Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare terenuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare terenuri

8 replies to this topic

#1 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 February 2007 - 12:27 AM

un srl platitor de TVA achizitioneaza terenuri pt.revanzare. conf.art 141 lit.f , livrarile de terenuri sunt scutite de TVA, cu posibilitatea optarii pt.taxarea acestor operatiuni, prin depunerea notificarii din anexa 3 la norme. intrebarea mea este: la fiecare vanzare trebuie sa depun notificare? si daca nu o depun, nu am dreptul sa aplic masurile de simplificare de la art.160?



#2 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 24 February 2007 - 12:49 AM

Am cautat in CF art 141 lit f si gasesc altceva decat ce prezinti tu... Poate e de vina ora tarzie...

Eu stiu asa: notificarea se face pt optiunea taxarii pentru veniturile din CHIRII, nu pentru vanzare. Toate vanzarile de "produse" care sunt prevazute la masurile simplificate, au caracter obligatoriu cu privire la mentiunea si aplicarea taxarii inverse.

Daca ma insel, sa ma traga cineva de maneca. Fac sapaturi si vin cu extrase din norme.

Mult spor!




#3 cygnus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 24 February 2007 - 06:55 AM

Vezi postareacristinaX, la Feb 24 2007, 12:27 AM, a spus:

un srl platitor de TVA achizitioneaza terenuri pt.revanzare. conf.art 141 lit.f , livrarile de terenuri sunt scutite de TVA, cu posibilitatea optarii pt.taxarea acestor operatiuni, prin depunerea notificarii din anexa 3 la norme. intrebarea mea este: la fiecare vanzare trebuie sa depun notificare? si daca nu o depun, nu am dreptul sa aplic masurile de simplificare de la art.160?
da, la fiecare vanzare ; apoi poti aplica masurile de simplificare (daca cel care cumpara este platitor TVA)



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2007 - 09:22 AM

1.- La 141 lit.f nu este vorba de terenuri in general ci de "terenul pe care este construit un bun imobil" și care "urmează regimul bunului imobil ca proprietăți indivizibile".
2.- Opțiunea de taxare se exercită de la data depunerii Notificării de la Anexa 1 și până la data la care persoana impozabilă va notifica la organele fiscale competente cu privire la anularea opțiunii, prin formularul prezentat în Anexa 2. Norme, pct.38.
3- Masurile de simplificare de la 160 n-au cum sa fie aplicate in alta parte!



#5 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 February 2007 - 06:05 PM

da, terenul pe care este construit un bun imobil, dar continuarea suna asa: " precum si a oricarui alt teren" . si apoi se precizeaza "teren construibil reprezinta orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare" :lostit (13):
si daca in ianuarie s-a vandut un teren pt. care s-a aplicat taxare inversa, fara sa depun nici o notificare??? ( nu ajunsesem pana aici cu aprofundarea codului....)



#6 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 01 March 2007 - 12:21 PM

Vezi postareacristinaX, la Feb 24 2007, 06:05 PM, a spus:

da, terenul pe care este construit un bun imobil, dar continuarea suna asa: " precum si a oricarui alt teren" . si apoi se precizeaza "teren construibil reprezinta orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare" :lostit (13):
si daca in ianuarie s-a vandut un teren pt. care s-a aplicat taxare inversa, fara sa depun nici o notificare??? ( nu ajunsesem pana aici cu aprofundarea codului....)

am o pb.asemanatoare. cumpar apartament de la persoana fizica,sunt platitoare de tva .vand ca marfa la persoana fizica.deci nu aplic masuri simplificate. operatiunea fiind scutita eu consider ca nu voi colecta tva la vanzare . gresesc ? va rog sa ma ajutati cu un raspuns .



#7 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 01 March 2007 - 12:32 PM

am aceeiasi pb.cumpar apartament de la pers.fizica,sunt platitoare de tva.nu am optat pentru plata tva la aceasta operatiune .vand la persoana fizica. nu aplic masurile simplificate.colectez tva la vanzare? va rog , astept un raspuns urgent.



#8 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 05 March 2007 - 03:29 PM

Vezi postareadb, la Mar 1 2007, 12:32 PM, a spus:

sunt platitoare de tva.nu am optat pentru plata tva la aceasta operatiune .vand la persoana fizica. nu aplic masurile simplificate.


Daca ne explici propozitiile anterioare, poate intelegem si raspundem mai exact.
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#9 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 05 March 2007 - 04:53 PM

Vezi postareaaikido, la Mar 5 2007, 03:29 PM, a spus:

Vezi postareadb, la Mar 1 2007, 12:32 PM, a spus:

sunt platitoare de tva.nu am optat pentru plata tva la aceasta operatiune .vand la persoana fizica. nu aplic masurile simplificate.


Daca ne explici propozitiile anterioare, poate intelegem si raspundem mai exact.

multumesc pentru atentie dar am primit un raspuns de la min.de finante la pb.mea.simplu: "cine nu a dedus tva nu colecteaza".
optiunea de plata a tva se referea strict la operatiunea de vanzare-cumparare de terenuri si imobile care cf cod fiscal este scutita cu anumite exceptii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL