Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bonuri fiscale


45 replies to this topic

#21 madi1205

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 24 June 2007 - 04:59 PM

DA asta asa e.
nu mai tin minte numarul ordinului de anul trecut, dar in el se spune doar ca bonurile cu val<100 ron pot reprez doc. de plata si de justificare a cheltuielii-adica suma neta;
de TVA nu spune nimic si atunci cei de la inspectie fiscala mi-au spus "daca nu zice nimic, inseamna ca NU aveti voie sa deduceti TVA-ul aferent achizitiilor facute doar cu bon fiscal"

frumos, nu?



#22 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2007 - 05:41 PM

Vedeti ca acest subiect sa mai discutat si aici :
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...URI+SUB+100+LEI

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 24 June 2007 - 05:42 PM




#23 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 28 June 2007 - 10:17 AM

eu sunt un pic nelamurita. AM inteles ca nu poti deduce tva de pe bonuri fiscale, dar in ordonata 293 la d) facere referire la bonurile fiscale pana la 100lei "in cazul personelor fizice care desfasoara activitati independente", astfel incat eu nici macar nu am decontat bonurile fiscale, chiar cu valoare sub 100 lei. voi cum intelegeti?
andreea



#24 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 28 June 2007 - 11:34 AM

Vezi postareaIaro, la Mar 29 2007, 10:14 PM, a spus:

TVA nu se poate deduce decat de pe documente justificative (facturi, bonuri de combustibili), atat. Intrarile in unitatea patrimoniala de genul marfurilor, materiilor prime si materialelor nu se poate face decat pe baza de factura. Ce poti sa faci NIR pe baza unui bon fiscal? NIR poti face doar in baza unei facturi sau aviz de insotire a marfii, in nici un caz pe baza unui document de plata (bon fiscal). Bonul fiscal este echivalentul unei chitante in magazinele care vand cu amnuntul.


De ce sa nu poti face NIR pe baza bonului fiscal? A intrat marfa in gestiunea societatii? Da. Eu nu vad nici un impediment in a face NIR pe baza bonului fiscal. Atata doar ca se trece tot pe valoarea marfii si nu se deduce TVA. Daca cumperi marfa pe baza de bonuri fiscale si nu faci NIR cum dovedesti ca ele au intrat in gestiunea societatii?
Alte pareri?
ADITA



#25 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 26 August 2007 - 12:45 PM

Daca am bon de carburanti mai mare de 100 lei trebuie si factura ca sa pot deduce tva si cheltuiala? Mi-a zis cineva azi ca la ei in conta le cer si factura.



#26 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2007 - 02:22 PM

pentru bonurile fiscale de combustibil, nu e nevoie de factura pentru deducerea TVA ului indiferent de valoarea bonului.



#27 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 05 February 2008 - 03:29 PM

NICI EU NU ERAM SIGURA DACA SE DEDUCE SAU NU TVA-UL DE PE BONURILE<100 LEI, DAR AM GASIT RASPUNSUL ASTA PE SITE-UL ANAF SI M-AM LAMURIT:

INTREBARE:
Bonul fiscal emis de aparatele de marcat fiscale folosite in taximetrie, bonul fiscal care insoteste documentul de plata cu cardul al societatilor comerciale si bonul fiscal cu valoare de pana la 100 ron neinsotit de factura fiscala, fac obiectul deductibilitatii cheltuielilor in contabilitate si implicit a taxei pe valoare adaugata?

RASPUNS

Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale sunt documente care stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, în limita unei valori totale de până la 100 ron, daca sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente.

Aceste prevederi, cuprinse în OMFP 293/2006, sunt aplicabile şi bonurilor fiscale emise de aparatele de marcat fiscale utilizate în activitatea de taximetrie, precum şi în cazul în care bonul fiscal însoţeşte documentul care atesta plata prin cardurile bancare ale societăţilor comerciale.

Referitor la exercitarea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adăugată în cazul bonurilor fiscale, la pct.46 alin.(2) din Normele metodologice de aplicare a art.146 din Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004, este permisă deducerea TVA numai pentru carburanţii auto achizitionaţi, dacă bonurile fiscale sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare a autovehiculului.

Pentru deducerea taxei pe valoarea adăugată cuprinsă în bonurile emise de aparatele de marcat fiscale utilizate în activitatea de taximetrie, pentru care prevederile legale, respectiv art.155 alin.(7) lit.a) din Codul fiscal, nu impun emiterea de factură fiscală, contribuabilii vor solicita de la prestatorii de servicii de taximetrie facturi fiscale, pe care aceştia sunt obligaţi, la cererea clientului, să le elibereze, conform OUG 28/1999.

SPER SA FIE DE AJUTOR SI ALTOR NELAMURITI DE NEBUNIA LEGISLATIVA DIN ROMANIA



#28 yo2lux

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 22 February 2008 - 09:13 PM

Buna ziua,
Am cumparat de la o firma niste produse in valoare de 210 RON. Nu am primit factura fiscala ci doar un bon fiscal. Vreau sa stiu daca firma respectiva poate face smecherii sa nu plateasca TVA la stat.
Va multumesc!



#29 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 22 February 2008 - 10:22 PM

Daca ai cumparat de la en-detail nici nu are obligatia de ati elibera factura, ei vand pe bon fiscal eliberat de casa de marcat.Iit trebuie bonul in firma?Cere si ti se va da... factura.



#30 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2008 - 01:14 PM

In caz ca nu soliciti factura firma de comert cu amanuntul nu este obligata sa iti emita factura. Veniturile se inregistreaza per total vanzari dintr-o zi, in baza RFZ, intocmit la finalul zilei. RFZ este un documet centralizator emis de casa de marcat cu vanzarile efectuate in acea zi. TVA se inregistreaza la ei pentru bonurile fiscle emise.
Tu nu poti deduce TVA , de pe bon fiscal. Iti trebuie factura ca sa poti deduce. :tongue:



#31 marix2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 11 October 2008 - 11:57 AM

va rog sa ma lamuriti si pe mine intr o problema,
as dori sa stiu cum este corect:
bonul fiscal pina intr o suta de lei si bonurile de benzina se mai trec prin contul de furnizori,
sau il trec direct pe cheltuieli prin registrul de casa?
va multumesc anticipat.



#32 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 October 2008 - 04:35 PM

Se trec prin contul de furnizori. La bonurile de combustibil poti deduce tva indiferent de valoarea lor, bonurie cu valoare pana la 100 lei sunt cheltuieli deductibile dar nu poti deduce tva iar bonurie peste 100 lei sunt cheltuieli nedeductibile. Parerea mea.



#33 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2008 - 06:31 PM

Parerea mea este ca bonurile fiscale nu se trec prin 401, decat in anumite situatii (ex: intrare in gestiune a unor consumabile, obiecte inventar, etc). Bonurile de combustibil trebuie sa apara in jurnalul de cumparari - daca se deduce TVA si, daca programul de contabilitate folosit permite evidentierea lor fara a le trece prin 401, de asemenea nu cred ca este cazul...
Madalina



#34 Claudi u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 December 2008 - 06:08 PM

Am citit o gramada de chestii referitoare la inregistrarea contabila a unui bon fiscal legate de inregistrarea cheltuielii si de deducerea TVA. Pentru mine e clar - TVA nu se deduce decat daca ai factura, dar cum se face inregistrarea? Cineva spunea ca se inregistreaza inclusiv TVA dar ca este nedeductibil - de acord insa cum tin evidenta la "n" bonuri fiscale care au tva nedeductibil? Vreau un exemplu concret de inregistrare contabila! Multumesc!



#35 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 28 December 2008 - 06:26 PM

TVA-ul se deduce doar de pe bonurile de combustibil. De pe bonurile fiscale ce nu reprezinta achizitia de combustibil, nu se deduce deloc TVA-ul. Iar daca valoarea bonului este peste 100 de lei si nu ai factura, cheltuiala este considerata nedeductibila.
Exemplu: se achizitioneaza conform bon fiscal hartie xerox pentru cheltuieli de birou, valoarea totala a bonului este de 50 lei:
604 = 5311 50 lei
Daca ghicesc bine care este neclaritatea ta, atunci asa cum am inregistrat mai sus, nu ai treaba cu TVA-ul, deci valoarea intregului bon se trece pe cheltuiala.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#36 Claudi u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 December 2008 - 06:32 PM

"Eu contabilizez partea fara TVA corespunzator cu continutul bonului, iar TVA-ul pe cheltuieli nedeductibile".

OK - SUNT FOARTE DE ACORD, DAR IN CE CONT DE CHELTUIELI NEDEDUCTIBILE?



#37 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 December 2008 - 02:12 AM

Vezi postareaClaudi u, la Dec 28 2008, 06:32 PM, a spus:

IN CE CONT DE CHELTUIELI NEDEDUCTIBILE?
Eu inregistrez tot bonul pe cheltuieli ( cu tot cu tva)



#38 Claudi u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 December 2008 - 11:51 AM

Asa am facut si eu pana acum. Dar teoretic, dupa ce am citit tot ce s-a putut citi ar trebui inregistrat doar valoarea neta pe cheltuiala - altfel care e smecheria? - platesc TVA 19% si deduc impozit 16 % . Adevarul e ca mai raman 3% pentru buget.



#39 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 December 2008 - 02:43 PM

La bonurile fiscale pana la 100 lei nu se deduce TVA (cu exceptia bonurilor de combustibil), adica nu se poate trece pe contul 4426. Dar cheltuiala facuta (inclusiv cu TVA) este deductibila. Toata valoarea bonului fiscal se trece pe cont de cheltuieli. Nu s-a urmarit neaparat ca statul sa castige 3% la fiecare bon ci s-a urmarit sa se simplifice urmarirea TVA-ului la firme in cazul sumelor foarte mici (costul urmaririi lor fiind mare), dar dand dreptul firmelor sa-si treaca pe cheltuieli si aceste TVA-uri mici, fiind totusi o cheltuiala reala.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#40 Claudi u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 December 2008 - 03:07 PM

Multumesc! Sarbatori Fericite!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL