Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie Service Auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Monografie Service Auto

16 replies to this topic

#1 Gaby0577

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 February 2005 - 10:44 PM

As dori sa intreb cum se evidentiaza in contabilitate piesele noi folosite pentru reparatii, si facturatea lor catre client.



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2005 - 06:54 PM

de obicei pe facturi se evidentiaza separat piesele noi folosite in reparatie si manopera aferenta montarii lor.e obligatoriu sa ai si un deviz la factura respectiva.




#3 Gaby0577

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 February 2005 - 09:22 PM

Multumesc, dar vroiam sa stiu daca pisele folosite pentru reparatii sunt considerate marfuri.



#4 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 15 February 2005 - 11:09 PM

da,sunt considerate marfuri la care poti sa pui si adaos si se trec pe devizul in baza caruia se face factura.Pe factura vor aparea 2 pozitii distincte;
1.piese auto conform deviz
2.manopera



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2005 - 10:16 AM

gaby0577 daca vrei iti trimit scanat o factura de genul asta..



#6 Gaby0577

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 February 2005 - 06:56 PM

Da, multumesc mult, ar fi grozav daca ai putea sa imi trimiti o factura gabi.apd@go.ro



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2005 - 11:05 AM

buna
parerea mea este ca nu tb sa piesele de schimb nu sunt marfuri neaparat tu de fapt facturezi prestarea de serviciu se service si nu te ocupi cu vanzarea pieselor de schimb deci piesele de schimb pt tine pot fi considerate niste materiale auxiliare



#8 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 March 2005 - 03:33 PM

Daca mai adaugi si tu la pise de skimb atunci le transformi in marfa daca nu,doar pise de skimb si le scoti pe keltuieli



#9 mihaela seghedin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:iasi

Postat 15 March 2005 - 03:17 PM

In cazul in care exista o firma care are magazin en-detail de piese auto si are si un service si se lucreaza cu asigurarile, conform carui act incasezi bani de la asigurari. Garda financiara recomanda bonurile fiscale, iar asigurarile cer chitante. Care ar fi totusi solutia care sa rezolve ambele probleme?
mihaela



#10 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 March 2005 - 06:42 PM

Ref.la subiectul postat de gaby0577:

1. Daca pe factura si/sau pe deviz se indica piesele de schimb utilizate la reparatie la un pret diferit decat cel de achizitie, inseamna ca este adaos in pretul de vanzare, drept urmare se contabilizeaza ca la comert (4111 - 707 si 607 = 371) pt.piese, iar pt.manopera: 4111 = 704
2. Daca pe factura si/sau pe deviz se indica piesele de schimb utilizate la reparatie la pretul de achizitie, atunci ele reprezinta materiale consumate pt.prest.serv. si inreg.este 4111 = 704 (val.piese+manop) si 6024 = 3024 (val.piese)

In cazul 1 piesele de schimb sunt detinute intr-o magazie de marfuri la pret cu ridicata, iar in cazul 2 sunt detinute intr-o magazie de materiale.



#11 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 March 2005 - 06:51 PM

Ref.la subiectul postat de mihaela seghedin:

Daca se intocmeste factura catre asigurator, atunci ambele documente de incasare (BF sau CH) sunt legale. Intocmirea facturii este deci solutia care rezolva ambele probleme.
Daca piesele sunt vandute din magazin, asiguratorului ar trebui sa-i fie de ajuns BF si factura (avand in vedere ca pe BF nu se poate indica de la cine s-a incasat, se intocmeste factura).
Daca piesele sunt vandute din alta gestiune, atunci se face factura si chitanta.
Nu mi se pare corect sa se elibereze asiguratorului numai BF.



#12 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 August 2005 - 01:06 AM

Ce documente folositi la service auto - lucreaza doar cu piesele clientului
Bon comanda -chianta, Factura+chitanta, Factura +Bon fiscal???



#13 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 12 August 2005 - 05:10 PM

NEGRUT ANCA a spus:

Ce documente folositi la service auto - lucreaza doar cu piesele clientului
Bon comanda -chianta, Factura+chitanta, Factura +Bon fiscal???


Eu folosesc Bon-comanda, deviz de lucrare , factura si chitanta.
marighe



#14 auranec

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:GALATI

Postat 31 August 2005 - 03:25 PM

am si eu o intrebare poate un pic stupida...la un service, se poate emite numai o chitanta fara factura daca clientul respectiv nu doreste factura? e vorba de un simplu schimb de ulei...:)



#15 Adina Bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 20 June 2006 - 04:04 PM

Am si eu o nelamurire referitor la service-ul auto...
Din cate stiu, orice prestare de serviciu catre populatie implica obligativitatea folosirii casei de marcat...deci si un service auto tb sa aiba casa de marcat...
In aceasta situatie ce se intampla ca facturile emise catre societatile de asigurari a caror contravaloare va fii incasata prin banca??????Vreau sa spun ca orice vanzare trebuie batuta pe casa de marcat!!!!!!....DAR...bonul fiscal inseamna plata cash....
Ce fac?????Emit factura fara sa bat pe casa de marcat????In situatia asta, raportul lunar al casei de marcat nu va fii egal cu total vanzare pt ca as mai avea si facturile care se incaseaza prin banca....
Sper sa ma poata ajuta cineva...
Multumesc
Adina



#16 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 23 June 2006 - 06:40 PM

Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un set de imprimate (documente primare) ce se emit in activitatea unui service? Eventual daca le are editate pe calculator ar fi ok. Multumesc anticipat.



#17 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 12:33 PM

Adina Bucur a spus:

Sper sa ma poata ajuta cineva...
"Vreau sa spun ca orice vanzare trebuie batuta pe casa de marcat!!!!!!....DAR...bonul fiscal inseamna plata cash...."
Orice vanzare cu plata cash catre pers.fizice.
"Ce fac?????Emit factura fara sa bat pe casa de marcat????"
La emiterea facturii daca plata se face ulterior nu se emite bon fiscal.
"In situatia asta, raportul lunar al casei de marcat nu va fii egal cu total vanzare pt ca as mai avea si facturile care se incaseaza prin banca...."
Exact. Mai mult facturile se inregistreaza in contul de clienti iar bonurile fiscale in contul de casa (cele care nu acopera o factura).
radu_o






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL