Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acte PFA! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Acte PFA!

3 replies to this topic

#1 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 13 March 2007 - 03:25 PM

salut all. dupa ce am activat ca si pfa timp de 9 luni fara sa fac un act (adik absolut nik) am avut subit un atac de ceva si m-am hotarat sa le aduc la zii. zis si facut am rezolvat registru incasari, inventar (nu am avut nik pe inventar) cheltuieli, ordine deplasare absolut tot. acum intrebarea este dupa aceste lucruri ce mai trebe sa mai fac? ce daclaratii, ce autorizatii, ce schimbari, ce modificari? mentionez ca nu am facut nik timp de 9 luni decat treaba ca si pfa :pullhair: , a si am platit impozitul la profitul pe care am declarat ca o sa-l fac. deci plz help?



#2 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 15 March 2007 - 11:24 AM

hey chiar nimeni nu stie ce trebuie sa fac?




#3 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 10 April 2007 - 06:40 PM

Vezi postareasintax, la Mar 15 2007, 12:24 PM, a spus:

hey chiar nimeni nu stie ce trebuie sa fac?

Explica mai clar ce inseamna "am activat ca pfa dar n-am facut nici un act'. Ai doar autoriyatie?
Ai cod fiscal?
Ai facturier si chitantier? Ai taiat facturi, chitante?
Ai facut contract de comodat intre tine si pfa pentru bunurile folosite in comun?
Ai registru de incasari+plati, reg.inventar, registru unic de control, fise de magazie pt. formulare cu regim special?
Ai Normele metodologice din 8 iulie 2004 privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla?
Ti-ai facut contract cu casa de sanatate? (obligatoriu de anul asta, chiar daca mai ai si alte venituri din care ti se opreste contributia)? Ai si alte venituri? Ca in functie de asta iti spun cum iti vor calcula. Ai platit fondul de sanatate in ultimii 5 ani?
:pullhair: Si multe altele...
Dar zi-mi intai cum stai exact.



#4 athea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 May 2007 - 11:04 AM

Explic eu, explic eu, rdpfa! Si sper sa ma si lamuresti
Am autorizatia de functionare, mi-am scos si autorizatie de vanzare in targul duminical din orasul meu, dar n-am codul fiscal, deci n-am stampila, facturier, chitantier, n-am nici un registru, nimic. Practic n-am functionat ,,pe hartie'' nici o zi. Autorizatia e de anul trecut - august 2006. Trebuia sa-mi ridic codul fiscal din orasul resedinta de judet, n-am facut-o, nu zic ca nu m-am folosit de autorizatie :wink: dar oficial n-am avut activitate. Am declarat la venitul estimat suma de 500 RON. Am inteles ca pana in 15 martie trebuie depuse declaratiile de venit pt. a doua activitate - eu lucrez la o firma de stat. Vorba celui care a deschis topicul, cum fac ca sa intru in legalitate? Sper sa-mi raspunzi repede, cred ca sunt in criza de timp. Multumesc muuuult.
Daca vrei sa ma certi, nu ma supar :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL