Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rezerve legale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Rezerve legale


51 replies to this topic

#1 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 19 March 2007 - 12:10 PM

Seful meu vrea sa nu repartizeze tot profitul in dividende. Vrea sa mai lase ceva in firma sub forma unor rezerve.
Daca las banii in 106, pot dupa aceea sa-i scot si sa-i folosesc la altceva?
Mi-e destul de neclar..banii apar in balanta in 106, dar la banca sunt in contul curent, si deci pot sa-i folosesc ca plata pt. price achizitie. Nu?..
Pentru suma care o bag in ct. de rezerve mai platesc impozit pe dividende?
oana_toma



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 01:24 PM

Rezervele legale se constituie din profit, trebuie sa fie in suma de 20% din valoarea capitalului social, sunt inregistrati in balanta, dar nu-i ai in banca pt.a face plati cu ei !!

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 19 March 2007 - 03:44 PM

OK,
dar care este totusi solutia ca sa las niste bani in firma, deci sa nu-i mai repartizez ca dividende, sa ramana in firma si sa-i pot folosi in orice moment la ceea ce ar fi nevoie?
oana_toma



#4 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 March 2007 - 03:50 PM

5% din profitul contabil pana ajungi la 20% din capitalul social varsat (art. 22 CF + norme).



#5 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 20 March 2007 - 01:04 AM

Vezi postareaOANA TOMA, la Mar 19 2007, 05:44 PM, a spus:

OK,
dar care este totusi solutia ca sa las niste bani in firma, deci sa nu-i mai repartizez ca dividende, sa ramana in firma si sa-i pot folosi in orice moment la ceea ce ar fi nevoie?
Simplu : constitui rezerva legala-care este obligatorie si neimpozabila,(129=1061)iar restul profitului net il lasi nerepartizat in 121,in ianuarie 2007 faci inregistrarea 121=1171 si ramane in 1171 pana administratorul firmei decide ce face cu acel profit. Nu trebuie neaparat sa-l repartizezi pe dividende,sau se poate repartiza periodic,prin hotarare AGA,pe ce destinatii se doreste. Si,normal,daca se doresc dividende se constituie si se achita impozitul aferent,in 25 luna urmatoare ridicarii sumelor,sau,daca nu se ridica,pana la 31 dec.anul repartizarii.



#6 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 20 March 2007 - 04:07 PM

Ceea ce vreau eu este sa pot sa las banii in firma mai mult de un an fara sa platesc impozitul pe dividende, si sa-i pot folosi in orice moment. Pot sa-i las in 117 mai mult de un an?
oana_toma



#7 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 21 March 2007 - 11:40 AM

Vezi postareaOANA TOMA, la Mar 20 2007, 04:07 PM, a spus:

Ceea ce vreau eu este sa pot sa las banii in firma mai mult de un an fara sa platesc impozitul pe dividende, si sa-i pot folosi in orice moment. Pot sa-i las in 117 mai mult de un an?
...pana la noi reglementari, termenul e nelimitat

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 21 March 2007 - 11:40 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#8 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 15 November 2007 - 04:00 PM

Vezi postareasdnr, la Mar 19 2007, 03:50 PM, a spus:

5% din profitul contabil pana ajungi la 20% din capitalul social varsat (art. 22 CF + norme).


5% din profitul contabil sau din cel fiscal? eu din art 22(1) a0 inteleg ca din cel fiscal.



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 10:00 PM

Art. 22. -
(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile și se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz, potrivit legilor de organizare și funcționare. În cazul în care aceasta este utilizată pentru acoperirea pierderilor sau este distribuită sub orice formă, reconstituirea ulterioară a rezervei nu mai este deductibilă la calculul profitului impozabil. Prin excepție, rezerva constituită de persoanele juridice care furnizează utilități societăților comerciale care se restructurează, se reorganizează sau se privatizează poate fi folosită pentru acoperirea pierderilor de valoare a pachetului de acțiuni obținut în urma procedurii de conversie a creanțelor, iar sumele destinate reconstituirii ulterioare a acesteia sunt deductibile la calculul profitului impozabil.


Rezerva legala se face 5 % din profitul contabil,dar pana la maxim 20% din capitalul social

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 15 November 2007 - 10:01 PM




#10 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 16 November 2007 - 11:09 AM

Art. 22. -
(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile și se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile

asta nu e profitul fiscal?

adica, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile aferente acestor venituri - din ce se scad? din profitul contabil?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 11:16 AM




#11 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 16 November 2007 - 12:23 PM

Din profitul brut, scazi rezervele legale, apoi inmultesti cu 16%.Acela este impozitul pe profit.La fiecare trimestru tii cont de acest calcul,pana la sfarsitul anului, cand intocmesti bilantul.



#12 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 19 November 2007 - 10:37 AM

nu inteleg explicatia



#13 nick

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2007 - 01:15 PM

Exemplu:

Profit brut 1000lei
rezerve legale 1000*5%=50lei ( rezervele legale nu vor depasi 20% din capitalul social)
Profit impozabil : 1000-50=950
Impozit profit: 950*16%=152lei
Inregistrari contabile
129=1061 50
691=4411 152lei
121= 691 152lei



#14 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 19 November 2007 - 02:59 PM

si daca in profitul brut sunt incluse cheltuieli nedeductibile si venituri neimpozabile?



#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2007 - 12:02 PM

Sper sa fie mai clar citind extrasul din norme:

Norme metodologice:
50. Cota de 5% reprezentând rezerva prevăzută la art. 22 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal se aplică asupra diferenței dintre totalul veniturilor, din care se scad veniturile neimpozabile și veniturile din impozitul pe profit amânat, și totalul cheltuielilor, din care se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent și amânat și cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, înregistrate în contabilitate. Rezerva se calculează cumulat de la începutul anului și este deductibilă la calculul profitului impozabil lunar sau trimestrial, după caz. În veniturile neimpozabile care se scad la determinarea bazei de calcul pentru rezervă sunt incluse veniturile prevăzute la art. 20 din Codul fiscal, cu excepția celor prevăzute la lit. d) din același articol. Rezervele astfel constituite se completează sau se diminuează în funcție de nivelul profitului contabil din perioada de calcul. De asemenea, majorarea sau diminuarea rezervelor astfel constituite se efectuează și în funcție de nivelul capitalului social subscris și vărsat sau al patrimoniului.

Madalina



#16 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 25 November 2007 - 09:43 PM

am citit textul din norme, am vrut o explicatie.



#17 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 28 March 2008 - 03:22 PM

Si eu am citit normele si vreau sa vad daca am inteles bine.
Venituri = 341590
Cheltuieli = 330150
Profit brut : 11440
Chelt neded inclusiv imp profit: 809
pierdere fiscala 2006: 1199
----------------------------------------
Profit fiscal: 11050
rez legala 11050x5%=552,5
Profit impozabil 10497,5
Impozit profit 10497,5x 16%=1679,6
Este corect sau nu trebuie scazuta pierderea.
Eu asa inteleg din lege ca rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit.



#18 corina.m.

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 03 April 2008 - 08:39 PM

Dar daca am rezerve neutilizate din anul precedent, care acopera 20% din capital, mai pot la sfarsitul lui 2007 sa constitui rezerva legala?



#19 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 16 April 2008 - 08:09 AM

Vezi postareacorina.m., la Apr 3 2008, 09:39 PM, a spus:

Dar daca am rezerve neutilizate din anul precedent, care acopera 20% din capital, mai pot la sfarsitul lui 2007 sa constitui rezerva legala?

Ce intelegi prin rezerve neutilizate? Sold in 1061 sau profit nerepartizat? Daca sumele aflate in soldul lui 1061 au ajuns la 20% din capitalul social, nu mai constitui rezerva legala. Iar daca nu au ajuns, constitui cf legii, 5% din profitul brut, dara pana la limita de 20% din cap. soc.

Am si eu intrebare. La calculul trimsetrial al impozitului pe profit tin cont de constituirea rezervei legale. In norme zice ca rezerva se calculeaza cumulat de la inceputul anului si este deductibila la calculul impozitului lunar sau trimestrial, dupa caz. Asta inseamna ca o si constitui trimestrial prin 129=1061 sau numai la sfarsit de an, cand pun toata suma ce rezulta pe anul in curs atunci cand intocmesc si depun 101?



#20 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 11:29 AM

Daca constitui rezerva legala trimestrial, consider ca trebuie sa faci si articolul contabil aferent.
De obicei, eu calculez abia la sfarsitul anului rezerva legala, daca este cazul.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 April 2008 - 11:29 AM

Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL