Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
creditare societate in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


creditare societate in valuta

15 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 13 February 2005 - 10:44 PM

un administrator persoana fizica romana poate credita societatea cu sume in valuta?



#2 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 14 February 2005 - 05:58 AM

da,daca are justificarea provenientei valutei (buletin de schimb valutar sau alte documente care sa arate ca valuta e obtinuta pe cai legale)




#3 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 14 February 2005 - 10:10 AM

Si daca am cadou de la unchiul Sam o suma in valuta fara documente nu pot credita societatea in valuta?
Iarta-ma Sorina,vreau sa nu ma crezi rautacios ,dar vreau sa crezi ca poate sa crediteze societatea cu sume in valuta oricand.Unde exista astfel de prevedere limitativa in legislatie?Daca este asa si pentru lei trebuie sa declare provenienta lor mai ales daca sunt sume mari,nu?Desigur este bine asa cum spui tu sa fie acoperit cu documente orice suma cu care crediteaza societatea.Asta ca fapt divers doar!!!


Succes!!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#4 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 14 February 2005 - 10:35 AM

Crede-ma andreipa2003 ca am avut control de la :evil: garda pe tema asta si mi-au cerut doc de provenienta ,in caz contrar confiscau suma.Norocul a fost ca patronul avea mai multe buletine de schimb valutar cu o data anterioara datei creditarii societatii.Asa e cum spui tu ,poti sa-i ai de la unchiul Sam sau de la matusa Agatha .O sa caut si articolul de lege pe care l-au invocat,dar nu mi-l aduc aminte acum(am notat pe undeva)



#5 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2005 - 10:00 PM

Conform Regulamentului Valutar 1/2004,pe teritoriul Romaniei platile se fac in moneda nationala.Exista exceptii ,dar creditarea firmei nu face parte din ele .



#6 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2005 - 12:20 PM

dar in cazul in care asociatul nu este roman ? popate sa crediteze firma cu sume in valuta? sau trebuie sa schimbe banii in lei sa aiba buletin de schimb valutar?



#7 jennyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2005 - 08:03 PM

Da ,in cazul in care asociatul firmei este strain se poate face creditarea firmei in valuta .Poate depune valuta direct in cont la banca si schimba la licitatie in lei .Daca depune numerar in casierie,nu prea vad la ce sa folosesca ,probabil de lei are nevoie.Eu stiu ca asociatul strain are voie sa crediteze firma si cu lei.



#8 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 20 February 2005 - 08:15 AM

Domnilor(-elor),de ce cetatenii straini au drepturi in plus fata de un cetatean roman in sensul ca ei pot sa crediteze in valuta o societate in timp ce cetatenii romani nu?N-as prea crede asta!!!!Sa va dau un caz concret despre o firma de transport marfa international din Romania.Aceasta firma are mai multe mijloace de transport marfa si evident pentru acestea au angajati conducatori auto(soferi),nu?Ei trebuie sa treaca zinic prin diferite tari pentru a ajunge la destinatie cu marfuri,nu?In drumul lor au nevoie de o anumita suma de valuta pentru a achita diverse cheltuieli pentru:diurna de deplasare,cazare,taxe pe autostrazi,taxe diverse prin vami,taxe pentru feribot,cheltuieli combustibil,etc.Cum ar putea sa-si desfasoare aceasta firma activitatea daca nu ar avea fiecare conducator auto asupra lor si valuta ches pentru aceste cheltuieli ce trebuie sa le faca in astfel de deplasari in strainatate?Deci imi dati dreptate ca firmele pot utiliza valuta ches pentru anumite cheltuieli ale firmei????Ce se intampla insa daca aceste firme nu au in cont valuta?Ar insemna sa-si opreasca activitattea,dupa cum se sustine aici,nu?Nu se poate asta!!!Deci,ei pot sa-si crediteze cu valuta societatea pentrua-si desfasura activitattea.OK???

Succes!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#9 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 20 February 2005 - 01:20 PM

Regulament nr. 1 din 30/01/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 117 din 10/02/2004
privind efectuarea operatiunilor valutare

Art. 8. - (1) Plãþile, încasãrile, transferurile ºi orice alte asemenea operaþiuni între rezidenþi se realizeazã în moneda naþionalã (leu).
(2) Se considerã autorizate prin prezentul regulament urmãtoarele categorii de rezidenþi, care pot efectua operaþiuni în valute convertibile în situaþiile mai jos prezentate:
a) instituþiile de credit - pentru operaþiuni prevãzute în autorizaþia de funcþionare emisã de Banca Naþionalã a României în condiþiile respectãrii cerinþelor legale referitoare la operaþiunile efectuate;
B) persoanele juridice care efectueazã plãþi ºi încasãri nemijlocite decurgând din contracte de comerþ ºi prestãri de servicii externe (export-import de bunuri ºi servicii) pe baza contractelor de comision între comisionar ºi comitent ºi între comisionarul unui nerezident ºi beneficiarul rezident, precum ºi a contractelor de comerþ exterior respective; c) persoanele juridice care efectueazã nemijlocit plãþi ºi încasãri pe baza contractelor de subantreprizã decurgând din contracte de colaborare (cooperare) economicã internaþionalã, contracte externe de export a unor obiective complexe ºi a unor produse cu ciclu lung de fabricaþie;
d) persoanele fizice ºi juridice ºi alte entitãþi - pentru operaþiuni care decurg din acte de comerþ derulate în porturi, în zonele din aeroporturi ºi punctele de control ale trecerii frontierei de stat asimilate zonelor libere*), ori din acte de comerþ derulate pe parcurs extern în trenuri internaþionale, la bordul aeronavelor ºi navelor;
e) persoanele fizice ºi juridice ºi alte entitãþi - pentru operaþiuni stipulate de prevederi legale exprese;
f) persoanele fizice - pentru operaþiuni între ele cu caracter incidental;
g) persoanele fizice ºi juridice ºi alte entitãþi - pentru operaþiuni nemijlocite ce decurg din organizarea ºi/sau prestarea de servicii externe, cum ar fi: transportul internaþional de mãrfuri ºi de persoane, turismul internaþional;
h) persoanele fizice ºi juridice ºi alte entitãþi - pentru operaþiuni reprezentând redistribuirea de ajutoare în scop umanitar;
i) persoanele fizice ºi juridice ºi alte entitãþi - pentru operaþiuni cu autoritatea de implementare, decurgând din finanþãri ale instituþiilor financiare ºi organismelor internaþionale (inclusiv finanþãri PHARE, SAPARD, ISPA);
j) persoanele fizice ºi juridice ºi alte entitãþi - pentru operaþiuni nemijlocite decurgând din contracte externe de prelucrare în regim "lohn", pe baza contractelor de colaborare, în mãsura în care colaboratorii rezidenþi sunt nominalizaþi în autorizaþia de perfecþionare activã;
k) persoanele fizice ºi juridice ºi alte entitãþi - pentru operaþiuni efectuate în strãinãtate;
l) asociaþii/acþionarii casei de schimb valutar - pentru operaþiuni ce decurg din acordarea, cu respectarea prevederilor legale aplicabile, de credite propriilor case de schimb valutar, organizate ca persoane juridice conform Legii nr. 31/1990 privind societãþile comerciale, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, ºi având ca obiect unic de activitate schimbul valutar pentru persoane fizice.
(3) Rezidenþii care fundamenteazã necesitatea efectuãrii operaþiunilor în valute convertibile cu alþi rezidenþi sau ale cãror operaþiuni în valute convertibile cu aceºtia sunt condiþionate sau decurg din prevederi legale de obþinere a autorizaþiei Bãncii Naþionale a României pot solicita autorizarea în conformitate cu prevederile anexei nr. 5 - Instrucþiuni privind autorizarea efectuãrii operaþiunilor valutare între rezidenþi pe teritoriul României.
(4) Operaþiunile în valute convertibile între categoriile de rezidenþi menþionate la alin. (2) sau realizate în baza autorizaþiei emise de Banca Naþionalã a României se pot efectua numai pe baza acordului de voinþã al pãrþilor.



#10 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 20 February 2005 - 04:55 PM

E ff bine Sorina ca ai postat pe site extras din Regul.valutar.Voiam si eu sa o fac.

Multumesc!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#11 miravi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 June 2005 - 10:52 PM

Am un contract de creditare in valuta intre asociatul unic-cetatean roman si societatea comerciala incheiat pe o perioada de un an si cu acest contract s-a prezentat la ghiseul bancii si i-au incasat direct in contul in valuta al firmei, din care a facut o plata externa!!!!! Nu este corect?????????



#12 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 June 2005 - 06:12 AM

Intre timp a aparut noul Reg.Valutar (nr.4/2005) din 01.04.2005 care permite tranzactii valutare intre rezidenti:

Art. 3. - (1) Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti, care fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 "Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta", care se pot efectua si in valuta.
(2) Toate celelalte operatiuni intre rezidenti, care nu fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, pot fi efectuate in mod liber fie in moneda nationala (leu), fie in valuta.
(3) Operatiunile prevazute la alin. (2) si in anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua si in valuta numai pe baza acordului de vointa al partilor.




#13 irina2081

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 05 September 2005 - 01:34 PM

in concluzie, daca asociatul a obtinut valuta in urma unui transport international de marfa, poate credita societatea cu acei euro?



#14 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2005 - 11:59 AM

Da, pe baza de contract de imprumut incheiat intre firma si creditor (administrator in acest caz).Am avut si eu acest caz si am procedat la fel.



#15 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 06 September 2005 - 12:31 PM

Keke a spus:

Da, pe baza de contract de imprumut incheiat intre firma si creditor (administrator in acest caz).Am avut si eu acest caz si am procedat la fel.
Toate bune si frumoase, dar nu zice nimeni nimic despre restituirea imprumutului si diferentele de curs valutar?



#16 irina2081

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 06 September 2005 - 04:17 PM

contract de imprumut. ma puteti ajuta cu mai multe detalii in legatura cu acest tip de contract?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL