Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii externe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


tva prestari servicii externe

25 replies to this topic

#21 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 April 2007 - 08:28 AM

Vezi postareaBica Rodica, la Apr 24 2007, 06:54 PM, a spus:

Si mai fac taxare inversa daca este neimpozabila in Romania ??
Nu.



#22 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 April 2007 - 10:30 AM

Inca o data multumesc pt raspunsuri sdnr.
O zi frumoasa !




#23 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 08 May 2007 - 11:42 PM

Vezi postareasdnr, la Apr 17 2007, 05:54 PM, a spus:

Nu e dupa cum e la ei in natie, e dupa cum zice codul fiscal. :smile:

Incadrarea legislativa e urmatoarea:
"ART. 133
(1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legatura cu bunurile imobile;"

Locul prestarii: Italia => operatiune impozabila in Italia.
Cum a zis Doina, facturezi fara TVA si mentionezi "neimpozabil in Romania". Italienii vor inregistra taxarea inversa.

Cei de la Finante abereaza.. cum sa facturezi cu TVA cand chiar ei spun ca locul prestarii nu e in Romania. Daca ai nevoie de un raspuns de la Finante fa intotdeauna o adresa oficiala. Ca daca intrebi la ghiseu iti dau un raspuns asa ca sa scape de tine si sa nu zica lumea ca ridica din umeri.


Multumesc mult, Sdnr!

Am depistat cam tarziu raspunsul tau, insa m-am gandit ca nu e tardiv sa-ti multumesc! (Asa am facut, asa am gandit si cercetat pana la urma a fi bine!)



#24 CAMI271

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 May 2007 - 11:25 AM

Va rog sa va spuneti punctul de vedere in urmatorul caz: am primit o factura din bulgaria reprezentand taxa participare la un simpoziom , fara TVA. Si noi si ei avem cod valid de Tva.
Cf.art.133 al.h(1) TVA se datoreaza acolo unde sunt prestate serviciile ( cazul meu in bulgaria - acolo au avut loc). Ma intreb de ce nu mi-au facut factura cu TVA , pt ca eu nu datorez TVA in Romania , ci acolo unde s-a prestat serviciul ,resp.Bulgaria. Dar pe factura nu am TVA. Nu stiu cum sa inregistrez factura - doar pe ch. si fara sa intre in jurnal de cumparari.
Astept pareri. Va multumesc si sa aveti o zi buna. :smile:



#25 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2007 - 05:22 PM

Si in Bulgaria sunt contabili si contabili... In cazul tau ,o trec la servicii scutite in jurnalul de cumparari



#26 m3ryro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 05 June 2007 - 06:16 PM

Am decis sa iau pe societate o masina din Germania second-hand in valoare de 25.000 eur. Societatea mea este platitoare de TVA in Romania. Ma intereseaza daca platesc sau nu TVA acolo.


Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL