechime, bineinteles).
Poate cineva care a citit temeinic Codul Muncii daca este obligatorie treaba asta? Recunosc ca specialitatea mea nu sunt Resursele umane, dar dupa cate drumuri am facut la ITM cred ca auzeam ceva!
Va rog frumos sa-mi raspundeti!
Ar insemna sa fac iar modificari la ianuarie si am terminat de facut toate declaratiile!



#2 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2007 - 12:19 PM

Asa e, se aplica cu forta...banii la buget sa curga!

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#3 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 04:21 PM

Oooau! Poate cineva sa ne dea un extras din codul muncii cu sporurile astea?
Sunt impozitabile? :lostit (13):
Multumesc mult!



#4 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 04:59 PM

Si se face un act aditional pentru a aparea in contractul de munca treaba cu sporurile?
Oricum la ITM Bucuresti imbulzeala pe holuri este ceva de domeniul fantasticului.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 05:09 PM

"obligativitatea" nu e in codul muncii ci in CCMNN .. DAR :

ART.41. - (1) Părțile contractante sunt de acord ca in perioada urmatoare sa actioneze pentru includerea unor sporuri in salariul de baza, care sa reprezinte retributia pentru munca prestata si condițiile de la locul de munca, astfel incat salariul de bază sa aiba pondere majoritara in salariu.
(2) Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in salariul de baza.
(3) Sporurile minime ce se acorda in condițiile prezentului contract sunt:
...........
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;
...........
so, DACA SUNT CUPRINSE IN SAL. DE BAZA ( si sunt, nu-i asa ?? :biggrin: cine poate spune ca nu sunt, ca nu am negociat sal. resp. tocmai pt am vechime ?), atunci SA NE MAI LASE...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 February 2007 - 05:17 PM




#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 February 2007 - 05:17 PM

daca ai salariul minim in mod sigur nu ai sporuri incluse in el
si cum la camera de munca e plic de oameni care maresc salariile ca s-a marit salariul minim...



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 05:19 PM

f. corect, septimiu !! :lostit (13):



#8 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 10:44 PM

Am trimis azi la Brasov statele de plata si nu le-au primit pt ca nu aveau spor de vechime . Nu au primit nici declaratia de comision ca sa fie siguri ca se recalculeaza si comisionul itm. I-au spus sa revina maine cu toate refacute. Eu sunt din Bucuresti si sper sa nu le vina idei si celor de aici ! Oricum pentru Brasov am refacut totul . Daca trebuie sa fac asta si pt Bucuresti , prefer sa ma angajez vanzatoare la taraba in piata !



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2007 - 09:39 AM

Vezi postareavioboss2004, la Feb 21 2007, 08:44 PM, a spus:

Am trimis azi la Brasov statele de plata si nu le-au primit pt ca nu aveau spor de vechime .
Cum adica nu le-au primit?
Obligatia angajatorului este sa trimita documente spre stiinta nu spre avizare :lostit (13): . Unde scrie in lege ca pot sa nu le primeasca?
In alta ordine de idei:
Ce baza legala mai este valabila acum pentru cartile de munca?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#10 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 22 February 2007 - 11:08 AM

La Braila s-au primit. Nimeni nu sa mentionat de sporuri. Sa le plateasca ITM-ul!



#11 Sufletul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 22 February 2007 - 11:38 AM

Nu stiu daca ii locul potrivit , daca aici ar trebuii sa postez intrebarea , dar eu oricum o pun. Sunt contabil autorizat cu studii medii . Cine imi poate zice , conform ccmunn art 40 , eu in ce categorie ar trebuii sa ma incadrez ? Ce coeficient ar trebuii sa aplic ? Multumiri



#12 niculina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 22 February 2007 - 06:56 PM

se zvoneste ca dupa imbulzeala asta de depunere a statelor, daca nu s-au incadrat corect salariatii, conform studiilor si a fisei postului , inspectorii o iau la pas cu verificari. atunci e jale. acum nu stiu sa ne raspunda la intrebarile puse unii spun ca trebuie acordat sporul, altii nu. Suntem in tara lui "Papura Voda", fiecare face cum crede ca e mai bine. vedem mai tarziu ce ne asteapta!!!????



#13 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 05:55 PM

Vezi postareaniculina, la Feb 22 2007, 06:56 PM, a spus:

se zvoneste ca dupa imbulzeala asta de depunere a statelor, daca nu s-au incadrat corect salariatii, conform studiilor si a fisei postului , inspectorii o iau la pas cu verificari. atunci e jale. acum nu stiu sa ne raspunda la intrebarile puse unii spun ca trebuie acordat sporul, altii nu. Suntem in tara lui "Papura Voda", fiecare face cum crede ca e mai bine. vedem mai tarziu ce ne asteapta!!!????

Pai banuiesc ca asta este "problema" cu primirea la Bucuresti...ca nu au timp ACUM sa verifice...

Sa inteleg ca aceste sporuri se aplica la sal. de baza negociat in contract si deci se cumuleaza la sal. de baza si apoi se impoziteaza? Asta este procedura de calcul?
Si, daca sporurile sunt intre 5% si 25%, pentru 4 ani de vechime (de ex.) dau oricat vreau eu intre 5 si 25%?



#14 niculina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 23 February 2007 - 06:21 PM

sporul este in functie de vechime in munca 3-5 ani -5%;
5-10ani -10%;
10-15 ani-15%;
15-20 ani -20%;
peste 20 ani-25% la salariul de incadrare (nogociat)



#15 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 February 2007 - 06:49 PM

Eu am depus azi state si declaratii de comision la ITM Constanta si nu au comentat despre sporul de vechime. :lostit (13):
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#16 niculina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 23 February 2007 - 06:59 PM

in contractul colectiv pe economie se precizeaza si acordarea de sporuri......, printre care si vechime;
Deocamdata totul este in ceata, asa cum a fost si cu salariul minim de 440 lei si s-a ajuns ... la alte sume, ca ne-au pus nervii la incercare prin cozile de la ITM.Dar pentru acordarea sporului de vechime avem nevoie de ani vechime , iar cartile de munca se gasesc la ei si totul este neclar



#17 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 27 February 2007 - 07:06 PM

1 si cu 1 cateodata fac 3.:) Tot nu pricep :sporul de vechime se acorda obligatoriu cu 01.01.2007? Societatea noastra cu 01.04.2007 renegociaza CCM pe societate si atunci vom include acest spor de vechime in munca> Ce daca il acord de atunci? Siiii acest spor de vechime in munca se acorda pe toata perioada lucrata( vechimi de la alte societati sau somajul, armata se ia in calcul)? Astept raspuns. Multumesc celor care au rabdare :) sa ne citeasca rugamintile si chir ne raspund!



#18 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 27 February 2007 - 07:28 PM

http://contabilitate.ablog.ro/2007-02-27/r...pe-unitate.html



#19 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2007 - 09:58 PM

Am primit azi o veste f. proasta!
Inspectoarea de la firma mea mi-a zis sa refac statele pe ianuarie si sa aplic sporul de vechime acolo unde este cazul!
Deci, alte acte , plus rectificativele aferente!
Ce parere aveti?



#20 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 February 2007 - 10:01 PM

Da.........
La noi au primit actele aditionale in luna februarie ,cu modificarile ptr.luna ianuarie si acum nu mai facem rectificative :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL