Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii externe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva prestari servicii externe

25 replies to this topic

#1 CAMI271

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 February 2007 - 06:08 PM

am primit o factura in ianuarie 2007 din Ungaria reprezentand taxa de participare la o expozitie.
factura contine baza + tva 20%.este corect ?
inregistrez 4426 cu tva 20%?
va rog ajutati-ma.



#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 24 February 2007 - 04:26 PM

Este cu TVA pentru ca locul prestarii serviciului este in Ungaria. Iti treci pe cheltuieli toata suma, inclusiv TVA achitat.




#3 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 13 April 2007 - 03:20 PM

Hristos a inviat!

:pullhair:
Indraznesc si eu sa cer un punct de vedere?!

O prestare de servicii efectuata de catre o firma romaneasca, inregistrata platitor TVA Romania, la o cladire-in Italia- apartinand unei societati italiane, (inregistrata platitor de TVA) se factureaza cu TVA sau fara?!

Ei (italienii) zic ca au acelasi regim de simplificare, pentru lucrarile de contructii-montaj... (deci facturare t.i.=fara TVA, nedecontare TVA).

Cei la Finante au o alta viziune: factura cu TVA, mentionez: "locul prestarii nu se afla in Romania", incasez TVA, declar in decont, platesc TVA, iar societatea italiana tre' sa-si recupereze TVA achitat mie de la autoritatile italiene... (Italienii nici nu vor sa auda!!!)

...Sunt in ceata totala... Ma poate ajuta cineva cu un indiciu in CF?! Plizzzzzz!!!

:pullhair:


Spor la trebi!!!



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 07:50 PM

Dufy, parerea mea este ca factura o faci fara TVA si mentionezi "neimpozabil in RO " Nu te incadrezi la 133(1):locul prestarii de servicii=locul unde prestatorul are sediul fix de la care sunt efectuate serviciile Cred ca aici este speta ta:
133 (2) : prin derogare de la (1),locul prestarii este locul unde se afla bunul imobil (a),deci Italia+

133 (2) :locul unde clientul are sediul fix in afara UE sau in UE ,dar alt stat decat prestatorul (g) punerea la dispozitie de personal ( pct 8)



#5 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 14 April 2007 - 08:26 AM

Doina, esti o bomboana!!! :pullhair:

Insa..., daca nu o fac cu TVA, de ce insista "d-na - de - la - Finante" ca firma italiana trebuie sa-si recupereze TVA de la administratia lor financiara?! Ca asta m-a derutat... si i-a facut si pe italienii sa se burzuluie ca ei nu umbla dupa recuperare, si vor factura fara TVA ca asa-i la ei in natie?!

Banuiesc ca sunt multe voci care ma vor trimite la cod si la norme... Uff! de cate ori n-am fost si m-am intors cu coada intre picioare... Si-mi trebuie raspunsul pana luni, taman cand ma inghesuie si termenele cu 101, bilanturi, note si rapoarte peste rapoarte pt AGA... Fapt pt care, va cer intelegere! Ma simt ca Patrocle in Dumbrava minunata printre paginile reglemantarilor noi privind TVA...

Citrom05, scuze de indrazneala..., n-am putut sa nu sesizez si afinitatea dvs. pt intelegerea acestor acte normative... Imi sariti in ajutor?! ...

Ah! nu e prima data cand mai mult ma incurca departamentele de consultanta din cadrul DGFP...

Multumesc mult, inca o data, Doina!!! :lostit (13): :pullhair:



#6 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 April 2007 - 04:54 PM

Nu e dupa cum e la ei in natie, e dupa cum zice codul fiscal. :pullhair:

Incadrarea legislativa e urmatoarea:
"ART. 133
(1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legatura cu bunurile imobile;"

Locul prestarii: Italia => operatiune impozabila in Italia.
Cum a zis Doina, facturezi fara TVA si mentionezi "neimpozabil in Romania". Italienii vor inregistra taxarea inversa.

Cei de la Finante abereaza.. cum sa facturezi cu TVA cand chiar ei spun ca locul prestarii nu e in Romania. Daca ai nevoie de un raspuns de la Finante fa intotdeauna o adresa oficiala. Ca daca intrebi la ghiseu iti dau un raspuns asa ca sa scape de tine si sa nu zica lumea ca ridica din umeri.



#7 busu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 17 April 2007 - 08:54 PM

Vezi postareadufy2006, la Apr 13 2007, 04:20 PM, a spus:

Hristos a inviat!

:pullhair:
Indraznesc si eu sa cer un punct de vedere?!

O prestare de servicii efectuata de catre o firma romaneasca, inregistrata platitor TVA Romania, la o cladire-in Italia- apartinand unei societati italiane, (inregistrata platitor de TVA) se factureaza cu TVA sau fara?!

Ei (italienii) zic ca au acelasi regim de simplificare, pentru lucrarile de contructii-montaj... (deci facturare t.i.=fara TVA, nedecontare TVA).

Cei la Finante au o alta viziune: factura cu TVA, mentionez: "locul prestarii nu se afla in Romania", incasez TVA, declar in decont, platesc TVA, iar societatea italiana tre' sa-si recupereze TVA achitat mie de la autoritatile italiene... (Italienii nici nu vor sa auda!!!)

...Sunt in ceata totala... Ma poate ajuta cineva cu un indiciu in CF?! Plizzzzzz!!!

:pullhair:


Spor la trebi!!!
-dupa parerea mea, ca sa poti presta servicii in Italia ar trebui sa te inregistrezi ca platitor de TVA in Italia printr-un reprezentant fiscal prin intermediul caruia sa facturezi cu tva italian.
-astept opinii



#8 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 April 2007 - 10:36 AM

Vezi postareabusu, la Apr 17 2007, 09:54 PM, a spus:

-dupa parerea mea, ca sa poti presta servicii in Italia ar trebui sa te inregistrezi ca platitor de TVA in Italia printr-un reprezentant fiscal prin intermediul caruia sa facturezi cu tva italian.
-astept opinii

Daca vrei sa iti complici viata poti sa te inregistrezi in scopuri de TVA in Italia.
Insa codul fiscal spune clar ca in cazul in care prestarile de servicii legate de bunuri imobile au loc in Italia, locul prestarii se considera Italia. Iar art. 126, lit. b) spune ca daca locul prestarii de servicii nu este in Romania, operatiunea nu este impozabila in Romania.

Codul fiscal este intocmit respectand Directiva a VI-a UE si, in plus, avem experienta firmelor italiene care presteaza servicii in Romania. Acestea factureaza fara TVA mentionand art. 9 din Directiva a VI-a, iar firma din Romania aplica taxarea inversa.
Putem spune ca aceeasi regula se aplica si in Italia, prin urmare o operatiune neimpozabila in tara se factureaza fara TVA, cu mentiunea "neimpozabil in Romania", iar beneficiarul italian va aplica taxarea inversa.



#9 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 April 2007 - 12:17 PM

Si in cazul in care am un aviz de plata care contine : pretul biletului de avion + comisionul agentiei?? Practic este vorba despre costul biletelor de avion din Italia-Romania si retur al asociatului unic al unei firme romanesti.
Mentionez ca am 6 astfel de avize de plata.Pt primul mi-a emis factura dar doar pt valoarea comisionului agentiei, cica nu dau factura pe c/val biletelor de avion ( din Italia-Romania si retur ), dar pt restul nu ...
Nu stiu cum sa procedez .
Am sunat la Afp si mi-au spus sa fac autofacturare , intrebarea mea :este corect ?? la ce curs fac inregistrarea : intr-o parte mi s-a spus BNR din ziua facturarii ( care este 15 luna viitoare intrucat nu am factura emisa ), in alta parte mi s-a spus cursul din ziua platii, intrucat ea este si platita cash de asociat acolo la agentie.
Va rog ajutati-ma !



#10 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 April 2007 - 02:39 PM

"Facturarea
ART. 155

(2) Persoana înregistrată conform art. 153 trebuie sa autofactureze, în termenul prevăzut la alin. (1), fiecare livrare de bunuri sau prestare de servicii către sine.

Norme metodologice:
70. (1) Auto-factura pentru livrări de bunuri sau prestări de servicii către sine trebuie emisă numai dacă operațiunile în cauza sunt taxabile și numai în scopul taxei, [...]"

Dupa cum vezi, autofactura se emite numai in scopul evidentierii TVA-ului. Operatiunile de transport international de persoane sunt scutite de taxa, prin urmare nu ai obligatia emiterii autofacturii.

De obicei cei de la finante vorbesc prostii, mai ales daca sunt la locale. Daca vrei ceva mai sigur suna la Metodologie Contribuabili, iar daca vrei as fii absolut sigura, fa o adresa oficiala. Partea proasta e ca pana iti vine raspunsul... se modifica iar codul fiscal. :pullhair:



#11 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 April 2007 - 04:14 PM

Stiu ca transportul international este scutit, intrebarea era de comisionul agentiei care este de 25 euro/bilet si pentru care mi s-a emis o factura (pt un bilet mai exact, pt restul nu).Trebuie sa fac autofacturare sau nu pt acest comision ??
Si daca da, care este momentul la care trebuie sa fac aceasta autofacturare ?? cei de la adm spuneau de 15 luna urmatoare, dar ea imi este achitata in momentul achizitionarii biletului de avion ??
Multumesc pt raspunsuri !



#12 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 April 2007 - 06:12 PM

Nu ma ajuta nimeni ??!



#13 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 April 2007 - 11:44 AM

Nu stiu care e tratamentul fiscal pt comisionul agentiei. O sa incerc sa caut in legislatie.
Ideea e:
1) daca comisionul este scutit de TVA nu trebuie sa faci autofactura pt facturile neprimite.
2) daca comisionul nu este scutit de TVA, pana in data de 15 a lunii urmatoare prestarii serviciului trebuie sa te autofacturezi pt toate facturile de comision neprimite pana la acea data si sa inregistrezi TVA prin taxare inversa.



#14 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 April 2007 - 03:07 PM

Pe prima factura scrie : " NON IMP.ART.9 COM.1" oare ce inseamna ???? :pullhair:



#15 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 April 2007 - 03:25 PM

Vezi postareaBica Rodica, la Apr 24 2007, 04:07 PM, a spus:

Pe prima factura scrie : " NON IMP.ART.9 COM.1" oare ce inseamna ???? :pullhair:

Inseamna "neimpozabil" cu referinta la art. 9 banuiesc din Directiva VI UE:

Article 9
Supply of services
1. The place where a service is supplied shall be deemed to be the
place where the supplier has established his business or has a fixed
establishment from which the service is supplied or, in the absence of
such a place of business or fixed establishment, the place where he has
his permanent address or usually resides.


Conform CF art. 133, alin (1): "locul prest?rii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate."
La alin (2) se mentioneaza exceptiile de la alin (1).
Avand in vedere ca la alin (2) nu identific (poate ma ajuti tu) nici o litera unde as putea sa incadrez comisioanele de acest gen, trag concluzia ca ele se incadreaza la alin (1), deci locul prestarii este la sediul prestatorului. Prin urmare ele sunt impozabile/scutite in Italia, iar tu in Romania nu ai nici o treaba cu TVA-ul sau cu autofacturarea.

Sper ca am judecat corect. :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 24 April 2007 - 03:27 PM




#16 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 April 2007 - 04:25 PM

Deci este neimpozabil in Romania.Asa gandesc si eu (am tot citit si recitit) , dar d-na de la adm financiara mi-o tot da cu autofacturarea ....Nu stiu ce o sa fac pana la urma, mai ales ca sunt foarte presata de timp.
Iti multumesc din suflet pentru raspunsuri!



#17 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 April 2007 - 05:03 PM

Mai am niste comentarii de adaugat.

Parerea mea este ca daca nu autofacturezi si trebuia, nu risti prea mult, pt ca nu este nici o influenta fiscala. 4426=4427, ca e luna asta sau cealalta tot acolo e. Eventual o amenda. :pullhair:

Insa daca autofacturezi si nu trebuia sa autofacturezi, ai putea avea o problema.
Fiscul poate sa iti refuze TVA-ul deductibil din inreg contabila 4426=4427 pe motiv ca operatiunea nu era impozabila in Romania.
Problema e la 4427: cf art. 150 CF alin (3) este obligata la plata taxei "orice persoana care înscrie taxa pe o factura sau în orice alt document care serve?te ca factura este obligat? la plata acesteia."
Avand in vedere ca autofactura se intocmeste doar in scopul taxei si tu treci TVA pe autofactura esti obligata la plata.

Si atunci ar putea sa te trezesti cu TVA de plata, dar fara TVA deductibil.

Astept si alte pareri pe speta asta. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 24 April 2007 - 05:04 PM




#18 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 April 2007 - 05:42 PM

Mai am o intrebare : plata cum o inregistrez ?? in 409 sau merg pe cheltuieli ??
Eu zic ca in 409 si astept factura .
Pareri ??



#19 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 April 2007 - 05:54 PM

Si mai fac taxare inversa daca este neimpozabila in Romania ??



#20 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 24 April 2007 - 09:52 PM

Vezi postareasdnr, la Apr 18 2007, 08:36 AM, a spus:

Vezi postareabusu, la Apr 17 2007, 09:54 PM, a spus:

-dupa parerea mea, ca sa poti presta servicii in Italia ar trebui sa te inregistrezi ca platitor de TVA in Italia printr-un reprezentant fiscal prin intermediul caruia sa facturezi cu tva italian.
-astept opinii

Daca vrei sa iti complici viata poti sa te inregistrezi in scopuri de TVA in Italia.
Insa codul fiscal spune clar ca in cazul in care prestarile de servicii legate de bunuri imobile au loc in Italia, locul prestarii se considera Italia. Iar art. 126, lit. b) spune ca daca locul prestarii de servicii nu este in Romania, operatiunea nu este impozabila in Romania.

Codul fiscal este intocmit respectand Directiva a VI-a UE si, in plus, avem experienta firmelor italiene care presteaza servicii in Romania. Acestea factureaza fara TVA mentionand art. 9 din Directiva a VI-a, iar firma din Romania aplica taxarea inversa.
Putem spune ca aceeasi regula se aplica si in Italia, prin urmare o operatiune neimpozabila in tara se factureaza fara TVA, cu mentiunea "neimpozabil in Romania", iar beneficiarul italian va aplica taxarea inversa.

Buna! Am o intrebare, cu rugamintea si multumiri daca ma ajuta cineva.
Se poate contracta o firma din Italia pentru constructia unui imobil(casa) in Romania?? Ce implicatii sunt pentru ambele parti.Persoana din Romania, fiind persoana fizica. Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL