Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
O intrebare. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


O intrebare.

17 replies to this topic

#1 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 22 March 2007 - 08:10 PM

Am un contract de inchiriere a unui apartament, pe firma. Intretinerea si utilitatile sunt specificate in contract, spuneti-mi va rog frumos pe ce pot sa trec intretinerea?


Multumesc anticipat.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2007 - 09:52 AM

611" cheltuieli cu intretinerea si reparatiile "

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 March 2007 - 11:26 PM

Trebuie sa folosesti contul 612 " Cheltuieli cu redeventele,locatiile de gestiune si chiriile "



#4 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 March 2007 - 01:00 PM

Pentru chirie se foloseste contul 612 "Cheltuieli cu redeventele,locatiile de gestiune si chiriile" iar pentru utilitati eu folosesc 605 "Cheltuieli cu energia si apa"
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#5 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 25 March 2007 - 04:43 PM

612-chiria
611 - intretinerea
:pullhair:



#6 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 March 2007 - 05:14 PM

Eu folosesc contul 605 deoarece 611 "Cheltuieli cu intretinerea si reparatiile" ...... ma duce cu gandul la intretinerea si reparatiile utilajelor si echipamentelor ....... :pullhair:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#7 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 March 2007 - 07:32 PM

contul 611 " cheltuieli cuintretinerea si reparatiile- cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor cu intretinerea si reparatiile executate de terti

contul 605 " cheltuieli privind energia si apa" cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor privind consumurile de energie si apa.

Deci aceste doua conturi nu legatura cu chiriile.
Sper ca s-au lamurit toate dilemele.



#8 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 25 March 2007 - 07:49 PM

Considera ca atat 605 ,612 cat si 611 (daca este cazul) se folosesc.Daca in contract este stipulat ca acele cheltuieli sunt suportate de catre firma,facturile se vor inregistra in contablilitate,chiar daca acestea sunt pe numele persoanei fizice(avandu-se in vedere contractul).-iar in acest caz ,daca este vb. de factura privind energia electrica,sigur se foloseste 605.Chiria ,este venitul pe care il obtine proprietarul imobilului,pt.care plateste la stat un impozit.Deci,doar aceea suma stabilita si achitata pe baza unei dispozitii de plata se inregistreaza prin contul 612.



#9 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 March 2007 - 09:27 AM

Pentru Sarina
Daca ai citeai raspunsul meu, completarea ta nu-si mai avea restul este un fel de bla, bla, bla.



#10 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 27 March 2007 - 08:54 AM

Cat spirit de superioritate !!!!! Consider ca una e sa citezi explicatia conturilor,si alta e sa incerci sa ajuti prin exemplu practic .Bravo tie,Liliana ca le ai !



#11 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 03 April 2007 - 03:36 PM

Vezi postareaeu_2006, la Mar 22 2007, 09:10 PM, a spus:

Am un contract de inchiriere a unui apartament, pe firma. Intretinerea si utilitatile sunt specificate in contract, spuneti-mi va rog frumos pe ce pot sa trec intretinerea?


Multumesc anticipat.

Multumesc pt.raspunsurile date, dar din pacate tot nu am inteles pe ce cont pot sa trec intretinerea!!!


Multumesc anticipat.



#12 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 03 April 2007 - 04:55 PM

Trece chelt cu intretinerea pe 605. Nu va fi nici o problema. Ct 605 , chelt cu utilitati - intretinerea inseamna o suma de utilitati.
iuliana



#13 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 April 2007 - 10:09 PM

Vezi postareaSARINA, la Mar 27 2007, 09:54 AM, a spus:

Cat spirit de superioritate !!!!! Consider ca una e sa citezi explicatia conturilor,si alta e sa incerci sa ajuti prin exemplu practic .Bravo tie,Liliana ca le ai !
Sarina,
Consider ca exprimarea ta nu este tocmai elevata, te rog sa te controlezi.De foarte multe ori incarcam baza de date cu discutii inutile, sau repetam mereu, mereu subiecte discutate .



#14 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 04 April 2007 - 08:37 AM

Acum m-am "controlat" ......scuze. :pullhair: :wink:



#15 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 April 2007 - 03:53 PM

Vezi postareaeu_2006, la Apr 3 2007, 03:36 PM, a spus:

Vezi postareaeu_2006, la Mar 22 2007, 09:10 PM, a spus:

Am un contract de inchiriere a unui apartament, pe firma. Intretinerea si utilitatile sunt specificate in contract, spuneti-mi va rog frumos pe ce pot sa trec intretinerea?


Multumesc anticipat.

Multumesc pt.raspunsurile date, dar din pacate tot nu am inteles pe ce cont pot sa trec intretinerea!!!


Multumesc anticipat.
si eu sunt de acord cu iuliana. Nu are nici o legatura contul 611 " cheltuieli cu intretinerea si reparatiile" - dupa parerea mea este mai mult decat evident ca se refera la intretinerea utilajelor..



#16 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2007 - 10:40 PM

Stimate si dragute colege,
Eu consider ca trebuie sa respectam ce spune Legea indiferent ca ne place sau nu , si functiunea conturilor.Nu este suficient sa fim de acord intre noi .



#17 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 05 April 2007 - 01:25 AM

Eu inteleg din toata aceasta poveste ca intrebarea initiala nu s-a referit de fapt stricto-senso la cheltuieli de intretinere,care ar face obiectul inregistrarii in contul 611,ci la cheltuieli cu regiile(apa,canal,salubritate,energie electrica,termica,ma rog,tot ce se plateste la bloc si oamenii spun ca au platit "intretinerea").Deci,se pot inregistra fara indoiala in 605. Nici 612 nu este bun pt.aceste cheltuieli,de vreme ce in contract ele nu fac parte din valoarea chiriei,ci sunt mentionate separat ca obligatie de plata.
Parerea mea si ,as spune,chiar si a legiuitorului.



#18 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 April 2007 - 11:30 AM

Vezi postarealilianarodica, la Apr 4 2007, 10:40 PM, a spus:

Stimate si dragute colege,
Eu consider ca trebuie sa respectam ce spune Legea indiferent ca ne place sau nu , si functiunea conturilor.Nu este suficient sa fim de acord intre noi .


Inca nu-mi dau seama daca in situatia in care in raspunsul meu nu foloseam expresia "sunt de acord cu iuliana" mai exista postarea dumneavoastra; atunci retractez si renunt la partea asta...si aveti dreptate..legea e lege si trebuie s-o respectam chiar daca ne place sau nu, doar ca in situatia in care cineva citeste legea si ceva i se pare interpretabil mai cere si alte pareri...care uneori pot conta... :pullhair: ...sorry...era de fapt vorba despre cum interpretam fiecare functiunea contului 611... :pullhair:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL