Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


protocol

7 replies to this topic

#1 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 March 2007 - 01:24 PM

Am un bon fiscal in valoare de 99 lei reprezentand bauturi alcoolice. Ce inregistrari contabile fac?



#2 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 13 March 2007 - 02:11 PM

658.8 (amenzi, penalitati) = 401 cu toata valoarea sau creezi un analitic la 623 pentru protocol nedeductibil.




#3 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 15 March 2007 - 01:56 AM

6588 - reprezinta alte cheltuieli de exploatare
6581 - reprezinta amenzi si penalitati
Daca ai bon fiscal, fara a fi insotit de factura, atunci inregistrezi : 6588 = 401
Daca insa ai si factura: 623, 4426 = 401 :pullhair:
Pentru bonurile de pana in 100 lei, nu este nevoie de factura, pentru a fi inregistrate in contabilitate. TVA de pe aceste bonuri nu poate fi recuparat, adik nu ai TVA deductibil ( 4426), ci inregistrezi intreaga suma pe contul de cheltuieli.
Cheltuielile de protocol sunt deductibile in limita de 2% din profit, cf. Cod Fiscal 2007, sectiunea impozitul pe profit.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 15 March 2007 - 02:02 AM




#4 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 15 March 2007 - 02:03 AM

Vezi postareamariana_flo, la Mar 13 2007, 02:11 PM, a spus:

658.8 (amenzi, penalitati) = 401 cu toata valoarea sau creezi un analitic la 623 pentru protocol nedeductibil.
te rog frumos nu mai induce lumea in erore, contul 6588 reprezinta alte cheltuieli de exploatare, si nicidecum penalitati si amenzi. Ct. 6581 reprezinta amenzi si penalitati.



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 15 March 2007 - 02:06 AM

desi e foarte tarziu, tre' sa mentionez ca bauturile alcoolice si tutunul nu sunt nici macar chelt nedeductibile pe firma; asadar nu se baga in conta (vezi cod fiscal)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 15 March 2007 - 08:09 AM

Corect. 658.8 reprezinta cheltuieli de exploatare, iar 658.1 amenzi si penalitati. Dar de la o greseala de editare pana la a "induce lumea in eroare" e cale lunga. Oricum, pentru a nu o/il mai deranja pe Iaro, am sa ma limitez doar la a citi mesaje. Macar pentru o perioada.

Si ca sa revin la topic, intreb: alcoolul este sau nu deductibil?

Dupa stiinta mea, (REPET: emit acum o parere, fara a avea pretentia ca sunt atot cunoscatoare) alcoolul si tutunul NU sunt cheltuieli deductibile pe firma. Insa daca ai document ca s-a achizitionat asa ceva, ce faci? Mie mi se pare normal sa inregistrz pe cheltuieli nedeductibile.



#7 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 15 March 2007 - 09:57 AM

Unde scrie ca nu pot fi cheltuieli nedeductibile?
Si daca cumpar de sarbatori bautura pentru partenerii de afaceri trebuie sa platesc din buzunar?



#8 dicos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 March 2007 - 04:22 PM

Bauturile alcoolice pentru actiuni de protocol se inregistreaza in contul 623, fara a se deduce TVA, iar deductibilitatea acestor cheltuieli este in limita a 2 % din profit (profit am spus doar generic, pentru ca in realitate este rezultatul dintre Venituri - Cheltuieli + Cheltuieli cu impozitul pe profit + Cheltuieli de protocol).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL