Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rezerve legale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Rezerve legale


51 replies to this topic

#21 Liana Nicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 May 2008 - 09:32 PM

Rezervele se constituie la sfarsit de an.

Rezervele legale se constituie in cota de 5% din profitul contabil, adica din profitul brut.
ex. venituri totale 10.000
cheltuieli totale 6.000
profit brut sau contabil=venituri totale-cheltuieli totale 4.000
rezerva legala 5%*4000=200 in limita de 20% din capitalul social 129=1061
cheltuieli nedeductibile 300
venituri neimpozabile 200 (rezerva legala+pierderi din anii precedenti+alte venituri neimpozabile daca este cazul)
Rezultatul impozabil=profit brut+chel. neded, -venituri neimpozabile
Rezultatul impozabil sau profitul impozabil=4.000+300-200=4.100
impozitul pe profit=4.100*16%=656 441=691
rezultatul net=prfoit brut-impozitul pe profit=4.000-656=3.344

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 11:17 AM




#22 Jade

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 January 2009 - 02:51 PM

Vezi postareaLiana Nicoleta, la May 15 2008, 09:32 PM, a spus:

.....venituri neimpozabile 200 (rezerva legala+pierderi din anii precedenti+alte venituri neimpozabile daca este cazul)
Cum vine asta?? Unde scrie ca Veniturile Impozabile luate in considerare la calcului profitului impozabil INCLUD REZERVA LEGALA si pierderi din anii precedenti????

ART 20 Cod Fiscal:

Venituri neimpozabile
Art. 20. - Următoarele venituri sunt neimpozabile la calculul profitului impozabil:
a) dividendele primite de la o persoană juridică română;
b) diferențele favorabile de valoare a titlurilor de participare, înregistrate ca urmare a încorporării rezervelor, beneficiilor sau primelor de emisiune la persoanele juridice la care se dețin titluri de participare, precum și diferențele de evaluare a investițiilor financiare pe termen lung,reprezentand actiuni detinute la societati afiliate, titluti de participare si investitii detinute ca imobilizari,inregistrate astfelpotrivit reglementarilor contabile. Acestea sunt impozabile la data transmiterii cu titlu gratuit, a cesionării, a retragerii,lichidarii investitiilor financiare, precum și la data retragerii capitalului social la persoana juridică la care se dețin titlurile de participare;
c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, precum și veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile;
d) veniturile impozabile,prevazute expres in acorduri si memorandumuri aprobate prin acte normative.


Eu nu mai pricep nimic!!
Va rog lamuriti-ma si pe mine in ce consta DEDUCTIBILITATEA REZERVEI LEGALE?? (am citit din cf+norme,dar tot nu inteleg):
- din Profitul impozabil (calculat V.totale - CH.totale + Ch.neded - V.neimp) se mai scade ulterior aceasta Rez.Legala (daca a fost nu e 20%CS) si apoi se aplica cota de impozitare de 16%?
sau
- rezerva e "deductibila " in sensul ca se calculeaza din Profitul contabil brut si nu din cel net??

Intreb pt ca pana acum nu am gasit niciunde o formula a Impozitului pe profit care sa sune asa:
= 16%(V.totale - CH.totale + Ch.neded - V.neimp - Rezerva Legala)

CF Art. 19. - (1) Profitul impozabil se calculează ca diferență între veniturile realizate din orice sursă și cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile și la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul și alte elemente similare veniturilor și cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.

HELP PLEASE!! :thumbup:




#23 melisch

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 January 2009 - 04:45 PM

Jade "- din Profitul impozabil (calculat V.totale - CH.totale + Ch.neded - V.neimp) se mai scade ulterior aceasta Rez.Legala (daca a fost nu e 20%CS) si apoi se aplica cota de impozitare de 16%?"

Eu zic ca da asa este corect pentru ca in Art 22. scrie: (1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile și se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz, potrivit legilor de organizare și funcționare. ..."

Norme metodologice pentru art .22 spune: "50. Cota de 5% reprezentând rezerva prevăzută la art. 22 alin.(1) lit. a) din Codul fiscal se aplică asupra diferenței dintre totalul veniturilor, din care se scad veniturile neimpozabile, și totalul cheltuielilor, din care se scad cheltuielile cu impozitul pe profit și cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, înregistrate în contabilitate. Rezerva se calculează cumulat de la începutul anului și este deductibilă la calculul profitului impozabil trimestrial sau anual, după caz. În veniturile neimpozabile care se scad la determinarea bazei de calcul pentru rezervă sunt incluse veniturile prevăzute la art. 20 din Codul fiscal, cu excepția celor prevăzute la lit. c). .... De asemenea, majorarea sau diminuarea rezervelor astfel constituite se efectuează și în funcție de nivelul capitalului social subscris și vărsat sau al patrimoniului. ..." (CF din 01.07.2008 + normele aferente).


Daca parcurgi si urmatoarele articole din CF ajungi la amortizarea fiscala, exact ca si la rezerve, acolo se revine la calculul lor si se explica cand sunt ele deductibile. Am avut control fiscal anul trecut inainde de depunerea bilantului si am avut pe firma o masina, care de fapt era folosit de o alta firma a patronului. Am avut contract comodat mi-a spus ca trebuie sa fie contract de inchiriere iar amortizarea este nedeductibila fiscal daca nu se factureaza catre firma cealalta macar valoarea amortizata ca si o chirie (chelt cu reparatii, asigurare, combustibil era direct pe firma utilizatoare a masinii). Inca nu am depus dec 101 si am spus ca aveam de gand sa-o trec ca si cheltuieli nedeductibile asa ca am scapat cu basma curata ca nu avea cum sa demonstreze contrariul. Masina a fost utilizat 2 luni din trimestrul 3 si mi-a recalculat impozitul pt trim III majorand cheltuielile nedeductibile cu valoarea a 2 luni de amortizari pt masina respectiva. De aici cred ca este corect sa scad rezerva legala cand calculez profitul impozabil si daca rezerva nu este inregistrat in contabilitate pe un cont de cheltuieli. Profitul contabil in majoritatea cazurilor difera foarte mult de profitul impozabil/fiscal.



#24 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 08 January 2009 - 08:24 PM

Pentru o microintreprindere, platotitor impozit pe venit trimestrial, rezerva de 5% se constituie din soldul ramas in contul 121? Trebuie constituit in decembrie?MS



#25 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 19 January 2009 - 08:42 PM

Am citit acest topic dar tot nu m-am lamurit! :frusty: Poate cineva sa ma ajute si sa-mi spuna cum sa procedez corect?
Venituri 10.000
Cheltuieli 8.000
Cheltuieli nedeductibile (6581= 200 , 691= 100 ) 300
Profit brut = 10.000 - 8.000 = 2.000

Rezerva legala = 2.000 * 5% = 100
(sau la acest 2.000 lei trebuie adunati si cei 100 lei (691)? si atunci rezerva legala va fi 2.100*5%= 105lei???)
Imp pr = 2.000-100 = 1.900 + 300 = 2.200 * 16%= 352
Va multumesc anticipat!



#26 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 19 January 2009 - 08:53 PM

Ai calculat bine din profitul contabil .



#27 Jade

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 January 2009 - 09:21 PM

Mersi pt raspuns Melish. Intre timp m-am mai documentat si am reusit sa ma lamuresc cum sta treaba. Ce simplu ar fi daca iubitii nostri conducatori ar face textul legilor mai explicit,nu? :frusty:



#28 erikaioana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 March 2009 - 02:28 PM

am si eu o situatie destul de aiurea si nu stiu cum ar trebui sa procedez . Am preluat o firma de la 1 noiembrie 2008 care are cap.social de 200 ron si ct. 121 are sold debitor iar soldul ct.1061 este creditor in suma de 17.763 lei . In acest caz asa cum s-a vb pana acum rezerva legala depaseste 20 % din cap social . cum procedez la calculul impozitului pe profit ?



#29 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 14 March 2009 - 09:59 PM

Si eu am avut aceeasi situatie, am creeat rezerva legala 40 si diferenta am inregistrat-o in alte rezerve.
Ar trebui si o Hotarare Aga sa te acoperi .



#30 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 15 March 2009 - 05:51 PM

Rezerva legala se calculeaza cumulat de la inceputul anului la fiecare data de calcul a impozituluipe profit si se inscrie in registrul fiscal la calculul impozitului pe profit, nu se inregistreaza in contabilitate decat la sfarsitul anului ca diferenta intre veniturile impozabile - cheltuieli impozabile, ( 10.000- 2.000+ 200+100)x 5% = 105, profit impozabil 2195x16%).
Microintreprinderile nu calculeaza rezerva legala trimestrial decat anual pentru ca nu este platitoare de impozit pe profit.
Rezerva legala nu se calculeaza cand entitatea realizeaza pierderi, iar daca rezerva legala "depaseste a cincea parte din capitalul social sau din patrimoniul social, dupa caz diminuarea rezervei legale la nivelul prevazut de lege nu este obligatorie."(norme cod fiscal pct.50), dar eu cred ca suma pe care o ai inregistrata in 1061 nu este in totalitate rezerva legala ci si alte rezerve, si ar trebui sa verifici daca este intradevar rezerva legala. Diferenta poti sa o folosesti sa acoperi pierderile dar, atentie ca atunci nu mai poti sa recuperezi pierderile fiscale si ..........



#31 garo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 April 2009 - 11:08 PM

Buna tuturor, va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: am preluat o soc. din noi.2008 (activitate zero), anul 2008 s-a incheiat pe pierdere (121 sold debitor)- in ianuarie am facut 1171=121, iar in trim I 2009 am profit.
Intrebarea mea este cum calculez impozitul pe profit la trim I 2009: constitui rezerva legala ( capital social 200 lei) si scad pierderea din 2008, ajungand astfel la profitul impozabil?
121=129 8500 (profit brut 2009)
129=1061 40
129=1171 1600 (pierdere 2008)

691=4411 1097 ((8500-40-1600)*16%)

si cu restul profitului net ... :sad:

Multumesc anticipat



#32 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 24 April 2009 - 02:18 PM

In contabilitate nu inregistrezi nimic la trim. I.
In registrul de evidenta fiscala treci total venituri trim .I din care scazi total cheltuieli trim.I si la rezultatul contabil aduni chelt. nedeductibile, scazi venituri neimpozabile. din rezultat scazi pierderea fiscala din 2008 (cea declarata in declaratia 101) - rezerva legala (5% din profitul impozabil brut dar nu mai mult de 20% din capitalul social) iar rezultatul daca mai ai il inmultesti cu 16%= impozitul pe profit (calculele care le-ai facut sunt bune daca ai pierdere fiscala)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 09:02 PM




#33 garo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 April 2009 - 07:14 PM

Multumesc pt ajutor.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 09:02 PM




#34 issis4ever

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 23 July 2009 - 10:53 AM

o societate a procedat la micsorarea capitalului social.rezervele legale trebuie aduse la limita celor 20% din noul capital social,deci se vor diminua.se va plati impozit pe profit pe aceasta diferenta?care sunt inregistrarile contabile per operatiune?(micsorare capital social+diminuare rezerve legale)?multumesc anticipat.



#35 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 23 July 2009 - 08:54 PM

Nu, rezervele legale nu sunt obligatoriu reduse. (norme cod fiscal pct. 50, referitor art. 22 (1) lit. a, CF) :lostit (13):



#36 geo2011

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2011 - 05:43 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 23 2009, 09:54 PM, a spus:

Nu, rezervele legale nu sunt obligatoriu reduse. (norme cod fiscal pct. 50, referitor art. 22 (1) lit. a, CF) :thumbup:
daca in decembrie 2010 am avut o majorare de capital social, pot sa constitui rezerve legale in limita a 5%din profitul brut chiar daca majorarea de capital a avut loc in luna decembrie?



#37 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 10:51 PM

da



#38 geo2011

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2011 - 02:02 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Feb 20 2011, 11:51 PM, a spus:

da
avand in vedere ca anul 2010 este tratat ca doua perioade fiscale diferite iar majorarea de capital a fost facuta in decembrie2010 ce profit iau in considerare pentru tot anul 2010 sau numai pentru trimestrul 4?



#39 Cuka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 February 2011 - 07:58 PM

Am si eu o problema:
Am capital social 200 lei iar, din greseala probabil, am constituit rezerva legala (dupa formula Profit x 5 % dar nu mai mult de 20 % din capitalul social) in doi ani, iar acuma am rezerva legala de 80 lei, pe cand 200 x 20 % = 40 lei. Deci e dubla valoarea rezervei legale. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa o reduc sau sa o las asa?



#40 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 February 2011 - 09:55 PM

poti:
-sa revii in baza aga (stornezi si repui)
-sa lasi 40 rezerva legala si 40 alte rezerve, refaci calculul si daca e cazul platesti impozit profit 40*16/100






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL