Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul salarii 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


calcul salarii 2007


42 replies to this topic

#21 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 April 2007 - 09:15 AM

Contributia de concedii si indemnizatii se declara la rd. 58. Nu prea este corect spus FNUASS deoarece acest fond se constituie si din alte contributii.
iuliana



#22 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 26 April 2007 - 09:58 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 26 2007, 10:15 AM, a spus:

Contributia de concedii si indemnizatii se declara la rd. 58. Nu prea este corect spus FNUASS deoarece acest fond se constituie si din alte contributii.
Multumesc.




#23 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 16 May 2007 - 08:14 AM

Ce parere aveti despre acest srticol?
http://contabilitate.ablog.ro/2007-02-27/r...pe-unitate.html



#24 gol123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 June 2007 - 10:41 AM

buna,
ma puteti ajuta va rog cu niste raspunsurisi anume:

la baza de calcul pentru CAS angajator se tine seama si de concediile medicale suportate de unitate?
Adica daca am un fond de salarii de 10000 ron si CM unitate 1000 se caculeaza 19.5% la 10000+1000?
Eu stiam ca nu si ca se tine cont de CM doar la calculul 6% sanatate angajaotr.
De asemenea pentru toate celelate contributii se tine seama de CM sau nu?

Multumesc



#25 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 17 August 2007 - 08:49 AM

Am si eu o intrebare : am un angajat caruia as vrea sa-i suspend contractul de munca, deoarece vrea sa dea la politie si daca nu ia se intoarce la munca; ce ar trebui sa fac? Seful nu vrea sa-i inchida acum contractul de munca si m-am gandit ca o suspendare ar fii solutia. DAca ma puteti ajuta, ce ar trebui sa fac in cazul unei suspendari?



#26 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 17 August 2007 - 09:57 AM

Vezi postareaade21, la Aug 17 2007, 09:49 AM, a spus:

Am si eu o intrebare : am un angajat caruia as vrea sa-i suspend contractul de munca, deoarece vrea sa dea la politie si daca nu ia se intoarce la munca; ce ar trebui sa fac? Seful nu vrea sa-i inchida acum contractul de munca si m-am gandit ca o suspendare ar fii solutia. DAca ma puteti ajuta, ce ar trebui sa fac in cazul unei suspendari?

Daca perioada nu depaseste o luna, poti sa-i dai concediu fara plata (CFS).



#27 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 17 August 2007 - 09:57 AM

Sa faca angajatul o cerere de concediu neplatit pe perioada care nu va fi la munca(30 zile sau cat credeti) , in baza acesteia se suspenda contractul. Daca revine se reia acivitatea daca nu mai vine se inceteaza contracul in baza unei alte cereri de incetare.
iuliana



#28 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 17 August 2007 - 10:15 AM

Va multumesc pentru raspunsuri



#29 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 01 September 2007 - 05:32 PM

Am si eu niste intrebari :1) Tichetele de masa intra in salariul brut?
2) Daca avem un cadou pentru salariata de 2 500 000 includem in brut toata suma sau numia 1 000 000?
3) CAS si CASS se aseaza la Salariu baza + Spor vechime(in exemplul meu)sau adaugam ssi cadoul neimpozabil adica 1000 000 ?multumesc?



#30 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2007 - 03:02 PM

Buna ziua tuturor,
Va rog sa-mi spuneti si mie daca pentru copilul aflat in intretinere mai aplic deducerea suplimentara in cazul in care acesta a implinit 18 ani si a fost admis la facultate privata,la zi.



#31 e-salarizare.com

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 September 2007 - 10:31 PM

Vezi postareacetinaturism, la Sep 10 2007, 04:02 PM, a spus:

Buna ziua tuturor,
Va rog sa-mi spuneti si mie daca pentru copilul aflat in intretinere mai aplic deducerea suplimentara in cazul in care acesta a implinit 18 ani si a fost admis la facultate privata,la zi.

DA. Un angajat beneficiaza de deducere suplimentara pentru un copil ce a implinit 18 ani si este student (nu are a face ca este la particular/stat sau zi/fara frecventa) atata timp cat copilul major da o declaratie pe proprie raspundere ca nu realizeaza venituri (sau veniturile sale se incadreaza in limita maxima stabilita de codul fiscal); angajatul va aduce si o adeverinta eliberata de facultate care sa ateste ca este student copilul respectiv. asa cum probabil stii este necesara si o adeverinta de la locul de munca al sotului/sotiei care sa precizeze ca nu beneficiaza de deducere pentru respectivul copil. mai multe detalii poti gasi aici



#32 Crystynika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 September 2007 - 03:07 PM

Nu sunt contabil, dar am nevoie sa imi explice si mie cineva in mare chestiile astea. So, pls help :notworthy: :
Fond salarii = ore lucrate+CO+CM unitate sau total brut ? CM buget
Ce inseamna CM unitate sau total brut si CM buget? Asa pe intelesul oamenilor de rand :D
Cias = sal. Minim*9,5%/nr.zile lucratoare*nr zile CM Asta ce e? In rest am inteles cat de cat cum sta treaba, dar la astea m-am blocat.
Si nici inregistrarile nu prea stiu ce sunt si la ce folosesc, ar fi de mare ajutor daca mi-ar explica cineva. Macar sa-mi dau seama daca am sau nu nevoie de ele pentru ce vreau sa fac. Astept raspuns. Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 10:30 AM




#33 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 26 September 2007 - 03:39 PM

Stie cineva: pentru cenzori se opreste fond de garantare a salariilor si se mai opreste si fd accidente? itm stiu ca nu. 19.5 % da, 2% somaj (pentru pensionari) nu si 6% da
cam atat
multumesc pentru ajutor, anticipat



#34 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 12 October 2007 - 02:15 PM

am si eu o nelamurire....
sporurile permanente fac parte din baza de calcul pentru concediile medicale?
adica se face suma pentru veniturile realizate in ultimele 6 luni cu tot cu aceste sporuri...sau ele se scad? ma refer la spor de confidentialitate, de cond grele, de vechime....
dar primele?


va multumesc
soarta nu-i ajuta pe cei lipsiti de curaj



#35 mariai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 10 December 2007 - 09:51 AM

Am si eu o intrebare ,am un angajat nou venit la mijlocul luni,el nu a lucrat in luna respectiva in alta parte, la calcul imp tin cont de deducerea personala de baza proportional cu zilele lucrate sau integral?



#36 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 06:11 PM

Vezi postareamariai, la Dec 10 2007, 09:51 AM, a spus:

Am si eu o intrebare ,am un angajat nou venit la mijlocul luni,el nu a lucrat in luna respectiva in alta parte, la calcul imp tin cont de deducerea personala de baza proportional cu zilele lucrate sau integral?
Se acorda intreaga indiferent de nr. de zile prestat.



#37 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 December 2007 - 12:34 AM

Nu ai dreptate.
Se acorda deducere integrala de catre angajatorul de la care pleaca un salariat.
Angajatorul unde se angajeaza omul dupa aceea,nu-i mai acorda in prima luna deducere,decat daca aduce adeverinta de la fostul loc de munca,in care se mentioneaza ca nu a beneficiat de deducere pentru luna respectiva.
Desigur,beneficiaza de deducere integrala de la noul angajator numai in conditiile in care se angajeaza la inceput de luna



#38 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2007 - 09:58 PM

Vezi postareaGAMA, la Dec 12 2007, 12:34 AM, a spus:

Nu ai dreptate.
Se acorda deducere integrala de catre angajatorul de la care pleaca un salariat.
Angajatorul unde se angajeaza omul dupa aceea,nu-i mai acorda in prima luna deducere,decat daca aduce adeverinta de la fostul loc de munca,in care se mentioneaza ca nu a beneficiat de deducere pentru luna respectiva.
Desigur,beneficiaza de deducere integrala de la noul angajator numai in conditiile in care se angajeaza la inceput de luna
La speta de mai sus s-a specificat ca nu a lucrat in luna respectiva nicaieri! Deci, primeste deducerea!

Aceasta postare a fost editata de Florian2005: 26 December 2007 - 09:59 PM




#39 Meliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2008 - 03:24 PM

Buna ziua la toti cei de aici
Eu sunt noua inregistrata dar am intrat de mai multe ori si am citit ce ati scris si chiar mi-ati fost de mare folos.Acum am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.In primul rand vreau sa va spun ca nu ma descurc bine -deocamdata- cu manevrarea acestui site si de aceea va voi da si adresa mea de mail.
Tin contabilitatea la ONG, o asociatie de pregatire profesionala, am angajat profesori care preda cursuri la aceasta asociatie, am contract de munca cu ei pe un nr.fix de ore inregistrat la ITM, dar ei mai sunt angajati la facultate.Va rog sa imi spuneti ce sunt obligata sa ii retin pe statul de plata si ce trebuie sa ii platesc prin op la stat.
Va multumesc
maria_novac@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 10:30 AM




#40 ilona-lavinia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 February 2008 - 01:42 PM

Se poate sa dati si salarizarea pe 2008? Stiu ca cer prea mult. multumenc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 10:30 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL