Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conventie civila - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conventie civila


60 replies to this topic

#1 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 02 February 2007 - 12:26 PM

Buna ziua tuturor,
as dori sa lansez o intrebare si sa ma clarific cu ajutorul si bunavointa dvs. :lostit (13):
In anul 2006 am avut incheiat cateva conventii civile de prestari servicii la care am retinut la sursa 10%. Diferenta va fi depusa de ei (6%) la administratiile financiare de sector.
Stiu ca angajatorul are obligatia sa depuna declaratia 205 pana la sf lunii februarie (am sunat si asa mi-au zis cei de la administratie). Dar am gasit un program vechi, pentru venituri realizate in 2005. Ma gandesc sa incerc sa folosesc tot versiunea aceasta in lipsa de altceva.
Aveti o idee in legatura cu asta? Multumesc.



#2 Maria A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 06 February 2007 - 09:05 PM

Aceeasi problema o am si eu, am cautat pe mfinante.ro dar Declaratia 205 este pentru anul 2005.Se pirmesc in acest program? Sau asteptam pana la sf lunii sa apara programul nou? :lostit (13):




#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 07 February 2007 - 03:05 PM

Vezi postareaMaria A, la Feb 6 2007, 09:05 PM, a spus:

Aceeasi problema o am si eu, am cautat pe mfinante.ro dar Declaratia 205 este pentru anul 2005.Se pirmesc in acest program? Sau asteptam pana la sf lunii sa apara programul nou? :lostit (13):
pana la sfarsitul lunii trebuiesc depuse; am fost azi si am intrebat



#4 Maria A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 08 February 2007 - 11:19 PM

Draga Olguta, ar fii o solutie: sa le facem fisa fiscala ca la un angajat iar la deducere trecem "0", la impozit suma care am retinut-o , urmand ca ei sa-si plateasca diferenta.
Daca ai fost si ai intrebat nu ti- au spus in ce program trebuie prelucrate? :lostit (13):



#5 roxanali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 February 2007 - 09:23 AM

Cum sa faci fise fiscale? Declaratia 205 pentru venituri 2006 este pe mfinante.ro.



#6 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2007 - 03:55 PM

Vezi postareaMaria A, la Feb 6 2007, 11:05 PM, a spus:

Aceeasi problema o am si eu, am cautat pe mfinante.ro dar Declaratia 205 este pentru anul 2005.Se pirmesc in acest program? Sau asteptam pana la sf lunii sa apara programul nou? :lostit (13):

A APARUT PROGRAMUL NOU PE 07.02.2007 PE MFINANTE.RO.
EU LE-AM SI DEPUS SI E OK



#7 MonicaBrebenel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:braila

Postat 22 February 2007 - 03:55 PM

poate ma lamuriti si pe mine, va rog!
La o asociatie de proprietari, am urmatoarea situatie:
- o persoana (presedinte) cu contract civil pentru care retin 16% impozit , sanatate asigurat si calculez sanatate angajator
- mai multe persoane cu contract civil pentru care retin doar 16% impozit
In 2006 am depus declaratia 100 pentru inpozit (in baza conventiilor...), sanatate asigurati si sanatate angajator
Ma duc la finante cu decl 100 pentru Ianuarie 2007, si imi spune ca trebuie sa trec doar impozitul, nu si contributiile la sanatate. Pastea cica trebuie sa le platesc la sanatete pe baza CNP. Bineinteles ca la sanatate este o ceata deasa in aceasta problema.
Ce parere aveti?



#8 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2007 - 03:29 PM

si eu sunt ametita intre 10% si 16% la impozit....
art.52 sau art.78? cum isi exercita optiunea in scris , scriu in contractul de prestari servicii...?



#9 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 10 March 2007 - 07:05 PM

Vezi postareaMary, la Mar 6 2007, 01:29 PM, a spus:

si eu sunt ametita intre 10% si 16% la impozit....
art.52 sau art.78? cum isi exercita optiunea in scris , scriu in contractul de prestari servicii...?

eu am inteles asa:
pot fi urmatoarele cazuri:

1. conventii civile cf. art. 52 impozit 10% si dif o plateste benficiarul anul urmator
2. conventii civile cf. art. 78 impozit 16% cu exprimarea distincta in contract

eu am scris in contract

Citeaza

II. Obiectul contractului civil
- activitatea/lucrarea care urmeaza sa fie prestata .......………………………………………………………………………….........
- remuneratia bruta stabilita pentru prestatie .................. lei
- impozitul aferent este in procent de………………. %
- data efectuarii platii/remuneratiei ...............................



ce ziceti de contributia la sanatate? daca prestatorul este deja asigurat, adica pe langa conventie are undeva contract de munca eu am inteles ca nu mai plateste

asta zice la ziar

Aceasta postare a fost editata de Felichir: 10 March 2007 - 07:09 PM




#10 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 10 March 2007 - 10:23 PM

Stie cineva care sunt activitatile la care se poate incheia conventii civile sau eventual care sunt activitatile pentru care nu se poate incheia conventie civila?
Cei de la ITM nu prea vor sa accepte legalitatea incheierii conventiei civile. (ei spun ca numai contractul de munca este legal )



#11 teozina

    Nou

  • Validating
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 March 2007 - 09:34 PM

As avea si eu o rugaminte; unde pot gasii un model de conventie civila conform cod civil?
la conventiile civile se plateste impozit pe venit 10 sau 16 %?
pe linga impozit se mai retine ceva? :pullhair:

multumesc anticipat



#12 bia s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 March 2007 - 06:31 PM

modelul este introdus prin Ordinul ministrului muncii si protectiei sociale nr. 747 /1999 pt aprobarea Normelor privind incasarea, evidenta si modul de utilizare a sumelor provenite din comisionul incasat potivit art. 12 in Legea 130/1999.



#13 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 March 2007 - 11:09 AM

da-mi o adresa de mail si-ti trimit eu.
in mod normal se plateste 10% si dif de impozit se va regla la anul din declararea veniturilor, dar cele mai multe firme care fac conventii civile, agreaza sa plateasca direct 16%, ca sa nu mai dea omul dif de bani la anul, ca tot pe acolo e...
si se mai plateste sanatatea 6.5% si 6%. atat.



#14 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 March 2007 - 11:25 AM

Vezi postareaandreea, la Mar 16 2007, 11:09 AM, a spus:

in mod normal se plateste 10% si dif de impozit se va regla la anul din declararea veniturilor, dar cele mai multe firme care fac conventii civile, agreaza sa plateasca direct 16%, ca sa nu mai dea omul dif de bani la anul, ca tot pe acolo e...
si se mai plateste sanatatea 6.5% si 6%. atat.
ART. 78
Definirea veniturilor din alte surse
(1) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri
e) venituri primite de persoanele fizice din activităţi desfăşurate pe baza contractelor/convenţiilor civile, încheiate potrivit Codului civil, altele decât cele care sunt impozitate conform cap. 2 şi conform opţiunii exercitate de către contribuabil. Opţiunea de impunere a venitului brut se exercită în scris, în momentul încheierii fiecărei/fiecărui convenţii/contract civil şi este aplicabilă veniturilor realizate ca urmare a activităţii desfăşurate pe baza acestei/acestui convenţii/contract.
ART. 79
Calculul impozitului şi termenul de plată
(1) Impozitul pe venit se calculează prin reţinere la sursă la momentul plăţii veniturilor de către plătitorii de venituri, prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului brut.
(2) Impozitul calculat şi reţinut reprezintă impozit final.
(3) Impozitul astfel reţinut se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reţinut.

ceea ce spui tu, ca se obisnuieste sa se retina 10% ca si normalitate, se refera STRICT la venituri din activitati independente si anume:
ART. 52
Reţinerea la sursă a impozitului reprezentând plăţi anticipate pentru unele venituri din activităţi independente
(1) Plătitorii următoarelor venituri au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira impozit prin reţinere la sursă, reprezentând plăţi anticipate, din veniturile plătite:
d) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil, altele decât cele menţionate la art. 78 alin. (1) lit. e);
(2) Impozitul ce trebuie reţinut se stabileşte după cum urmează:
a) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. a) - e), aplicând o cotă de impunere de 10% la venitul brut;
ART. 53
Plăţi anticipate ale impozitului pe veniturile din activităţi independente
Un contribuabil care desfăşoară o activitate independentă are obligaţia să efectueze plăţi anticipate în contul impozitului anual datorat la bugetul de stat, potrivit art. 82, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 52, pentru care plata anticipată se efectuează prin reţinere la sursă.

deci, nu confuza articolele; in rest e ok cu sanatatea


Aceasta postare a fost editata de robertantal: 16 March 2007 - 11:29 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#15 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 March 2007 - 01:34 PM

n-are rost sa ne certam si nu stau sa retin nspe mii de articole din legea de kkt pe care tb sa o aplic....dar la conventii civile sunt OBLIGATA de LEGE sa aplic un impozit de 10%, numai ca intotdeauna am retinut 16% si virat 16%, indiferent de angajatorul la care am fost. orice jurist iti poate spune asta.



#16 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 March 2007 - 02:05 PM

Vezi postareaandreea, la Mar 16 2007, 01:34 PM, a spus:

n-are rost sa ne certam si nu stau sa retin nspe mii de articole din legea de kkt pe care tb sa o aplic....dar la conventii civile sunt OBLIGATA de LEGE sa aplic un impozit de 10%, numai ca intotdeauna am retinut 16% si virat 16%, indiferent de angajatorul la care am fost. orice jurist iti poate spune asta.
cine se cearta cu tine andreea? nu suntem intr-un talk-show :pullhair: televizat. sunetm pe un forum unde fiecare isi spune parerea incercand in acest fel sa impartaseasca din experienta s-a profesionala. personal nu pledez, si o spun deschis aici, pentru o atitudine de genul "cineva mi-a spus si iti spun si eu tie" sau "am auzit eu cum se face, asa ca fa bine si aplica si tu" sau "orice jurist iti poate spune asta" in situatia in care tu nu poti cunoaste toti juristii, si exemplele pot continua.
cat despre ceea ce am postat mai devreme, vezi bine ca am argumentat in urma unei documentari (cat despre cod fiscal, iti spun ca nu trebuie sa fi jurist ca sa-i dai interpretare).
Aici se obisnuieste (cel putin eu asta fac) sa se raspunda argumentat, iar cine nu o face este rugat sa o faca. Spre binele tuturor. Alte pareri?
O zi buna in continuare, tuturor!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#17 aniska

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 March 2007 - 01:36 PM

ART. 78
Definirea veniturilor din alte surse
(1) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri
e) venituri primite de persoanele fizice din activităţi desfăşurate pe baza contractelor/convenţiilor civile, încheiate potrivit Codului civil, altele decât cele care sunt impozitate conform cap. 2 şi conform opţiunii exercitate de către contribuabil. Opţiunea de impunere a venitului brut se exercită în scris, în momentul încheierii fiecărei/fiecărui convenţii/contract civil şi este aplicabilă veniturilor realizate ca urmare a activităţii desfăşurate pe baza acestei/acestui convenţii/contract.
ART. 79
Calculul impozitului şi termenul de plată
(1) Impozitul pe venit se calculează prin reţinere la sursă la momentul plăţii veniturilor de către plătitorii de venituri, prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului brut.
(2) Impozitul calculat şi reţinut reprezintă impozit final.
(3) Impozitul astfel reţinut se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reţinut.

ceea ce spui tu, ca se obisnuieste sa se retina 10% ca si normalitate, se refera STRICT la venituri din activitati independente si anume:
ART. 52
Reţinerea la sursă a impozitului reprezentând plăţi anticipate pentru unele venituri din activităţi independente
(1) Plătitorii următoarelor venituri au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira impozit prin reţinere la sursă, reprezentând plăţi anticipate, din veniturile plătite:
d) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil, altele decât cele menţionate la art. 78 alin. (1) lit. e);
(2) Impozitul ce trebuie reţinut se stabileşte după cum urmează:
a) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. a) - e), aplicând o cotă de impunere de 10% la venitul brut;
ART. 53
Plăţi anticipate ale impozitului pe veniturile din activităţi independente
Un contribuabil care desfăşoară o activitate independentă are obligaţia să efectueze plăţi anticipate în contul impozitului anual datorat la bugetul de stat, potrivit art. 82, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 52, pentru care plata anticipată se efectuează prin reţinere la sursă.

deci, nu confuza articolele; in rest e ok cu sanatatea





#18 florin.crisan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 April 2007 - 02:07 PM

Andreea imi trimiti si mie te rog frumos modelul de stat de plata pt conventii civile, pe adresa de mail florin.crisan@pcnet.ro sau flo_crisan@yahoo.com.
Multumesc mult



#19 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2007 - 04:09 PM

Vezi postareaaniska, la Mar 26 2007, 11:36 AM, a spus:

ART. 78
Definirea veniturilor din alte surse...

deci, nu confuza articolele; in rest e ok cu sanatatea

Am inceput sa vaz dublu :pullhair: (cred ca notele explicative sunt de vina :pullhair: ). Sau e un plagiat la robertantal din eroare de gresala...
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#20 gvisan29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2007 - 12:38 PM

As putea fi de acord cu voi (folosesc pluralul ca vad ca a preluat - in intregime! - si altcineva aceasta argumentatie) daca veti putea sa ma lamuriti ce fel de contracte/conventii civile intra in discutie la art. 78 alin. (1) lit. e) - si ce fel de contracte/conventii civile sunt cele de la art. 52 ... Care sunt diferentele dintre aceste contracte/conventii civile si cum de stim noi sa le incadram ca sa retinem la sursa impozitul datorat????

In privinta sanatatii - extrase din OUG 150/2002 privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari de sanatate (daca nu mai este de actualitate ... ma iertati ... dar corectati-ne si indrumati-ne si pe noi , cei nestiutori ...)
"Art. 51. - (1) Persoana asigurată are obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1).
(2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor din activităţi desfăşurate de persoane care exercită profesii liberale sau autorizate potrivit legii să desfăşoare activităţi independente;
c) veniturilor din agricultură şi silvicultură, stabilite potrivit normelor de venit pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator şi nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizaţiilor de şomaj şi alocaţiilor de sprijin;
e) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a)-d).

.. de aici eu as deduce ca persoana care realizeaza venituri pe baza unui contract/conventie civila NU DATOREAZA cota de 6,5% din acest venit DACA realizeaza venituri din categoria lit. a) - d)...
..............
"Art. 52. - (1) Persoanele juridice sau fizice la care îşi desfăşoară activitatea asiguraţii au obligaţia să calculeze şi să vireze casei de asigurări o contribuţie de 6% datorată pentru asigurarea sănătăţii personalului din unitatea respectivă; acestea au obligaţia să anunţe casei de asigurări orice schimbare care are loc în nivelul veniturilor;
(2) Persoanele juridice sau fizice prevăzute la alin. (1) au obligaţia plăţii contribuţiei de 6% raportat la fondul de salarii realizat."
.... nu-mi face referire la sume platite in baza contractelor/conventiilor civiel ... ci strict la fondul de salarii ...????

Unde gresesc? :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 05 April 2007 - 08:32 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL