Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
receptie mijloc fix pe bucati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


receptie mijloc fix pe bucati

8 replies to this topic

#1 dsc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 March 2007 - 03:12 PM

o firma de specialitate mi-a facut un sistem de supraveghere format dintr-un callculator, camere video 8 buc, monitor, etc pe care mi le-a facturat separat.As putea sa pun toate facturile in 231 si apoi sa-l trec in 214? sau sa le inregistrez separat la obiecte de inventar?



#2 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 13 March 2007 - 04:06 PM

Ai contract cu firma respectiva in care e specificat din ce e format sistemul de supraveghere?




#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 March 2007 - 04:43 PM

Eu cred ca ai putea sa inregistrezi intrarile pe 3024, si apoi printr-un proces-verbal de ansamblare sa rezulte sistemul de supraveghere. Ma gandesc la 3024 pentru ca daca le-ai inregistra in 303 ar trebui ca ele sa poata functiona si separat, adica...nu pot niste cabluri sa functioneze separat....si la fel camerele daca nu sunt conectate la ceva....eu le vad ca pe niste componente...parerea mea...

...iar, de regula, in 231 inregistrez valori mai mari...gen: constructii in curs....eu asa as face..poate are altcineva si alta parere...



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 March 2007 - 05:52 PM

Vezi postareamirela 0702, la Mar 13 2007, 04:43 PM, a spus:

Eu cred ca ai putea sa inregistrezi intrarile pe 3024, si apoi printr-un proces-verbal de ansamblare sa rezulte sistemul de supraveghere. Ma gandesc la 3024 pentru ca daca le-ai inregistra in 303 ar trebui ca ele sa poata functiona si separat, adica...nu pot niste cabluri sa functioneze separat....si la fel camerele daca nu sunt conectate la ceva....eu le vad ca pe niste componente...parerea mea...

...iar, de regula, in 231 inregistrez valori mai mari...gen: constructii in curs....eu asa as face..poate are altcineva si alta parere...
e un punct de vedere si e ok. dar ce te faci daca puse cap la cap fac vreo ....5000 eur? unde le-ai inregistra in final?. din 3024 le duci in 214? asadar, finalizeaza-ti pct de vedere, te rog. cu multumiri.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 carmik

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 13 March 2007 - 07:58 PM

in alta ordine de idei sistemele de alarmare si de semanalizare la incendiu fac parte din grupa 453 si se factureaza cu taxare inversa
sistemele de supraveghere video nu se factureaza la fel?
de ce le factureaza separat? ele fac parte dintr-un sistem complex pe care ar trebui sa ai un deviz care sa includa componentele si manopera



#6 dsc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 March 2007 - 08:08 PM

pot sa inregistrez un calculator, camerele la piese de schimb?



#7 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 March 2007 - 09:52 PM

Vezi postareadsc, la Mar 13 2007, 08:08 PM, a spus:

pot sa inregistrez un calculator, camerele la piese de schimb?
:biggrin:
pai chiar tu ai scris la inceput....sistem de supraveghere....deci e un tot unitar. ce treaba au piesele de schimb? cel mult poti inregistra pe piese de schimb: condensatorii, diodele, tubul monitorului, si alte piese componente (evident atunci cand se strica si le schimbi, sau modernizare daca vii cu noutati). Think!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 13 March 2007 - 09:55 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#8 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 14 March 2007 - 08:06 AM

eu as inregistra pe 231"imobilizari corporale in curs" piesele si cand e gata sistemul l-as inregistra in baza procesului verbal de punere in folosinta.



#9 carmik

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 14 March 2007 - 09:16 PM

Vezi postareamariana_flo, la Mar 14 2007, 10:06 AM, a spus:

eu as inregistra pe 231"imobilizari corporale in curs" piesele si cand e gata sistemul l-as inregistra in baza procesului verbal de punere in folosinta.

ma intreb de ce a facturat pe componente, este o lucrare si cred ca trebuia facturata cu taxare inversa






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL